Yangi O‘zbekistondagi ulug‘vor odimlar
Barchangizni eng ulug‘, eng aziz bayram - O‘zbekistonimiz mustaqillikka erishgan kunning o‘ttiz ikki yilligi bilan chin qalbimdan tabriklayman.
O‘tgan davrda mamlakatimiz nafaqat iqtisodiy o‘sishga, balki qurilish, madaniyat, sport va ijtimoiy sohalarda ulkan yutuqlarga erishdi. Ayniqsa, so‘nggi yillarda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha islohotlar jadal amalga oshirilmoqda.
Jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ishlab chiqarishlarni yanada rivojlantirish, mavjud quvvatlarni kengaytirish, raqobatbardoshlikni oshirish va sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish yo‘lida misli ko‘rilmagan ishlar olib borilmoqda.
Xususan, “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish va yangi metallurgiya majmuasini qurish loyihalari, Mis eritish, Rux va Markaziy ta'mirlash mexanika zavodlari, Mis boyitish fabrikasida amalga oshirilgan modernizatsiya va rekonstruksiya ishlari kombinatning yangi tarixini belgilab berdi.
Ayni kunlarda yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlaydigan 3-Mis boyitish fabrikasini qurish, xuddi shunday quvvatdagi 4-Mis boyitish fabrikasini va mis mahsulotlari hajmini 500 ming tonnaga yetkazishni nazarda tutuvchi yangi metallurgiya majmuasini loyihalash, Uch-quloch polimetall konini qayta tiklash, shuningdek “Ingichka” konida boyitish fabrikasining ikkinchi bosqichini jadallashtirishga barcha imkoniyatlar safarbar qilindi.
Mavjud quvvatlarni rekonstruksiya va modernizatsiya qilish hisobiga barcha bashorat ko‘rsatkichlarning oshirib bajarilishiga erishilmoqda. Xususan, o‘tgan yetti oyda 17,7 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi, investitsiya dasturi doirasida 545,6 million dollar mablag‘ o‘zlashtirilishi ta'minlandi. Mahsulotlarni eksport qilish 413,2 million dollarni tashkil etdi.
Bundan tashqari, aholi turmush darajasini oshirish va ijtimoiy sohani rivojlantirish kombinat rahbariyatining doimiy e'tiborida bo‘lib keladi. Masalan, joriy yilda “OKMK” sport kompleksi va Tibbiy-sanitariya qismi rekonstruksiya qilindi, shahar tug‘ruq majmuasi foydalanishga topshirilishi ko‘zda tutilgan. Eng zamonaviy, jahon standartlariga mos asbob-uskunalar bilan jihozlangan ushbu majmualar aholi salomatligini mustahkamlashda muhim rol o‘ynashi shubhasiz.
Bunday salmoqli natijalarga haqiqiy professionallar, tajribali muhandis va malakali mutaxassislar, chin ma'nodagi o‘z kasbining ustalari erishadi. Fidoyilardan tashkil topgan jamoamiz kombinatni tubdan rivojlantirish bo‘yicha qo‘yilgan ulkan vazifalarni uddalashiga ishonamiz.
Bu yilgi bayram tantanalari ezgu g‘oyani o‘zida mujassam etgan “Yangi hayot uchun, Yangi O‘zbekiston uchun!” shiori ostida nishonlanmoqda.
Ushbu bayram bilan Vatanimiz istiqboli yo‘lida hormay-tolmay mehnat qilayotgan barcha hamkasblarni, jonajon shahrimiz aholisini chin dildan tabriklayman.
Sizlarga sihat-salomatlik, ezgu ishlaringizda yutuq va omadlar, xonadoningizga tinchlik-xotirjamlik va fayzu baraka tilayman.

+998 71 619 23 33Dear workers of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, veterans of labor, citizens of Almalyk town!
I cordially congratulate you on the greatest and dearest holiday - Independence Day of Uzbekistan!
This year we celebrate the 32nd anniversary of this significant date for all of us. Over the past period, our country has achieved not only economic growth, but also great successes in spheres of construction, culture, sports and social support. Especially intensively in recent years, at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, reforms have been carried out to create a New Uzbekistan.
The staff of Almalyk Mining and Metallurgical Complex is also actively involved in this process, where unprecedented work is being done to further develop production, expand existing capacities, improve competitiveness of products and attract foreign direct investment.
In particular, the projects of development of Yoshlik I deposit and construction of a new metallurgical complex, works on modernization and reconstruction of copper smelting, zinc and central repair and mechanical plants, copper concentrator defined the new history of the Complex.
These days, all resources have been mobilized to accelerate the construction of copper concentrator No. 3 with the capacity to process 60 million tons of ore per year, the design of Copper Concentrator-4 with a similar capacity and a new metallurgical complex to bring the volume of copper products to 500 thousand tons, the resumption of mining of polymetallic ores of the deposit “Uch-Kulach”, as well as the commissioning of the second stage of the enrichment plant for the processing of tailings of the technogenic deposit “Ingichka”.
Due to reconstruction and modernization of existing capacities, stable growth of all forecast indicators is ensured. In particular, in the first seven months of this year, 17.7 trillion UZ Soums worth of products were produced, USD 545.6 million was used within the framework of the investment program. The efficiency of import substitution amounted to USD 20.8 million.
In spite of the grandiose works carried out in production, the issues of social sphere development, improvement of people’s life quality are constantly in the center of attention of the Complex management. Only in the current year the sports complex “OKMK” and medical and sanitary unit have been reconstructed, reconstruction of the city maternity complex is being finalized. These facilities are equipped with the most modern, world-standard equipment, which will undoubtedly play an important role in improving the health of the population.
Dear colleagues, such significant results are achieved by true professionals, experienced engineers and qualified specialists and workers -professionals of their craft. We believe that our team, consisting of dedicated people, will cope with the ambitious tasks set for the radical development of the Complex.
This year’s festive celebrations embody the noble idea “In the name of new life, in the name of New Uzbekistan!”.
Once again I heartily congratulate all the workers of the plant, residents of our town, who work hard for the benefit of our Motherland!
I wish you good health, success in your good deeds, peace and well-being in your home, good luck and prosperity in life!