OKMKda Mega loyiha ijrosi
Joriy yilning 28-fevral kuni OKMK Axborot xizmati va Toshkent viloyati hokimligi Axborot xizmati hamkorligida  “OKMKda Mega loyiha ijrosi” mavzusida matbuot anjumani va press-tur o‘tkazildi.
OAV vakillari dastlab, Muhandislik maktabi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Maktab faoliyati haqida muassasa direktori Behzod Salimov jurnalistlarga to‘liq ma'lumot berib o‘tdi.
Kombinat ehtiyojlari uchun professional muhandis-texnik xodimlarni qayta tayyorlash maqsadida tashkil etilgan Muhandislik maktabini loyihalash Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining o‘quv markazi namunasida amalga oshirildi. Muhandislik maktabida geologiya, konchilik ishi, kon sanoati transportlari, marksheyderlik ishi, foydali qazilmalarni boyitish, metallurgiya, mexanika, energetika, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar o‘qitilmoqda. Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasi, “Aurubis” AG va “GP Günter Papenburg” AG kompaniyalarining kadrlarni tayyorlash bo‘yicha dual ta'limga mo‘ljallangan metodologiyalari asosida kombinat mutaxassislari va xorijiy hamkorlar ishtirokida o‘quv dasturlari ishlab chiqildi.
Tinglovchilar uchun hatto maktabda xorijlik professor o‘qituvchilar ham dars o‘tishmoqda.
Shundan so‘ng, OAV vakillari dunyodagi eng yirik konlardan biri sanalgan “Qalmoqqir” konida bo‘lishdi.
Press-tur ishtirokchilarining navbatdagi manzili “Yoshlik-1” koni bo‘ldi. Ma'lumot uchun “Yoshlik-1” konini qurish bo‘yicha loyiha boshidan buyon hozirgi kunga qadar 217,1 mln m3 kon yuzasini ochish ishlari bajarildi. Konning uzunligi 4,0 km, eni 2,3 km va chuqurligi 235 metrga yetdi. 41,63 km uzunlikdagi temir yo‘llar yotqizilib, elektrlashtirildi. Ayni paytda konda 400 ta texnika vositalari ishlamoqda. Uzunligi 4,2 km bo‘lgan magistral konveyerlar ma'danni fabrika xomashyo omboriga tashishga tayyorlandi. Konveyer liniyasida ma'danni tashish tezligi sekundiga 4 metrni tashkil etadi. Konveyer tizimini joriy etilishi ma'danni tashish xarajatlarini kamida 30 foizga kamaytiradi. Yana bir muhim ma'lumot “Yoshlik-1” koni dunyoda ma'dan tarkibida oltin hajmi bo‘yicha yirik kon, deya tan olindi. Ma'dan tarkibida oltin hajmi bo‘yicha kombinat zahiralari 1-o‘rinda, mis konlaridagi ma'dan o‘rtacha oltin tarkibi bo‘yicha 2-o‘rin, ma'dan hajmi bo‘yicha 3-o‘rin, tarkibidagi mis hajmi bo‘yicha 6-o‘rinni egallaydi.
Press-tur ishtirokchilarida 3-Mis boyitish fabrikasidagi amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar ham katta taassurot qoldirdi. OAV vakillari fabrikaning O‘rta maydalash korpusi, ruda tayyorlash korpusi,  ma'muriy-maishiy korpusi hamda markaziy dispetcherlik punktlarida bo‘lishdi.
Ayni paytda yiliga 60 mln.tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi ham jadal sur'atlarda davom ettirilmoqda va parallel ravishda texnologik uskunalarni o‘rnatish  ishlari olib borilmoqda.
Mazkur fabrika 196 gektar yer maydonida barpo etilib umumiy ishlab chiqarish maydoni 136 gektarni tashkil etadi.  Fabrika to‘liq avtomatlashtirilgan bo‘lib, eng zamonaviy asbob- uskunalar bilan jihozlanmoqda. Uning ishga tushishi natijasida yiliga 60 mln.tonna mis-molibden ma'danlarini qayta ishlanib, qo‘shimcha 894 ming tonna mis konsentrati, shundan 167 ming tonna mis katodi, 13 tonna oltin hamda 72 tonna kumush va boshqa qimmatbaho metallarni ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Bu yirik loyiha turdosh sanoat tarmoqlarining rivojlanishiga ham turtki berdi. Masalan, fabrika qurilishiga metall konstruksiyalar yetkazib berish uchun 6 ta zavod ishga tushirildi.
Bugungi kunda 3-Mis boyitish fabrikasiga dunyoning yetakchi kompaniyalari tomonidan ishlab chiqarilgan zamonaviy texnologik uskunalar yetkazib berilmoqda va o‘rnatilmoqda.
Kunning ikkinchi yarmida OAV uchun Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov hamda O‘zbekiston Milliy media birlashmasi boshqaruvi raisi Sherzodxon Qudratxo‘ja ishtirokida matbuot anjumani tashkil etildi.
Tadbirda so‘z olgan Zoyir Mirzayev OKMKda amalga oshirilayotgan megaloyihaning bugungi kundagi ahamiyati, ayniqsa, kundan-kunga dunyo bozorida misga bo‘lgan talabning oshib borayotganini ta'kidlab, 3-Mis boyitish fabrikasining ishga tushishi mamlakatimiz iqtisodiyotiga salmoqli hissa qo‘shishini bildirdi.
