14 Yanvar 2022, 16:13 3530
Avvalo, barchangizni yurtimiz hayotidagi shonli sana – Vatan himoyachilari kuni va O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 30 yillik bayrami bilan samimiy tabriklayman.
Dunyoda sharafli kasblar ko‘p, ular orasida eng sharaflisi o‘z ona Vatani va xalqining tinchligi uchun xizmat qilishdir.
Bugungi kunda Milliy armiyamiz ming-minglab o‘g‘lonlarimiz uchun chinakam mardlik, fidoyilik, haqiqiy vatanparvarlik maktabiga aylandi. Bu haqiqatni yurtimizdagi barcha ota-onalar, butun xalqimiz g‘urur bilan, minnatdorchilik bilan e'tirof etmoqda.
Hozir onalar o‘z farzandlarini armiyaga ko‘zda yosh, yurakda xavotir bilan emas, balki mening o‘g‘lim haqiqiy Vatan himoyachisi bo‘ladi, degan yuksak ishonch va faxr tuyg‘usi bilan kuzatmoqda.
Muddatli harbiy xizmatning bir yil etib belgilanganligi, safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmatining joriy etilganligi, chaqiruvning bir yilda bir marta tashkil qilinishi armiyamizning jangovar tayyorgarligini keskin oshishiga olib keldi.
Zobitlar va serjant kadrlarni tayyorlash hamda malakasini oshirishning zamon talablariga javob beradigan samarali tizimi yaratildi.
Xususan, harbiy xizmatni o‘zining kasbi, Vatan va xalq oldidagi muqaddas burchi deb bilgan o‘g‘lonlarimizni sharaflash, ularga ehtirom ko‘rsatish barchamiz uchun qarz ham farzdir.
Prezident farmoni bilan “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlariga 30 yil” esdalik nishonining ta'sis etilgani bu shonli sananing, Vatan himoyasining nechog‘li ulug‘ va sharafli ekanini yana bir isbotidir.
Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, "Barchamiz bir fikrni yaxshi anglab olishimiz kerak: el-yurtimizning tinchligini ta'minlash maqsadida bugun mudofaa sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning qanchalik samara berishi armiya va xalqning birdamligiga bog‘liq".
Kecha o‘tkazilgan Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida ham Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev “Xalqimizning xavfsizligi, tinchligi va osoyishtaligini saqlash bugun ham, kelajakda ham eng ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi. Chunki faqatgina tinchlik-osoyishtalik mamlakatimizning har tomonlama rivojlanishining asosiy kafolatidir. Yangi – 2022 yil hamma sohada, jumladan, Qurolli Kuchlar tizimida ham hal qiluvchi yil bo‘lishi shart”- deb ta'kidlab o‘tdilar.
Darhaqiqat, birdamlik - bu tinch va farovon hayotimizning bosh kafolatidir. Tinchliksevar va oliyjanob xalqimizning birdamligi, Xalq va Armiya birligi, hamkorligi tufayli Milliy armiyamiz qudrati kun sayin oshib bormoqda.
Shu o‘rinda yana bir masalaga e'tibor qaratishni joiz deb bilaman: Dunyoda Tinchlikdan aziz ne'mat yo‘q va bo‘lmaydi ham! Kuni kecha qo‘shni Qozog‘iston davlatida bo‘lgan voqealar misolida notinchlik davlat va xalq  uchun qanchalar katta yo‘qotish va og‘ir bo‘lishining guvohi bo‘ldik. Bu sinovlarni, og‘riq va yo‘qotishlarni qo‘shni qozoq eli hamjihatlik va sabr bilan yengmoqda. Barchamiz bu hodisalardan saboq olishimiz, xulosa chiqarishimiz, yurtimizdagi Tinchlik va Mustaqillikni asrab-avaylashimiz shart va zarur! Tinchlik uchun duo qilayotgan, halol mehnat qilib, tinch kunlariga shukronalik keltirayotgan har bir yurtdoshimiz – aslida Vatan himoyachisidir.
Qadrli Vatanimiz himoyachilari!
Sizlarni shonli bayram bilan yana bir bor samimiy muborakbod etaman.
Xalqimizga munosib va haqli ravishda faxrlana oladigan ishlaringiz bardavom bo‘lsin.
Barchangizga mustahkam sog‘liq, oilaviy baxt, tinchlik-xotirjamlik, xizmatlaringizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman. Chegaralarimiz daxlsiz, osmonimiz musaffo bo‘lsin.

January 14 is Motherland Defenders’ Day
Holiday congratulation of Abdulla Khursanov chairman of the board of “Almalyk Mining and Metallurgical Combine” JSC, member of the Senate of Oliy Majlis on the occasion of 30 anniversary of Armed Forces of Uzbekistan and Defenders of Motherland.
Dear military personnel of our Armed forces and veterans, officers of law enforcement agencies!
First of all, I sincerely congratulate all of you with a glorious date in the life of our country – Motherland defenders days and 30 anniversary holiday of organization of Armed forces of Uzbekistan.
There are many honorable professions in the world, the most honorable among them is to serve for the peace of their motherland and people.
Today, our National Army has become a school of true courage, devotion and true patriotism for thousands of our boys. This fact is proudly and gratefully acknowledged by all parents and all our people in our country.
Now mothers are sending their children join the army not with tears in their eyes, but with high confidence and pride that my son will be a true defender of the Motherland.
Appointment of term military service for one year, implementation of mobilization call reserve service, arrangement of call to military service once a year led to a sharp increase in the combat readiness of our army.
An effective system of training and retraining of officers and sergeants has been created that meets modern requirements.
In particular, it is our duty to honor and respect our sons, who consider military service as their profession, a sacred duty to the Motherland and the people.
Establishment of the commemorative badge “30 years of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan” with the resolution of the President is another proof of this glorious date that how the defense of the Motherland is honorable and great.
As the head of our state noted, " We all need to have a good understanding of an idea: in order to ensure the peace of our country, the effectiveness of reforms performed in today’s defense depends on the unity of the army and the people.
Our president Shavkat Mirziyoyev emphasized in the meeting of security council held yesterday that “Maintaining the security, peace and tranquility of our people will remain our top priority today and in the future. Because only peace is the main guarantee of the comprehensive development of our country. New 2022 year must be a decisive year in all areas, including the Armed Forces”.
Indeed, solidarity is the main guarantee of our peaceful and prosperous life. Thanks to the solidarity of our peace-loving and noble people, the unity of the people and the army, the strength of our national army is growing day by day.
At this point, I think it is appropriate to focus on another issue: There is no blessing more precious than peace in the world! We have been witness that the unrest can become huge loss for the government and people in the example of events happened in neighboring Kazakhstan. The neighboring Kazakh people are overcoming these trials, pains and losses with solidarity and patience. We must all learn from these events, draw conclusions, and preserve peace and independence in our country! Every citizen of our country who prays for peace, works honestly and is grateful for the days of peace is in fact a defender of the Motherland.
Dear the defenders of our Motherland!
I sincerely congratulate you once again on the glorious holiday.
May you continue to do what you can be justly and proudly worthy of our people.
I wish you all good health, family happiness, peace and prosperity in your services. May our borders be inviolable and our skies clear.