Mas’uliyat va xavfsizlik — asosiy talab
Kuni kecha Mis boyitish fabrikasi direktori Ravshan Siddiqov ishtirokida energetika xizmati sohasi vakillari uchun hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda o‘tgan 2025-yilda energetika tizimi korxonalari va iste’molchilar obyektlarida sodir bo‘lgan 24 ta baxtsiz hodisalarning tafsilotlari tahlil qilindi.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, yuz bergan 24 ta baxtsiz hodisaga bevosita elektr ta’minoti korxonalarining rahbarlari va muhandis-texnik xodimlari tomonidan xavfsizlik qoidalariga yetarlicha amal qilinmagani sabab bo‘lgan. Xususan, iste’molchilar elektr qurilmalarini texnik ekspluatatsiya qilish, mehnat muhofazasi va lavozim yo‘riqnomalarida belgilangan talablarning buzilishi baxtsiz hodisalarga yo‘l ochgan. Kelgusida bunday holatlar takrorlanmasligi uchun har bir xodim zimmasiga ushbu qoida va yo‘riqnomalarning har bir bandini so‘zsiz bajarish mas’uliyati yuklandi.
Yig‘ilish davomida mas’ul shaxslarning axborotlari tinglandi, takliflari ko‘rib chiqildi va aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha 2026-yil uchun chora-tadbirlar belgilab olindi va mas’ullarga  topshiriqlar berildi.
MBFda bunday baxtsiz hodisalar takrorlanmasligi uchun o‘z ishiga sovuqqonlik bilan qaragan mas’ullarga nisbatan qonunchilik va ichki tartib qoidalari asosida keskin choralar ko‘rilishi qat’iy belgilandi.

Responsibility and safety – key requirements
Recently, a summary meeting of the energy service was held at the copper concentrator, attended by Ravshan Siddikov, the plant’s director.
During the meeting, 24 accidents that occurred in 2025 at energy system facilities and at consumers were reviewed in detail.
The audit revealed that the incidents were caused by failure to comply with safety regulations by managers and engineering and technical personnel of power supply companies. Violations of electrical equipment operating requirements, occupational safety, and job descriptions by consumers also did its part. To prevent similar situations from recurring, every employee is instructed to strictly follow all regulations and instructions without exception.
At the event, reports from responsible officials were heard, their proposals were discussed, and an action plan for 2026 to address the identified deficiencies was approved. The responsible officials were given relevant instructions.
It was emphasized that those who demonstrate negligence and indifference to their work will be subject to the strictest measures within the framework of the law and the Complex internal regulations.