27 Dekabr 2022, 17:4 3299
Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida o‘tkazilgan press-turda BBC teleradiokompaniyasi(Buyuk Britaniya), Atameken Business Media Holding telekanali, “Xabar” agentiligi(Qozog‘iston), KNIA “Kabar” agentligi(Qirg‘iziston), “Szinszi Jibao” gazetasi, “Sinxua” agentligi (Xitoy), “Sputnik” hamda “Fergana”(Rossiya) axborot agentliklari vakillari  va yurtimiz OAVlari ishtirok etishdi.
Dastlab, OAV vakillari uchun birlashma faoliyati va 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.
- Birlashma OKMK tarkibidagi eng muhim tarkibiy bo‘linma sanalib, unda molibden va volfram metalli, tuzlari, molibden hamda volfram shtabiklari va briketlari, volfram karbidi, olovbardosh keramik mahsulotlar, qattiq qotishmalardan tayyorlangan mahsulotlar ishlab chiqariladi,- deydi birlashma direktori Ilhom Asadov. - Korxonada ishlab chiqarilgan mahsulotlar asosan eksportga yo‘naltirilgan. Birlashma tomonidan 2022-yil yanvar-dekabr holatiga ko‘ra, 33,3 mln. dollarlik mahsulot eksport qilingan. Ichki bozorga esa 29,18 mlrd so‘mlik mahsulot yetkazib berilgan. Kombinat tarkibiy bo‘linmalariga esa 1,09 mlrd so‘mlik mahsulot yuborilgan.  2022-2026 yillarda birlashmani rivojlantirish dasturiga ko‘ra, umumiy qiymati 161,05 mln dollar bo‘lgan 34 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan.
Dasturga ko‘ra, 2022-yilda Molibden ishlab chiqarishni oshirish, Nodir metallardan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish, Yemirilishga bardoshli qoplamalar qo‘llash texnologiyalarini  joriy etish, Karbid chiqindilaridan kobalt oksidi olish, Rux ishlab chiqarishining qayta ishlanuvchi eritmalaridan indiy ajratib olish texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etish kabi loyihalar amalga oshirildi. Mazkur loyihalar amalga oshirilishi natijasida 135ta yangi ish o‘rni yaratildi. 20 dan ortiq mahsulot turlarini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
2022-yil birlashma mehnat jamoasi uchun samarali yil bo‘ldi. Korxona tomonidan 421,3 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilib, reja 180,2%ga muddatidan avval bajarildi. Mahsulotlar eksportida 33,33 mln dollarlik natija qayd etilib, reja 284,9%ga uddalandi. Mahalliylashtirish dasturi asosida 42ta loyiha bo‘yicha 110,3 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlangan. Ishlab chiqarishdan olingan sof foyda esa 180,2 mlrd so‘mni tashkil etmoqda. Reja bajarilishi esa 4,9 baravarni tashkil etgan.
Shundan so‘ng, jurnalistlarga O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi faoliyati tanishtirildi.
- Birlashma qoshida 2019-yili O‘zbek-Koreys ilmiy texnik markaz faoliyati yo‘lga qo‘yilib, markaz mutaxassislari tomonidan sanoat tajriba asosida samarali ilmiy izlanishlar olib borilmoqda, - deydi Innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish markazi direktori, professor, O‘zbekiston-Koreya dasturining koordinatori Amir Obidov. - Joriy yilning 25 dekabr' kuni Koreya Milliy Assambleyasi tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga 15 mlrd von(12 mln AQSh dollari atrofida) miqdoridagi grant ajratilishi bo‘yicha qaror qabul qilindi.
Mazkur grant mablag‘lari doirasida Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish birlashmasining O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi qoshida sanoat tajriba sexi tashkil etiladi. Ushbu sexga zamonaviy laboratoriya jihozlari hamda texnologik uskunalari olib kelinadi. Yangi sexda Ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish dasturga asoslangan holda ishlab chiqarishni modernizasiyalash, yangi texnologiyalarni jalb qilish bo‘yicha tadqiqot ishlari olib boriladi.
