Ochiqlik va shaffoflik tamoyili amalda
Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash boʻyicha Respublika Kengashining 2022 yildagi 8-sonli bayonnomasida  fuqarolarning axborot olish huquqini ta’minlash boʻyicha bir qator vazifalar belgilangan.
Ushbu vazifalarning ijrosi ta’minlash, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Axborot xizmati tomonidan ta’minlab kelinmoqda. Ochiq ma’lumotlar shaffoflik, ichonch va yangi imkoniyatlarga keng yoʻl ochib beradi.
Jumladan, kombinatning rasmiy veb sayti www.agmk.uz da  alohida “Ochiq ma’lumotlar” boʻlimi tashkil etilgan boʻlib, mazkur boʻlimda yuridik va jismoniy shaxslar oʻzlarini qiziqtirgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyatiga oid ochiq ma’lumotlar toʻplamiga kiritilgan ma’lumotlar bilan tanishishlari mumkin.
Boʻlimda kombinat rahbariyatining qabul kunlari, kombinatning, tarkibiy va hududiy korxonalarning aloqa uchun ma’lumotlari, korxonadagi mavjud boʻsh ish oʻrinlari, yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarini koʻrib chiqish natijalari,  ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar va ularning hajmi, yillik xarid rejasi roʻyxati, buxgalteriya hisobotining milliy standartlariga muvofiq moliyaviy hisobotlar, amalga oshirilgan davlat xaridlari, affillangan shaxslar bilan tanishish imkoniyatilari yaratilgan.

Принцип открытости и прозрачности – в действии
В протоколе №8 Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами от 2022 года обозначен ряд задач по обеспечению прав граждан на получение информации.
Данные задачи выполняются и информационной службой Алмалыкского горно-металлургического комбината. Открытые данные обеспечивают для граждан открытость и прозрачность, создают условия для новых возможностей.
На официальном сайте АГМК www.agmk.uz создан раздел «Открытые данные», в котором юридические и физические лица могут ознакомиться со сведениями, включенными в сборник открытых данных о деятельности Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В этом разделе указываются дни приема руководства комбината, контактные данные комбината, структурных и территориальных подразделений, имеющиеся в них вакансии, результаты рассмотрения обращений юридических и физических лиц, выпускаемая продукция и её объем, перечень годового плана закупок, финансовая отчетность согласно с национальными стандартами бухгалтерского учета, сведения о государственных закупках, о реализации продукцииинформация об аффиллированных лицах.
Открытые данные, содержащиеся в данном сборнике открытых данных, обновляются ежемесячно/ежеквартально. информация об аффиллированных лицах