joriy narxlarda 106,3% ga;
Mis qazib olish belgilangan topshiriqqa nisbatan 99,7%, mis mahsuloti ishlab chiqarish 104,9 %, shu jumladan o`z xom ashyosi hisobidan 100,1% tashkil etdi, rux metalli 96,4 %, shu jumladan o`z xom ashyosi hisobidan 101,1 %, sul'fat kislotasi 95,2 %, molibden uchokisi 111,7%, affinajlangan oltin 101,5 % va affinajlangan kumush 100,8 % tashkil etdi.
Mis xom ashyosini qayta ishlash topshiriqqa nisbatan 100,0%, o`sish ko`rsatkichi 106,4% tashkil etdi.
2018 yil I yarimyillik davomida mahsulotlar 141,0% eksport qilindi.
2018 yil I yarimyillik davomida "Uzb RTXB" AJ birja savdolari orqali mis mahsulotlari topshiriqqa nisbatan – 100,0%, rux metalli – 100,0%, portlandsement – 107,1% sotish amalga oshirildi.
Ichki bozorni to`ldirish maqsadida kombinat topshiriqqa nisbatan qiymati 11,6 mlrd so`mlik (QQS hisobisiz) yoki 100,6 % xalq iste'moli mollari ishlab chiqardi, o`sish sur'ati 101,9 % tashkil etdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 03.02.2018 yildagi “2018 yil uchun investitsion va inftrastruktura loyihalari ro’yxatini tasdiqlash to’g’risida”gi PQ-3507-sonlin qaroriga asosan“Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan 2 081,1 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda, shu jumladan:
O’z mablag’lari hisobiga – 348,2 mlrd. so’m;
O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 1 234,9 mlrd. so’m;
Tijorat banklarining kreditlari – 498,0 mlrd. so’m.
2018 yil I yarimyillikda 1258,5 mlrd. so`mlik investisiya o`zlashtirildi yoki istiqbolga nisbatan 105,1% tashkil etdi. Mablag’larni o`zlashtirish quyidagi tartibda amalga oshirildi:
Nomlanishi |
Reja |
Amalda so`m) |
% baj. |
Amaldagi "Qizil-olma" koni negizida "Samarcho`q" yer osti uchastkasini qurish |
18,0 |
18,4 |
102,3 |
Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida sement zavodini qurish |
863,8 |
864,6 |
100,1 |
“Yoshlik-I” konini o`zlashtirish |
305,9 |
364,5 |
119,2 |
4 |
“Yoshlik-II” konini o`zlashtirish |
10,0 |
10,6 |
105,4 |
5 |
Xom ashyoni qazib olish va qayta ishlash uchun ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish (Qalmoqqir, Sari-cho`qqi, STYTB, ATB, MBF) |
- |
6 |
“Uch-kuloch” konini ochiq usulda o`zlashtirish |
0,06 |
JAMI |
1197,7 |
1258,5 |
105,1 |
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 26.12.2016 yildagi "2017-2019 yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to`g’risida"gi PQ-2698-sonli qaroriga binoan, "Olmaliq KMK" AJ umumiy qiymati 29,0 mld so`mlik 32 ta loyihani amalga oshirmoqda.
2018 yil I yarimyillik davomida qiymati 43,3 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 306,4 % erishildi.
2018 yil I yarimyillik mahsulot ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid texnik-tashkiliy chora-tadbirlar majmui ishlab chiqilgan bo`lib, unga ko`ra mahsulotni tan narxi 273,7 mlrd. so`m yoki 7,5% ga kamaytirish ko`zda tutilgan.
2018 yil I yarimyillik davomida ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirish bo`yicha chora-tadbirlar majmuini bajarishdan kutilayotgan natija qiymati 6,7% topshiriqqa nisbatan 6,1 %, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 6,3% topshiriqqa nisbatan 5,2 % tashkil etadi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 22.12.2016 yildagi "Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma’naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid qo`shimcha chora-tadbirlar to`g’risida PQ-2692-sonli qaroriga muvofiq kombinat tomonidan 2018 yilda qiymati 22361,1 mln. dollarlik 360 ta texnologik jihozlar almashtirish va moderinizatsiya qilish ko`zda tutilgan.
