+998 71 619 23 33Joriy yilning 30-mart kuni O‘zbekiston Milliy matbuot markazida OKMK Axborot xizmati tomonidan “Olmaliq KMK” AJ: 2022-yil sarhisobi va 2023-yilga belgilangan vazifalar” mavzusida matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda OKMK Boshqaruv raisining iqtisodiyot, moliya va transformatsiya bo‘yicha o‘rinbosari Feruza Xamidova, bosh muhandisning texnologiyalar bo‘yicha o‘rinbosari - Texnik bo‘lim boshlig‘i Abduqahhor Saynazarov, Ijtimoiy ob'yektlar boshqarmasi boshlig‘i v.b. Kamola Umaraliyeva hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
- 2022-yil boshida elektr ta'minoti tizimida blekaut tufayli 25-yanvardan 28-yanvargacha to‘liq to‘xtalishi, yarim mahsulot ishlab chiqarishga salbiy ta'sir ko‘rsatdi. Tezkor ravishda ko‘rilgan choralar evaziga, birinchi navbatda eng muhim uchastkalarga elektr tokini yetkazish, shuningdek, ichki zahiralarining ishga tushirilishi hisobiga sotiladigan mahsulotlar ishlab chiqarish ta'minlandi. Jumladan, mis katodi ishlab chiqarish rejasi (148,5 ming tonna) 100 %ga, mis simi, emallangan sim, mis kuporosi rejasi 100 %ga bajarildi. Qimmatbaho va nodir metallar bo‘yicha reja ko‘rsatkichlari ortig‘i bilan bajarilishiga erishldi. Xususan, oltin va kumush ishlab chiqarish vazifasi mos ravishda 100,3 %ga, ammoniy perrenati 132,4 %ga, selen (34,5 tonna), tellur (2,8 tonna) 100,0%ga, palladiy kukuni rejasi 183,9 %ga bajarilgan, - deydi Abduqahhor Saynazarov. -2022-yilda rux metalli ishlab chiqarish 90,0 ming tonnani tashkil qilib, rejaviy vazifa 100,0%ga bajarildi. 111 111 tonna sulfat kislotasi ishlab chiqilib, reja 107,8%ga, 478 tonna kadmiy metalli tayyorlanib, reja 105,5%ga bajarilishiga erishildi.
Jahon bozorida 1 kg molibdenning narxi 22 dollardan 70-100 dollargacha ko‘tarilishini inobatga olib 2023-yilda molibden ishlab chiqarish quvvatlarini 800 tonnadan 1200 tonnaga ko‘paytirish loyihasi amalga oshirilayapti. Mazkur vazifani ijrosini ta'minlash maqsadida Mis eritish zavodining Kamyob metallar ishlab chiqarish sexi kengaytirilmoqda. Ayni kunlarda ushbu sexdagi mavjud 4 ta pechga qo‘shimcha yana 2 ta pech qurilmoqda.
Shuningdek, mis va rux ishlab chiqarishdan hosil bo‘ladigan tashlanma eritmalardan qo‘shimcha noyob metallar ajratib olish bo‘yicha ilmiy izlanishlar natijalarini joriy qilish rejalashtirilgan.
2023-yilda Rux zavodi jamoasi tomonidan 92,0 ming tonna rux metalli, 105,6 ming tonna sulfat kislotasi, 470 tonna kadmiy metalli ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda asosiy vazifa – yanvar oyidagi anomal sovuqda yo‘lga qo‘yilgan qoloqliklarni bartaraf qilish va zaxiralarni safarbar qilib, rejalashtirilganidan ortiq mahsulot ishlab chiqarish.
OAV vakillarini 2022-yil yakunlari bo‘yicha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining moliyaviy-iqtisodiy faoliyati bo‘yicha tanishtirgan Feruza Xamidova quyidagi ma'lumotlarni taqdim etdi. Xususan, tayyor mahsulotlar sotishdan tushgan tushum 30,5 trln so‘mni tashkil etib, Biznes-reja 108,2%ga bajarilgan.
O‘tgan yil yakuni bo‘yicha sof foyda 6,7 trln so‘mni yoki prognozga nisbatan 114,6%ni tashkil etdi. Bunda mahsulot ishlab chiqarish rentabelligi 21,8%ni tashkil etdi.
