+998 71 619 23 33O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi tomonidan harbiy sohaga zamonaviy ilmiy texnik innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va ratsionalizatorlik ishlanmalarni keng joriy qilish, iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida joriy yilning 2-4 may kunlari Toshkentdagi G‘alaba bog‘i hududida “MSITF-2024” Mudofaa sohasida innovatsion texnologiyalar festivali o‘tkazilishi belgilangan.
Ushbu festivalda kombinatimizning bir qator faol yoshlari ishtirok etishib, illiq taassurotlar bilan qaytdi.
E’tiborlisi festivalda turli ko‘rgazmalar tashkil etilgan boʻlib, unda harbiy sohadagi texnika, aloqa, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, o‘quv-texnik vositalari, dasturiy ta’minot, aviatsiya, uchuvchisiz uchish tizimlari, robototexnika qurilmalari, trenajyor komplekslar, himoya vositalari, kimyo texnologiyalari va boshqa istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha ishlanmalar joy oldi.
Qolaversa, festivalda sport musobaqalari ham tashkil etilib, OKMK Yoshlar ittifoqi yetakchilar kengashi ushbu sport musobaqalarida munosib ishtirok etishdi. Jumladan sportning tosh koʻtarish musobaqasida Rux zavodi yoshlar yetakchisi Aznaur Abdurashidov 3-oʻrinni, sportning darts turi boʻyicha musobaqada Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi yoshlar yetakchisi Sunnatullo Ataqulov faxrli 3-oʻrinni qoʻlga kiritgan boʻlsa, 1-oʻrinni Markaziy analitik laboratoriyasi yoshlar yetakchisi Feruza Abdumalikova egallab musobaqa gʻolibasiga aylandi.

+998 71 619 23 33В целях широкого внедрения рационализаторских разработок, современных научно-технических инновационных идей и технологий в военную отрасль и поддержки талантливой молодежи с 2 по 4 мая в столичном комплексе «Парк Победы» проходит фестиваль в сфере оборонной промышленности «MSITF-2024».
В этом мероприятии приняла участие активная молодежь Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В ходе мероприятия состоялась выставка, на которой были представлены разработки в области военной техники, средств связи, информационно-коммуникационных технологий, учебно-технических средств, программного обеспечения, авиации, беспилотных летательных систем, робототехнических устройств, тренажерных комплексов, средств защиты, химических технологий и др.
Также в рамках фестиваля были организованы спортивные соревнования, в которых хорошие результаты показали активисты Союза молодежи АГМК. В частности, в состязании по гиревому спорту лидер молодежи цинкового завода Азнаур Абдурашидов занял почетное третье место. Обладателем первого места в соревновании по дартсу стала лидер молодежи центральной аналитической лаборатории Феруза Абдумаликова, третьего места лидер молодежи центрального ремонтно-механического завода Суннатулло Атакулов.