2018 yil I yarimyillikda qiymati 576,5 ming dollarlik 23ta texnologik jihozlar almashtirildi.
01.07.2018 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik muddati o`tgan qarzdorlik hosil bo`lmagan holda 436,2 mlrd. so`m, kreditorlki qarzdorlik esa 390,0 mlrd. so`m.
"Olmaliq KMK" AJ da 2018 yil uchun tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, ularni bajarish hisobiga yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning kutilayotgan ko`rsatkichlar 2018 yil I yarimyillikda quyidagilarni tashkil etdi:
Issiqlik energiyasi manbaalarini 19,2 mlrd. so`mga iqtisod qilindi.
"Olmaliq KMK" AJda alternativ energiya manbaa kengaytirish tadbirlari bajarilmoqda. 2018 yilda Ijtimoiy ob’ektlar boshqarmasining “Oltin-olma” pansionatiga 60 ta geliouskuna tadbiq etish ko`zda tutilgan bo`lib, yiliga 0,2 mln. kVt/s elektroenergiyani iqtisod qilish imkonini beradi.
Korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarni chuqur o’rganish va maqsadga muvofiq joriy etilishini ta’minlash uchun O’zbekiston Respublikasining korporativ boshqaruv bo’yicha ilmiy-o’quv markazi “Olmaliq KMK” AJ bilan birgalikda o’quv qo’llanmasni tayyorladi, o’ o’zida aktsionerlik jamiyatlarida korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish bo’yicha so’ngi yillarda qabul qilingan normativ-lokal hujjatlarini, korporativ boshqaruvning tarixi, korporativ boshqaruvning tamoyillari, horij davlatlarining jahon tajribaslarini, korporativ boshqaruv tizimini kelgusida rovojlantirish bo’yicha tavsiyalarni mujassam etadi.
2018 yil I yarimyillikda “Olmaliq KMK” AJ ning 3 nafar xodimlari Korporativ boshqaruv ilmiy-o`quv markazi tomonidan tashkillashtirilgan “Korporativ boshqaruv: joriy etilishi, tamoyillari va mexanizmlari” va “HR-personallarni boshqarish” kurslarida o`z bilim va ko`nikmalarini oshirishga muvafaq bo`lishdi.
O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 28 iyundagi № 207 sonli ” Davlat ulushi bo`lgan aksionerlik jamiyatlari va boshqa xo`jalik yurituvchi sub’ektlar faoliyati samaradorligini baholash mezonlarini joriy etish to`g’risida”gi qaroriga asosan ”Olmaliq KMK” AJ Kuzatuv kengashi tomonidan tasdiqlangan ”Olmaliq KMK” AJ faoliyatini samaradorligini baholash asosiy ko`rsatkichlari to`g’risida”gi qoidalarga ko`ra kombinatning 2017 yildagi faoliyati samaradorligini baholash o`tkazilgan. ”Olmaliq KMK” AJning samaradorlik integral koeffitsenti (IKE) 2017 yil IV yarimyillik yakuniga ko`ra 458,07%ni tashkil etdi (Agar IKE ko`rsatkichi 100 foizdan ortiq bo`lsa ijro organining samaradorligi yuqori baholanadi). O`zbekiston Respublikasi Davlat raqobat qo`mitasi huzuridagi davlat aktivlarini boshqarish markazining rasmiy veb saytida natijalar joylashtirilgan.
Dasturga binoan 2018 yilda 820 yangi ish joylarini yaratish ko`zda tutilgan, shundan, sohani rivojlantirish 280 ta ish o`rni, investitsion dasturga binoan 590 ta ish o`rni yaratish ko`zda tutilgan.
2018 yil I yarimyillikda 350 ta yangi ish o`rni tashkil qilindi, shundan, sohani rivojlantirish 74 ta ish o`rni, investision dasturga binoan 276 ta ish o`rni yaratildi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 2300 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1047 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 934 kishi, shu jumladan 374 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
To`lov-shartnoma asosida 295 kishi o`qimoqda, shuningdek Rossiya Federasiyasi oliy bilim yurtlarida 146 kishi ta’lim olmoqda. Toshkent davlat texnika universitetining sirtqi va kechki bo`limlarida 112 kishi, hamda Navoiy davlat konchilik institutining sirtqi bo`limlarida 20 kishi tahsil olmoqda.