2022-yilda yer qa'ridan foydalanganlik uchun soliq stavkasini 15%dan 10%gacha, foyda solig‘i stavkasini 75%dan 50%gacha pasaytirilishiga qaramasdan, davlat byudjetiga 18,4 trln so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 2,6 trln so‘mga ko‘proq to‘lovlar amalga oshirildi. Shu jumladan 8,5 trln so‘m dividend to‘landi.
Qayd etish joizki, kombinat tomonidan soliq to‘lovlari davlatimiz byudjetining qariyb 10%ni tashkil etib, soliq to‘lovchi korxonalar ro‘yxatida 2-o‘rinni egallaydi. Shu bilan birga byudjetdagi ulushi yildan-yilga ortib bormoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2021-yil 22-dekabr kuni Olmaliq shahridagi yirik sanoat korxonalari va ijtimoiy soha ob'yektlariga tashrifi davomida berilgan topshiriqlariga asosan 2022-yilda kombinatda mahsulot tannarxini pasaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirilishi hisobiga xarajatlar 418 mlrd so‘m yoki 3,8 foizga iqtisod qilinishiga erishildi.
Hisobot davrida kombinat tomonidan 947,5 mln dollarlik mahsulotlar eksport qilinib, prognoz 110,8%ga bajarilishi ta'minlandi.
Bundan tashqari, 2022-yilda OKMKda ishlab chiqarilgan mis konsentratlari iborat birinchi konteyner blok poezdi Bolgariyaning Burgas shahriga yuborildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2023-yilga belgilangan barcha ustuvor vazifalar bajarilishi ta'minlanmoqda.
Xususan, joriy yilning yanvar oyida kuzatilgan anomal sovuqlarga qaramay, I choragi yakunlari bo‘yicha hajmi 6,8 trln so‘mlik tovar mahsuloti ishlab chiqarilib, prognoz 100,0%ga bajariladi.
I chorak yakunlari bo‘yicha sof foyda 1,4 trln so‘mni yoki prognozga nisbatan 100,1%ni tashkil etadi. Byudjetga 2,6 trln so‘m to‘lovlar amalga oshirilib, prognoz 144,8%ga bajariladi.
Shuningdek, kombinat tomonidan 174,4 mln dollarlik mahsulotlar eksport qilinib, prognoz 100,2 foizga bajarilishi ta'minlandi.
Investitsiya dasturiga kiritilgan 4ta loyiha doirasida 112,2 mln dollar yoki prognozga nisbatan 119,0% mablag‘lar o‘zlashtiriladi.
Alohida ta'kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati tomonidan Kombinatni rivojlantirish va isloh qilish bo‘yicha qabul qilingan qarorlari tufayli xalqaro kapital bozorlariga chiqish hamda xalqaro moliya institutlari va horijiy banklarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri horijiy kreditlarini mustaqil ravishda jalb qilish imkoniyatlarini bermoqda.
Kombinatni xalqaro fond bozorlariga chiqishga tayyorlash uchun Kombinat tomonidan 2019-yilda maslahatchi sifatida “katta to‘rtlik”ka kiruvchi KPMG xalqaro auditorlik kompaniyasi jalb qilingan. KPMG bilan birgalikda 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan to‘rt bosqichli “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgan bo‘lib, unda kombinatni korporativ boshqaruv, IT texnologiyalar, xaridlarni boshqarish, sanoat xavfsizligi, energiya menejmenti, ekologiya siyosati va hokazolar aks ettirildi. Bugungi kunga kelib ushbu chora-tadbirlarning aksariyat qismi bajarildi.
Kombinat tomonidan 2019-2021 yillar uchun moliya hisobotlari xalqaro standartlari (MHXS) asosida hisobotlar tayyorlandi va “Ernst & Young” xalqaro kompaniyasi tomonidan audit o‘tkazildi. Maslahatchilar bilan birgalikda hisob siyosati MHXSga muvofiq yangilandi.
Kombinat “S&P Global Ratings” agentligidan “Barqaror” bashorati bilan “B+” korporativ va “Fitch Ratings” agentligi kombinatga “Barqaror” bashorati bilan “BB-“ reytinglar olindi.
Kombinatga investorlarning e'tibori ortayotgani, iste'molchi va xaridorlarning talab ko‘rsatkichlari o‘zgarib borayotgan hozirgi paytda - “ESG” (Environment, Socials, Governance) atrof-muhit, ijtimoiy va boshqaruv faktorlari tizimiga asoslangan hisobotlarni e'lon qilish zaruriyatiga aylanib bormoqda.
