G‘urur va iftixor timsoli
Avvalo sizlarni, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 30 yillik ayyomi bilan chin dildan samimiy qutlayman!
Aytish mumkinki, ayni kunlarda bu bayram qalblarimizga quvonch va shukuh bag‘ishlab, oilalarimizda, mehnat jamoalari, ta'lim maskanlari, mahallalarda shod-u xurramlik bilan nishonlanmoqda. Zero, hayotimiz qomusi bo‘lgan Konstitutsiyamiz mustaqillik yillarida erishgan barcha yutuq va marralarimizning mustahkam huquqiy poydevori bo‘lib xizmat qilayotganligi bilan qadrlidir.
Ta'kidlash lozim, o‘tgan 30 yil davomida jamiyatimizning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-ma'rifiy manzarasi butunlay o‘zgardi. Erkinlik va ochiqlik, qonun ustuvorligi, jahon hamjamiyati bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik davlatimiz siyosatining aso siy yo‘nalishiga aylandi.
Ayniqsa, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida qabul qilingan Harakatlar strategiyasi asosida keng ko‘lamli va shiddatli demokratik islohotlar amalga oshirildi. Avvalo, xalq bilan doimiy muloqot qilish faoliyatimiz mezoni etib belgilandi, davlat idoralari rahbarlari fuqarolar oldida hisobot beradigan samarali tizim yo‘lga qo‘yildi. Iqtisodiyot va tadbirkorlikni rivojlantirish, aholini uy-joy bilan ta'minlash, tibbiyot va ta'lim sohalaridagi muammolar, majburiy mehnat, xususan, bolalar mehnati, ishsizlik, kambag‘allik, korrupsiyaga qarshi kurash masalalari keng jamoatchiligimiz ishtirokida hal etilayotgani muhim rol o‘ynamoqda.
Bugun yurtdoshlarimiz uchun mamlakatning hohlagan hududida emin-erkin yashash, uy-joy va ko‘chmas mulk sotib olish, fuqarolikka ega bo‘lish, bilim olish, mehnat qilish, tadbirkorlik bilan shug‘ullanib, daromad topish, turli davlat xizmatlaridan foydalanishga oid keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Eng muhimi, bunday o‘zgarishlarni har bir inson kundalik hayotida ko‘rmoqda, his etmoqda.
Konstitutsiyamiz yaratib bergan ulkan huquqiy imkoniyatlarning samarasi bo‘lgan bunday yutuq va natijalar barchamizga albatta yuksak g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi.
Bosh Qomusimizning hayotbaxsh qudrati va ulkan salohiyatiga tayanib, Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida mardona borayotgan ko‘p ming sonli Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham “Inson qadri uchun” tamoyili asosida har bir ishchi-xizmatchining konstitusion huquqlarini himoya qilish, munosib mehnat sharoitlarini yaratishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Ayniqsa, muhtaram faxriylarimiz, xotin-qizlar, yoshlar, aholining yordamga muhtoj qatlamlarining huquq va manfaatlarini ta'minlash yo‘lida diqqatga molik ishlar olib borilayapti.
O‘zbekiston Respublikasi kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan jamoamizga “Bolalar yozgi dam olishini tashkil etgan namunali tashkilot” nominatsiyasi g‘olibligi berilishi, Oliy Majlis Senati tomonidan “Gender tengligi faoli” respublika tanlovida e'tirof etilishi kombinatning mazkur yo‘nalishlardagi yuqori yutuqlaridan dalolat beradi.
Yangi O‘zbekistonning bunyodkorlari sifatida maydonga chiqayotgan yoshlarning huquq va manfaatlarini to‘laqonli ta'minlash, ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida kombinat tomonidan nafaqat mamlakatimizdagi oliy o‘quv yurtlari, balki Rossiya Federatsiyasining “MISiS” Milliy tadqiqotlar texnologik universiteti, Germaniya Federativ respublikasining Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasi, Koreya respublikasi hamkorligida tashkil etilgan INHA va ADJU universitetlari hamda boshqa xorij OTMlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Kombinat mehnatkashlari tomonidan “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish megaloyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilishi, 3-Mis boyitish fabrikasi, yangi metallurgiya kompleksi qurilishi, Mis sanoati klasterining rivojlantirilishi, nodir metallarni ishlab chiqarishni rivojlantirish dasturi, yangi mahsulotlar ishlab chiqarilishining o‘zlashtirilishi qo‘shimcha minglab ish o‘rinlari yaratilishini ta'minlaydi, bu yangi ish o‘rinlariga esa asosan o‘zimizning yoshlarimiz ishga qabul qilinadi.