MISiS Milliy Texnologik Universiteti magistraturasida 13 nafar talaba surtqi va 4 nafar talaba kunduzgi bo`limlarda ta'lim olmoqda.
2018 yil I yarimyillik davomida kombinat tarkibiy bo`linmalariga biriktirilgan kasb-hunar kollejlarining 1875 nafar o`quvchilari ishlab chiqarish amaliyotini o`tashdi. Shu vaqt davomida 1056 nafar kollej bitiruvchilari va 310 nafar Oliy o`quv yurti bitiruvchilari ishga joylashtirildi.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yildagi “Iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish ustuvor vazifalari to`g’risida”gi PQ-2569 Qaroriga muvofiq iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish bo`yicha “Olmaliq KMK” AJda umumiy qiymati 18,8 mld so`mlik 6 ta loyiha ko`zda tutilgan. Qarorni amalga oshirish davrida 4,1 mld. so`m mablag` o`zlashtirildi. Shulardan 2 ta loyiha 2018 yilning IV chorakka qadar amalga oshirish rejalashtirilgan:
Ko`zda tutilgan qiymati: 11,6 mld. so`m.
Tizim sement ishlab chiqarish jarayonini nazorat qilib turish imkonini beradi
Monosxema sifatida zavodning dispetcheriga texnologik jihozlarni jami ishlarni ma’lumotlar ko`rinishida kiritiladi, operator ish joyidan turib barcha texnologik jarayonini avtomatlashtirilgan holda boshqaradi, shuningdek ko`proq sifatli mahsulot ishlab chiqarishda energoresurs (gaz, elekrtoenergiya) harajatlarini qisqarishiga erishiladi.
Ko`zda tutilgan qiymati: 3,4 mld. so`m.
Avtomatlashtirish tizimini asosiy texnologik jihozlarni parametrlarini avtomatlashtirilgan rejimda nazorat qilib boradi va avariyani oldini olishda himoyani ta’minlaydi.
AKT yo`nalishida minimal kompyuter savodxonligini bo`yicha 111,6 ming so`mlik harajat bilan 20 nafar xodim malaka oshirishga muvaffaq bo`ldi.
Amalda faoliyat yuritayotgan ma’lumotlarni uzatish bo`yicha simsiz tizimni modernizatsiyalash bo`yicha ishlar olib borilmoqda. Radioelektron vositalarni vaqtincha tadbiq etish uchun ruxsatnoma qo`lga kiritildi. Ma’lumotlarni uzatish bo`yicha kombinatning olis korxonalaridan Ohak zavodi, Portlatuvchi moddalar ishlab chiqaruvchi zavodlari korporativ tarmoqqa ulandi. Mazkur yo`nalishdagi ishlarni 2018 yilning II chorakda yakuniga yetkazish rejalangan. Modernizatsiyalash olisda, yetib borish murakkab bo`lgan tog’oldi nohiyalarda joylashgan bo`linmalar o`rtasida ma’lumotlarni uzatish tarmog’ining o`tkazish 60 Mbit/s gacha oshirish ko`zda tutigan.
OKMK proksi serveri uchun Huawei RH2288 v3 markali yangi server jihozi ishga tushirildi.
“Olmaliq KMK” AJda «Faol tadbirkorlik, innovatsion g’oyalar va texnologiyalarni qo`llab quvvatlash yili» davlat dasturi doirasida beshta ustuvor yo`nalishlar bo`yicha 12,2 mlrd. so`mlik 39 ta tadbir ishlab chiqilib tasdiqlangan.
2018 yil I yarimyillikda 6,4 mlrd. so`mlik tadbirlar bajarildi.
2018 yil I yarimyillikda kombinat ishchi-xizmatchilarining ehtiyojini qondirish va shahar bozorini go`sht-sut va qishloq xo`jaligi mahsulotlari bilan to`ldirish maqsadida:
Go`sht mahsulotlari – 30 t;
Sut mahsulotlari – 1014 t.
