Navoiy erkin iqtisodiy zonasida 400 kV gacha bo’lgan tikilgan polietillen izolyatsiyali  kuchlanish kabellarini ishlab chiqarishni tashkil etish to’g’risida”gi investitsion loyihaga asosan  2012 yilda «HPC Systems» MChJ qo’shma korxonasi tashkil etildi. Qo’shma korxonaning Ustav fondi 18,8 mln. doll., tashkil etib, OKMKning ulushi(50%), “O’zkabel” AJ qo’shma korxonasi(25%) va “Gulf Cable Trading Company” (XHR)(25 %)dan iborat bo’ldi.
«HPC Systems» MChJ O’zbekiston Respublikasi, Navoiy shahri, Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida joylashgan. Korxonaning qulay joyda joylashganligi, rivojlangan transport infrastrukturasi, Navoiy” erkin iqtisodiy zonasidagi soliq va bojxona rejimlari kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilish uchun qulay imkoniyat, shart-sharoitlarni ta’minlaydi.
«HPC Systems» MChJ - Osiyo mintaqasi va MDHdagi eng zamonaviy kabel zavodi hisoblanadi. Korxona eng zamonaviy yevropaning jumladan: «Maillefer Extrusion Oy» (Finlyandiya), «Pourtier» (Frantsiya), «Sikora» (Germaniya), «Elof» (Shvetsiya), «Kabmak» (Turkiya) va boshqa davlatlarning texnologik va sinov uskunalari bilan jihozlangan. Sinov uskunalarining o’zi 1,5 mln. doll.ni tashkil etadi,  umuman olganda  uskuna, jihozlar uchun investitsiyalar 10,5 mln.dolllardan oshdi, qurilish esa 32 mlrd. so’mni tashkil qildi.
“Hayat Power Cable Systems” Qo’shma korxonasi MCHJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan kabellar va simlar jahonning eng ilg’or analoglariga muvofiq bo’lgan holda, avallari respublikamizda ishlab chiqarilmagan, masalan 110 kV kuchlanishlar uchun mis kabellari (kabellar Niderlandiya qirolligi davlatida sertifikatlashtirish sinovlaridan o’tkazilishga tayyorlanmoqda), uch tomirli ijrodagi misli yuqori kuchlanishli zirhlangan kabellar (kabellar Turkmanistonga eksport qilingan), yonmaydigan ijrodagi 630 kV.mm gacha bo’lgan yuqori voltli kuchlanish mis kabellari (Toshkent IES modernizatsiyalash ob’ektlariga eksport sartnomalari asosida yetkazib berildi).
Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning eksport hajmi 2015 yilda 12,2 mlrd.so’m (ekv. da 4,76 mln. doll.) ni tashkil qildi. 2016 yilning 6 oyi davomida 37,8 mlrd. so’mlik(ekv.da 12,9 mln.doll)  mahsulot ishlab chiqarildi, bunda eksport hajmi 9,6 mln. doll. , eksport ulushi 74,6% ni tashkil etdi.
Bugungi kunga kelib «HPC Systems» Qo’shma korxonasi MChJ 110 kV va 220 kV kuchlanishdagi, 2500 kv.mm kesimdagi polietilen tikilgan izolyatsiyalangan kabellar ishlab chiqaruvchi korxonalardan biri hisoblanadi. 330 va 400 kV kuchlanishlar uchun kabellar chiqarish yaqin kelajakdagi istiqboli rejalardan biri hisoblanadi.
Korxonaning menedjment tizimi ISO 9001:2008 va 14001:2008 halqaro standartlariga muvofiq sertifikatlashtirilgan.
«HPC Systems» mahsulotlari:
- 110 kV va 220kV kuchlanishlar uchun izolyatsiyali polietilen tikilgan statsionar o’tkazmalar uchun kuchlanish kabellari;
- turli ijrodagi 10, 20 va35 kV kuchlanishlar uchun izolyatsiyali polietilen tikilgan statsionar o’tkazmalar uchun kuchlanish kabellari.