Xulosa qilib aytganda, Yangi O‘zbekiston g‘oyasi el-yurtimizning ulkan intilish va irodasi bilan umumxalq harakatiga aylanmoqda. Barchamiz ana shu ulug‘ maqsad yo‘lida yanada jipslashib, g‘ayrat-shijoat va mas'uliyat bilan fidokorona mehnat qilsak, ko‘zlagan yuksak marralarimizga albatta yetamiz.
Aziz va qadrli hamkasblar!
G‘urur va iftixorimiz, qolaversa, shu zaminda istiqomat qilayotgan, millati, tili, dinidan qat'iy nazar, barcha insonlar uchun mustahkam bir himoya bo‘lgan Konstitutsiyamiz har birimizning hayotimizga baxt-saodat va quvonch olib kelsin. Sizlarni yana bir bor Konstitusiya kuni bayrami bilan muborakbod etaman. Barchangizga sihat-salomatlik, xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik, fayz-u baraka tilayman. Yurtimiz iqtisodiy salohiyati yo‘lidagi samarali mehnatlaringizga zafarlar yor bo‘lsin. Jamiki ezgu orzu-niyatlarimiz ro‘yobga chiqsin!

A symbol of honor and dignity
I cordially congratulate you on the 30th anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan!
In our day this holiday is widely celebrated in an atmosphere of joy and the greatest pride for our country, not only in the labor collectives of industrial enterprises, institutions and organizations, not only in educational institutions, but also in the makhallyas and families of our citizens. After all, our Constitution is the cornerstone of social development, providing a solid legal foundation for all the transformations we have achieved over the years of independence.
It should be noted that over the past 30 years since the adoption of the Basic Law of independent Uzbekistan, the political and legal, socio-economic, cultural and educational structure of our society has changed completely. Freedom and openness, the rule of law, and mutually beneficial cooperation with the international community have become the main directions of our state’s policy.
In particular, based on the New Uzbekistan Development Strategy, adopted at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, large-scale democratic reforms are being implemented. The powerful development of the state is facilitated by the active participation of the entire population of the country, with whom there is constant communication at various levels, and a clearly functioning system of accountability of government leaders to citizens. It is also important that the issues of economic development and entrepreneurship, provision of housing, improvement of medicine and education, as well as the eradication of forced labor, particularly child labor, unemployment, poverty, and corruption are addressed with broad public participation.
Today, our compatriots have ample opportunities for free residence in any part of the country, the acquisition of housing and real estate, citizenship, education, employment, entrepreneurship, income growth, the use of various government services is becoming more and more accessible and effective.
Most importantly, everyone sees and feels these changes in their daily lives.
Such achievements, which are the result of the tremendous legal opportunities provided by our Constitution, make us proud of our independent homeland.
In the multi-thousand collective of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, which takes an active part in building the New Uzbekistan, great attention is also paid to the protection of constitutional rights of each employee, creating decent working conditions based on the principle of the supreme value of man and his life, freedom, honor, dignity and other inalienable rights enshrined in the Constitution. Special attention is given to ensuring the rights and interests of our esteemed veterans, women, youth, and needy populations.
Awarding our staff the title of winner in the nomination “Exemplary Enterprise in the Organization of Summer Recreation for Children” by the Republican Council of Trade Unions, and the Senate of the Oliy Majlis - the title of winner of the national contest “Gender Equality Activists” shows the great achievements of the company in these areas.
In order to fully ensure the rights and interests of young people acting as builders of New Uzbekistan, its comprehensive support the plant has established cooperation not only with higher education institutions in our country, but also with the National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” of the Russian Federation, with the Mining Academy of Technical University Freiberg of the Federal Republic of Germany, universities INHA and ADJU, created in cooperation with the Republic of Korea, and other foreign universities.
Successful implementation of the mega-project on development of Yoshlik I deposit, construction of copper concentrator No. 3, new metallurgical complex, development of Copper Industry Cluster, implementation of rare metal production development program, mastering of new products will create thousands of new jobs, which will mainly be taken by our young people.
Today the idea of New Uzbekistan is becoming a nationwide movement with great aspiration and potential. And our dedication, selfless labor, enthusiasm and responsibility will help us reach new heights and bring the republic to a new level of development.
Dear workers of the Complex, citizens of Almalyk!
May our Constitution, which is a reliable protection for all people, regardless of nationality, language, religion, living in the land of Uzbekistan, bring happiness and joy to life!