Poyoniga yetib borayotgan yil mamlakatimiz va O‘zbekistonning barcha fuqarolari uchun o‘ziga xos yil bo‘ldi. U ikki muhim voqelik bilan yodda qolayapti. Bular O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining umummilliy qabul qilinishi, unga kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarning keng jamoatchilik hamda har birimizning faol ishtirokimizda qabul qilinishi, shu bilan birga O‘zbekistonning amaldagi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning qayta saylanishi bo‘ldi.
Yakunlanib borayotgan yilni tahlil qilib, natijalarni sarhisob etar ekanmiz, 2023 yil biz uchun ko‘p jabhada omadli, samarador va sermazmunlik kasb etdi.
Chunonchi “Olmaliq KMK” AJning mehnat jamoasi tomonidan joriy yilda amaldagi narxlarda 31,4 trln so‘mlik tovar mahsulotlari ishlab chiqarildi, bashoratlarning bajarilishi 105,1%ni, mazkur ko‘rsatkich bo‘yicha o‘sish sur'atlari 102,8%ni tashkil qildi. Yil davomida 148,5 ming tonna miqdorida mis ishlab chiqarildi, rux, kadmiy, volfram uch oksidi, texnik tellur va selen, sulfat kislotasi, mis kuporosi, palladiy kukuni, reniy olinishi va realizatsiya qilinishi borasida ishlar davom ettirildi.
Rux zavodida yarim sanoat usulida 100 kg.ga yaqin kadmiy oksidi olindi. Korxonalarda eskirgan uskunalarni almashtirish, texnologik jarayonlarni avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlariga o‘tkazish ishlari davom ettirilayapti, IT- texnologiyalari faollikda joriy etilmoqda, yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirilayapti, mahalliylashtirish dasturi tobora keng ko‘lamda amalga oshirilmoqda. Mazkur dastur joriy yilda deyarli ikki barobarga ortig‘i bilan bajarildi va keyingi yil uchun ham mustahkam asos qo‘yilishiga erishdik.
Ko‘plab ko‘rsatkichlar muddatidan oldin bajarildi. Bular orasida mahsulotlarni eksport qilish bashorati yil davomida 657,7 mln dollarni, bashoratga nisbatan 101,9%ni tashkil qildi.
Joriy yilda biz 3-Mis boyitish fabrikasini qurishning yakuniy hal qiluvchi bosqichiga chiqdik. Uning birinchi navbati yaqin vaqtlarda ishga tushirilishiga tayyor holatda. Ruda qazib olinayotgan joydan to‘xtovsiz oqim texnologiyasini qo‘llagan holda fabrikaga yetkazilishi tizimi sinovdan o‘tkazildi. Yangi mis kompleksini va 4-MBFni qurish loyihalarini ishlab chiqish ishlari boshlab yuborildi. Kuni kecha Markaziy Osiyoda yagona bo‘lgan nimstansiyani foydalanishga topshirdik. U nafaqat kombinatning yangi va bunyod etilayotgan obyektlarini elektr energiyasi bilan ta'minlaydi, balki mamlakatimizning markazlashgan energetika tizimiga ham elektr energiyasini jo‘natib boradi. Yangi korxonalarimizning suv ta'minoti obyektlarida ham deyarli ishlar yakunlangan va ular ham ishga tushirilishga shay holatda.
Ushbu yilda “Oliy Ziyo” kon maydoni(“Qalmoqqir” va “Yoshlik I” uchastkalari) hamda kombinat tomonidan o‘zlashtirilayotgan boshqa konlarning zahiralarini JORC kodeksi asosida hisoblash ishlari yakuniga yetkazildi. Shuni alohida ta'kidlab o‘tish joizki, ushbu tadqiqotlarning natijalari dunyo hamjamiyatida katta qiziqish uyg‘otdi. Chunki, aynan bu jihat rudalarda foydali qazilmalar tarkib miqdori ko‘rsatkichlari bo‘yicha OKMKning yetakchiligini tasdiqlab berdi.
Biz o‘z oldimizga qo‘ygan yangi vazifalar - ularning yechimiga yangicha yondoshuvni ham talab qiladi. Buning uchun esa ko‘zda tutilgan maqsadlar ro‘yobi uchun kurashadigan yuqori salohiyatli kadrlar kerak. Bugungi kunga kelib OKMK uchun mutaxassislarni birgina Respublikamizning ixtisoslashgan oliy o‘quv yurtlari emas, balki yaqin va uzoq xorijning yetakchi ta'lim muassasalari ham tayyorlab bermoqda. Jumladan, eng keksa ixtisoslashgan texnik universitetlardan biri hisoblangan Frayberg tog‘-konchilik akademiyasi bilan bizning samarali hamkorligimiz yo‘lga qo‘yilgan.