Loyiha 2023-2027 yillarda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.  Loyiha doirasida Birlashma tarkibidagi O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazidagi sanoat tajriba sexiga pilot uskunalar yetkazib berilib, qo‘shma ilmiy tadqiqot dasturi amalga oshiriladi. O‘zbekistonda Koreya tomonidan nodir metallar va mis sanoati ekspertlari ish olib boradi va kombinat muhandislari Koreyada amaliyot o‘tashadi.
Press-tur davomida OAV vakillari birlashmaning texnik kutubxonasi, Kompozit materiallar va qattiq qotishmalari ishlab chiqarish, Molibden va volfram ishlab chiqarish bo‘yicha pirometallurgiya hamda Asbobsozlik va texnologik uskunalar ishlab chiqarish sexlarida bo‘lishib, texnologik jarayonlar bilan tanishdilar.
Tadbirda kombinat olimlari hamda birlashma, markaz mutaxassislarining samarali ilmiy tadqiqot ishlari natijasida 2021-yilda reniy metalli, 2022-yilda esa molibden metallini sof holatda olinishiga erishilgani, shuningdek, joriy yilning avgust oyida yuqori darajada mustahkamlik va egiluvchanlikka ega nikel asosli yangi superqotishma olingani ma'lum qilindi.
Ushbu qotishmadan uzoq ishlaydigan, masalan, avtomobilsozlik, ichki yonuv dvigatellari, yuqori issiqlikda ishlovchi qurilmalar, neft-gaz sohasida, aerokosmik ishlab chiqarishda foydalaniladi. Yana bir yangi mahsulot ammoniy oktamolibdat bo‘lib, u tutunni kamaytiruvchi va olovni so‘ndirish xususiyatiga ega. Ushbu modda barcha plastik mahsulot (polivinilxlorid)lariga qo‘shilganda birincha navbatda yong‘inni o‘chirish xususiyatga ega. Eng afzallik jihati, plastik qurilish materialiga qo‘shilganda uning yonuvchanligini to‘xtatishi bilan ahamiyatli.
Press-tur ishtirokchilari o‘z taassurotlarini bildirishdi.
Marjan Jumabay, Atameken Business Media Holding telekanali muxbiri:  - Press-tur davomida kombinat haqida ko‘p ma'lumotga ega bo‘ldim. Ayniqsa, birlashmada amalga oshirilayotgan ishlar menda katta taassurot qoldirdi. Birlashmada ilm-fan yutuqlaridan sanoat sohasida samarali natijalarga erishilayotganligining guvohga aylandim. Kombinat mahsulotlarining Qozog‘iston davlatiga eksport qilinishi ham menga qiziq. O‘ylaymanki tadbir davomida kombinatni o‘zimda kashf etdim.
Nigora Elmurodova, “Sevimli TV” telekanali muxbiri: Kombinatda ikkinchi marotaba bo‘lishim. Avvalgi tadbirda Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlaridagi jarayonlar ham men uchun qiziq bo‘lgandi. Birlashmadagi ishlab chiqarish jarayonlari ham katta taassurot qoldirdi. Ayniqsa, molibdendan inson soch tolasidan ham ingichka bo‘lgan sim olinishi, qattiq qotishmalardan yuqori qiymatli mahsulotlarning tayyorlanish jarayoni barchaga qiziq. Tayyor mahsulotlarning olinishi zamirida albatta mashaqqatli mehnat yotadi. Buni Ularning kichik detallarigacha tomoshbinga yetkazib bera olishimiz kerak. Chunki biz odatda tayyor mahsulotlarni ko‘ramiz, aynan bu jarayonlar ortida og‘ir mehnat yotganini doim bilavermaymiz. O‘ylaymanki, press turdan olingan taassurotlar orqali kombinatda ishlayotgan ishchi-xodimlarning zalvorli mehnatini ko‘rsatib beramiz. Yana meni hayron qoldirgan jihat kombinatda o‘z ishining ustalari, yetuk olimlar mehnat qilayotgani ham kombinatning jahonda e'tirof etilishini ta'minlaydi.