Korxonaning ishlab chiqarish quvvati quyidagicha:
O’rtacha kuchlanish (10 – 35 kV) va yuqori kuchlanish (110 – 400 kV) izolyatsiyali polietilen tikilgan kabellariga mis va alyumin simli kesimi-2500mm²  4000 km/yiliga hajmida;
0,66/1,0 va 20 kV kuchlanishlar uchun o’zi tutib yetkazuvchi izolyatsiyalangan kabellar (SIP) 4000 km/yiliga hajmida;
Past voltli (0,4 kV) maxsus mo’ljallangan kabellar (masalan, yonishni tarqatmaydigan kabellar, tog’li hududlarda shaxtalar va tonnellarga tortish uchun qo'llaniladi) 3000 km/yiliga hajmida.

В 2012 году создано совместное предприятие ООО «Hayat Power Cable Systems» (сокращенное «HPC Systems») в рамках реализации инвестиционного проекта «Организация производства силовых кабелей с изоляцией из сшитого полиэтилена на напряжение до 400 кВ на территории СЭЗ «Навои». Уставный фонд СП составляет 18,8 млн. долл., с долевым участием АГМК (50 %), СП АО «Узкабель» (25 %) и компании «Gulf Cable Trading Company» (КНР) (25 %).
«HPC Systems» расположено на территории Свободно экономической зоны (СЭЗ) «Навои», Республика Узбекистан, г.Навои. Выгодное местоположения предприятия, наличие развитой транспортной инфраструктуры, особые налоговые и таможенные режимы СЭЗ «Навои» обеспечивают уникальные условия для производства и экспорта кабельной продукции.
«HPC Systems» - один из самых современных кабельных заводов в Азиатском регионе и СНГ. Предприятие оснащено самым современным европейским технологическим и испытательным оборудованием, таких производителей как: «Maillefer Extrusion Oy» (Финляндия), «Pourtier» (Франция), «Sikora» (Германия), «Elof» (Швеция), «Kabmak» (Турция) и др. Стоимость только испытательного оборудования превышает 1,5 млн. долл., а в целом инвестиции в оборудование превысили 10,5 млн. долл., стоимость строительства составила 32 млрд. сум.
Кабели и провода, производимые «HPC Systems» соответствуют лучшим мировым аналогам и ранее в Республике не производились, к примеру, медные кабели на напряжение 110 кВ (кабель готовится к сертификационным испытаниям в Голландии), медные силовые высоковольтные бронированные кабели в трехжильном исполнении (кабели экспортированы в Туркменистан), медные силовые высоковольтные кабели сечением до 630 кв.мм включительно в негорючем исполнении (поставлены по экспортному контракту на объекты модернизации ТашТЭС).
В 2017 году произведено товарной продукции на 96,1 млрд. сум (в экв.18,8 млн.долл), при этом объем экспорта составил 61,1 млрд.сум (11,9 млн.долл.)
В настоящее время «HPC Systems» одно из немногих предприятий освоившее выпуск кабеля с изоляцией из сшитого полиэтилена напряжением 110 и 220 кВ сечений до 2500 кв.мм включительно. В ближайшей перспективе - кабели на протяжение 330 и 400 кВ.
Система менеджмента предприятия сертифицирована на соответствии международным стандартам ISO 9001:2008 и 14001:2008.
Продукция «HPC Systems» это:
• кабели силовые для стационарной прокладки с изоляцией из сшитого полиэтилена на напряжения 110 и 220 кВ;
• кабели силовые для стационарной прокладки с изоляцией из сшитого полиэтилена различных исполнений на напряжения 10, 20 и 35 кВ.
Производственная мощность предприятия составляет:
• по силовым кабелям на среднее (10 – 35 кВ) и высокое (110 – 400 кВ) напряжения с изоляцией из сшитого полиэтилена с медной и алюминиевой жилами сечением – до 2 500 мм² в объеме 4 000 км/год;
• самонесущие изолированные провода (СИПы) на напряжения 0,66/1,0 и 20 кВ в объеме 3 000 км/год;
• низковольтные (0,4 кВ) кабели специального назначения (например, кабели не распространяющие горения, кабели для прокладки в шахтах и тоннелях, в горной местности) в объеме 3 000 км/год.