“Olmaliq KMK” AJning 2023 yil yakuni boʻyicha tahliliy ma’lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2023 yil yakuni boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –106,1 %.
Mis katodini ishlab chiqarish 97,7 %, shu jumladan 100,4 % oʻz xom ashyosidan, metalli rux 82,0 %, shu jumladan 101,4% oʻz xom ashyosidan, sulfat kislotasi 93,3%, affinajli oltin 100,1 % va
affinajli kumush 100,7 %ga bajarildi.
2023 yil yakuni boʻyicha eksportg xajmi 102,5 % ga bajarildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 30-dekabrdagi PQ-72 sonli “Oʻzbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28-dekabrdagi 459-sonli qarori 3 ilovasiga muvofiq 2023 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 1106,7 mln. dollarlik investitsiya oʻzlashtirilishni moʻljallangan.
2023 yil yakuni boʻyicha 1128,2 mln. dollar (101,9 %) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 234,5 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 893,8 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Prezidentining qarori 2022 yil 24-anvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari toʻgʻrisida” gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022 yil 31 yanvardagi 94 sonli buyrugʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2023 yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 332,6 mlrd. soʻmlik
137 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2023 yil yakuni boʻyicha 147 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 429,0 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 119,9 foizni tashkil etdi.
2023 yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 377,5 mlrd. soʻmga yoki 3,2 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2023 yil yakuni boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 404,7 mlrd. soʻmni yoki 3,4 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2024 yil 1 yanvar oyi xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 4832,9 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 2277,6 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 6618 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari holda 1413 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 2188 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 2433 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 860 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 189 nafarni tashkil etmoqda, bundan 11 nafar talaba OTMlarning kunduzgi va 178 nafar talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida taʻlim olmoqda.
Hisobot davrida jami 1639 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 782 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 553 nafar va ma’lumotsiz 304 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2023 yil yakuni boʻyicha jami 689 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 159 ta – (4 ta farmon, 21 ta qaror, 1 ta farmoyish, 16 ta bayon, 117 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 527 ta (15 ta qaror, 20 farmoyish, 86 ta bayon, Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 260 ta, kotibiyat topshiriqlari – 146 ta).

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 2023 год
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 2023 год обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 106,1%.
Выпуск катодной меди составил 97,7%, в том числе из собственного сырья 100,4%, цинка металлического 82,0%, в т. ч. из собственного сырья 101,4%, серной кислоты 93,3%, аффинированного золота 100,1% и аффинированного серебра 100,7%.
За 2023 год прогноз по экспорту выполнен на 102,5%.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами» по АО «Алмалыкский ГМК» », а также 3 приложением постановления №459 от 28 декабря 2022 года по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются инвестиционные проекты на 2023 год, направленные на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 1 106,7 млн долларов США.
За отчетный период освоено инвестиций на сумму 1 128,2 млн долларов США (101,9%), в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 234,5 млн долл.;
прямых иностранных кредитов – 893,8 млн долл.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 января 2022 года № ПП-99 «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике», а также на основании приказа председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» № 94 от 31 января 2022 года на АГМК в 2023 году предусмотрена реализация 137 проектов на общую сумму 332,6 млрд сумов.
За отчетный период выпуск локализованной продукции по 147 проектам составил 429,0 млрд сумов или 119,9% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за 2023 год составляет 404,7 млрд сумов или 3,4%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 января 2024 года составит 4 832,9 млрд сумов, кредиторская задолженность – 2 277,6 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 6 618 человек, в том числе с отрывом от производства – 1 413 человека, переподготовку и освоение второй профессии – 2 188 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 2 433 человек, в том числе с отрывом от производства – 860 человек.
Всего за отчетный период трудоустроено 1 639 человек, в том числе 782 выпускников колледжей, 553 выпускника высших учебных заведений и 304 человек без высшего образования.
За 2023 год зарегистрировано всего 689 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 159 (указов – 4, постановлений – 21, распоряжение – 1, протоколов – 16, поручений Администрации Президента – 117);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 527 (постановлений – 15, распоряжений – 20, протоколов – 86, поручений Премьер-министра, его заместителей и советников – 260, поручений секретариата Кабинета Министров – 146).