14 Iyul 2023, 9:6 2903
AOKAda o‘tkazilgan brifingda Olmaliq KMK axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva o‘tgan olti oylik faoliyat natijalari haqida ma'lumot berdi:
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 1-yarim yillik natijalari bo‘yicha barcha ishlab chiqarish prognozlari bajarilishiga erishildi.
Jumladan, qiymati 15 trlndan so‘mdan ziyod bo‘lgan tovar mahsulot ishlab chiqarilib, belgilangan prognoz 103,9%ga bajarildi.
Ruda qazib olish vazifasi 100%ga, konsentratda mis metalli - 105,2%ga uddalandi.
Mis xom ashyosini ishlash bo‘yicha 104,7%lik o‘sish sur’atiga erishilgan.
Bundan tashqari, mis kuporosi, emallangan mis sim, texnik selen va tellur, perrennat ammoniy, palladdiy kukuni, molibden 3 oksidi kabi mahsulotlarning ishlab chiqarish prognozlari ham bajarildi.
Tasdiqlangan investitsiya dasturi bo‘yicha olti oyda 454,2 mln dollar o‘zlashtrildi. Bu prognozga nisbatan 107,6 foizni tashkil etadi.
Mahalliylashtirish Dasturi doirasida 131 ta loyiha bo‘yicha amalda 169,1 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz (146,4 mlrd so‘m) 115,5 foizga bajarilib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish 121,6 foizni tashkil etdi.
Eksportga to‘xtaladigan bo‘lsak, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan joriy yilning birinchi yarim yilligida 361 million 954 ming dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirildi.
Belgilangan prognoz - 100,4%ga bajarildi.
Mahsulotlar kesimida oladigan bo‘lsak, 30 012 tonna mis mahsulotlari, 17 549 tonna rux mahsuloti eksport qilindi.
446 tonna molibden mahsulotlari eksport qilinib, prognoz ko‘rsatkichi 132,8 foizga bajarilgan.
Shuningdek, xorijga reniy, mis kuporosi, palladiy kukuni, qo‘rg‘oshin konsentrati kabi mahsulotlar ham eksport qilingan.
O‘tgan yilda kombinat mahsulotlari eksporti geografiyasi kengaydi. Yangi bozorlar – Ispaniya, Avstriya, Germaniya, Finlyandiya, Kanada, Janubiy Afrika Respublikasi va Senegal davlatlariga qiymati 14,3 million dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Byudjetga to‘lovlar 1-yarim yillikda 6140,3 mlrd soʻmni tashkil etdi.
Shu oʻrinda, kombinatning Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi muddatidan avval yillik eksport prognozini bajarganini ta’kilab o‘tmoqchiman.
Birlashma mehnat jamoasiga joriy yilda molibden va volfram metallari tayyor mahsulotining eksportini amalga oshirish bo‘yicha 29mln 50 ming dollarlik vazifa qo‘yilgan bo‘lsa, kuni kecha, birlashma jamoasi qiymati 29mln 401ming dollardan ziyod bo‘lgan mahsulot eksport qilinishiga erishdi. Va yillik belgilangan prognoz muddatidan avval 101,2% bajarildi.

+998 71 619 23 33A briefing on this topic with the participation of the head of the information service of the Complex, Umida Karshiboeva, was held at the Agency of Information and Mass Communications.
The staff of Almalyk Mining and Metallurgical Complex completed all production tasks for the first half of 2023.
In particular, during the reporting period, the marketable products worth more than 15 trillion UZS were produced, the forecast in this direction was fulfilled by 103.9%.
The target for ore extraction was completed by 100%, and the copper content in concentrate was completed by 105.2%.
The processing of copper raw materials recorded a growth rate of 104.7%.
In addition, the forecast indicators for the production of copper sulfate, enamel wire, technical selenium and tellurium, ammonium perrhenate, palladium powder, and molybdenum trioxide were fulfilled.
According to the approved investment program, 454.2 million USD were disbursed over 6 months. Fulfillment of the forecast indicator was 107.6%.
As part of the Localization Program, 131 projects produced products worth 169.1 billion UZS, the forecast was fulfilled by 115.5%. Compared to the same period last year, the growth rate was 121.6%.
As for the export of manufactured products, in January-June 2023, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex exported products worth 361 million 954 thousand dollars. The forecast was fulfilled by 100.4%.
In particular, 30,012 tons of copper and 17,549 tons of zinc products were exported.
446 tons of molybdenum products were supplied to foreign consumers, the forecast in this direction was fulfilled by 132.8%.
Rhenium, copper sulfate, palladium powder, and lead concentrate were also exported.
Last year, the geography of exports expanded. Thus, products worth $14.3 million were supplied to new markets – Spain, Austria, Germany, Finland, Canada, South Africa and Senegal.
During the reporting period, 6,140.3 billion UZS were allocated to the state budget.
Along with this, I would like to emphasize that the Research and Production Association for Production of Rare Metals and Hard Alloys fulfilled the annual forecast target for the export of manufactured products ahead of schedule.
In particular, for 2023, the staff of the association was tasked with exporting molybdenum and tungsten metal in the amount of 29,050.0 thousand USD. These finished products were actually sold in the amount of 29,401.09 thousand USD. The annual forecast target in this direction was fulfilled by 101.2%.