Yil yakunlari sarhisobini qilar ekanmiz, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan amalga oshirilgan ijtimoiy loyihalar borasida alohida to‘xtalib o‘tishim zarur. Joriy yilning “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili” sifatida e'lon qilinishi bir qator e'tirofli voqeliklari bilan biz uchun yodda qolarli bo‘ldi. Biz tomonimizdan ishlab chiqarishga yo‘naltirilayotgan keng qamrovli moliyaviy oqimlarga qaramasdan, Jamoa shartnomasida nazarda tutilgan xodimlarimiz, ularning oila a'zolari, ishlab chiqarish faxriylari oldidagi majburiyatlarni deyarli to‘liq hajmda saqlab qolishga harakat qildik. Ijtimoiy muassasalardagi aholi qatlamlari va ixtisoslashtirilgan maktablar o‘quvchilariga qaratilgan e'tibor va g‘amxo‘rlikni ta'minladik. Kombinatning mazkur muassasalarga biriktirilgan tarmoq bo‘linmalari zarur ta'mir ishlarini olib borishdi, ko‘kalamzorlashtirish ishlarida yordam berishdi, ko‘plab xayriya tadbirlarini amalga oshirishdi. Jismoniy imkoniyatlari cheklangan farzandlari bo‘lgan yoki ishlab chiqarish tufayli boquvchisini yo‘qotgan, ko‘p farzandli va ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan kombinat mehnatkashlarining oilalari ham e'tibordan chetda qolmadi.
Birgina shu yilning o‘zida ikkita muhim sog‘liqni saqlash muassasalari - OKMKning Tibbiy-sanitar qismi hamda tumanlararo Perinatal markaz kapital ta'mir va rekonstruksiyadan so‘ng foydalanishga topshirildi. Shu bilan birga ularning har biri zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlandi. Krasnogorsk posyolkasidagi “Chotqol” madaniyat uyini rekonstruksiya qilish borasida katta hajmda ishlar olib borildi. Har yili kombinat tomonidan uning balansida bo‘lgan bolalar bog‘chalaridan biri kapital ta'mirlanishi yo‘lga qo‘yilgan. Joriy yilda 33-“Ertak” MTTda kapital ta'mir ishlari olib borilib yakuniga yetkazildi
Mehnatkashlar uchun munosib ish sharoitlarini yaratish borasidagi ishlar ham davom ettirildi. Bir qator bo‘linmalarda maishiy xonalar va yuvinish xonalarida ta'mir ishlari yakuniga yetkazildi, kapital ta'mirdan chiqarilgan oshxonalar ishga tushirildi, ish taqsimoti xonalari, sanitariya qismlari, ovqatlanish xonalarida ta'mir ishlari olib borildi.
Salmoqli sarf-xarajatlarga qaramasdan “Olmaliq KMK” AJ rahbariyati joriy yilda yillar uchun to‘lovlar va bashorat ko‘rsatkichlari bajarilganligi uchun mukofot pullarini muntazam to‘lab borish bilan birga mehnatkashlarning ish haqlarini oshirish, bir necha marta butun jamoani moddiy rag‘batlantirishning imkonini topa oldi. O‘z ish joylarida halol mehnat qilish bilan birga davlat dasturlarini ijro etishda faol ishtirok etayotgan xodimlarimizning farovon turmush tarzini oshirish borasida har qanday imkoniyatlardan unumli foydalanishni kelgusida ham davom ettiramiz.
“Yashil makon” dasturi doirasida kombinat tomonidan turli navlardagi minglab daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi. Bunda alohida e'tibor yangi obyektlarimiz, xususan 3-MBF va uning infratuzilmalariga qaratildi.
Kirib kelayotgan yil Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnatkashlari uchun nihoyatda sermahsul bo‘ladi, bo‘linmalarimiz oldiga bashorat ko‘rsatkichlari, tejamkorlik, rekonstruksiya va modernizatsiyalash, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish yo‘nalishida qator ishlarni bajarish vazifalari qo‘yiladi. Shuningdek, investitsiyaviy loyihalar borasida ham ishlar davom ettiriladi. Bularning barchasi har birimizdan ish joylarimizda zo‘r g‘ayrat, shijoat, belgilangan vazifalarga nisbatan halol va vijdonan yondoshuvni talab qiladi. Men shunday bo‘lib qolishiga, Vatanimiz bizning oldimizga qo‘ygan barcha topshiriqlar astoydil bajarilishiga qat'iy ishonaman. Zero, OKMKda har qanday ishlab chiqarish topshiriqlarini sabot va matonat bilan hal qilishga qodir bo‘lgan professionallar mehnat qilishadi.
Ayni damda, yangi yil arafasida Sizlarga matonatli mehnatingiz, barcha intilishlarimizning yakuniy natijalariga xayrixohligingiz uchun o‘z tashakkurimni bildiraman!
Barchangizga kirib kelayotgan yangi 2024-yil muborak bo‘lsin! Yangi yil har biringizning hayotingizda yanada a'lo, qiziqarli va samarali kechsin! Xonadoningiz quvonchli va unutilmas voqeliklarga to‘lsin! Barcha orzular va ko‘zlangan maqsadlar amalga oshsin!

