07 May 2025, 17:21 3802
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida OKMK Axborot xizmati tomonidan “Olmaliq kon metallugiya kombinatida transformatsiya jarayoni” mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda Raqamlashtirish departamenti direktori v.b. Aziz Roziqulov, Transformatsiya, ESG va xalqaro reytinglar loyiha ofisining Barqaror rivojlanish bo‘limi (ESG) boshlig‘i Rustam Ahmedov hamda Transformatsiya bo‘limi boshlig‘i Xurshid Turdialiyev va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Matbuot anjumanida OKMKda transformatsiya jarayoni bo‘yicha to‘liq ma'lumot berildi. Unga ko‘ra ayni paytda kombinatda transformasiya jarayoni moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish, Strategiya va operatsion samaradorlik, Korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish, Barqaror rivojlanish (ESG), Raqamlashtirish kabi  yo‘nalishlarda amalga oshirilmoqda.
OKMK nafaqat samarali, balki uzoq muddatli istiqbolda barqaror va raqobatbardosh bo‘lishi uchun korxonada Transformatsiya, ESG tartibi va xalqaro reytinglar loyiha ofisi tashkil etildi. Ushbu jamoa shaffof hisobotdan tortib strategik rejalashtirishgacha bo‘lgan eng yaxshi jahon amaliyotlarini joriy etish uchun mas'ul hisoblanadi.
2019-yildan boshlab kombinat moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari - biznes uchun butun dunyoda tan olingan qoidalar bo‘yicha hisobot yuritadi. Ushbu standartlarni joriy etishga Ernst & Young, Deloitte kabi auditorlik kompaniyalari ko‘maklashdi. Bu OKMKga S&P ("B+") va Fitch ("BB-" barqaror prognoz) xalqaro kredit reytinglarini olish, shuningdek, vositachilarsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri xalqaro banklardan moliyalashtirishni jalb qilish imkonini berdi. Natijada OKMK 2,3 milliard dollar kredit mablag‘larini jalb qildi va 125 million dollar moliyaviy xarajatlarni iqtisod qildi.
Shuningdek, kombinat 56 ball bilan Sustainable Fitch tomonidan uchinchi darajali ESG reytingga ega bo‘ldi. Bu O‘zbekistondagi tarmoq korxonalari orasida eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish va xaridlar shaffofligiga ham alohida e'tibor qaratilib, KPMG tomonidan audit o‘tkazildi. Bu o‘z navbatida samaradorlikni oshirish yo‘llarini aniqlab berdi. PwC Central Asia and Caucasus kompaniyasi kondan metallurgiya zavodigacha bo‘lgan butun "mis zanjiri"ni baholadi va ishlab chiqarishni optimallashtirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni yaratishga ko‘maklashdi. Ernst&Young kompaniyasi komplaens va moliyaviy barqarorlik bo‘yicha maslahatlar berdi.
Hozirda OKMK "mas'uliyatli mis ishlab chiqaruvchi" sifatida The Copper Mark xalqaro sertifikatlashdan o‘tmoqda. Bu mahsulotlarning Yevropa bozorida raqobatbardoshligini ta'minlaydi va ekologik yo‘naltirilgan investitsiyalarni ko‘proq jalb qilish imkonini beradi.
Shuningdek, tadbirda kombinatda raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma'lumot berildi.
- Masalan, buxgalteriya va moliyaviy hisobotlar endi 1S:ERP tizimi orqali avtomatik tarzda shakllantiriladi - bu hujjatlarni tayyorlash vaqtini deyarli ikki barobarga qisqartirdi.
Ombor, yoqilg‘i va tarozi hisoblar avtomatlashtirilgan. Misol uchun, Mis boyitish fabrikasida 99,8 foiz aniqlikdagi raqamli tarozilar o‘rnatilgan. Shuningdek, kombinatda yonilg‘i-moylash materiallarini boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimi doirasida umumiy hajmi 4,5 ming kub.m bo‘lgan 34 ta rezervuar, 15 ta yonilg‘i quyish shaxobchasi va 26 ta yonilg‘i tarqatish mashinalari yordamida iste'molchilarni yonilg‘i-moylash materiallari bilan ta'minlash jarayoni onlayn tarzga o‘tkazildi. Natijada haydovchilar ID karta yordamida operatorsiz yonilg‘i quyish, korrupsiya holatlarini oldini olish, xizmat ko‘rsatish vaqti 3 barobarga qisqarib, jami 6,4 ming tonna (89 mlrd so‘m) dizel yonilg‘isi tejab qolindi.
