07 May 2025, 17:21 3802
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida OKMK Axborot xizmati tomonidan “Olmaliq kon metallugiya kombinatida transformatsiya jarayoni” mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda Raqamlashtirish departamenti direktori v.b. Aziz Roziqulov, Transformatsiya, ESG va xalqaro reytinglar loyiha ofisining Barqaror rivojlanish bo‘limi (ESG) boshlig‘i Rustam Ahmedov hamda Transformatsiya bo‘limi boshlig‘i Xurshid Turdialiyev va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Matbuot anjumanida OKMKda transformatsiya jarayoni bo‘yicha to‘liq ma'lumot berildi. Unga ko‘ra ayni paytda kombinatda transformasiya jarayoni moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish, Strategiya va operatsion samaradorlik, Korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish, Barqaror rivojlanish (ESG), Raqamlashtirish kabi  yo‘nalishlarda amalga oshirilmoqda.
OKMK nafaqat samarali, balki uzoq muddatli istiqbolda barqaror va raqobatbardosh bo‘lishi uchun korxonada Transformatsiya, ESG tartibi va xalqaro reytinglar loyiha ofisi tashkil etildi. Ushbu jamoa shaffof hisobotdan tortib strategik rejalashtirishgacha bo‘lgan eng yaxshi jahon amaliyotlarini joriy etish uchun mas'ul hisoblanadi.
2019-yildan boshlab kombinat moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari - biznes uchun butun dunyoda tan olingan qoidalar bo‘yicha hisobot yuritadi. Ushbu standartlarni joriy etishga Ernst & Young, Deloitte kabi auditorlik kompaniyalari ko‘maklashdi. Bu OKMKga S&P ("B+") va Fitch ("BB-" barqaror prognoz) xalqaro kredit reytinglarini olish, shuningdek, vositachilarsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri xalqaro banklardan moliyalashtirishni jalb qilish imkonini berdi. Natijada OKMK 2,3 milliard dollar kredit mablag‘larini jalb qildi va 125 million dollar moliyaviy xarajatlarni iqtisod qildi.
Shuningdek, kombinat 56 ball bilan Sustainable Fitch tomonidan uchinchi darajali ESG reytingga ega bo‘ldi. Bu O‘zbekistondagi tarmoq korxonalari orasida eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish va xaridlar shaffofligiga ham alohida e'tibor qaratilib, KPMG tomonidan audit o‘tkazildi. Bu o‘z navbatida samaradorlikni oshirish yo‘llarini aniqlab berdi. PwC Central Asia and Caucasus kompaniyasi kondan metallurgiya zavodigacha bo‘lgan butun "mis zanjiri"ni baholadi va ishlab chiqarishni optimallashtirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni yaratishga ko‘maklashdi. Ernst&Young kompaniyasi komplaens va moliyaviy barqarorlik bo‘yicha maslahatlar berdi.
Hozirda OKMK "mas'uliyatli mis ishlab chiqaruvchi" sifatida The Copper Mark xalqaro sertifikatlashdan o‘tmoqda. Bu mahsulotlarning Yevropa bozorida raqobatbardoshligini ta'minlaydi va ekologik yo‘naltirilgan investitsiyalarni ko‘proq jalb qilish imkonini beradi.
Shuningdek, tadbirda kombinatda raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma'lumot berildi.
- Masalan, buxgalteriya va moliyaviy hisobotlar endi 1S:ERP tizimi orqali avtomatik tarzda shakllantiriladi - bu hujjatlarni tayyorlash vaqtini deyarli ikki barobarga qisqartirdi.
Ombor, yoqilg‘i va tarozi hisoblar avtomatlashtirilgan. Misol uchun, Mis boyitish fabrikasida 99,8 foiz aniqlikdagi raqamli tarozilar o‘rnatilgan. Shuningdek, kombinatda yonilg‘i-moylash materiallarini boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimi doirasida umumiy hajmi 4,5 ming kub.m bo‘lgan 34 ta rezervuar, 15 ta yonilg‘i quyish shaxobchasi va 26 ta yonilg‘i tarqatish mashinalari yordamida iste'molchilarni yonilg‘i-moylash materiallari bilan ta'minlash jarayoni onlayn tarzga o‘tkazildi. Natijada haydovchilar ID karta yordamida operatorsiz yonilg‘i quyish, korrupsiya holatlarini oldini olish, xizmat ko‘rsatish vaqti 3 barobarga qisqarib, jami 6,4 ming tonna (89 mlrd so‘m) dizel yonilg‘isi tejab qolindi.