Yuqori turuvchi tashkilotlarning topshiriqlarini o`z vaqtida bajarish va ijro intizomi tizimini takomillashtirish maqsadlarida ”Olmaliq KMK” AJ Ijro apparati tarkibida(2017 yil 26 aprelidagi № 322 buyruq) Yuqori turuvchi tashkilotlar topshiriqlari bajarilishini nazorat qiluvchi xizmat tashkil etilgan va ijro intizomi holatini tanqidiy baholab borish tizimi joriy etilgan.
O`tgan davr mobaynida hujjatlar hisoboti va ularni o`rnatilgan muddatlarda ijro etilishini nazorat qilishni tashkil etish, joylarda Qonunlar, O`bekiston Repsublikasi Prezidenti hujjatlari, Hukumat qarorlari ijrosining borishini o`rganish tizimini joriy etish bo`yicha muayyan ishlar olib borildi, kombinat ish rejasiga binoan tahliliy ma'lumotnomalar rasmiylashtirilgan holda bayonnomalar tuziladi.
Ichki qarorlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo`yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish yuzasidan muayyan ishlar olib borilmoqda.
2018 yil I yarimyillik davomida “Olmaliq KMK” AJ jami rasmiylashtirilgan aktlar 502 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig 2 ta Farmoni, 23ta Qarori, 1 Farmoyishi, 4 ta topshirig`i hisoblanadi. 37 ta Prezident Devoni topshirig`i, 453 ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari, 161 ta Bosh vazir va o`rinbosarlarining topshiriqlari, 178 ta ATD Vazirlar Mahkamasining topshiriqlaridir.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining yuqorida keltirilgan hujjatlar (70 ta) umumiy hisobda 54 ta qarorlar qabul qilindi, shu jumladan 46 ta buyruq, 2 ta farmoyish va 4 ta kompleks chora-tadbirlar hisoblanadi.
2018 yil I yarimyillikda 1885 ta murojaatlar kelib tushdi, shundan 432 ta yozma va 867 ta og’zaki, 586 ta elektron manzil orqali kelib tushgan murojaatlar. 126 ta ariza bo`yicha chora ko`rildi, 1668 ta ariza bo`yicha tushuntirildi, 23 ta qaytadan murojaat qilganlar, 73 ta ariza ko`rib chiqilmoqda va 11 rad etildi.

+998 71 619 23 33Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I полугодие 2018 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – 100,6 %,
- в сопоставимых ценах – 100,7 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2017 года составил 102,0 %.
Добыто медной руды 99,7% к установленному заданию, выпуск медной продукции составил 104,9% , в том числе из собственного сырья 100,1 %, цинка металлического 96,4 %, в т.ч. из собственного сырья 101,1 %, серной кислоты 95,2 %, трехокиси молибдена 111,7 %, аффинированного золота 101,5 % и аффинированного серебра 100,8 %.
Переработано медного сырья 100,0 % к заданию, темп роста 106,4 %.онны.
За I полугодие 2018 года реализовано продукции на экспорт 141,0 %),
Через биржевые торги АО «УзРТСБ» за 1 полугодие 2018 года реализовано медной продукции-100,0%, к заданию, цинка металлического-100,0 %к заданию, портландцемента 107,1%.
В целях насыщения внутреннего рынка комбинат произвел товаров народного потребления на сумму 11,6 млрд. сум (без учета НДС) или 100,6 % к заданию, темп роста составил 101,9 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 03.02.2018 г. №ПП-3507 «Об утверждении перечней инвестиционных и инфраструктурных проектов на 2018 год» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются 6 инвестиционных проектов, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 2 081,1 млрд. сум, в том числе:
за счет собственных средств – 348,2 млрд. сум;
средств ФРРУ – 1 234,9 млрд. сум;
кредитов коммерческих банков – 498,0 млрд. сум.
