Korrupsiya – taraqqiyot yo‘lidagi g‘ov
Bugun “Metallurg” MSda “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni“ga bag‘ishlangan aksilkorrupsiya oyligi doirasida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senatining Sud huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Abduhakim Eshmurodov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, Sud-huquq islohotlari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi a’zosi Aziza Aminova, O‘zbekiston Respublikasi IIV Akademiyasi professori, polkovnik Sharif Qobilov, OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov, komplayens xizmatlari, sud, huquq-tartibot idoralari mas’ullari va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olganlar mamlakatimizda hamda kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida yig‘ilish qatnashchilariga batafsil ma’lumot berib o‘tishdi.
Aksilkorrupsiya oyligi davomida kombinat ishchi-xodimlari o‘rtasida o‘tkazilgan korrupsiyaga qarshi kurashish mavzusida “Eng yaxshi maqola”, “Eng yaxshi she’r”, “Eng yaxshi rasm” va “Eng yaxshi videorolik”, “Eng yaxshi taqdimot” bo‘yicha tanlov g‘oliblari, “Zakovat” intellektual o‘yinining g‘olib jamoalari, mini futbol musobaqasida muvaffaqiyatga erishgan jamoalari pul mukofotlari bilan rag‘batlantirildi.
Shuningdek, tadbirda Oliy Majlis Senatining Sud huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Abduhakim Eshmurodov  so‘zga chiqib, mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va bu borada milliy qonunchilik asoslari bo‘yicha  ma’ruza qildi. Ayniqsa bugun arzimas bo‘lib ko‘ringan maishiy korrupsiyaning turli ko‘rinishlariga qarshi ayovsiz kurashish lozimligini ta’kidladi.
Tadbir davomida “Metallurg” MS badiiy jamoalarining chiqishlari barchaga manzur bo‘ldi.
Ma’lumot o‘rnida kombinat tizimida o‘tkazilayotgan “Korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishi” shiori ostidagi aksilkorrupsiya oyiliga doirasida bir qator tadbirlar tashkil etildi.
Dolzarb oylikdan ko‘zlangan asosiy maqsad - korrupsiyaning har qanday ko‘rinishini oldini olish, kombinat faoliyatida to‘liq shaffoflik, ochiqlik va hisobdorlikni ta’minlash, kombinat tarkibidagi ellikdan ziyod zavod va fabrika va sexlarda, 35 ming kishilik yirik jamoada mehnat qilayotgan barcha daraja va bo‘g‘indagi rahbarlar, ishchi va xodimlarda korrupsiyaga nisbatan qat’iy, murosasiz munosabatni shakllantirishdan iborat. Shuningdek kombinat va uning tarkibiy bo‘linmalarida halollik, poklik, adolat va qonuniylik tamoyillarining izchil qaror topishi hamda ularning amaliyotda keng qo‘llanishini ta’minlash pirovard maqsad sanaladi.
Oylik doirasida, kombinat markaziy apparati va tarkibiy bo‘linmalarida keng qamrovli profilaktik chora-tadbirlar, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘quv-seminarlar, ochiq muloqotlar, tanlovlar, sport musobaqalari, aholi va ishchi-xodimlar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi immunitetni oshirishga qaratilgan axborot-targ‘ibot ishlari amalga oshirilmoqda.

Коррупция – препятствие на пути развития
Сегодня во Дворце культуры «Металлург» прошёл «День открытых дверей», посвящённый Международному дню борьбы с коррупцией и организованный в рамках антикоррупционного месячника.
В мероприятии приняли участие председатель Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Сената Олий Мажлиса Абдухаким Эшмуродов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член комитета по судебно-правовым реформам и борьбе с коррупцией Азиза Аминова, профессор Академии МВД, полковник Шариф Кобилов, заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, представители комплаенс-служб, судебных и правоохранительных органов, а также общественность.
В своём выступлении Абдухаким Эшмуродов отметил важность системной борьбы с коррупцией и подчеркнул необходимость жёсткого противодействия бытовым проявлениям коррупции, которые на первый взгляд могут показаться незначительными.
Выступившие в ходе мероприятия подробно рассказали о работе, проводимой в стране и на комбинате по противодействию коррупции.
В рамках антикоррупционного месячника среди работников комбината прошли конкурсы на лучшие материалы по теме борьбы с коррупцией: «Лучшая статья», «Лучшее стихотворение», «Лучший рисунок», «Лучший видеоролик» и «Лучшая презентация». Победители, а также команды, отличившиеся в интеллектуальной игре «Заковат» и в турнире по мини-футболу, были поощрены денежными призами.
Программу мероприятия украсили выступления коллективов художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».
Напомним, что в системе комбината в рамках антикоррупционного месячника, проходящего под девизом «Борьба с коррупцией – общенациональная задача и дело совести каждого патриота», организован целый ряд мероприятий. Их цель – предупреждение любых проявлений коррупции, обеспечение полной прозрачности, открытости и подотчётности в деятельности комбината. В более чем пятидесяти подразделениях комбината, где трудятся около 35 тысяч человек, формируется твёрдое и непримиримое отношение к коррупции на всех уровнях. Особое внимание уделяется закреплению принципов честности, справедливости и законности и их практическому применению.
В течение месяца в центральном аппарате и подразделениях комбината проводятся профилактические мероприятия, обучающие семинары, открытые диалоги, конкурсы, спортивные соревнования и информационно-пропагандистская работа, направленная на укрепление антикоррупционного иммунитета среди работников и населения.