Gaz haydash dastgohlari mashinisti
- Turbokompressor qurilmasiga mustaqil xizmat koʻrsatish 18 yoshdan kichik boʻlmagan, sogʻlom, muvofiq dasturni oʻqigan, kompressor va turbokompressor qurilmasiga xizmat koʻrsatishga yoʻllanma beradigan ishonchnomaga ega boʻlgan shaxsga ruxsat etiladi.
- Turbokompressor qurilmalarida ishlayotganda texnika xavfsizligi va yongʻin xavfsizligi qoidalarini bilishi, korxona rahbari buyrugʻi asosida tuzilgan komissiyada har yili kamida bir marta bilimi tekshirilishi kerak.
- Maxsus tayyorgarlik talab etilmaydi.
- OSFdagi TV-200-1,12M1-01 tipdagi turbokompressorlarni ekspluatatsiya qilish va ularga xizmat koʻrsatish boʻyicha operatsiyalarni izchillik bilan amalga oshirish.
- Nazorat oʻlchov priborlari va avtomat oʻchirgich, boshqaruv shiti, turbokompressorlar sozligini doimiy nazorat qilish.
- Metal boʻlaklari, moylangan lattalar va chiqindilar toʻplanib qolishiga yoʻl qoʻymaslik
- Turbokompressorlar joylashgan joyni tashqi va ichki hududini, shuningdek turbokompressorlarni toza va tartibli saqlash.
- Turbokompressorlarning aylanuvchi qismlari va harakatdagi mexanizmlarga qoʻl tekkizmaslik, shuningdek Turbokompressor kuchlanish ostidagi tok oʻtkazuvchi qismlariga qoʻl tekizmaslik.
- Nosozlik yoki avariya paytida IE №14 4-boʻlim ga muvofiq ishlarni amalga oshirish va smenadagi master, OSF bosh energetigiga bu haqda xabar berish.
- Gaz xaydash dastgoxlari mashinistiga OSFdagi turbokompressorga xizmat koʻrsatish va ekspluatatsiya qilishda Mehnat muhofazasi va Texnika xavfsizligi yoʻriqnomasi qoidalariga amal qilishi, OSF ning oʻrnatilgan texnologik rejimiga amal qilishi kerak.
- Xoʻjalik smenasida OSF rahbari farmoyishiga amal qilish.
- Turli tipdagi turbokompressorlar, dvigatellar, murakkab yordamchi nazorat oʻlchov priborlari va avtomat oʻchirgichlarni bilishi.
- Turbokompressorlar joylashgan joydagi , xavo quvurlari joylashuv sxemalarini.
- Uskunalarni blokirovka qilish va ishlarni boshqarish uchun moʻljallangan avtomatik qurilmalarni joylashuv sxemasini.
- Turbokompressorlarga xizmat koʻrsatuvchi asosiy texnik koʻrsatkichlarni.
- Ishlatiladigan materiallar va elektr energiya sarfining meʼyorini.
- Yongʻinni bartaraf etuvchi inventarlardan foydalanishni.
- OSF ning avariyani bartaraf etish rejasini.
- KTZM (Kuchli taʼsir etuvchi zaharli moddalar) ga munosabatda boʻlish.
- Bosim ostida ishlovchi idishlarni va ularni xavfsiz ekspluatatsiya qilish qoidalarini.
- Statsionar Turbokompressor qurilamalari, havo va gaz quvurlarini xavfsiz ekspluatatsiya qilish qoidalarini.
- Mavjud yoʻriqnomalarni va Mehnat muhofazasi va Texnika xavfsizligi boʻyicha yoʻriqnomalarni bilishi kerak.

27 Марта 2026, 10:27 1536
• К самостоятельному обслуживанию турбокомпрессорных установок допускаются лица не моложе 18 лет, здоровые, прошедшие соответствующую программу обучения и имеющие удостоверение на право обслуживания компрессорных и турбокомпрессорных установок.
• Должен знать и соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности при работе на турбокомпрессорных установках. Проверка знаний проводится комиссией предприятия не реже 1 раза в год на основании приказа руководителя.
• Последовательно выполнять операции по эксплуатации и обслуживанию турбокомпрессоров типа ТВ-200-1,12М1-01, установленных на ЗИФ.
• Постоянно контролировать исправность турбокомпрессоров по приборам контроля, автоматическим выключателям и пультам управления.
• Не допускать накопления металлических предметов, промасленной ветоши и отходов в рабочей зоне.
• Содержать турбокомпрессоры, а также внутреннюю и внешнюю территорию их размещения в чистоте и порядке.
• Не прикасаться к вращающимся частям и движущимся механизмам турбокомпрессоров, а также к токоведущим частям, находящимся под напряжением.
• При неисправностях или авариях действовать в соответствии с ИЕ №14, раздел 4, и сообщать об этом мастеру смены и главному энергетику ЗИФ.
• Машинист обязан строго соблюдать инструкции по охране труда и технике безопасности при эксплуатации турбокомпрессоров, а также технологический режим, установленный на ЗИФ.
• Выполнять распоряжения руководителя ЗИФ во время рабочей смены.
• Устройство различных типов турбокомпрессоров, двигателей, сложных контрольно-измерительных приборов и автоматических выключателей.
• Схему расположения турбокомпрессоров и воздушных трубопроводов.
• Схему расположения автоматических устройств, предназначенных для блокировки и управления оборудованием.
• Основные технические показатели обслуживания турбокомпрессоров.
• Нормы расхода материалов и электроэнергии.
• Правила использования противопожарного инвентаря.
• План ликвидации аварий на ЗИФ.
• Правила обращения с СДЯВ (сильнодействующие ядовитые вещества).
• Устройство и правила безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением.
• Правила безопасной эксплуатации стационарных турбокомпрессорных установок, воздушных и газовых трубопроводов.