За I полугодие 2018 года фактически освоено инвестиций на сумму
1258,5 млрд. сум (105,1 %), в том числе:
Наименование |
Прогноз, млрд. сум |
Факт, |
Строительство подземного рудника на участке «Самарчук» на базе действующего месторождения «Кызыл-алма» |
18,0 |
18,4 |
102,3 |
2. |
Строительство цементного завода в Шерабадском районе Сурхандарьинской области |
863,8 |
864,6 |
100,1 |
3. |
Освоение месторождения «Ешлик I» |
305,9 |
364,5 |
119,2 |
4. |
Освоение месторождения «Ешлик II» |
10,0 |
10,6 |
105,4 |
5. |
Расширение производственных мощностей по добыче и переработке сырья (Кальмакир, Сары-Чеку, УПЖТ, УАТ, МОФ) |
- |
6. |
Освоение месторождения «Уч-Кулач» открытым способом |
0,06 |
ВСЕГО |
1197,7 |
1258,5 |
105,1 |
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 26.12.2016г. №ПП-2698 «О мерах по дальнейшей реализации перспективных проектов локализации производства готовых видов продукции, комплектующих изделий и материалов на 2017-2019 годы» , АО «Алмалыкский ГМК осуществляет реализацию 32 проектов на общую сумму 29.0 млрд.сум.
За 1полугодие 2018 года произведено локализуемой продукции на 43,3 млрд.сум или 306,4% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за I полугодие 2018 года составит 6,7 % против 6,1 % к заданию, в том числе производственной себестоимости – 6,3 % против 5,2 % к заданию.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2016 года № ПП-2692 «О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности» в 2018 году подлежит замене и модернизации 360 единиц технологического оборудования на сумму 22361,1 тыс. долл.
За I полугодие 2018 года заменено 23 единицы оборудования на 576,5 тыс. долл.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.07.2018 г. составит 436,2 млрд. сум, без образования просроченной задолженности, кредиторская задолженность – 390,0 млрд. сум.
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены мероприятия по снижению топливно-энергетических ресурсов на 2018 год, за счет выполнения которых ожидаемая экономия топливно-энергетических ресурсов за I полугодие 2018 года составит:
- электроэнергии – 66,5 млн. кВт/ч;
- топлива – 16,9 млн. м3;
Экономия ТЭР составит на общую сумму – 19,2 млрд. сум.
АО «Алмалыкский ГМК» выполняет мероприятия по расширению использования альтернативных источников энергии. На 2018 год предусмотрено внедрение гелиоустановок в количестве 60 шт. в пансионате «Олтин-Олма», что позволит сэкономить 0,2 млн. кВт.ч в год.
Для глубокого изучения и внедрения на должном уровне современных методов корпоративного управления, совместно с Научно-образовательным центром по корпоративному управлению Республики Узбекистан подготовлено учебное пособие, которое содержит принятые за последние годы все нормативно-локальные акты по усовершенствованию системы корпоративного управления в акционерных обществах, историю возникновения корпоративного управления, принципы корпоративного управления, мировой опыт зарубежных стран, свод рекомендаций по дальнейшему развитию системы корпоративного управления.
В I полугодие 2018 года 3 специалиста комбината повысили свои знания и навыки в учебных курсах «Корпоративное управление: принципы, механизмы и внедрение» и «HR-управление персоналом» организованные Научно-образовательным центром корпоративного управления.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28.07.2015 года № 207 «О внедрении критериев оценки эффективности деятельности акционерных обществ и других хозяйствующих субъектов с долей государства» и Положением «О применении ключевых показателей эффективности АО «Алмалыкский ГМК» утвержденным Наблюдательным советом АО «Алмалыкский ГМК» произведена оценка критериев эффективности деятельности АО «Алмалыкский ГМК». Интегральный коэффициент эффективности (ИКЭ) АО «Алмалыкский ГМК» за 4 квартал 2017 года составил 458,07 % (эффективность деятельности исполнительного органа признается высокой - если значение ИКЭ превышает 100 процентов).
Согласно Программе по созданию новых рабочих мест на 2018 год запланировано создание 820 новых рабочих мест, из них по развитию отрасли
230 и по инвестиционной программе 590 рабочих места.
За I полугодие 2018 года создано 350 новых рабочих мест, в том числе по развитию отрасли 74 и по инвестиционной программе 276.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 2300 человек, переподготовку и освоение второй профессии 1047 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов-934 человек, в том числе с отрывом от производства – 374 человек.
На платно-контрактной основе обучаются 295 человек, в том числе в ВУЗах Российской Федерации 146 человек, на заочном и вечернем отделении Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета – 112 человек, на заочном отделении Навоийского государственного горного института – 20 человек. В магистратуре НИТУ МИСиС обучаются 13 человек заочно и 4 человека –очно.