Hozirgi kunda tobora ommalashib borayotgan sun'iy intellekt texnologiyalaridan ham kombinatda samarali foydalanib kelinayapti. Xususan, sun'iy intellekt tizimlarini rivojlantirish va axborot xavfsizligini oshirish maqsadida “Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi doirasida ma'dan o‘lchamlarini, ekskovator kovshining tishlarini nazorat qilish hamda haydovchilarning charchoqlarini kuzatish funksionallari ishga tushirildi. Bundan tashqari, Mis boyitish fabrikasida ma'danni boyitish jarayonida video analitika Mashina ko‘z nazorati pilot loyihasi joriy etilmoqda. Natijada metallarni ajratib olishni barqarorlashtirish va reagent nisbiy sarfini optimallashtirish 2 foizga erishiladi,
Bir so‘z bilan aytganda Raqamlashtirish kombinatga yiliga 9,1 milliard so‘m iqtisodiy samara bermoqda, - deydi “Olmaliq KMK” AJ Raqamlashtirish departamenti direktori v.b. Aziz Roziqulov.

Transformation process at AMMC
Today, the Agency for Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan held a press conference on the topic "Transformation process at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex " with the participation of representatives of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex .
The event was attended by the Acting Director of the Digitalization Department Aziz Rozikulov, the Head of the Sustainable Development Department of the Project Office for "ESG", International Ratings and Transformation Rustam Akhmedov, the Head of the Transformation Department Khurshid Turdiev, as well as representatives of the media.
The press conference provided full information on the progress of transformation processes at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex . In particular, the topic was the transition to international financial reporting standards, increasing operational efficiency, improving the corporate governance system, developing ESG areas and introducing digital technologies.
To ensure sustainability and competitiveness in the long term, the plant has created a project office for transformation, "ESG" and international ratings. The office is responsible for the implementation of international best practices — from transparent reporting to strategic planning.
Since 2019, AMMC has been maintaining financial statements in accordance with international standards recognized in the global business environment. The implementation of these standards was carried out with the support of the audit companies Ernst & Young and Deloitte. This allowed the enterprise to receive international credit ratings from S&P agencies ("B+") and Fitch ("BB-", stable outlook), as well as attract direct financing from international banks without intermediaries. As a result, the plant attracted $2.3 billion in credit funds and saved $125 million on financial expenses.
In addition, AMMC received a third-level ESG rating from the Sustainable Fitch agency with an assessment of 56 points – this is the best indicator among industry enterprises in Uzbekistan.
The enterprise pays special attention to issues of anti-corruption policy and procurement transparency. The audit conducted by KPMG helped identify ways to improve efficiency. PwC Central Asia and Caucasus assessed the entire production chain, from the mine to the metallurgical plant, and contributed to the development of a roadmap for production optimization. Ernst & Young provided advice on compliance and financial sustainability.
Currently, AMMC is undergoing international certification by The Copper Mark as a "responsible copper producer". This will increase the competitiveness of products on the European market and open up opportunities for attracting environmentally oriented investments.
Also, during the event, information was presented on the work carried out at the plant as part of digitalization.
For example, accounting and financial reporting are now generated automatically through the 1C:ERP system, which has almost halved the time it takes to prepare documents. Accounting for warehouses, fuel, and weighing have also been automated. For example, digital scales with an accuracy of 99.8% have been installed at the enrichment plant. In addition, 34 tanks with a total volume of 4.5 thousand cubic meters, 15 filling stations, and 26 fuel trucks have been introduced as part of the automated fuel and lubricants management system. As a result, the fuel and lubricants supply process has been transferred to online mode: drivers can refuel without an operator using an ID card, which helps to avoid corruption, reduce service time by three times, and save 6.4 thousand tons of diesel fuel — about 89 billion UZS.
Today, the plant also effectively uses artificial intelligence technologies. At the Kalmakyr and Yoshlik I quarries, functions for monitoring the size of ore, wear of excavator bucket teeth and the condition of drivers (fatigue, attention, etc.) have been implemented as part of the mining and transport equipment management system. A pilot project for video surveillance with machine vision is also being launched at the processing plant, which will stabilize metal extraction and optimize reagent consumption by 2%.
In short, digitalization brings the plant about 9.1 billion UZS of economic effect per year, – noted Aziz Rozikulov, Acting Director of the Digitalization Department of AMMC.