Brifing: OKMK tomonidan 2024-yilda 38,1 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, reja 116,1%ga bajarilgan
17 Yanvar 2025, 16:26 2908
AOKAda o‘tkazilgan brifingda "Olmaliq KMK" Axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2024-yilda bajarilgan ko‘rsatkichlar haqida quyidagilarni ma'lum qildi:
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2024-yilda 38,1 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, reja 116,1%ga bajarilgan.
Shuningdek, 7,5 mlrd so‘mlik xalq iste'moli mollari tayyorlangan.
Jumladan, mis rudasini qazib olish vazifasi 101,6%ga bajarilib, +104,5%lik o‘sish sur'atiga erishilgan.
Mis xom ashyosini qayta ishlash bo‘yicha reja 100,1%ga bajarilib, o‘sish sur'ati +101,6% bo‘lgan.
2024-yilda o‘z xomashyosidan kombinat tarixida birinchi marotaba 130,0 ming tonna mis ishlab chiqarish evaziga rekord natija qayd etildi. Ushbu natija 2017-yilga nisbatan 23,7 ming tonnaga ziyod bo‘lganini alohida ta'kidlash joiz.
Bundan tashqari, o‘z xom ashyomizdan rux ishlab chiqarish vazifasi 117,1%ga uddalangan.
Polimetall rudalarni qazib olish va ularni qayta ishlash rejasi esa 100,5%ga bajarilgan.
Shuningdek, oltin tarkibli rudalarni qazib olish va qayta ishlash hamda mis kuporosi, texnik selen va tellur, perrenat ammoniy, palladiy kukuni emallangan mis simlar, molibden 3 oksidi, sulfat kislotasi kabi mahsulotlarni ishlab chiqarish vazifalarining bajarilishi ham ta'minlangan.
Mahalliylashtirish.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan mahalliylashtirish dasturi ham samarali amalga oshirildi.
2024-yilda 268 ta loyiha bo‘yicha 1 trln 567 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilib, belgilangan prognoz 103%ga bajarildi. 2023-yilga nisbatan o‘sish 3,6 barobarni, import o‘rnini bosish samaradorligi 121,5 mln dollarni tashkil qildi.
Eksport
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2024-yilda mahsulotlar eksporti borasidagi vazifalarning bajarilishi ham ta'minlandi.
Jumladan, 2024-yilda 610,9 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilib, prognoz 111,1%ga bajarildi.
Mahsulotlar kesimida tahlil qiladigan bo‘lsak, o‘tgan yili xorijlik hamkorlarga 51 698 tonna mis mahsulotlari, 28 859 tonna rux mahsulotlari eksporti amalga oshirilib, o‘sish sur'ati kuzatilgan.
Bundan tashqari, qo‘rg‘oshin konsentrati, molibden, reniy, kadmiy, mis kuporosi, palladiy kukuni kabi mahsulotlar eksportida ham ko‘zlangan natijaga erishilgan.
Ma'lumot uchun: 2024-yil uchun 550,0 mln dollarlik mahsulot eksport qilinishi belgilangan bo‘lib, 2024-yilning 15-noyabr kuni yillik eksport prognozi muddatidan avval bajarildi.
Investitsiya dasturi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan Investitsiya dasturi bo‘yicha 2024-yilda 1 mlrd 943,9 mln dollar mablag‘lar o‘zlashtirilib, prognoz 103,2%ga bajarildi yoki 2023-yilga nisbatan o‘sish sur'ati 172,3 foizni tashkil qildi.
2024-yilda OKMKda raqamlashtirish bo‘yicha 31 ta chora-tadbirlar amalga oshirilib, jami bo‘lib 92 mlrd 550 mln so‘m mablag‘ iqtisodiga erishildi.
Mahsulot tannarxini pasaytirish
2024-yilda mahsulot tannarxini kamaytirish bo‘yicha ham kompleks chora-tadbirlari  amalga oshirildi. Va bu borada oldimizga qo‘yilgan prognoz 1 trln 329,5 mlrd so‘m, ya'ni jami xarajatlarning 10,03% miqdorida belgilangan bo‘lsa, amalda hisobot davrida mahsulotlar tannarxi 1 trln 670,5 mlrd so‘m yoki jami xarajatlar 12,6% miqdorida kamaytirildi. Prognoz esa 125,7%ga bajarildi.

+998 71 619 23 33At a briefing held at the Information and Mass Communications Agency, Umida Karshibaeva, Head of the Information Service of the Almalyk mining and metallurgical complex, spoke about the indicators achieved by the Almalyk mining and metallurgical complex in 2024:
production
during the reporting period, commercial products were produced in the amount of 38.1 trillion soums, the forecast in this area was fulfilled by 116.1%. consumer goods were produced in the amount of 7.5 billion soums. the copper ore mining target was fulfilled by 101.6%, the growth rate was +104.5%. the forecast for processing copper raw materials was fulfilled by 100.1% (the growth rate was +101.6%).
in 2024, for the first time in the history of the plant, a record volume of products was obtained from its own raw materials - 130.0 thousand tons of copper. the target for zinc production from its own raw materials was fulfilled by 117.1%. The forecast for the extraction and processing of polymetallic ores was fulfilled by 100.5%.
tasks for the extraction and processing of gold-bearing ores, the production of copper sulfate, technical selenium and tellurium, ammonium perrhenate, copper wire, palladium powder, molybdenum trioxide, and sulfuric acid were also completed.
localization
the localization program is being effectively implemented at the AMMC. in 2024, localized products worth 1 trillion 567 billion soums were manufactured under 268 projects, the forecast in this area was fulfilled by 103%. compared to the same period in 2023, the growth rate increased by 3.6 times, the efficiency of import substitution amounted to 121.5 million us dollars.
export
according to the results of 2024, the workforce of the Almalyk mining and metallurgical complex fulfilled all the forecast indicators for the export of manufactured products.
in particular, in 2024, products worth a total of 610,852,000 US dollars were exported, the forecast was fulfilled by 111.1%.
in terms of products, 51,698 tons of copper products were delivered to foreign consumers during the reporting period, the forecast was fulfilled by 132.6%. 15,183 tons of lead concentrate were exported (the forecast was fulfilled by 121.5%) and 760 tons of molybdenum products (the forecast was fulfilled by 109.3%).
the tasks for the export of rhenium, cadmium, copper sulfate, and palladium powder were also fulfilled.
for reference: in 2024, the workforce of the AMMC was faced with the task of implementing product exports worth 550.0 million us dollars, which was accomplished by mid-november.
investment program
as part of the investment program in 2024, the AMMC mastered 1 billion 943.9 million us dollars, the forecast was fulfilled by 103.2% (the growth rate compared to 2023 was 172.3%).
digitalization
in 2024, 31 events were implemented at the AMMC as part of digitalization work. in total, savings in the amount of 92 billion 550 million soums were achieved.
reduction in the cost of production
in 2024, comprehensive measures were taken to reduce the cost of production. thus, the forecast was 1 trillion 329.5 billion soums (10.03% of total costs). in fact, the cost of production for the reporting period was reduced by 1 trillion 670.5 billion soums (12.6% of total costs). the forecast was fulfilled by 125.7%.