Kuni kecha kombinatimizda tarixiy voqealar roʻy berdi. Davlatimiz rahbarining kombinatimizga tashrifi barchamizni katta hayajonga soldi, qalbimizni gʻururga toʻldirdi.
Bugun esa azaliy qadriyatlarimiz gultoji boʻlgan ona tilimiz – Oʻzbek tili bayramini nishonlayapmiz.
Bu yil yurtimizda Oʻzbek tiliga Davlat tili maqomi berilganiga 35 yil toʻldi.
1989 yil 21 oktyabr – Vatanimiz, xalqimiz Mustaqillikka erishish orzu-umidida yonayotgan bir davrda Oʻzbek tilining Davlat tili sifatida maydonga kirib kelishi xalqimizda yorugʻ kelajakka ishonch uygʻotgan edi. Ana shu ishonch va umidning mevasi – Ozod va obod Oʻzbekistonimiz bugun barcha sohalarda ulkan yutuqlar bilan dunyoga tanildi. Oʻzbek tilimiz xalqaro anjumanlarda, Birlashgan Millatlar Tashkiloti minbaridan yangramoqda. Bu albatta, barchamizga gʻurur-iftixor bagʻishlaydi.
Biz davlat tili taraqqiyotini jahondagi yetakchi xorijiy tillar va mamlakatimizdagi turli millat vakillarining tili va madaniyatini rivojlantirish bilan bogʻliq holda koʻramiz.
Bu tamoyil xalqaro hamjamiyat tomonidan qoʻllab-quvvatlanib, ona tilimizni oʻrganishga intilayotgan koʻplab xorijliklar safini tobora kengaytirmoqda.
Oʻtgan asr boshlarida ma’rifatparvar jadid bobolarimiz “Tilda, fikrda, ishda birlik” degan ezgu gʻoya asosida maydonga chiqib, xalqimizni mustamlaka zulmidan xalos qilish, uni zamonaviy ilm-fan, kasb-hunar va madaniyatga oshno etish boʻyicha ulkan ishlarni amalga oshirgan edilar.
Ana shunday mushtarak maqsadlar, umummilliy birlik va ahillik bugun biz uchun har qachongidan ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Qadrli hamkasblar!
Mamlakatimizda olib borilayotgan iqtisodiy islohotlar natijasiga yaqqol misol boʻlgan “Yoshlik I” konini oʻzlashtirish investitsiyaviy loyihasi va ushbu loyiha doirasida 3-Mis boyitish fabrikasini qurish jadal sur’atlarda amalga oshirilmoqda.
Ushbu megaloyihaning davomi sifatida Prezidentimiz boshchiligida kuni kecha kombinatda 4-Mis boyitish fabrikasi qurilishiga start berildi.
Bu ishlarimizning barchasi respublika iqtisodiyotini yanada mustahkamlash va xalqimiz farovonligini oshirishga qaratilgan.

+998 71 619 23 33Dear colleagues, teachers and students!
Historical events took place in our complex yesterday. The visit of the head of our state to our complex made us all very excited and filled our hearts with pride.
Today, we are celebrating the holiday of our mother tongue, the Uzbek language, which is the cradle of our ancient values.
This year marks 35 years since the Uzbek language was granted the status of the State Language in our country.
October 21, 1989 - at a time when our country and people were burning with the hope of achieving independence, the introduction of the Uzbek language as the state language instilled confidence in our people in a bright future. This is the fruit of this trust and hope - our free and prosperous Uzbekistan today became known to the world with great achievements in all fields. Our Uzbek language is heard at international conferences and from the pulpit of the United Nations. It certainly makes us all proud.
We see the development of the state language in connection with the development of the world's leading foreign languages and the language and culture of representatives of different nationalities in our country.
This principle is supported by the international community, which is expanding the ranks of many foreigners who seek to learn our mother tongue.
At the beginning of the last century, our enlightened ancestors came to the field based on the noble idea of "Unity in language, thought, and work" and did great work on freeing our people from colonial oppression, introducing them to modern science, profession, and culture.
Such common goals, national unity and harmony are more important to us today than ever before.
Dear colleagues!
The investment project for the development of the “Yoshlik 1” mine, which is a clear example of the results of the economic reforms carried out in our country, and the construction of the 3rd copper beneficiation factory within the framework of this project are being carried out at a rapid pace.
As a continuation of this megaproject, under the leadership of the President, the construction of the 4th copper beneficiation factory was started yesterday at the complex.
All of our work is aimed at further strengthening the republic's economy and increasing the well-being of our people.