27 Dekabr 2022, 17:4 3299
Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida o‘tkazilgan press-turda BBC teleradiokompaniyasi(Buyuk Britaniya), Atameken Business Media Holding telekanali, “Xabar” agentiligi(Qozog‘iston), KNIA “Kabar” agentligi(Qirg‘iziston), “Szinszi Jibao” gazetasi, “Sinxua” agentligi (Xitoy), “Sputnik” hamda “Fergana”(Rossiya) axborot agentliklari vakillari  va yurtimiz OAVlari ishtirok etishdi.
Dastlab, OAV vakillari uchun birlashma faoliyati va 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.
- Birlashma OKMK tarkibidagi eng muhim tarkibiy bo‘linma sanalib, unda molibden va volfram metalli, tuzlari, molibden hamda volfram shtabiklari va briketlari, volfram karbidi, olovbardosh keramik mahsulotlar, qattiq qotishmalardan tayyorlangan mahsulotlar ishlab chiqariladi,- deydi birlashma direktori Ilhom Asadov. - Korxonada ishlab chiqarilgan mahsulotlar asosan eksportga yo‘naltirilgan. Birlashma tomonidan 2022-yil yanvar-dekabr holatiga ko‘ra, 33,3 mln. dollarlik mahsulot eksport qilingan. Ichki bozorga esa 29,18 mlrd so‘mlik mahsulot yetkazib berilgan. Kombinat tarkibiy bo‘linmalariga esa 1,09 mlrd so‘mlik mahsulot yuborilgan.  2022-2026 yillarda birlashmani rivojlantirish dasturiga ko‘ra, umumiy qiymati 161,05 mln dollar bo‘lgan 34 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan.
Dasturga ko‘ra, 2022-yilda Molibden ishlab chiqarishni oshirish, Nodir metallardan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish, Yemirilishga bardoshli qoplamalar qo‘llash texnologiyalarini  joriy etish, Karbid chiqindilaridan kobalt oksidi olish, Rux ishlab chiqarishining qayta ishlanuvchi eritmalaridan indiy ajratib olish texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etish kabi loyihalar amalga oshirildi. Mazkur loyihalar amalga oshirilishi natijasida 135ta yangi ish o‘rni yaratildi. 20 dan ortiq mahsulot turlarini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
2022-yil birlashma mehnat jamoasi uchun samarali yil bo‘ldi. Korxona tomonidan 421,3 mlrd so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilib, reja 180,2%ga muddatidan avval bajarildi. Mahsulotlar eksportida 33,33 mln dollarlik natija qayd etilib, reja 284,9%ga uddalandi. Mahalliylashtirish dasturi asosida 42ta loyiha bo‘yicha 110,3 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlangan. Ishlab chiqarishdan olingan sof foyda esa 180,2 mlrd so‘mni tashkil etmoqda. Reja bajarilishi esa 4,9 baravarni tashkil etgan.
Shundan so‘ng, jurnalistlarga O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi faoliyati tanishtirildi.
- Birlashma qoshida 2019-yili O‘zbek-Koreys ilmiy texnik markaz faoliyati yo‘lga qo‘yilib, markaz mutaxassislari tomonidan sanoat tajriba asosida samarali ilmiy izlanishlar olib borilmoqda, - deydi Innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish markazi direktori, professor, O‘zbekiston-Koreya dasturining koordinatori Amir Obidov. - Joriy yilning 25 dekabr' kuni Koreya Milliy Assambleyasi tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga 15 mlrd von(12 mln AQSh dollari atrofida) miqdoridagi grant ajratilishi bo‘yicha qaror qabul qilindi.
Mazkur grant mablag‘lari doirasida Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish birlashmasining O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi qoshida sanoat tajriba sexi tashkil etiladi. Ushbu sexga zamonaviy laboratoriya jihozlari hamda texnologik uskunalari olib kelinadi. Yangi sexda Ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish dasturga asoslangan holda ishlab chiqarishni modernizasiyalash, yangi texnologiyalarni jalb qilish bo‘yicha tadqiqot ishlari olib boriladi.
