OKMKda mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi tahlili
Yirik sanoat korxonalarida murakkab jarayonlar kechar ekan ishchi-xodimning xavfsizligi muhim ahamiyatga ega. Shu bois OKMKda ham mehnat muhofazasi masalasiga alohida e'tibor qaratib kelinadi. Birgina 2023-yilda mehnat muhofazasi bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishga 148,2 mlrd. so‘m mablag‘ sarflanib, soha nazoratiga o‘tgan yil davomida muhim e'tibor qaratildi.
Har yili yanvar oyida mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi sohasi tahlil etilib, yangi reja va vazifalar belgilab olinadi. Navbatdagi yig‘ilish joriy yilning 18-yanvar kuni bo‘lib o‘tdi.
Unda OKMK bosh muhandisi Sergey Larionov, bosh muhandisning mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘yicha o‘rinbosari – Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Shuhrat Jo‘rayev hamda tarkibiy bo‘linmalar rahbarlari, soha mas'ullari, muhandis texnik xodimlar ishtirok etishdi.
Dastavval ishlab chiqarish bilan bog‘liq baxtsiz hodisalarni oldini olishga qaratilgan vazifalar tahlil etilib, tibbiy ko‘riklarni sifatli o‘tkazilishi  hamda kasb kasaliklarni oldini olishga qaratilgan profilaktika ishlari xususida hisobotlar tinglandi.
Tadbirda ta'kidlanganidek, hozirgi kunda  OKMKda 35 mingdan oshiq ishchi-xodimlar o‘z faoliyatini olib borib, noqulay mehnat sharoitlarida 24 657 xodim ishlaydi. Ulardan – 3 485 nafari ayollar.  Ishchi-xodimlar maxsus kiyim-bosh, poyabzal va boshqa shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlangan bo‘lib, ayni shu yo‘nalishga 16,5 mlrd. so‘mdan oshiq mablag‘ sarflangan.
Tahlillar davomida bo‘linmalarda, mehnat muhofazasi bir va ikki pog‘onali nazorat tekshiruvlari belgilangan tartibda o‘tkazilmayotgani qayd qilindi.
Natijalariga ko‘ra, sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalarning 65%ini tashkiliy sabablar, 35%ni esa texnikaviy sabablar natijasida sodir bo‘lgan. Bunda asosan jabrlanganlarning xavfli zonada bo‘lganligi, ishchilar orasida kelishilmagan harakatlar, ish vaqtida shaxsiy himoya vositalardan foydalanmaslik, jabrlanganlarning shaxsiy ehtiyotsizligi, qurilish ishlarining qoniqarsiz tashkillashtirilganligi kabi sabablar qayd etilgan.
Ayni yo‘nalishda mas'ullarga tegishli ko‘rsatmalar berildi. Shuningdek, hisobot davri davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida 17ta baxtsiz hodisa sodir bo‘lgani, ulardan 9tasi oqibati og‘ir va 2ta holat o‘lim bilan tugagani qayd etildi.
2024-yilda baxtsiz hodisalarning oldini olish hamda mehnat muxofazasi sohasidagi ishlarni yanada takomillashtirish va tizimlashtirish maqsadida xodimlar malakasini oshirish, qayta tayyorlash va nazoratni kuchaytirish muhimligi ta'kidlandi. O‘quv kurslari va videodarsliklar targ‘ibotini to‘g‘ri tashkil etish, hamda rahbarlarning mas'uliyatini yanada oshirish borasida tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, tadbir so‘nggida 2023-yil 25-29 sentyabr kunlari OKMK O‘quv markazi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamkorligida “Mehnatni muhofaza qilish sohasida malakasini oshirish” mavzusida onlayn tarzda o‘quv kurslarida o‘qigan kombinat tarkibiy bo‘linmalarining 44 nafar mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha muhandislariga sertifikatlar topshirildi.

Совещание по итогам 2023 года по вопросам охраны труда и промышленной безопасности
18 января в зале дворца культуры «Металлург» состоялось совещание по состоянию дел по охране труда и промышленной безопасности в подразделениях АГМК по итогам 2023 года.
Вопросы охраны труда и промышленной безопасности на особом контроле руководства и Совета профсоюза работников АГМК. В расширенном заседании под председательством и.о. первого заместителя председателя правления – главного инженера АО «Алмалыкский ГМК» Сергея Ларионова приняли участие руководители, ответственные по ОТ и ПБ, профсоюзные лидеры, уполномоченные по охране труда цехов и подразделений, главные специалисты АГМК, представители Совета профсоюза, государственной инспекции «Саноатгеоконтехназорат».
Повестка дня включала следующие вопросы:
- Работа, проведенная в 2023 году в сфере охраны труда и промышленной безопасности в АО «Алмалыкский ГМК», и задачи, поставленные на 2024 год;
- отчет о мерах, направленных на предотвращение несчастных случаев на производстве в структурных подразделениях и персональной ответственности руководителей за их предотвращение;
- анализ профилактической работы, направленной на предупреждение профессиональных заболеваний в структурных подразделениях, а также о выполнении утвержденных мероприятий;
- дополнительные меры, которые необходимо провести в структурных подразделениях для качественного проведения медицинских осмотров, а также профилактической работы, направленной на предупреждение профессиональных заболеваний.
В ходе совещания отмечалось, что в 2023 году на реализацию комплексных мер в сфере охраны труда было выделено 148,2 миллиарда сумов. В настоящее время в АГМК работают 35 242 сотрудника, из которых 7 994 женщины. В неблагоприятных условиях труда работают 24 657 сотрудников, из них – 3 485 женщин. Сотрудники, работающие в неблагоприятных условиях труда, обеспечены специальной одеждой, специальной обувью и другими средствами индивидуальной защиты. В течение года 608 рабочих мест были аттестованы на соответствие безопасным условиям труда. Работники комбината проходили профилактические медицинские осмотры в установленном порядке.
В своих выступлениях докладчики отмечали те мероприятия, которые проводились согласно плану за отчетный период. Т.е. работа, направленная на улучшение условий труда и охраны труда, профилактическая работа по предупреждению производственного травматизма. Так же собравшихся ознакомили с результатами оперативных и комплексных проверок на предприятиях комбината.
Анализ производственного травматизма показал, что большинство случаев – результат того, что организационная работа не была поставлена на должном уровне. Охрана труда и промышленная безопасность на предприятии играют важную роль. В 2023 году были достигнуты определенные успехи в этой области.
В завершение мероприятия 44 инженерам по охране труда и технике безопасности, прошедшим с 25 по 29 сентября 2023 года онлайн-курсы обучения на тему «Повышение квалификации в области охраны труда», вручили соответствующие сертификаты. Курсы обучения были организованы учебным центром АГМК в сотрудничестве с Министерством занятости и сокращения бедности.