Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuniga tabrik
27-iyun sanasi har yili Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni sifatida keng nishonlanib kelinishi albatta bejizga emas. Bu - Siz tanlagan kasb, ijod yo‘li davlatimiz va jamiyatimiz hayotida nechog‘li muhim ahamiyat kasb etishidan dalolat beradi.
Bugun dunyoda kechayotgan globallashuv davrida hamda qaltis geosiyosiy vaziyatda aholiga haqqoniy va tezkor axborot yetkazishda sizlarning muhim o‘rningiz bor.
Taraqqiyot bosqichiga dadil qadam tashlayotgan Yangi O‘zbekiston ommaviy axborot vositalari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning faol ishtirokchisiga, odamlarimizni, keng ommani yangicha fikrlashga, ma'naviy uyg‘oqlikka, ongu tafakkurimizni o‘zgartirishga da'vat etadigan qudratli kuchga aylanmoqda.
Kuni kecha davlatimiz rahbari Ommaviy axborot vositalari xodimlariga yo‘llagan bayram tabrigida bugungi kunda matbuot ishi, jurnalistlar faoliyati nafaqat “to‘rtinchi hokimiyat”, balki mudofaa, xavfsizlik kabi hal qiluvchi sohaga aylanib borayotganini alohida ta'kidladilar. Bu esa mazkur yo‘nalishda aynan sizlardek jasur va dovyurak, Vatanni chin dildan sevadigan, o‘z kasbiga sodiq va fidoyi insonlar tobora ko‘proq bo‘lishini taqozo etmoqda.
Mamlakatimizda ommaviy axborot vositalari faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlash, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, soha xodimlarining ijtimoiy hayotdagi o‘rni va nufuzini oshirish, mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar o‘z samarasini bermoqda.
Xususan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tasarrufidagi matbuot nashrlari, ijtimoiy tarmoqlar va telekanal ham har tomonlama qo‘llab-quvvatlanib, ijodiy jamoaning zamonga mos faoliyat yuritishi, bugungi ijtimoiy-siyosiy hayotimizdagi islohotlarni, kombinat va shahar hayotini xolis va obyektiv yoritishlari uchun yetarli sharoitlar yaratib berilmoqda.
Buning natijasida OKMK Ochiqlik indeksi-2023 natijalari bo‘yicha aksiyadorlik jamiyatlari o‘rtasida 86,8 ball bilan birinchi o‘rinni egallagan edi. Respublika idoralari va tashkilotlari orasida esa 2-o‘ringa loyiq ko‘rildi.
Bundan tashqari, Aksiyadorlik jamiyatlari va kompaniyalar o‘rtasida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ Axborot xizmati rahbarining faoliyati 86,3 ball bilan yuqori darajada baholangan. 2022-yilga nisbatan esa o‘sish samaradorligi +4,3 barobarni tashkil etgan.
Kuni kecha Prezidentimiz farmoni bilan bir guruh jurnalist va ijodkorlar davlatimiznnig yuksak mukofotlari bilan taqdirlandilar. Mas'uliyatli va sharafli kasbi ortidan xalqimiz mehrini qozonayotgan mana shunday fidoyilar safida Sizlar - mahalliy ommaviy axborot vositalari xodimlari ham bo‘lishingizga ishonaman.  Buning uchun marrani yuqori oling, ijod va izlanishdan aslo to‘xtamang!
Fursatdan foydalanib, milliy OAV rivoji yo‘lida o‘zini ayamasdan, fidokorona mehnat qilib kelayotgan kombinat Axborot xizmatining “OKMK TV” telekanali, “Rangli metallar”, “За цветные металлы” gazetalari va www.agmk.uz veb-saytini, “Olmaliq hayoti”, “Алмалыкский рабочий” nashrlarining ijodiy va texnik xodimlarini, barcha jurnalistlarimizni, muhtaram faxriylarimizni ushbu qutlug‘ sana bilan samimiy tabriklayman!
Sizlarga mustahkam sog‘liq, oilaviy xotirjamlik, ijodiy faoliyatingizda ulkan zafarlar tilayman! Hamisha qalamingiz o‘tkir, qadamingiz dadil bo‘lsin!

С днём средств массовой информации!
Установление 27 июня Днем работников печати и средств массовой информации и его широкое празднование – это признание, особое уважение и внимание нашего правительства к представителям данной отрасли.
Сейчас в эпоху перемен, когда стремительно меняется геополитическая ситуация в мире, вы, безусловно, играете важную роль в предоставлении населению оперативной, объективной и достоверной информации.
Представители уверенно и стремительно развивающихся средств массовой информации Нового Узбекистана становятся не только активными участниками проводимых в стране реформ, но и мощной силой, формирующей у широкой общественности мировоззрение, ценности, нормы и мышление.
В праздничном поздравлении, адресованном работникам средств массовой информации, глава государства подчеркнул, что сегодня работа прессы, деятельность журналистов становится не только "четвертой властью", но и такой важнейшей сферой, как оборона и безопасность. Это значит, что таких смелых и мужественных людей, как вы, искренне любящих Родину, преданных и самоотверженных своей профессии, будет становиться все больше.
В нашей стране приносят положительные результаты поддержка деятельности средств массовой информации, укрепление их материально-технической базы, повышение роли и престижа работников в общественной жизни, поощрение их трудолюбия.
В частности, оказывается всесторонняя поддержка печатным изданиям, социальным сетям и телеканалу Алмалыкского горно-металлургического комбината, работающим в ногу со временем. Для коллективов редакций газет «За цветные металлы», «Рангли металлар», интернет-издания и телеканала «ОКМК ТВ» создаются все необходимые условия для беспристрастного освещения реформ в общественно-политической жизни комбината и города.
Благодаря поддержке АО «Алмалыкский ГМК» заняло первое место в Индексе открытости-2023 среди других акционерных обществ нашей страны. Среди республиканских ведомств и организаций АГМК удостоился почетного второго места.
Деятельность руководителя информационной службы АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» среди акционерных обществ и компаний страны оценена в 86,3 балла. По сравнению с 2022 годом темп роста в этом направлении увеличился в 4,3 раза.
Вчера указом Президента группе журналистов и работников СМИ были вручены высокие государственные награды. Верю, что вы – сотрудники местных средств массовой информации – будете в числе таких подвижников, завоевавших любовь нашего народа своей ответственной и почетной профессией.  Стремитесь к этому, творите и изучайте!
Пользуясь случаем, выражаю коллективам телеканала «ОКМК ТВ», редакций газет «За цветные металлы», «Рангли металлар», интернет-издания информационной службы АГМК, редакций газет «Олмалик хаёти» и «Алмалыкский рабочий», уважаемым ветеранам отрасли искреннюю благодарность за добросовестный труд, высокий профессионализм, неизменную преданность избранному делу!
От всей души желаю вам вдохновения, успешной реализации новых идей и творческих проектов. Счастья и благополучия вам и вашим близким!