“Implementation of the year programme at AMMC”
Today the Scientific-Production Association for production of rare metals and hard alloys of AMMC held a media tour titled “Implementation of the year programme at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex”.
The event, organised by the information service of the Complex, was attended by representatives of the BBC television and radio company (UK), “Atameken Business Media Holding” television channel, “Khabar” agency (Kazakhstan), “Kabar” news agency (Kyrgyzstan), “Jingzi Jibao” newspaper,” Xinhua” agency (China), “Sputnik” and “Fergana” news agencies and the media outlets of our country.
The event began with a presentation on the association’s activities and the work carried out in 2022.
- The Association is one of the most important divisions within AMMC, producing molybdenum metal, tungsten and their salts, molybdenum and tungsten billets and briquettes, tungsten carbide, refractory ceramic products, and hard-alloy products, said Ilkhom Asadov, director of the SPA. The products of the Association are mainly export-oriented. In January-December 2022, the Association exported products for USD 33.3 million. For domestic market products for amount of 29.18 billion UZ Soums were produced. Products for amount of 1.09 billion UZ Soums have been sent to the Complex structural units. The SPA currently employs 1,127 workers. The 2022-2026 development programme of the Association calls for the implementation of 34 projects for total amount of 161.05 million US dollars.
Also under the programme, projects were implemented in 2022 including increasing of molybdenum production, manufacture of finished rare metal products, introducing of wear-resistant hardening coating technologies, production of cobalt oxide from carbide waste, and extracting of indium from zinc production solutions. As a result of these projects, 135 new jobs have been created. More than 20 types of products have been mastered.
For the Association’s workforce, 2022 has been a fruitful year. Industrial production for 421.3 billion UZ Soums was produced, the forecast was presheduled by 180.2%. Export of products amounted to 33.33 million US dollars, the forecast in this direction was presheduled by 284.9%. Within the framework of the Localization Program, on the basis of 42 projects, products were produced in the amount of 110.3 bln. UZ Soums. Net profit from production is 180.2 billion UZ Soums. There was almost five times (4.9) fulfillment of the forecast in this direction.
Afterwards, journalists were briefed on the activities of the Uzbek-Korean Science and Technology Centre.
Amir Abidov, Director of the Centre for the Development and Introduction of Innovative Technologies, Professor and Coordinator of the Uzbekistan-Korea Programme: “In 2019, an Uzbek-Korean Science and Technology Centre was established under the Association. On 25 December this year, the National Assembly of the Republic of Korea decided to award a grant of 15 billion won (about USD 12 million) to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex”.
Under this grant, SPA shall set an industrial experimental shop at the Uzbek-Korean Science and Technology Centre. Modern technological laboratory equipment will be purchased for it. The new workshop will carry out research and development work to modernise production, attracting new technology through a programme of commercialisation of scientific developments.
The project is scheduled to be implemented between 2023 and 2027.  As part of the project, pilot equipment will be delivered to the industrial experimental shop of the Uzbek-Korean Science and Technology Centre being a part of the Association and a joint R&D programme will be implemented. Korean experts in the rare metals and copper industry will conduct their work in Uzbekistan, while the Complex engineers will receive internships in Korea.
The press tour also included visits to the Association’s technical library, the molybdenum and tungsten pyrometallurgical shop, the composite materials and carbide production shop and the tooling and machining shop.
It was also stressed during the press tour that as a result of the fruitful research carried out by scientists of the Complex, specialists of the Association and the centre, metallic rhenium was obtained in 2021 and pure molybdenum in 2022, while in August this year the first sample of a new nickel-based superalloy was obtained, which is used in the automotive industry, combustion engines, the oil and gas industry and the aerospace industry. Another invention is ammonium octamolybdate, which is highly fire-safe. When exposed to flames, sparks, high temperatures, electric currents and chemical reactions, it does not ignite, does not smoulder, does not spread fire and does not emit smoke. Most preferable is the fact that plastic, with ammonium octamolybdate introduced into it, ceases to burn, which is relevant in the manufacture of building materials.
During the press tour, media representatives received answers to their questions from specialists of the plant.