Loyiha 2023-2027 yillarda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.  Loyiha doirasida Birlashma tarkibidagi O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazidagi sanoat tajriba sexiga pilot uskunalar yetkazib berilib, qo‘shma ilmiy tadqiqot dasturi amalga oshiriladi. O‘zbekistonda Koreya tomonidan nodir metallar va mis sanoati ekspertlari ish olib boradi va kombinat muhandislari Koreyada amaliyot o‘tashadi.
Press-tur davomida OAV vakillari birlashmaning texnik kutubxonasi, Kompozit materiallar va qattiq qotishmalari ishlab chiqarish, Molibden va volfram ishlab chiqarish bo‘yicha pirometallurgiya hamda Asbobsozlik va texnologik uskunalar ishlab chiqarish sexlarida bo‘lishib, texnologik jarayonlar bilan tanishdilar.
Tadbirda kombinat olimlari hamda birlashma, markaz mutaxassislarining samarali ilmiy tadqiqot ishlari natijasida 2021-yilda reniy metalli, 2022-yilda esa molibden metallini sof holatda olinishiga erishilgani, shuningdek, joriy yilning avgust oyida yuqori darajada mustahkamlik va egiluvchanlikka ega nikel asosli yangi superqotishma olingani ma'lum qilindi.
Ushbu qotishmadan uzoq ishlaydigan, masalan, avtomobilsozlik, ichki yonuv dvigatellari, yuqori issiqlikda ishlovchi qurilmalar, neft-gaz sohasida, aerokosmik ishlab chiqarishda foydalaniladi. Yana bir yangi mahsulot ammoniy oktamolibdat bo‘lib, u tutunni kamaytiruvchi va olovni so‘ndirish xususiyatiga ega. Ushbu modda barcha plastik mahsulot (polivinilxlorid)lariga qo‘shilganda birincha navbatda yong‘inni o‘chirish xususiyatga ega. Eng afzallik jihati, plastik qurilish materialiga qo‘shilganda uning yonuvchanligini to‘xtatishi bilan ahamiyatli.
Press-tur ishtirokchilari o‘z taassurotlarini bildirishdi.
Marjan Jumabay, Atameken Business Media Holding telekanali muxbiri:  - Press-tur davomida kombinat haqida ko‘p ma'lumotga ega bo‘ldim. Ayniqsa, birlashmada amalga oshirilayotgan ishlar menda katta taassurot qoldirdi. Birlashmada ilm-fan yutuqlaridan sanoat sohasida samarali natijalarga erishilayotganligining guvohga aylandim. Kombinat mahsulotlarining Qozog‘iston davlatiga eksport qilinishi ham menga qiziq. O‘ylaymanki tadbir davomida kombinatni o‘zimda kashf etdim.
Nigora Elmurodova, “Sevimli TV” telekanali muxbiri: Kombinatda ikkinchi marotaba bo‘lishim. Avvalgi tadbirda Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlaridagi jarayonlar ham men uchun qiziq bo‘lgandi. Birlashmadagi ishlab chiqarish jarayonlari ham katta taassurot qoldirdi. Ayniqsa, molibdendan inson soch tolasidan ham ingichka bo‘lgan sim olinishi, qattiq qotishmalardan yuqori qiymatli mahsulotlarning tayyorlanish jarayoni barchaga qiziq. Tayyor mahsulotlarning olinishi zamirida albatta mashaqqatli mehnat yotadi. Buni Ularning kichik detallarigacha tomoshbinga yetkazib bera olishimiz kerak. Chunki biz odatda tayyor mahsulotlarni ko‘ramiz, aynan bu jarayonlar ortida og‘ir mehnat yotganini doim bilavermaymiz. O‘ylaymanki, press turdan olingan taassurotlar orqali kombinatda ishlayotgan ishchi-xodimlarning zalvorli mehnatini ko‘rsatib beramiz. Yana meni hayron qoldirgan jihat kombinatda o‘z ishining ustalari, yetuk olimlar mehnat qilayotgani ham kombinatning jahonda e'tirof etilishini ta'minlaydi.

«Реализация программы года на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате»
Сегодня в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов АГМК прошёл пресс-тур на тему «Реализация программы года на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате».
