OKMK Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashi: 2023-yil sarhisobi va galdagi vazifalar
24 Yanvar 2024, 14:3 4343
Joriy yilning 23-yanvar kuni Ijro apparatida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashining 2023-yil yakunlariga hamda 2024-yilda bajariladigan ishlar rejasiga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat kengashi raisi o‘rinbosari Kamola Umaraliyeva 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan hisobot berdi.
- Kengashimiz tashkil topganiga endi 1 yil bo‘lgan bo‘lsada oz fursatda kombinatimizning har bir korxonalaridan eng faol, lider, tirishqoq bo‘lgan ayollarimiz saylanib, ular bilan hamjihatlikda, bir yoqadan bosh chiqarib yil davomida rahbariyat tomonidan berilgan vazifalarni o‘z vaqtida sifatli qilib bajarishga harakat qildik, deydi - K. Umaraliyeva. - Bugungi kunda kombinat tarkibiy bo‘linmalarida 8043 nafar xotin-qizlar faoliyat yuritib kelmoqda.  Ulardan 1 nafari deputat, 2000 nafarga yaqini oliy ma'lumotli, 4615 nafari o‘rta-maxsus va 1420 nafari o‘rta ma'lumotli xotin-qizlarni tashkil etadi. Bundan tashqari, kombinat ishchilarining 44 nafar oilalarga 540 million so‘mdan ko‘proq moddiy yordam ko‘rsatilgan bo‘lib, ulardan 12 nafarini og‘ir kasallikka uchragan ayollarni tashkil etadi. Oliy ta'lim muassasasida tahsil olayotgan 27 nafar xotin-qizlarning shartnoma to‘lovi uchun jami 396 049 390 so‘m mablag‘ kombinat hisobidan amalga oshirildi.
2023-yil davomida biz jamoamiz ya'ni korxonadagi kengash raisalari ishtirokida qizg‘in ishlar olib bordik.  May oyining ikkinchi haftasida  konchi-metallurglar kuni munosabati bilan nafaqada o‘tirgan, boquvchisini yo‘qotgan, kam ta'minlangan oilalalarning holidan xabar olindi. Uylarida hashar ishlarini tashkillashtirilib, oziq-ovqat jamlanmalari tarqatildi.
Kengash va tegishli mas'ullar hamkorligida mehnat jamoalarida ijtimoiy-ma'naviy muhitning barqarorligini ta'minlash bo‘yicha korxona raislari tashabbusi bilan “Ayol jamiyat ko‘zgusi” deb atalgan davra suhbatlari tashkil etildi. Tadbirlarda xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va mavqei, xavfsiz mehnat sharoiti, gender tenglik siyosati, diniy e'tiqodda va liboslarida, to‘g‘ri bilim va qarashga ega bo‘lish va boshqa ijtimoiy mavzularda ochiq suhbatlar olib borildi.
1-iyun - “Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni”da kombinat tasarrufidagi maktabgacha ta'lim muassasalari  bolajonlariga sovg‘alar ulashildi.
Xotin-qizlar o‘rtasida turli huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar samaradorligini oshirish, ayollarning huquq va manfaatlarini qonuniy himoya qilish maqsadida targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Sentyabr  oyida “Xonatlas” va “Kombinatda milliy qadriyatlar” deb nomlangan chellenj tashkil etildi.
1-oktyabr  - “Ustoz va murabbiylar kuni” munosobati bilan “Keksalarni e'zozlash haftaligi” e'lon qilinib, haftalik doirasida uzoq yillar kombinatda ishlab, bugungi kunda nafaqada bo‘lgan faxriylar holidan xabar olindi.
18-28 oktyabr kunlari “Ayollar salomatligini muhofaza qilish 10 kunligi” o‘tkazildi. Mazkur 10 kunlikda kombinatning barcha tarkibiy bo‘linmalardagi xotin-qizlar, ayni vaqtda bemor,nogiron bo‘lgan ayollar mutloq bepul bo‘lgan tibbiy ko‘rikdan o‘tishdi. O‘zlarini bezovta qilib kelayotgan kasallik bilan bo‘lishib, davolanish uchun kerakli bo‘lgan maslahatlarni mutaxassislardan olishdi. Tibbiy ko‘rikda onkolog, endokrinolog, ginekolog, terapevt, nevropotolog kabi shifokorlar ishtirok etishdi.