Shu tufayli 2021-yilda “KPMG” bilan birgalikda 2020-2021 yillar yakunlariga ko‘ra Barqaror rivojlanish to‘g‘risidagi hisobot (ESG) tayyorlandi.
Hozirda 2022-yil uchun barqaror rivojlanish to‘g‘risida hisobot tayyorlamoqda va ushbu hisobotning “katta to‘rtlik”ga kiruvchi kompaniya tomonidan audit qilinganidan so‘ng e'lon qilinadi.
Bundan tashqari, “Pricewaterhousecoopers” MChJ yordamida ESG reytingini olish, kombinatning ESG profilini yaxshilash va ESG tamoyillarini boshqaruv tizimiga joriy qilish bo‘yicha ishlar boshlanib, “yo‘l xarita”si ishlab chiqilmoqda. Shuningdek, mis ishlab chiqarish zanjiri uchun parnik gazlarini xalqaro talablar asosida hisob-kitob qilish ham yo‘lga qo‘yilmoqda.
“Ernst & Young” MChJ bilan birgalikda 2022-yil uchun Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlari asosida audit o‘tkazilmoqda va auditorlik xulosasi olinishini ta'minlanadi.
“Pricewaterhousecoopers” MChJ bilan birgalikda “Olmaliq KMK” AJda operatsion samaradorlikni oshirish, tahlil qilish, tegishli chora-tadbirlarni ishlab chiqish, joriy qilishga ko‘maklashish va xodimlarning malakasini oshirish loyihasi doirasida biznes jarayonlar diagnostikasi o‘tkazilishi boshlanib ishlar jadal ketmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-102-son qarori asosida “Olmaliq KMK” AJning 2 foiz aksiyalari sotilishi belgilangan. Prezident qaroriga muvofiq jamiyat aksiyalari “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida elektron platformasida savdoga chiqarilishi rejalashtirilgan.
Mutaxassislar ta'kidlaganidek, “Olmaliq KMK” AJ aksiyalarini sotib olish bu foydali mulk egasiga aylanish demakdir. Aksiyador nafaqat jozibador dividendlar olishi (eng kamida 30 foiz) balki ushbu tashkilotga egalik qilishi, uni boshqarishda ishtirok etish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati nafaqat ishlab chiqarishda faol balki ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasida ham ko‘plab ishlarni amalga oshirib keladi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati nafaqat ishlab chiqarishda faol balki ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasida ham ko‘plab ishlarni amalga oshirib keladi. Bu haqda Kamola Umaraliyeva OAV vakillarini xabardor qildi.
Jumladan, 2022-yil mart oyida kombinat homiyligida Toshkent viloyati Shovg‘oz qishlog‘ida 120 o‘rinli yangi maktabgacha ta'lim ob'yekti qurildi. Ushbu ob'yekt qurilishiga 5,7 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi.
May oyida esa “BAHOR” mehmonxonasining 102 kishilik yangi korpusi foydalanishga topshirildi. Ushbu ob'yektning qurilishiga 31,4 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Iyul oyida 6,8 mlrd so‘mga 290 o‘rinli maktabgacha ta'lim ob'yekti mukammal ta'mirlandi.
Oktyabr oyida Namangan viloyati Chodak qishlog‘ida 250 ish o‘rniga ega yangi tikuv fabrikasi foydalanishga topshirildi.
Shu oyda kombinat ishchi-xodimlari va ularning oila a'zolari dam olishlari uchun Toshkent viloyatidagi 126 o‘rinli “Moviy tog‘lar” dam olish sihatgohi foydalanishga topshirildi.
2022-yilning iyun oyida sodir bo‘lgan kuchli yog‘ingarchilik tufayli suv toshqini yuzaga kelishi natijasida talofat yetgan Bo‘ka tumanidagi “Toshloq” va “Istiqbol” mahallalaridagi 19 ta xonadonlarni tiklash ishlariga ham OKMK homiylik yordamini ko‘rsatgan.
2022-yilning oxirida Ijro apparati binosi uchun 602 kVt/soatlik yangi fotoelektrik stansiya foydalanishga topshirildi. Bu esa elektr energiyasini tejash imkoniyatini yaratadi.
