Korrupsiya – taraqqiyot yo‘lidagi g‘ov
Bugun “Metallurg” MSda “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni“ga bag‘ishlangan aksilkorrupsiya oyligi doirasida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senatining Sud huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Abduhakim Eshmurodov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, Sud-huquq islohotlari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi a’zosi Aziza Aminova, O‘zbekiston Respublikasi IIV Akademiyasi professori, polkovnik Sharif Qobilov, OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov, komplayens xizmatlari, sud, huquq-tartibot idoralari mas’ullari va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olganlar mamlakatimizda hamda kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida yig‘ilish qatnashchilariga batafsil ma’lumot berib o‘tishdi.
Aksilkorrupsiya oyligi davomida kombinat ishchi-xodimlari o‘rtasida o‘tkazilgan korrupsiyaga qarshi kurashish mavzusida “Eng yaxshi maqola”, “Eng yaxshi she’r”, “Eng yaxshi rasm” va “Eng yaxshi videorolik”, “Eng yaxshi taqdimot” bo‘yicha tanlov g‘oliblari, “Zakovat” intellektual o‘yinining g‘olib jamoalari, mini futbol musobaqasida muvaffaqiyatga erishgan jamoalari pul mukofotlari bilan rag‘batlantirildi.
Shuningdek, tadbirda Oliy Majlis Senatining Sud huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Abduhakim Eshmurodov  so‘zga chiqib, mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va bu borada milliy qonunchilik asoslari bo‘yicha  ma’ruza qildi. Ayniqsa bugun arzimas bo‘lib ko‘ringan maishiy korrupsiyaning turli ko‘rinishlariga qarshi ayovsiz kurashish lozimligini ta’kidladi.
Tadbir davomida “Metallurg” MS badiiy jamoalarining chiqishlari barchaga manzur bo‘ldi.
Ma’lumot o‘rnida kombinat tizimida o‘tkazilayotgan “Korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishi” shiori ostidagi aksilkorrupsiya oyiliga doirasida bir qator tadbirlar tashkil etildi.
Dolzarb oylikdan ko‘zlangan asosiy maqsad - korrupsiyaning har qanday ko‘rinishini oldini olish, kombinat faoliyatida to‘liq shaffoflik, ochiqlik va hisobdorlikni ta’minlash, kombinat tarkibidagi ellikdan ziyod zavod va fabrika va sexlarda, 35 ming kishilik yirik jamoada mehnat qilayotgan barcha daraja va bo‘g‘indagi rahbarlar, ishchi va xodimlarda korrupsiyaga nisbatan qat’iy, murosasiz munosabatni shakllantirishdan iborat. Shuningdek kombinat va uning tarkibiy bo‘linmalarida halollik, poklik, adolat va qonuniylik tamoyillarining izchil qaror topishi hamda ularning amaliyotda keng qo‘llanishini ta’minlash pirovard maqsad sanaladi.
Oylik doirasida, kombinat markaziy apparati va tarkibiy bo‘linmalarida keng qamrovli profilaktik chora-tadbirlar, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘quv-seminarlar, ochiq muloqotlar, tanlovlar, sport musobaqalari, aholi va ishchi-xodimlar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi immunitetni oshirishga qaratilgan axborot-targ‘ibot ishlari amalga oshirilmoqda.

Corruption – an Obstacle on the Path to Progress
Today, at the “Metallurg” Palace of Culture, an “Open Doors” event was held as part of the anti-corruption month dedicated to December 9 – International Anti-Corruption Day.
The event brought together key figures, including Abduhakim Eshmurodov, Chair of the Senate Committee on Judicial Affairs and Anti-Corruption; Aziza Aminova, Member of the Legislative Chamber and the Committee on Judicial Reform and Anti-Corruption; Sharif Kobilov, Colonel and Professor at the Academy of the Ministry of Internal Affairs; Sadi Shermatov, Deputy Chairman of AMMC for Personnel and Social Affairs; representatives of compliance services, judicial and law enforcement agencies; as well as community members.
Speakers provided detailed updates on the measures undertaken nationwide and within the Almalyk Mining and Metallurgical Complex to combat corruption.
As part of the anti-corruption month, employees of the compex participated in competitions on topics such as “Best Article,” “Best Poem,” “Best Drawing,” “Best Video,” and “Best Presentation.” Winners of the “Zakovat” intellectual games and mini-football tournaments were also awarded cash prizes for their achievements.
Abduhakim Eshmurodov addressed the participants, highlighting the ongoing national anti-corruption initiatives and the legal framework supporting them. He emphasized the necessity of combating even seemingly minor forms of everyday corruption.
The event also featured performances by the artistic teams of the “Metallurg” Palace of Culture, which were warmly received by attendees.
The anti-corruption month, conducted under the slogan “Fighting Corruption is a National Duty, the Conscience of Every Patriotic Citizen,” has included a wide range of activities across AMMC’s central office and subsidiaries. These initiatives aim to prevent all forms of corruption, ensure transparency, accountability, and integrity in the combine’s operations, and foster a zero-tolerance culture toward corruption among over 35,000 employees across more than fifty factories, plants, and workshops.
Additionally, the month-long program includes comprehensive preventive measures, training seminars, open discussions, competitions, sports events, and informational campaigns designed to strengthen employees’ resilience against corrupt practices and promote ethical behavior at all levels of the complex.