Brifing: OKMK tomonidan 2024-yilda 38,1 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, reja 116,1%ga bajarilgan
17 Yanvar 2025, 16:26 2908
AOKAda o‘tkazilgan brifingda "Olmaliq KMK" Axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboyeva Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2024-yilda bajarilgan ko‘rsatkichlar haqida quyidagilarni ma'lum qildi:
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2024-yilda 38,1 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarilib, reja 116,1%ga bajarilgan.
Shuningdek, 7,5 mlrd so‘mlik xalq iste'moli mollari tayyorlangan.
Jumladan, mis rudasini qazib olish vazifasi 101,6%ga bajarilib, +104,5%lik o‘sish sur'atiga erishilgan.
Mis xom ashyosini qayta ishlash bo‘yicha reja 100,1%ga bajarilib, o‘sish sur'ati +101,6% bo‘lgan.
2024-yilda o‘z xomashyosidan kombinat tarixida birinchi marotaba 130,0 ming tonna mis ishlab chiqarish evaziga rekord natija qayd etildi. Ushbu natija 2017-yilga nisbatan 23,7 ming tonnaga ziyod bo‘lganini alohida ta'kidlash joiz.
Bundan tashqari, o‘z xom ashyomizdan rux ishlab chiqarish vazifasi 117,1%ga uddalangan.
Polimetall rudalarni qazib olish va ularni qayta ishlash rejasi esa 100,5%ga bajarilgan.
Shuningdek, oltin tarkibli rudalarni qazib olish va qayta ishlash hamda mis kuporosi, texnik selen va tellur, perrenat ammoniy, palladiy kukuni emallangan mis simlar, molibden 3 oksidi, sulfat kislotasi kabi mahsulotlarni ishlab chiqarish vazifalarining bajarilishi ham ta'minlangan.
Mahalliylashtirish.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan mahalliylashtirish dasturi ham samarali amalga oshirildi.
2024-yilda 268 ta loyiha bo‘yicha 1 trln 567 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilib, belgilangan prognoz 103%ga bajarildi. 2023-yilga nisbatan o‘sish 3,6 barobarni, import o‘rnini bosish samaradorligi 121,5 mln dollarni tashkil qildi.
Eksport
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2024-yilda mahsulotlar eksporti borasidagi vazifalarning bajarilishi ham ta'minlandi.
Jumladan, 2024-yilda 610,9 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirilib, prognoz 111,1%ga bajarildi.
Mahsulotlar kesimida tahlil qiladigan bo‘lsak, o‘tgan yili xorijlik hamkorlarga 51 698 tonna mis mahsulotlari, 28 859 tonna rux mahsulotlari eksporti amalga oshirilib, o‘sish sur'ati kuzatilgan.
Bundan tashqari, qo‘rg‘oshin konsentrati, molibden, reniy, kadmiy, mis kuporosi, palladiy kukuni kabi mahsulotlar eksportida ham ko‘zlangan natijaga erishilgan.
Ma'lumot uchun: 2024-yil uchun 550,0 mln dollarlik mahsulot eksport qilinishi belgilangan bo‘lib, 2024-yilning 15-noyabr kuni yillik eksport prognozi muddatidan avval bajarildi.
Investitsiya dasturi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan Investitsiya dasturi bo‘yicha 2024-yilda 1 mlrd 943,9 mln dollar mablag‘lar o‘zlashtirilib, prognoz 103,2%ga bajarildi yoki 2023-yilga nisbatan o‘sish sur'ati 172,3 foizni tashkil qildi.
2024-yilda OKMKda raqamlashtirish bo‘yicha 31 ta chora-tadbirlar amalga oshirilib, jami bo‘lib 92 mlrd 550 mln so‘m mablag‘ iqtisodiga erishildi.
Mahsulot tannarxini pasaytirish
2024-yilda mahsulot tannarxini kamaytirish bo‘yicha ham kompleks chora-tadbirlari  amalga oshirildi. Va bu borada oldimizga qo‘yilgan prognoz 1 trln 329,5 mlrd so‘m, ya'ni jami xarajatlarning 10,03% miqdorida belgilangan bo‘lsa, amalda hisobot davrida mahsulotlar tannarxi 1 trln 670,5 mlrd so‘m yoki jami xarajatlar 12,6% miqdorida kamaytirildi. Prognoz esa 125,7%ga bajarildi.

+998 71 619 23 33На брифинге, проведенном в Агенстве информации и массовой коммуникации, руководитель информационной службы «Алмалыкский ГМК» Умида Каршибаева рассказала о показателях, достигнутых Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом в 2024 году:
За отчетный период произведено товарной продукции на сумму 38,1 трлн сумов, прогноз в этом направлении выполнен на 116,1%. Товаров народного потребления произведено на сумму 7,5 млрд сумов. Задание по добыче медной руды выполнена на 101,6%, темп роста составил +104,5%. Прогноз по переработке медного сырья выполнен на 100,1% (темп роста – +101,6%).
В 2024 году впервые в истории комбината из собственного сырья был получен рекордный объем продукции – 130,0 тыс. тонн меди. Задание по производству цинка из собственного сырья выполнено на 117,1%. Прогноз по добыче и переработке полиметаллических руд выполнен на 100,5%.
Также выполнены задания по добыче и переработке золотосодержащих руд, производству медного купороса, технического селена и теллура, перрената аммония, медной проволоки, палладиевого порошка, трехокиси молибдена, серной кислоты.
Локализация
На АГМК эффективно реализуется Программа локализации. В 2024 году по 268 проектам произведено локализованной продукции на сумму 1 трлн 567 млрд сумов, прогноз в этом направлении выполнен на 103%. По сравнению с аналогичным периодом 2023 года темп роста увеличился в 3,6 раза, эффективность импортозамещения составила 121,5 млн долларов США.
По итогам 2024 года трудовой коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината выполнил все прогнозные показатели по экспорту производимой продукции.
В частности, в 2024 году осуществлён экспорт продукции на общую сумму 610 852 000 долларов США, прогноз выполнен на 111,1%.
В разрезе продукции за отчетный период зарубежным потребителям поставлено 51 698 тонн медной продукции, прогноз выполнен на 132,6%. Экспортировано 15 183 тонны свинцового концентрата (прогноз выполнен на 121,5%) и 760 тонн молибденовой продукции (прогноз выполнен на 109,3%).
Также выполнены задания по экспорту рения, кадмия, медного купороса, палладиевого порошка.
Для справки: в 2024 году перед трудовым коллективом АГМК стояла задача реализовать экспорт продукции на сумму 550,0 млн долларов США, которая была выполнена уже в середине ноября.
Инвестиционная программа
В рамках инвестиционной программы в 2024 году АГМК освоил 1 млрд 943,9 млн долларов США, прогноз выполнен на 103,2% (темп роста по сравнению с 2023 годом составил 172,3%).
В 2024 году на АГМК реализовано 31 мероприятие в рамках работ по цифровизации. В общей сложности достигнута экономия средств на сумму 92 млрд 550 млн сумов.
Снижение себестоимости продукции
В 2024 году приняты комплексные меры по снижению себестоимости продукции. Так, прогноз составлял 1 трлн 329,5 млрд сумов (10,03% от общих затрат). Фактически себестоимость продукции за отчетный период снижена на 1 трлн 670,5 млрд сумов (12,6% от общих затрат). Прогноз выполнен на 125,7%.