Bundan tashqari, OKMK Toshkent viloyati “Nuroniylar maskani” qurilishiga 2 mlrd so‘mlik xomiylik yordamini amalga oshirdi.
Hozirda kombinat homiyligida Olmaliq shahridagi Tibbiyot birlashmasi qoshidagi shartnomaviy poliklinika va tug‘ruq kompleksining rekonstruksiya ishlari olib borilmoqda. Ushbu ob'yektlarning rekonstruksiya ishlariga umumiy hisobda kombinat tomonidan 23 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan.
Shuningdek, OKMK Ijtimoiy ob'yektlar boshqarmasi tarkibida 16 ta maktabgacha ta'lim tashkiloti, 5 ta bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari, “Metallurg” madaniyat saroyi, Sanatoriy-profilaktoriy, “Oltin olma” pansionati, “Bolajon” bolalar bog‘i, “Delfin” akvaparki, “Bahor” mehmonxonasi, “Nuroniy” pensionerlar uyi, OKMK sport majmuasi, “Moviy tog‘lar” dam olish maskani, Sport texnik klubi va boshqa ob'yektlar faoliyatlari yo‘lga qo‘yilgan.
Hozirda yana bir 280 o‘rinli 33-sonli maktabgacha ta'lim tashkilotida qurilish ta'mirlash ishlari olib borilyapti va 1-iyun - Xalqaro bolalarni himoya qilish kunida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, ayni vaqtda kombinat tomonidan respublikamizning turli hududlarida joylashgan jami 1600 o‘rinli 5ta Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarimizni yozgi mavsumga tayyorlash ishlari boshlab yuborildi.
Ayni vaqtda Respublika va xalqaro miqyosdagi turli sport musobaqalariga mezbonlik qilib kelayotgan muhtasham “OKMK” sport majmuasida ta'mirlash ishlari olib borilmoqda va yozgi mavsumida sport kompleksi o‘z faoliyatini qayta boshlaydi.
Tadbir davomida jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob olishdi.

«АО «Алмалыкский ГМК»: итоги 2022 года и задачи, поставленные на 2023 год»
30 марта этого года в Национальном пресс-центре Узбекистана состоялась пресс-конференция на тему «АО «Алмалыкский ГМК»: итоги 2022 года и задачи, поставленные на 2023 год».
В мероприятии, организованном информационной службой комбината, приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по экономике, финансам и трансформации Феруза Хамидова, заместитель главного инженера по технологии – начальник технического отдела Абдукаххор Сайназаров, и. о. начальника управления социальных объектов Камола Умаралиева, а также представители средств массовой информации.
Блэкаут, произошедший в энергосистеме Узбекистана в начале 2022 года, привел к остановке энергообеспечения с 25 по 28 января, что негативно сказалось на производстве полупродуктов. Благодаря оперативно принятым мерам, задействованию внутренних резервов, а также электроснабжению в первую очередь наиболее важных участков было обеспечено бесперебойное производство товарной продукции, - рассказывает Абдукаххор Сайназаров. В частности, прогнозы по производству медного катода (148,5 тыс. тонн), медной проволоки, эмальпровода, медного купороса выполнены на 100%. Также достигнуто выполнение и перевыполнение производственный заданий по драгоценным и редким металлам. В частности, прогнозы по производству золота и серебра выполнены на 100,3%, перрената аммония – на 132,4%, селена (34,5 тонн), теллура (2,8 тонн) – на 100,0%, палладиевого порошка – на 183,9%.
В 2022 году произведено 90,0 тыс. тонн цинка металлического, выполнение прогноза составило 100,0%. Серной кислоты произведено 111 111 тонна (выполнение прогноза – 107,8%), кадмия металлического 478 тонн (выполнение прогноза – 105,5%).
Учитывая рост цены 1 кг молибдена на мировом рынке с 22 до 70-100 долларов США в этом году реализуется проект по увеличению мощностей по производству этого металла с 800 тонн до 1 200 тонн. В целях реализации данной задачи ведутся работы по расширению цеха по производству редких металлов медеплавильного завода. В настоящее время здесь строятся 2 новые печи в дополнение к уже имеющимся 4 печам.
Наряду с этим планируется внедрить в производство результаты научных исследований по извлечению редких металлов из отработанных растворов, образующихся при получении меди и цинка.