“Yashil makon” loyihasi doirasida OKMK Xotin-qizlar va gender tengligi  maslahat Kengashi raisi bilan birgalikda barcha korxona raislari va ularning eng faol ishchi ayollari 1000 tup kashtan daraxti ko‘chatlarini ekib, Onalar bog‘i”ni yaratishga o‘z hissalarini qo‘shishdi.
13-18 noyabr kunlari Xotin-qizlar o‘rtasida “Ilm-fan va innovatsion rivojlanish haftaligi” tashkil etilib, unda sanoat va ilm-fan rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan olima ayollarimiz ishtirokida master klasslar o‘tkazildi. Haftalikda kombinatda mehnat qilayotgan xotin-qizlar orasida hunarmand va tadbirkor hamda boshqa noyob qobiliyat egalari ishtirokida ko‘rgazmalar tashkil etildi.
Haftalikning yakuniy bosqichida faol ishtirok etgan korxona raisalari va ularni ko‘rgazmalarini tashkil etishda ishtirok etgan ayollar ya'ni 25 nafar ayollarimiz qimmatbaho sovg‘a va faxriy yorliqlar bilan taqdirlanishdi.
Haftalikning oxirgi kuni sayyor qabul bo‘lib,  unda har bitta korxonada sharoiti og‘ir, ko‘makga muhtoj bo‘lgan ayollar qabul qilinib, ularning muammolari tinglandi.
3-dekabr - “Xalqaro nogironlar kuni” munosabati bilan “Mehr-oqibat - oliy fazilat” deb nomlangan tadbir tashkil etilib, unda shahrimizdagi imkoniyati cheklangan farzandlarimizning ijodiy ishlari yarmarkasi hamda savdosi bo‘lib o‘tdi. Xayriya aksiyasida OKMK mas'ul rahbarlari 80-sonli maktab internati va 6-ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab o‘quvchilarining ijod namunalaridan xarid qilishdi.
Shuningdek, “Inson huquqlari eng oliy qadriyat va Zo‘ravonlikka qarshi 16 kun” tadbiri tashkillashtirildi. Ushbu mavzu OKMKning barcha bo‘linmalarida targ‘ib etildi.
21-22 dekabr kunlari “Birgalikda bayram qilamiz” aksiyasi tashkil etilib, unda kombinatda mehnat qilib kelayotgan ehtiyojmand ayollarga va ularing farzandlariga bayramona kayfiyat ulashish maqsadida 2 kun davomida poytaxtimizdagi O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi va uning filiali Toshkent muzeyiga sayyohatga yuborildi.
Bundan tashqari, 50 nafar nogironligi bor, farzandining nogironligi bo‘lgan, boquvchisini yo‘qotgan oilada yagona boquvchi ayol bo‘lgan oilalarga Yangi yil bayrami sovg‘alari topshirildi.
Tadbirda kombinat tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritib kelayotgan maslahat kengashlarining raisalari ham so‘z olib, amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tishdi.
Tadbir davomida so‘z olgan OKMK Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha Maslahat Kengashi raisi Feruza Hamidova 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar samarali bo‘lganligini ta'kidlab, 2024-yil rejalari yuzasidan topshiriq va tavsiyalarini berib o‘tdi.

Совещание консультативного совета по вопросам женщин и гендерного равенства
23 января текущего года в исполнительном аппарате состоялось отчетное заседание Консультативного совета по вопросам женщин и гендерного равенства Алмалыкского горно-металлургического комбината, посвященное итогам 2023 года и плану работ на 2024 год.
На мероприятии заместитель председателя Консультативного совета Алмалыкского горно-металлургического комбината по вопросам женщин и гендерного равенства Камола Умаралиева отчиталась о проделанной работе в 2023 году.