В мероприятии, организованном информационной службой комбината, приняли участие представители телерадиокомпании «BBC» (Великобритания), телеканала «Atameken Business Media Holding», агентства «Хабар» (Казахстан), КНИА «Кабар» (Кыргызстан), газеты «Цзинцзи Жибао», агентства «Синьхуа» (Китай), информационных агентств «Спутник» и «Фергана» и средства массовой информации нашей страны.
В начале мероприятия проведена презентация о деятельности объединения и проведенных в 2022 году работах.
- Объединение является одним из важнейших структурных подразделений в составе АГМК, которое производит металлический молибден, вольфрам и их соли, молибденовые и вольфрамовые штабики и брикеты, карбид вольфрама, огнеупорные керамические изделия, а также изделия из твердых сплавов, - рассказывает директор НПО Илхом Асадов. Продукция, производимая объединением, ориентирована в основном на экспорт. За январь-декабрь 2022 года объединением экспортировано продукции на сумму 33,3 млн долларов США. На внутренний рынок поставлено продукции на сумму 29,18 млрд сумов. В структурные подразделения комбината направлено продукции на сумму 1,09 млрд сумов. На сегодняшний день в НПО трудятся 1 127 работников. Согласно Программе развития объединения на 2022-2026 годы предусмотрена реализация 34 проектов общей стоимостью 161,05 млн долларов США.
Также согласно Программе, в 2022 году реализованы такие проекты, как увеличение объемов производства молибдена, производство готовой продукции из редких металлов, внедрение технологий нанесения износостойких упрочняющих покрытий, получение оксида кобальта из карбидных отходов, извлечение индия из технологических растворов производства цинка. В результате реализации данных проектов создано 135 новых рабочих мест. Освоено производство более 20 видов продукции.
Для трудового коллектива объединения 2022 год стал плодотворным. Предприятием произведено промышленной продукции на 421,3 млрд сумов, прогноз досрочно выполнен на 180,2%. Экспорт продукции составил 33,33 млн долларов США, прогноз в этом направлении выполнен на 284,9%. В рамках Программы локализации по 42 проектам произведено продукции на сумму 110,3 млрд сумов. Чистая прибыль, полученная от производства, составляет 180,2 млрд сумов. Отмечено почти пятикратное (4,9) выполнение прогноза в этом направлении.
После этого журналисты ознакомились с деятельностью Узбекско-Корейского научно-технологического центра.
Директор центра разработки и внедрения инновационных технологий, профессор, координатор программы Узбекистан-Корея Амир Абидов: «В 2019 году при объединении был создан Узбекско-Корейский научно-технический центр. 25 декабря текущего года Национальной Ассамблеей Республики Корея принято решение о выделении Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату гранта в размере 15 млрд вон (около 12 млн долларов США)».
Реализация проекта намечена на 2023-2027 годы.  В рамках проекта в промышленный экспериментальный цех Узбекско-Корейского научно-технологического центра в составе объединения будет доставлено пилотное оборудование и реализовываться совместная научно-исследовательская программа. Корейские эксперты в области редких металлов и медной промышленности будут вести свою трудовую деятельность в Узбекистане, а инженеры комбината проходить стажировку в Корее.
В рамках пресс-тура гости также посетили техническую библиотеку объединения, пирометаллургический цех по производству молибдена и вольфрама, цех по производству композитных материалов и твердых сплавов, цех по производству инструмента и технологической оснастки.
Также во время пресс-тура было подчеркнуто, что в результате плодотворных научно-исследовательских работ ученых комбината, специалистов объединения и центра в 2021 году удалось получить металлический рений, а в 2022 году металлический молибден в чистом виде, а в августе текущего года был получен первый образец нового суперсплава на основе никеля, который используется в автомобилестроении, при производстве двигателей внутреннего сгорания, нефтегазовой отрасли, аэрокосмической промышленности. Еще одно изобретение – октамолибдат аммония, который обладает высокой противопожарной безопасностью. Под воздействием пламени, искр, высоких температур, электротока, химических реакций он не воспламеняется, не тлеет, не распространяет огонь, не выделяет дыма. Наиболее предпочтительным является тот факт, что пластик, с введенным в него октамолибдатом аммония, перестает гореть, что актуально при изготовлении строительных материалов.
В ходе пресс-тура представители СМИ получили от специалистов комбината ответы на интересующие их вопросы.