+998 71 619 23 33Prezidentimizning 2022-yil 11-maydagi PQ-240-sonli Qaroriga muvofiq, joriy yilning may oyida “E-anticor.uz/admin” Elektron platformasida vazirlik va idoralar, shuningdek ustav fondida davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari tomonidan o‘z (Ustavida belgilangan vazifa va funksiyalarni) faoliyatidagi funksiyalarda korrupsiyaviy xavf va xatarlarni aniqlash, baholash ishlarini amalga oshirdilar.
Jumladan, "Olmaliq KMK" AJning 2024-yil 1-aprelda tasdiqlangan Ustavida belgilangan barcha 65ta vazifalar hamda funksiyalar korrupsiyaviy xavf-xatarlarga moyillik darajasi baholashdan o‘tkazildi.
Korrupsiyaviy xavflar “yuqori”, “o‘rta” va “past” darajalarda baholandi va Korrupsiyaga moyil bo‘lgan munosabatlar elektron reestri loyihasi (Reestr loyihasi) shakllantirildi.
Baholash yakunlariga ko‘ra, kombinat Ustavida belgilangan 65ta funksiya va vazifalardan 21tasi (32,3%) – yuqori, 36tasi (55,4%) – o‘rta, 8tasi (12,3%) funksiya va vazifalarning korrupsiyaga moyillik darajasi “Past” deb e'tirof etildi.
Reyestr loyihasi Jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazish uchun “E-anticor.uz” elektron tizimiga joylashtirildi.
Kombinat xodimlari hamda keng jamoatchilik (https://e-anticor.uz/uz/ratings/registry) ushbu havola orqali davlat tashkilotlari tomonidan funksiyalardagi korrupsiyaviy xavf-xatarlar qay darajada xolis baholanganligi, qanchalik samarali va manzilli choralar belgilanganligi yuzasidan o‘z fikr-mulohazalari va takliflarini onlayn rejimda yuborishlari mumkin.
OKMKning Komplaens-nazorat xizmati Jamoatchilik tomonidan bildirilgan takliflar asosida kombinatning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha dasturi, bartaraf etish yoxud minimallashtirish Dasturi, korrupsiyaga moyil lavozimlar ro‘yxatini qayta ko‘rib chiqadi va takomillashtiradi.
P.S. Kombinat yoki tarkibiy bo‘linmalarida korrupsiya holatiga duch kelsangiz, albatta bizga murojaat qoldiring.

Оставьте свои отзывы и предложения
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года № ПП-240, в мае текущего года в электронной платформе E-anticor.uz/admin министерствами и ведомствами, а также акционерными обществами с государственной долей свыше 50% в уставном фонде, провели работы по определению и оценке коррупционных рисков в своей деятельности на электронной платформе.
В частности, оценена степень восприимчивости к коррупционным рискам всех 65 задач и функций Устава АО «Алмалыкский ГМК», утвержденного 1 апреля 2024 года.
Оценка коррупционного риска проводилась по шкале «низкий», «средний» и «высокий». Сформирован проект электронного реестра отношений, подверженных коррупции (Проект реестра).
По итогам оценки из 65 функций и задач, установленных Уставом АГМК, по степени подверженности коррупции 21 (32,3%) признаны «высокими», 36 (55,4%) – «средними», 8 (12,3%) – «низкими».
Проект реестра для общественного обсуждения размещен в электронной системе E-anticor.uz.
Работники комбината, а также широкая общественность могут в режиме онлайн направлять свои отзывы и предложения по ссылке https://e-anticor.uz/uz/ratings/registry относительно того, насколько объективно оцениваются государственными организациями коррупционные риски в функциях, а также насколько эффективны и целесообразны меры, предпринимаемые ими.
Служба комплаенс-контроля АГМК на основании предложений общественности пересмотрит и усовершенствует антикоррупционную программу комбината, программу противодействия или минимизации коррупции, а также перечень должностей, подверженных коррупции.
P.S. Если вы стали свидетелями случаев совершения коррупционных правонарушений, сообщите нам об этом. Обращения будут рассмотрены в установленном порядке. Анонимность личности заявителя гарантируется.