С момента создания совета прошел уже 1 год. За это время в каждом подразделении комбината были избраны самые активные, руководящие, трудолюбивые женщины, с которыми мы старались в течение года качественно выполнять поставленные руководством задачи, - отметила Камола Умаралиева. Сегодня в структурных подразделениях комбината работают 8043 женщины. Из них 1 депутат, около 2000 женщин с высшим образованием, 4615 женщин со средним специальным образованием и 1420 женщин со средним образованием. За отчетный период 44 семьям работников комбината оказана материальная помощь на сумму более 540 миллионов сумов, 12 из которых составляют женщины с тяжелыми заболеваниями. Всего за счет комбината было реализовано 396 049 390 сумов на договорную оплату 27 женщин, обучающихся в высшем учебном заведении.
В течение 2023 года консультативным советом был проведен большой объем работ с участием председателей советов на предприятии.
Во вторую неделю мая по случаю Дня работников горной и металлургической промышленности женщинам из малообеспеченных семей, находящихся на пенсии, семьям, потерявшим кормильца, переданы продуктовые наборы.
Совместно с советом и соответствующими должностными лицами по инициативе председателей предприятий по обеспечению стабильности социально-нравственного климата в трудовых коллективах были организованы круглые столы «Зеркало женского общества». Мероприятия включали открытые дискуссии о месте и положении женщин в обществе, безопасных условиях труда, политике гендерного равенства, религиозных убеждениях и одежде, наличии надлежащих знаний и взглядов и других социальных темах.
1 июня – в «Международный День защиты детей» детям дошкольных образовательных учреждений, находящихся в ведении комбината, были вручены подарки.
В целях повышения эффективности мер по предупреждению различных правонарушений и преступлений среди женщин, правовой защиты прав и интересов женщин были проведены пропагандистские мероприятия.
В сентябре был организован челлендж под названием «Хонатлас» и «Национальные ценности на комбинате».
1 октября – по случаю Дня учителей и наставников была объявлена «неделя чествования пожилых людей», в рамках которой были отмечены ветераны, проработавшие на комбинате долгие годы и находящиеся на заслуженном отдыхе.
С 18 по 28 октября проводилась акция «10 день охраны здоровья женщин». За эти 10 дней женщины во всех структурных подразделениях комбината, а также инвалиды прошли бесплатное медицинское обследование, получив консультации от онколога, эндокринолога, гинеколога, терапевта, невропатолога.
В рамках проекта «Зеленое пространство» активисты консультативного совета посадили 1000 саженцев каштанов и внесли свой вклад в создание «Парка матерей».
С 13 по 18 ноября среди женщин была организована «Неделя науки и инновационного развития», на которой проводились мастер-классы с участием женщин-ученых, вносящих достойный вклад в развитие промышленности и науки. Были организованы выставки среди женщин, работающих на комбинате, с участием ремесленников и предпринимателей.
3 декабря в связи с «Международным днем лиц с ограниченными возможностями» было организовано мероприятие под названием «Доброта – высшее качество», на котором состоялась ярмарка и продажа творческих работ наших детей с ограниченными возможностями. В ходе благотворительной акции руководители АГМК приобрели образцы творчества учащихся школы-интерната № 80 и специализированной вспомогательной школы №6.
21-22 декабря была организована акция «Отпразднуем вместе», в ходе которой в целях создания праздничного новогоднего настроения нуждающимся женщинам, работающим на комбинате, и их детям были организованы экскурсии в Государственный музей истории Узбекистана и его филиал «Ташкентский музей».
Кроме того, новогодние подарки были вручены 50 семьям в которых воспитываются дети с ограниченными возможностями, семьям, потерявшим кормильца.
В ходе мероприятия выступили председатели консультативных советов, действующих в структурных подразделениях комбината, и высказали свое мнение о проделанной работе.
Председатель Консультативного совета АГМК по вопросам женщин и гендерного равенства Феруза Хамидова отметила эффективность работы, проделанной в 2023 году, и дала поручения и рекомендации по планам на 2024 год.