When prospects become closer
Dear workers of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, dear veterans of production, Almalyk citizens!
The passing year of 2023 was a landmark year for our country and all citizens of Uzbekistan. It will be remembered for two significant, I would even say, fundamental events: the nationwide adoption of the New Constitution of the Republic of Uzbekistan, amendments and additions to which were made with the active participation of the general public - you and me, and the election of the Head of State, during which the incumbent President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was elected to this post by an overwhelming majority of votes.
Analyzing and summarizing the results of the outgoing year, I can confidently say that 2023 was mostly successful, fruitful and meaningful for us.
Thus, the labor collective of JSC “Almalyk MMC” in 2023 produced commodity products in current prices for 31.4 trillion soums, fulfillment of the forecast - 105.1%, the growth rate of this indicator was 102.8%. During the year we produced 148.5 thousand tons of copper, continued work on production and sale of zinc, cadmium, tungsten trioxide, technical tellurium and selenium, sulfuric acid, copper sulfate, palladium powder, rhenium, at the zinc plant almost 100 kilograms of cadmium oxide were obtained in a semi-industrial way. The enterprises continue to replace outdated equipment, switch to automated process control, actively introduce IT-technologies, master new types of products, and increasingly implement the Localization Program, which was almost doubled this year and has already made an excellent start for next year.
Many indicators were met ahead of schedule. Among them is the forecast for product exports, which totaled $657.7 million, or 101.9% of the forecast.
We have already reached the finish line of the construction of Copper Concentrator No. 3, the first stage of which is ready for commissioning in the near future, we have already tested ore delivery from the mine site to the plant using cyclic-flow technology, and we have started implementing projects for the construction of a new copper complex and CC No. 4. Recently, the first digital substation in Central Asia was put into operation, which will meet the needs not only of new and operating facilities of the plant, but also will send energy to the centralized power supply system of the country. Water supply facilities of the new enterprises are practically completed and ready for operation.
This year the work on calculation of reserves of the combined deposit “Oliy Ziyo” (“Kalmakyr” and “Yoshlik I” areas) and other deposits developed by AMMC in accordance with the JORC Code was completed.  And, it should be noted that the results of these studies also aroused great interest in the world, because they confirmed the leading positions of AMMC in many indicators of mineral content in ore.
The new tasks we set for ourselves require a new approach to their solution. And this requires highly professional staff. Today specialists for AMMC are trained not only by specialized universities of the republic, but also by leading educational institutions of neighboring and foreign countries. For example, we have established fruitful cooperation with Freiberg Mining Academy.
Summarizing the results of the year, I would like to highlight the implementation of social projects by Almalyk Mining and Metallurgical Complex. This year, declared the Year of Care for People and Quality Education, was a significant year for us in a number of ways. Despite the colossal financial flows we channeled into production and construction of new facilities, we tried to maintain almost in full all obligations to our employees, their family members and production veterans stipulated by the Collective Bargaining Agreement.
We commissioned after major repairs and reconstruction two health care facilities - the medical and sanitary unit of AMMC and the interdistrict perinatal center, each of which was equipped with modern medical equipment. Much work was done to reconstruct the Chatkal House of Culture in Krasnogorsk settlement. Every year the Complex overhauls one of the kindergartens on its balance sheet. This time it became preschool educational establishment No. 33 “Skazka”.
The work on creation of decent conditions for workers continued. In several subdivisions, repair works were completed in cabins and showers, canteens opened their doors after the overhaul, and the workrooms, sanitary facilities, and meal rooms were repaired.
In spite of such significant expenses, this year the Works, along with regular payment of wages with incentives for length of service and bonuses based on the results of fulfillment of forecast indicators, has found an opportunity to increase wages to workers, several times to financially encourage the whole team. We will continue to use every opportunity to improve the welfare of our employees, who not only work diligently at their workplaces, but also take an active part in government programs. Thus, in the course of activities under the “Yashil Makon” (“Green Space”) program, the Works planted several hundred thousand trees of various species. At the same time, we paid great attention to the planting of new facilities and, in particular, CC-3 and its infrastructure.
Next year will be no less intense for the labor collective of Almalyk Mining and Metallurgical Complex, as well as the subdivisions will face the tasks on fulfillment of forecast indicators, economy, reconstruction and modernization, automation of production. Work on investment projects will also continue. All this will require from each of us at our workplace full dedication, which is impossible without an honest and conscientious attitude to labor. I am sure that it will be so, and we will honorably cope with all the tasks set before us by our Motherland. After all, at AMMC we have a team of professionals capable of solving any production issues.
And now, on the eve of the New Year, I sincerely thank you all for your labor, for your interest in the final result of our work!
Happy upcoming 2024 to all of you! May it be better, more interesting, more fruitful! May more bright and joyful events happen in everyone’s family! May dreams come true and goals be achieved!
Health to all of us, peace, happiness and prosperity! May our sovereign multinational country continue to prosper!