В 2023 году цинковым заводом планирует произвести 92,0 тыс. тонн цинка металлического, 105,6 тыс. тонн серной кислоты, 470 тонн кадмия металлического.
Наша главная задача на сегодняшний день – устранив отставания от плана, вызванного аномальными январскими морозами, мобилизовать резервные возможности и добиться перевыполнения поставленных задач!
По итогам финансово-экономической деятельности Алмалыкского горно-металлургического комбината за 2022 год дала подробную информацию присутствующим Феруза Хамидова. В частности, доход от реализации готовой продукции составил 30,5 трлн сумов, бизнес-план выполнен на 108,2%.
Чистая прибыль за отчетный период составила 6,7 трлн сумов (выполнение прогноза – 114,6%). Рентабельность производства продукции составила 21,8%.
Несмотря на снижение в 2022 году ставок налога на недропользование с 15% до 10% и на прибыль с 75% до 50%, в государственный бюджет было выплачено 18,4 трлн сумов (на 2,6 трлн сумов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года). В том числе выплачены дивиденды в размере 8,5 трлн сумов.
Стоит отметить, что около 10% государственного бюджета – это налоговые платежи комбината. АГМК занимает второе место в топе крупнейших налогоплательщиков страны. При этом его доля в доходах госбюджета увеличивается из года в год.
На основании поручений президента Шавката Мирзиеева в ходе визита 22 декабря 2021 года на крупные промышленные предприятия и объекты социальной сферы города Алмалык в 2022 году в результате реализации на АГМК мер по снижению себестоимости продукции удалось добиться экономии расходов в размере 418 млрд сумов (3,8 процента).
За отчетный период комбинатом осуществлен экспорт продукции на сумму 947,5 млн долларов США, выполнение прогноза составило 110,8%.
Кроме этого, 2022 году в порт Бургас, Болгария отправлен первый контейнерный блок поезд с медным концентратом АГМК.
Трудовым коллективом Алмалыкского горно-металлургического комбината выполняются все приоритетные задачи на 2023 год.
Несмотря на аномальные холода, наблюдавшиеся в январе текущего года в нашей стране, по итогам первого квартала ожидается стопроцентное выполнение прогноза по производству товарной продукции на 6,8 трлн сумов.
По итогам первого квартала чистая прибыль составит 1,4 трлн сумов (выполнение прогноза – 100,1%). В бюджет будет направлено 2,6 трлн сумов, прогноз в этом направлении будет выполнен на 144,8%.
Также за отчетный период реализовано на экспорт продукции на 174,4 млн долларов США, прогноз выполнен на 100,2%.
В рамках 4 проектов инвестиционной программы будет освоено 112,2 млн долларов США, выполнение прогноза составит 119,0%.
Следует особо отметить, что благодаря решениям Президента и Правительства Республики Узбекистан по развитию и реформированию комбината, предоставляется возможность выхода на международные рынки капитала и самостоятельного привлечения прямых иностранных кредитов международных финансовых институтов и иностранных банков.
В целях подготовки АГМК к выходу на международные фондовые рынки в 2019 году комбинатом в качестве консультанта была привлечена международная аудиторская компания KPMG, входящая в «большую четверку». Совместно с данной компанией была разработана четырехэтапная «Дорожная карта» на 2021-2023 годы, в которой отражены вопросы корпоративного управления комбинатом, IT-технологий, управления закупками, промышленной безопасности, энергетического менеджмента, экологической политики и др. На сегодняшний день большая часть этих мероприятий уже выполнена.
На основе международных стандартов финансовой отчетности (МСФО) комбинатом подготовлена отчетность за 2019-2021 годы, аудит проведен международной компанией «Ernst&Young». В соответствии с МСФО совместно с консультантами обновлена учетная политика.
Ведущим рейтинговым агентством «S&P Global Ratings» Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату присвоен кредитный рейтинг на уровне «В+» и прогноз - «Стабильный», а также агентством «Fitch Ratings» – на уровне «ВВ-» и прогноз «Стабильный».
Растущие внимание инвесторов к комбинату, а также изменение требований потребителей обуславливает необходимость публикации отчетов на основе системы экологических, социальных и управленческих факторов – «ESG» (Environment, Socials, Governance).
