Mas’uliyat va xavfsizlik — asosiy talab
Kuni kecha Mis boyitish fabrikasi direktori Ravshan Siddiqov ishtirokida energetika xizmati sohasi vakillari uchun hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda o‘tgan 2025-yilda energetika tizimi korxonalari va iste’molchilar obyektlarida sodir bo‘lgan 24 ta baxtsiz hodisalarning tafsilotlari tahlil qilindi.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, yuz bergan 24 ta baxtsiz hodisaga bevosita elektr ta’minoti korxonalarining rahbarlari va muhandis-texnik xodimlari tomonidan xavfsizlik qoidalariga yetarlicha amal qilinmagani sabab bo‘lgan. Xususan, iste’molchilar elektr qurilmalarini texnik ekspluatatsiya qilish, mehnat muhofazasi va lavozim yo‘riqnomalarida belgilangan talablarning buzilishi baxtsiz hodisalarga yo‘l ochgan. Kelgusida bunday holatlar takrorlanmasligi uchun har bir xodim zimmasiga ushbu qoida va yo‘riqnomalarning har bir bandini so‘zsiz bajarish mas’uliyati yuklandi.
Yig‘ilish davomida mas’ul shaxslarning axborotlari tinglandi, takliflari ko‘rib chiqildi va aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha 2026-yil uchun chora-tadbirlar belgilab olindi va mas’ullarga  topshiriqlar berildi.
MBFda bunday baxtsiz hodisalar takrorlanmasligi uchun o‘z ishiga sovuqqonlik bilan qaragan mas’ullarga nisbatan qonunchilik va ichki tartib qoidalari asosida keskin choralar ko‘rilishi qat’iy belgilandi.

Ответственность и безопасность – ключевые требования
На днях на медной обогатительной фабрике прошло отчетное собрание энергетической службы с участием директора предприятия Равшана Сиддикова.
В ходе встречи подробно разобрали 24 несчастных случая, произошедших в 2025 году на объектах энергетической системы и у потребителей.
Проверка показала: причиной происшествий стало несоблюдение правил безопасности руководителями и инженерно‑техническим персоналом электроснабжающих предприятий. Нарушения требований эксплуатации электрооборудования, охраны труда и должностных инструкций со стороны потребителей также сыграли свою роль. Чтобы подобные ситуации не повторялись, каждому работнику поручено строго выполнять все предписания и инструкции без исключений.
На мероприятия заслушали отчеты ответственных лиц, обсудили их предложения и утвердили план мероприятий на 2026 год по устранению выявленных недостатков, ответственным лицам даны соответствующие поручения.
Было подчеркнуто: к тем, кто проявляет халатность и равнодушие к своей работе, будут применяться самые жесткие меры в рамках законодательства и внутренних правил предприятия.