За I полугодие 2018 года в подразделениях комбината прошли производственную практику 1875 учащихся профессиональных колледжей.
За отчетный период трудоустроено 1056 выпускников колледжей и 310 выпускника ВУЗов.
Согласно Постановления Президента Республики Узбекистан от 01.08.2016г. № ПП-2569 «О мерах по дальнейшему развитию и внедрению информационно-коммуникационных технологий в реальном секторе экономики на 2016-2018 годы» утвержден перечень приоритетных проектов по внедрению информационно-коммуникационных систем и программных продуктов, в которое включены 6 проектов АО «Алмалыкский ГМК» с общей оценочной стоимостью 18,8 млрд. сум. За период реализации Постановления фактически освоено – 4,1 млрд. сум. Из них, на 2018 год предусмотрено реализация двух проектов со сроком исполнения в IV квартале:
1. Внедрение системы автоматизации технологических процессов завода по производству цемента в Шерабадском районе Сурхандарьинской области.
Оценочная стоимость: 11, 6 млрд. сум.
Система позволит контролировать процесс производства цемента, при помощи вывода данных работы всего технологического оборудования в диспетчерскую завода в качестве мнемосхем, управлять всем технологическим процессом с автоматизированного рабочего места оператора, а также снизить затраты на энергоресурсы (газ, электроэнергия) с увеличением качества выпускаемой продукции.
Ведутся работы по монтажу и пуско-наладки технологического оборудования.
2. Внедрение системы автоматизации на подземном руднике "Самарчук".
Оценочная стоимость: 3,4 млрд. сум.
Система автоматизации позволит в автоматическом режиме контролировать параметры основного технологического оборудования, обеспечить противоаварийную защиту.
Ведутся строительные работы.
С начала года повысили квалификацию по минимальной компьютерной грамотности в сфере ИКТ 20 человек, затраты составили 111,6 тыс. сум.
Ведутся работы по модернизации существующей беспроводной сети передачи данных. Получены разрешения на временную эксплуатацию радиоэлектронных средств. Подключены к корпоративной сети передачи данных отдаленные подразделения, такие как Известковый завод, Завод взрывчатых материалов. Завершить реализацию проекта планируется во II квартале 2018 года. Модернизация позволит увеличить пропускную способность сети передачи данных между отдаленными подразделениями, находящиеся в труднодоступных горных районах до 60 Мбит/с. Получены санитарные паспорта радиотехнического объекта. Ведутся работы по созданию рабочей комиссии по приёмке в эксплуатацию радиооборудования.
Введено в эксплуатацию новое серверное оборудование Huawei RH2288 v3 для прокси сервера АГМК.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 22 января 2018 года № УП-5308 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах» в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» по АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены 39 мероприятий на сумму 12,2 млрд. сум.
За I полугодие 2018 года выполнено мероприятий на 6,4 млрд. сум.
В целях удовлетворения потребности работников комбината и насыщения рынка города мясомолочной продукцией за I полугодие 2018 года произведено:
мясной продукции – 30 т;
молочной продукции – 1014 т.
В целях своевременного исполнения поручений, усовершенствования системы контроля исполнительской дисциплины в составе Исполнительного аппарата АО «Алмалыкский ГМК» создана служба по контролю за исполнением поручений вышестоящих организаций (приказ от 26 апреля 2017 г. № 322) и установлен порядок системного и критического анализа состояния исполнительской дисциплины.
За I полугодие 2018 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего – 502 акта, в том числе 2 Указа, 23 постановления , 1 распоряжение, 4 протокола поручений Президента Республики Узбекистан, 37 поручений Аппарата Президента,453 акта и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан, 161 поручений Премьер-министра и его заместителей, и 178 поручений ИАД Кабинета Министров.
По вышеуказанным актам Президента и Кабинета Министров Республики Узбекистан (70) приняты в общем количестве 54 собственных решений, в том числе 46 приказов и 2 распоряжения и 4 комплексных мероприятий.
За I полугодие 2018 года поступило 1885 обращений, из них 432 письменных, 867 устных, 586 – электронных обращений. По 126 заявлениям приняты меры, 23 заявлений повторно поданные, на 1668 даны разъяснения, 73 заявления находятся на рассмотрении и 12 отклонено.