OKMKning 2021 yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha tahliliy ma'lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2021 yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –116,4 %.
2020 yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti oʻsish sur’ati 100,5% ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish  101,0 %, shu jumladan 100,7 % oʻz xom ashyosidan, metalli rux  100,6%, shu jumladan 103,2 % oʻz xom ashyosidan, sulfat kislotasi 105,9 %, affinajli oltin 101,2% va affinajli kumush 100,2 %,   portlandsement 92,5 % tashkil etdi.
2021 yil yanvar-iyun  yakuni boʻyicha  142,0 % miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9 yanvardagi PQ-4563 sonli “Oʻzbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq 2021 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 5039,6 mln. dollarlik investitsiya oʻzlashtirilishni  moʻljallagan, shu jumladan oʻzlashtirish prognozi:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 1724,0 mln.doll.;
tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi mablagʻlaridan– 336,4 mln.doll.;
toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy kreditlardan – 2916,5 mln. doll.
2021 yil yanvar-iyun yakuni boʻyicha 168,4 mln. dollar (102,1 %) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 135,6 mln. doll.;
tijorat banklarining kreditlaridan – 0,143 mln. doll.;
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar hisobidan – 32,7 mln. doll. oʻzlashtirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil
10 martdagi 136-sonli “2020-2021 yillarda ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi toʻgʻrisida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2021 yilda 161,4 mlrd. soʻmlik 87 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2021 yil yanvar-iyun yakuni boʻyicha 73 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi  91,6 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 128,4 foizni tashkil etdi.
2021 yil yanvar-iyun yakuni boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 401,8 mlrd. soʻmni yoki 6,4 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 226,5 mlrd. soʻm yoki 3,7 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2021 yil 1 iyul holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 1648,1 mlrd. soʻmni, shu jumladan muddati oʻtgan qarzlari 114,1 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 2782,3 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 2644 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari holda 347 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 1259 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 824 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 84 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 432 tani tashkil etmoqda, bundan 90 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 342 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida taʻlim olmoqda. Shu jumladan OTMlar boʻyicha:
Oʻzbekiston Respublikasida:
• Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialida (TDTU OF) – 279 ta;
• Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universitetida (TDTU) – 18 ta;
• Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida (TDIU) – 19 ta;
• Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida (TATU) – 2 ta;
• Toshkent davlat transport universitetida – 8 ta;
• Toshkent kimyo texnologiya institutida (TKTI) – 1 ta;
• Toshkent arxitektura va qurilish institutida (TAQI) – 5 ta;
• Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universitetida (OʻzMU) –
6 ta;
• Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universiteti Jizzax filialida (OʻzMU JF) – 2 ta;
• MTTU “MISiS” Olmaliq filialida – 11
• Milliy texnologik tadqiqot universiteti “MISiS”da – 81 ta
Shuningdek Oʻzbekiston Respublikasi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida – 1 nafar talaba taxsil oladi.
Oliy oʻquv yurtlarida mutaxassis tayyorlash boʻyicha xarajatlar iyun oyi boʻyicha 1394,4  mln. soʻmni tashkil etdi.
Jami 272 nafar  Ishchi kasblarga  qayta tayyorlash boʻyicha qisqa muddatli oʻquv kurslari tinglovchilari uchun  “Olmaliq KMK”AJ tarkibiy boʻlinmalariga ishga kirish tanlovi tashkil etildi, shundan 45 nafar tinglovchilar tanlovdan muvofaqiyatli oʻtishdi. Bugungi kunda qolgan 227 nafar tinglovchilardan 118 nafari Qurilish kompaniyasiga ishga qabul kilindi. Shu bilan birga qisqa muddatli oʻquv kurslarida oʻqish istagini bildirgan 610 nafar fuqarolar roʻyxatidan yoshlar daftarida turgan 204 nafar yoshlar bilan 2  kurs yoʻnalishlari boʻyicha qabul oʻtkazildi.
Hisobot davrida jami 744  nafar, jumladan kollej bitiruvchilari
418 nafari, oliy taʻlim bitiruvchilari 147 nafar va maʻlumotsiz 179 nafar kishi ish bilan taʻminlandi.