В связи с этим в 2021 году совместно с «KPMG» был подготовлен отчет об устойчивом развитии (ESG) по итогам 2020-2021 годов.
В настоящее время готовится отчет об устойчивом развитии на 2022 год, который будет опубликован после аудита компании, входящей в «большую четверку».
Кроме этого, при содействии ООО «Pricewaterhousecoopers» начата работа по получению рейтинга «ESG», улучшению профиля «ESG» комбината и внедрению принципов «ESG» в систему управления, разрабатывается «дорожная карта».
Совместно с ООО «Ernst&Young» проводится аудит на основании международных стандартов финансовой отчетности за 2022 год, что обеспечит получение аудиторского заключения.
Также совместно с ООО «Pricewaterhousecoopers» начато проведение диагностики бизнес-процессов в рамках проекта по повышению операционной эффективности, анализу, разработке, внедрению соответствующих мер и повышению квалификации персонала в АО «Алмалыкский ГМК».
На основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года № ПП-102 «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» намечена реализация 2% акций АО «Алмалыкский ГМК». В соответствии с постановлением акции общества будут реализовываться по принципу «Одна акция – один лот» на электронной торговой платформе.
Как отметили специалисты, покупка акций АО «Алмалыкский ГМК» означает стать выгодным решением. Примечательно, что у акционера появится возможность не только получать привлекательные дивиденды (не менее 30%), но и участвовать в управлении этой организацией.
Стоит отметить, что Алмалыкский горно-металлургический комбинат уделяет большое внимание не только производственной, но и социальной сфере, в целях поддержки которой осуществляется ряд практических работ. Об этом журналистам рассказала К. Умаралиева.
В частности, в марте 2022 года при спонсорстве комбината в поселке Шовгоз Ташкентской области построена дошкольная образовательная организация на 120 мест. На строительство этого объекта было затрачено средств в размере 5,7 млрд сумов.
В мае месяце введен в эксплуатацию новый корпус гостиницы «Бахор» («Весна») на 102 человека. На строительство данного объекта выделено 31,4 млрд сумов. В июле начала свою работу после капитального ремонта дошкольная образовательная организация на 290 мест. На ремонт этого объекта было направлено 6,8 млрд сумов.
В октябре в поселке «Чодак» Наманганской области была введена в эксплуатацию швейная фабрика на 250 рабочих мест. В этом же месяце состоялось открытие зоны отдыха «Синегорье» на 126 мест, расположенного в Ташкентской области.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат оказал спонсорскую поддержку в восстановлении и ремонте 19 домов в махаллях «Тошлок» и «Истикбол» Букинского района, пострадавших из-за наводнения, вызванного обильными осадками в июне 2022 года.
В конце 2022 года была введена в эксплуатацию новая фотоэлектрическая станция мощностью 602 кВт/ч, снабжающая электричеством здание исполнительного аппарата. Это позволило сократить расход электроэнергии.
Также АГМК в Ташкентской области открылся центр для досуга пенсионеров – комплекс «Нуронийлар маскани», строительству которого АГМК оказал спонсорскую помощь в размере 2 млрд сумов.
В настоящее время при спонсорстве АГМК проводится реконструкция поликлиники и родильного комплекса при Медицинском объединении Алмалыка. На реконструкцию этих объектов комбинат выделил в общей сложности 23 миллиарда сумов.
Наряду с этим, в составе управления социальных объектов АГМК действуют 16 дошкольных образовательных организаций, 5 детских оздоровительных лагерей, Дворец культуры «Металлург», санаторий-профилакторий, пансионат «Олтин Олма», детский прак «Болажон», аквапарк «Дельфин», гостиница «Весна», дом пенсионеров «Нуроний», спортивный комплекс АГМК, зона отдыха «Синегорье», спортивно-технический клуб и другие объекты.
На сегодняшний день ремонтные работы ведутся в дошкольной образовательной организации № 33 на 280 мест. Ввести её в эксплуатацию планируется 1 июня – в Международный день защиты детей.
Трудовым коллективом комбината начаты работы по подготовке к летнему сезону 5 детских оздоровительных лагерей (их общая вместимость составляет 1600 мест), расположенных в разных регионах нашей страны.
В спортивном комплексе АГМК, где проходят различные спортивные соревнования республиканского и международного масштаба, в настоящее время ведутся ремонтные работы. Данный комплекс возобновит свою работу в этот летний сезон.