17 Avgust 2026, 10:0
- Qoʻl ostidagi xodimlarni nazorat qiladi va uchastkada asbob-uskunalar, elektr inshootlari, quvurlarning ishlashini, ularning texnik jihatdan toʻgʻri ishlashini, taʻmirlanishini va modernizatsiya qilinishini taʻminlaydi.
- Rejali profilaktik taʻmirlash, texnik xizmat koʻrsatish, tekshiruv-nazorat ishlari kalendar jadvallari loyihalarini tayyorlaydi va ularning oʻz vaqtida, xavfsiz va sifatli bajarilishini taʻminlaydi.
- Yangi uskunalarni qabul qilish va oʻrnatishda ishtirok etadi.
- Kabel liniyalarini, suv quvurlarini, siqilgan havoni ish joylariga (hududlarga) oʻz vaqtida oʻrnatishni taʻminlaydi.
- Energiya taʻminoti sxemasini tuzadi, tartibga soladi va bosh energetikiga tasdiqlash uchun taqdim etadi.
- Ehtiyot qismlar, materiallar, asboblar, shuningdek uchastkada taʻmirlash xizmati tomonidan bajarilishi kerak boʻlgan ishlar uchun boʻlinma boshligʻi bilan kelishilgan holda tezkor soʻrovlarni tuzadi va boʻlinma bosh mexanikiga taqdim etadi.
- Taʻmirlash va ekspluatatsiya pasportlarida yoki boshqa texnik hujjatlarda uskunani ishga tushirish yoki kapital taʻmirlashdan keyin va taʻmirlash ishlarini bajarish va jihozlarni modernizatsiya qilishdan keyin ish vaqtining hisobini yuritadi.
- Uskunaning muddatidan oldin eskirish sabablarini aniqlash uchun ish sharoitlarini oʻrganadi uskunaning texnik holati bilan bogʻliq boʻlgan ishlamay qolish sabablari va davomiyligini tahlil qiladi.
- Uskunalarning nosozliklari, baxtsiz hodisalarining oldini olish, xizmat qilish davomiyligini oshirish, texnik sabablarga koʻra toʻxtab qolish vaqtlarini qisqartirish, yuklamasini kamaytirish va ishlash sifatini yaxshilash boʻyicha chora-tadbirlar ishlab chiqadi va amalga oshiradi.
- Uskunani moylash rejimlariga rioya etilishini, ishlatilgan moylash materiallari va ishchi suyuqliklarning sifatini nazorat qiladi.
- Taʻmirlash uchun taqdim etilgan uskunalarning toʻliqligini taʻminlaydi.
- Davlat va idoraviy nazorat organlari tomonidan nazorat qilinadigan asbob-uskunalar va boshqa obʻektlarni texnik ekspertizadan oʻtkazish uchun tayyorlashni taʻminlaydi.
- Himoya vositalarining davriy tekshiruvlari va sinovlarini oʻz vaqtida oʻtkazishni tashkil qiladi va nazorat qiladi.
- Boʻysunuvchi xodimlarni zarur ehtiyot qismlar, asboblar, asboblar, materiallar va himoya vositalari bilan taʻminlaydi.
- Baxtsiz hodisalar, ishlab chiqarishdagi shikastlanishlar holatlari va sabablarini tekshirishda, ularning oldini olish choralarini ishlab chiqish va amalga oshirishda ishtirok etadi.
- Uchastka jihozlarini ishlatish, taʻmirlash va modernizatsiya qilish boʻyicha ratsionalizatorlik takliflarini koʻrib chiqishda ishtirok etadi, qabul qilingan takliflarni amalga oshiradi.
- Ish joylarini attestatsiyadan oʻtkazish va ratsionalizatsiya qilish boʻyicha uchastkada ishlarni bajarishda, mexanizatsiyalash vositalarini, ilgʻor usullar va ish usullarini joriy etishda ishtirok etadi.
- Uskunalarni texnik ekspluatatsiya qilish qoidalari, mehnatni muhofaza qilish va yongʻin xavfsizligi qoidalari boʻyicha koʻrsatmalar beradi va bilimlarni davriy sinovdan oʻtkazadi, ularga boʻysunuvchi xodimlar bilan rioya etilishini nazorat qiladi.
- Maʼlumoti: Oliy, yoki o‘rta maxsus kasbiy.