2021 yil yanvar-iyun yakuni boʻyicha jami 441 ta hujjat kirim qilingan, jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 78 ta – (6 ta Farmon, 14 ta qaror, 3 ta farmoyish, 9 ta bayon, 46 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 363 ta (42 ta qaror, 10 ta farmoyish, 50 ta bayon, Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 164 ta, kotibiyat topshiriqlari – 97 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab koʻrib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmalik KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Boʻlimda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
Hisobot davriga 2490 ta murojat kelib tushgan. Shulardan
2029 tasiga tushuntirish berilgan, 169 tasi oʻrganish jarayonida, koʻrib chiqilmoqda, 14 tasi rad etilgan, 135 tasi qanoatlantirilgan, 27 tasi tegishligi boʻyicha boshqa tashkilotga yuborilgan.
Kelib tushgan arizalar mazmuni – moddiy yordam, ishga joylashish va tiklanish, davolanish, mehnat munozaralari, oylik maosh, xizmat uy-joylari bilan taʻminlanish, texnik xizmatlar, yer kadastri, transport muammolari va hakozo murojatlardan iborat.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 1 полугодие 2021 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за январь-июнь 2021 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 116,4 %,
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2020 года составил 100,5 %.
Выпуск катодной меди составил 101,0%, в том числе из собственного сырья 100,7%, цинка металлического 100,6%, в т.ч. из собственного сырья 103,2%, серной кислоты 105,9 %, аффинированного золота 101,2% и аффинированного серебра 100,2%, портланцемента 92,5%.
За первый и второй кварталы 2021 года прогнозный показатель по экспорту продукции выполнен на 142,0%.
За отчетный период 2021 года фактически освоено инвестиций на сумму 168,4 млн долл. (102,1 %) в том числе за счет:
• собственных средств –135,6 млн долл.;
• кредитов коммерческих банков – 0,143 млн долл.;
• прямых иностранных кредитов – 32,7 млн долл.
За два квартала 2021 года выпуск локализованной продукции по 73 проектам составил 91,6 млрд сумов или 128,4% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за отчетный период 2021 года составит 401,8 млрд сумов или 6,4 %, в том числе производственная себестоимость – 226,5 млрд сумов или 3,7 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.07.2021 г. составит 1648,1 млрд сумов, в том числе просроченная задолженность 114,1 млрд сумов, кредиторская задолженность – 2782,3 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 2644 человек, в том числе с отрывом от производства – 347 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 1259 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 824 человек, в том числе с отрывом от производства – 84 человек.
В настоящее время общее количество студентов составляет 432, из них 90 студентов обучаются на дневном и 342 студента – на заочном и вечернем отделениях вузов. В том числе в:
• Алмалыкском филиале Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова – 279 человек;
• Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова – 18 человек;
• Ташкентском государственном экономическом университете – 19 человек;
• Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий – 2 человека;
• Ташкентском государственном транспортном университете – 8 человек;
• Ташкентском химико-технологическом институте – 1 человек;
• Ташкентском архитектурно-строительном институте – 5 человек;
• Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека – 6 человек;
• Джизакском филиале Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека – 2 человека;
• Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС» – 11 человек;
• Национальном исследовательском технологическом университете «МИСиС» – 81 чел.
Также в Высшей школе бизнеса и предпринимательства Республики Узбекистан обучается 1 студент
Расходы на подготовку специалистов в высших учебных заведениях в июне составили 1394,4 млн сумов.
Всего для 272 слушателей краткосрочных учебных курсов переподготовки по рабочим профессиям был организован конкурс на трудоустройство в структурные подразделения АО «Алмалыкский ГМК». 45 из них успешно прошли конкурс. 118 из оставшихся 227 слушателей были приняты на работу в строительную компанию. Для 204 человек, изъявивших желание обучаться на краткосрочных курсах, которые состоят в списке «молодежной тетради», был проведен прием на 2 курс.
Всего за отчетный период трудоустроено 744 человек, в том числе 418 выпускников колледжей, 147 выпускников высших учебных заведений и 179 человека без высшего образования.
В течение всего периода проводится работа по внедрению системы отчетности и организации контроля исполнения документов в установленные сроки, изучению хода исполнений Законов, актов Президента Республики Узбекистан и Правительственных решений на местах. Согласно плану работы комбината составляются протоколы с оформлением аналитических справок.
За отчетный период 2021 года зарегистрировано всего 441 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 78 (указов – 6, постановлений – 14, распоряжений – 3, протоколов – 9, поручений Администрации Президента – 46);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 363 (постановлений – 42, распоряжений – 10, протоколов – 50, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 164, поручений секретариатов Кабинета Министров – 97).
За отчетный период принято 2490 обращений. По 2029 обращениям даны разъяснения, 14 обращений отклонено, 169 заявлений на рассмотрении, 135 удовлетворены, 27 направлены по принадлежности в другие организации.