+998 71 619 23 33Joriy yilning 28 fevral kuni kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan yoshlar o‘rtasida “Eng yaxshi yosh mexanik-2024” kasb mahorat tanlovining yakuniy bosqichi bo‘lib o‘tdi.
2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash” yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi ijrosini ta'minlash, kombinat yoshlarini Vatanga sadoqat, OKMKda amalga oshirilayotgan islohotlarga daxldorlik ruhida tarbiyalash, ularning yetakchilik va intellektual salohiyatini yanada yuksaltirish, kombinatning istiqbolli mutaxassislar zahirasini shakllantirish maqsadida o‘tkazilgan tanlov 2 bosqichda tashkil etildi.
1-bosqichda ishtirokchilarning o‘z kasblari bo‘yicha nazariy bilimlari sinovdan o‘tkazildi. Unda ishtirokchilar mexanika sohasiga oid 20ta test savollariga javob berishdi. 1-bosqichdan muvaffaqiyatli o‘tgan 10 nafar ishtirokchi esa 2-bosqichda bellashishdi.
2- amaliy bosqichda ishtirokchilar mexanika sohasiga oid savol va topshiriqlarni bajarishdi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, faxrli 3-o‘rinni Ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasi chilangar ta'mirlovchisi Saidislom Abdukarimov egalladi.
E'tiborli jihati 2-o‘rinni ham ITIB xodimi - muhandis konstruktori Abdujalil Ismatov qo‘lga kiritdi.
Tanlov g‘olibligiga ham ushbu korxona xodimi loyiq ko‘rildi. “Eng yaxshi yosh mexanik” deb ITIB mexanigi Sobit Jonsaidov e'tirof etildi.
O‘zbekiston Respublikaksi Konchilik va metallurgiya sanoati faxriylari kengashi Olmaliq shahar hududiy filiali, OKMK Yoshlar ittifoqi Yetakchilar kengashi, Bosh mexanik xizmati, Xodimlar bilan ishlash xizmati, O‘quv markazi hamda kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi hamkorligida o‘tkazilgan tanlov g‘olibi 1 oy muddatda Bosh mexanik xizmatida malaka oshiradi.
Shuningdek, 2- va 3- o‘rinni egallagan ishtirokchilar esa o‘z korxonasi bosh mexanigiga biriktirilib, 1 oy davomida malakasini oshirishadi.

«Лучший молодой механик-2024»
28 февраля учебном центре АГМК состоялся заключительный этап конкурса профессионального мастерства «Лучший молодой механик-2024» среди молодых работников комбината.
Конкурс организован во исполнение государственной программы по реализации стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы «Год поддержки молодежи и бизнеса», а также в целях воспитания молодежи АГМК в духе преданности Родине, развития у молодежи лидерских качеств и повышения интеллектуального потенциала, формирования кадрового резерва.
Конкурс, проведенный Алмалыкским территориальным филиалом Совета ветеранов горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан, Советом лидеров Союза молодежи АГМК, Службой главного механика, учебным центром и Советом профсоюза работников АГМК, прошёл в два этапа. На этапе первом этапе участники проверили свои теоретические знания, ответив на 20 тестовых вопросов, касающиеся их профессии. Во второй этап прошли 10 участников, набравшие больше всех баллов. В ходе второго этапа участники письменно решали задачи по механике.
По итогам конкурса почетное третье место занял слесарь-ремонтник управления специализированных ремонтных работ Саидислом Абдукаримов, второе место – инженер-конструктор УСРР Абдужалил Исматов. Лучшим молодым механиком 2024 года признан механик УСРР Собит Жонсаидов.
Победитель конкурса будет повышать квалификацию в Службе главного механика в течение 1 месяца. Занявшие второе и третье места будут закреплены за главным механиком УСРР для повышения своей профессиональной квалификации.