Hozirgi kunda tobora ommalashib borayotgan sun'iy intellekt texnologiyalaridan ham kombinatda samarali foydalanib kelinayapti. Xususan, sun'iy intellekt tizimlarini rivojlantirish va axborot xavfsizligini oshirish maqsadida “Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi doirasida ma'dan o‘lchamlarini, ekskovator kovshining tishlarini nazorat qilish hamda haydovchilarning charchoqlarini kuzatish funksionallari ishga tushirildi. Bundan tashqari, Mis boyitish fabrikasida ma'danni boyitish jarayonida video analitika Mashina ko‘z nazorati pilot loyihasi joriy etilmoqda. Natijada metallarni ajratib olishni barqarorlashtirish va reagent nisbiy sarfini optimallashtirish 2 foizga erishiladi,
Bir so‘z bilan aytganda Raqamlashtirish kombinatga yiliga 9,1 milliard so‘m iqtisodiy samara bermoqda, - deydi “Olmaliq KMK” AJ Raqamlashtirish departamenti direktori v.b. Aziz Roziqulov.

«Процесс трансформации на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате»
Сегодня в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция на тему «Процесс трансформации на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате» с участием представителей АГМК.
В мероприятии приняли участие исполняющий обязанности директора Департамента цифровизации Азиз Розикулов, руководитель отдела устойчивого развития проектного офиса по «ESG», международным рейтингам и трансформации Рустам Ахмедов, начальник отдела трансформации Хуршид Турдиев, а также представители средств массовой информации.
На пресс-конференции была представлена полная информация о ходе трансформационных процессов на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. В частности, речь шла о переходе на международные стандарты финансовой отчетности, повышении операционной эффективности, совершенствовании системы корпоративного управления, развитии ESG-направлений и внедрении цифровых технологий.
Для обеспечения устойчивости и конкурентоспособности в долгосрочной перспективе на комбинате создан проектный офис по вопросам трансформации, «ESG» и международных рейтингов. Офис отвечает за внедрение лучших международных практик — от прозрачной отчетности до стратегического планирования.
С 2019 года АГМК ведет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами, признанными в глобальной деловой среде. Внедрение этих стандартов осуществлялось при поддержке аудиторских компаний «Ernst & Young» и «Deloitte». Это позволило предприятию получить международные кредитные рейтинги от агентств S&P («B+») и Fitch («BB-», стабильный прогноз), а также привлечь прямое финансирование от международных банков без посредников. В результате комбинат привлек 2,3 миллиарда долларов кредитных средств и сэкономил 125 миллионов долларов на финансовых расходах.
Кроме того, АГМК получил рейтинг ESG третьего уровня от агентства «Sustainable Fitch» с оценкой в 56 баллов — это лучший показатель среди отраслевых предприятий Узбекистана.
Особое внимание на предприятии уделяется вопросам антикоррупционной политики и прозрачности закупок. Аудит, проведённый компанией «KPMG», позволил определить пути повышения эффективности. Компания «PwC Central Asia and Caucasus» провела оценку всей производственной цепочки — от рудника до металлургического завода — и содействовала разработке «дорожной карты» по оптимизации производства. «Ernst & Young» предоставила консультации по вопросам комплаенса и финансовой устойчивости.
В настоящее время АГМК проходит международную сертификацию «The Copper Mark» как «ответственный производитель меди». Это повысит конкурентоспособность продукции на европейском рынке и откроет возможности для привлечения экологически ориентированных инвестиций.
Также в ходе мероприятия была представлена информация о работах, проведенных на комбинате в рамках цифровизации.
Например, бухгалтерская и финансовая отчетность теперь формируется автоматически через систему 1С:ERP, что почти вдвое сократило время подготовки документов. Также автоматизированы учёт склада, топлива и взвешивания. Так, на обогатительной фабрике установлены цифровые весы с точностью 99,8%. Кроме того, в рамках системы автоматизированного управления ГСМ внедрены 34 резервуара общим объемом 4,5 тыс. кубометров, 15 заправочных станций и 26 топливозаправщиков. В результате процесс обеспечения ГСМ переведён в онлайн-режим: водители могут заправляться без оператора по ID-карте, что помогает избежать коррупции, в три раза сократить время обслуживания и сэкономить 6,4 тыс. тонн дизельного топлива — это около 89 миллиардов сумов.
Сегодня комбинат эффективно использует и технологии искусственного интеллекта. На карьерах «Кальмакыр» и «Ёшлик I» в рамках системы управления горнотранспортной техникой внедрены функции контроля за размером руды, износом зубьев ковша экскаватора и состоянием водителей (усталость, внимание и пр.). Также на обогатительной фабрике запускается пилотный проект видеонаблюдения с машинным зрением, который позволит стабилизировать извлечение металлов и оптимизировать расход реагентов на 2%.
— Одним словом, цифровизация приносит комбинату около 9,1 миллиарда сумов экономического эффекта в год, — отметил Азиз Розикулов, и.о. директора Департамента цифровизации АГМК.