- Ish tajribasi: Mutaxassisligi boʻyicha kamida 1-yil
- Shaxsiy ishbilarmonlik fazilatlari;
- Jamoa bilan ishlash koʻnikmasi;
- Mehnat samaradorligini baholash;
- Shaxsiy kompyuterda foydalanuvchi darajasida ishash;
- Orgtexnika vositalaridan foydalanish;
- Oʻzbekiston Respublikasi qonunlari va boshqa meʻyoriy-huquqiy hujjatlar, elektr inshootlari, uskunalari, quvurlarini ishlatish, ularga texnik xizmat koʻrsatish va taʻmirlash boʻyicha uslubiy va meʻyoriy hujjatlar;
- Korxonada texnik xizmat koʻrsatish, taʻmirlash va montaj ishlarini tashkil etish;
- Jihozlarining texnik tavsiflari, konstruktiv xususiyatlari, maqsadi va ish rejimlari;
- Tashkilot boʻlinmasi asosiy jihozlarining ish rejimlari;
- Ishlab chiqarish texnologiyasi asoslari;
- Taʻmirlash ishlarini rejalashtirish usullari;
- Uskunalarga texnik xizmat koʻrsatish va taʻmirlashni tashkil etishning ilgʻor usullari;
- Smetalar, nuqsonlar va taʻmirlashlar roʻyxatini tuzish tartibi;
- Asbob-uskunalar, asboblar, materiallar, ehtiyot qismlar uchun arizalarni rasmiylashtirish tartibi;

17 Августа 2026, 10:0 697
• Контролирует подчиненный персонал и обеспечивает работу оборудования, электроустановок, трубопроводов на участке, их технически правильную эксплуатацию, ремонт и модернизацию.
• Готовит проекты календарных графиков планово-профилактических ремонтных, то, контрольно-надзорных работ и обеспечивает их своевременное, безопасное и качественное выполнение.
• Участвует в приемке и установке нового оборудования.
• Обеспечивает своевременную установку кабельных линий, водопроводных труб, сжатого воздуха на рабочих местах (зонах).
• Составляет схему энергоснабжения, регулирует ее и направляет на утверждение главному энергетику
• Составляет по согласованию с начальником подразделения оперативные запросы на детали, материалы, инструменты, а также на работы, которые должны выполняться ремонтной службой на участке, и представляет их главному механику подразделения.
• Ведет учет рабочего времени после ввода в эксплуатацию или капитального ремонта оборудования и после выполнения ремонтных работ и модернизации оборудования в ремонтно-эксплуатационных паспортах или другой технической документации.
• Изучает условия эксплуатации для выявления причин преждевременного износа оборудования анализирует причины и продолжительность неисправностей, связанных с техническим состоянием оборудования.
• Разрабатывает и реализует мероприятия по предупреждению неисправностей оборудования, аварий, увеличению срока его службы, сокращению времени простоев по техническим причинам, снижению нагрузки и повышению качества эксплуатации.
• Контролирует соблюдение режимов смазки оборудования, качество используемых смазочных материалов и рабочих жидкостей.
• Обеспечивает комплектность оборудования, предоставляемого для ремонта.
• Обеспечивает подготовку к проведению технической экспертизы оборудования и других объектов, контролируемых государственными и ведомственными органами надзора.
• Организует и контролирует своевременное проведение периодических проверок и испытаний средств защиты.
• Обеспечивает подчиненных работников необходимыми запчастями, инструментами, инструментами, материалами и средствами защиты.
• Участвует в расследовании обстоятельств и причин несчастных случаев, производственного травматизма, разработке и реализации мер по их предупреждению.
• Участвует в рассмотрении рационализаторских предложений по эксплуатации, ремонту и модернизации оборудования участка, реализует принятые предложения.
• Участвует в выполнении работ на участке по аттестации и рационализации рабочих мест, внедрению средств механизации, передовых методов и приемов работы.
• Дает инструкции по правилам технической эксплуатации оборудования, правилам по охране труда и пожарной безопасности и проводит периодическую проверку знаний, контролирует их соблюдение с подчиненным персоналом.
• Образование: Высшее, или среднее специальное профессиональное
• Опыт работы: не менее 1 год по специальности
• Личные деловые качества;
•  Навыки командной работы;
•  Оценка эффективности труда;
• Законы и иные нормативные правовые акты Республики Узбекистан, методические и нормативные документы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту электроустановок, оборудования, трубопроводов;