Shuningdek, tadbir davomida so‘z olgan Abdulla Xursanov 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishi, mamlakatimiz ichki bozorida misga bo‘lgan talabning oshib borishi, misdan yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish, kombinatning yildan-yilga investitsiyaviy jozibadorligi oshib borayotgani, bu esa ko‘plab xorijiy davlatlarning kombinat bilan hamkorlik qilishga qiziqayotganligini ta'kidlab o‘tdi. Misga bo‘lgan talabning oshib borishi, uni xomashyo sifatida eksport qilishni kamaytirib, mis klasterlari orqali yurtimizda qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ham bugungi kunda dolzarb ekanligini aytib o‘tdi. Abdulla Xursanov kombinatda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarni tarix zarvaraqlariga muhrlayotgan OAV vakillariga o‘z minnatdorchiligini bildirib o‘tdi.
- Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, qo‘shni davlatlar bilan yo‘lga qo‘yilayotgan hamkorlik aloqalari, ayniqsa, OKMKdagi yirik investitsiya loyihalarini xalqimizga xolis va haqqoniy tarzda yetkazib berishda OAV vakillarining o‘rni muhim, -deydi Sherzodxon Qudratxo‘ja. - Bugun 3-Mis boyitish fabrikasining qurilishida qatnashayotgan hamyurtlarimiz kelajakda bu kabi yirik qurilishlarni o‘zlari amalga oshirishga ishonaman.
3-mis boyitish fabrikasining birinchi mahsuloti olinadigan kunga ham OAV vakillari taklif etildi.
Samimiy ruhda o‘tgan matbuot anjumanida OAV vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga to‘liq javob olishdi.

Implementation of a mega-project at AMMC
On February 28 this year, the information services of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex and the Tashkent Region Khokimiyat organized a press tour on the topic of “Implementation of a mega-project at AMMC”.
Media representatives began their visit to the plant by getting acquainted with the activities of the engineering school.
The director of this educational institution, Bekhzod Salimov, told journalists about the work of the school.
The engineering school was created to train professional engineering and technical specialists for the needs of the plant. The school was designed based on the model of the training center of the German company Aurubis The school trains specialists in the fields of geology, mining, mining engineering, mine surveying, mineral processing, metallurgy, mechanics, energy and industrial automation. The training programs were developed with the participation of specialists from the plant and foreign partners, based on the dual education methodology used at the Mining Academy of the Technical University of Freiberg, as well as at Aurubis AG and GP Günter Papenburg AG. The classes are also taught by foreign professors.
Then the press tour participants visited one of the largest deposits in the world - the observation deck of the “Kalmakyr” mine.
The next site was the “Yoshlik I” deposit. For information: Since the start of quarry construction, 217.1 million cubic meters of overburden have been removed. As a result, the mine is currently 4.0 km long, 2.3 km wide and 235 meters deep. 41.63 km of railway track have been laid. 400 units of mining equipment have been used. 4.2 km of main conveyors have been prepared, which will transport ore to the plant warehouse. The speed of ore transportation along the conveyor line will be 4 meters per second. The introduction of a conveyor ore transportation system will reduce the costs of this process by at least 30%. The “Yoshlik I” deposit is recognized as the largest in the world in terms of the amount of gold in ore among copper deposits. Today, the reserves of the complex occupy 1st place in the world in terms of the amount of gold in ore, 2nd place in terms of the average gold content in ore of copper deposits, 3rd place in terms of ore volume, and 6th place in terms of copper volume in ore.
The press tour also included a visit to the copper concentrator plant-3, where large-scale construction work is underway. Media representatives visited the secondary crushing and ore preparation buildings, as well as the administrative and utility building and the central control center.
Currently, the construction of the copper concentrator plant-3 with a production capacity of 60 million tons of ore per year is in full swing. In parallel, the installation of process equipment is underway.
The plant will be located on a site of 196 hectares, and the total area of production facilities will be 136 hectares. It will be fully automated and equipped with modern equipment. After commissioning, the plant will process 60 million tons of copper-molybdenum ores per year, which will allow for the production of an additional 894 thousand tons of copper concentrate, of which 167 thousand tons will be copper cathode, as well as 13 tons of gold, 72 tons of silver and other valuable metals. This major project also stimulates the development of related industries. For example, 6 plants were commissioned to supply metal structures for the construction of the factory
In the afternoon, a press conference was organized for media representatives, which was attended by the khokim of Tashkent region Zoyir Mirzayev, the chairman of the board of JSC Almalyk MMC Abdulla Khursanov and the chairman of the board of the National Media Association of Uzbekistan Sherzodkhon Kudratkhodja.
In his speech, Zoyir Mirzayev noted the importance of implementing the mega-project, emphasizing the growing demand for copper in the world market and stating that the launch of Copper Concentrator plant-3 will significantly affect the country’s economy.
Abdulla Khursanov noted the growing demand for copper in the domestic market and that the construction of Copper Concentrator plant-3 contributes to the production of products with high added value. He emphasized that the investment attractiveness of the plant is growing every year, which increases the interest of many foreign countries for cooperation. He also noted that the increase in demand for copper reduces the export of copper as raw materials, which makes it relevant to develop copper clusters in Uzbekistan for the production of value-added products. Abdulla Khursanov expressed gratitude to the media representatives who document all the changes taking place at the complex and convey this information to a wide audience.
Sherzodkhon Kudratkhodja noted the role of the media in conveying truthful information about major investment projects and expressed confidence that our compatriots participating in the construction of the factory will be able to implement such projects on their own in the future.