- joriy narxlarda 106,3 ga,
Sulfat kislota rejasining bajarilmasligi “O’zkimyosanoat” AJ tomonidan ruda tarkibi past bo'lganligi bois kerakli miqdorda kislota ajrata ololmaganligi bilan bog’liq, shuningdek mis va rux zavodlarining sulfat kislota sexlarida joriy ta’mirlash ishlari olib borilgani ham 2018 yil uchun sulfat kislota ishlab chiqarish istiqbolining bajarilmasligi omili bo’ldi.
2018 yilda eksport qilingan mahsulotlar 112,4% ni tashkil etdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 03.02.2018 yildagi “2018 yil uchun investitsion va inftrastruktura loyihalari ro’yxatini tasdiqlash to’g’risida”gi PQ-3507-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan prognoz bo’yicha 2 081,1 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 7 ta loyiha amalda 2 395,8 mlrd. so’mga yoki 115,1% ga bajarildi, shu jumladan:
O’z mablag’lari hisobiga – 522,1 mlrd. so’m;
O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 1 409,1 mlrd. so’m;
Tijorat banklarining kreditlari – 464,6 mlrd. so’m.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 26.12.2016 yildagi "2017-2019 yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to`g’risida"gi PQ-2698-sonli qaroriga binoan, "Olmaliq KMK" AJ umumiy qiymati 29,0 mld so`mlik 36 ta loyihani amalga oshirmoqda.
2018 yil davomida qiymati 77,8 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 267,0 % erishildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 11 fevraldagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish Dasturi to'g'risida"gi PQ-2298-sonli qaroriga muvofiq ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga importni qisqartirishning maqsadli parametrlarini bajarish ko'zda tutilgan va 2018 yil uchun tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish 24,5 mln. dollarga amalga oshirish mo’ljallangan.
2018 yil uchun 27,7 mln. dollar yoki 113,1% ga bajarilgan.
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 22.12.2016 yildagi "Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma’naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga oid qo`shimcha chora-tadbirlar to`g’risida PQ-2692-sonli qaroriga muvofiq kombinat tomonidan 2018 yilda qiymati 7741,6 ming dollarlik 284 ta texnologik jihozlarni almashtirish va moderinizatsiya qilish ko`zda tutilgan.
2018 yilda qiymati 2057,7 ming dollarlik 108 ta texnologik jihozlar almashtirildi.
2018 yilda mahsulot ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha ishlab chiqarish tannarxini 273,7 mlrd. so'mga yoki 7,5 %ga kamaytirishni nazarda tutuvchi tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2018 yilda ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishi natijasi kutilgan 273,7 mlrd. so'm yoki 7,5 %ga nisbatan 274,2 mlrd.so'mni yoki 7,6 %ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi - 221,3 mlrd. so'mga yoki 6,1 %ga nisbatan 295,6 mlrd. so'mni yoki 8,1%ni tashkil etdi.
2018 yilda yangi ish joylarini tashkil etish Dasturi bo’yicha 820 ta yangi bo’sh orni yaratish rejalashtirilgan, shundan 590 ta ish o’rni investitsion dasturlar bo’yicha va 234 tasi sohalarni rivojlantirish hisobiga.
2018 yilda 830 ta bo’sh ish o’rni yaratildi, shundan 596 tasi investitsion dasturlar hisobiga va 234 tasi sohalarni rivojlantirish hisobiga.
01.01.2019 yil holatiga kutilayotgan debitorlik qarzdorlik muddati o`tgan qarzdorlik hosil bo`lmagan holda 875,2 mlrd. so`m, kreditorlki qarzdorlik esa 2573,8 mlrd. so`mni tashkil etadi.
"Olmaliq KMK" AJ da 2018 yil uchun tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, ularni bajarish hisobiga yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning kutilayotgan ko`rsatkichlar 2018 yilda quyidagilarni tashkil etdi:
• elektrenergiyasi – 124,3 kVt/s;
• yoqilg’i – 31,7 m³.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 4526 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 2262 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 1745 kishi, shu jumladan 559 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Rayosatining 13.04.2015 yildagi 20a-sonli protokol yig'ilishining qaroriga binoan "Olmaliq KMK" AJga 7 ta kasb-hunar kolleji biriktirildi:
1. Olmaliq kon-metallurgiya kasb-hunar kolleji;
2. Olmaliq konchilik kasb-hunar kolleji;
3. Angren kimyo sanoati kasb-hunar kolleji;
4. Pop kon-metallurgiya va servis kasb-hunar kolleji;
5. G’allaorol “Lalmikor” sanoat kasb-hunar kolleji;
6. Denov kon sanoat kasb-hunar kolleji;
7. Chirchiq sanoat kasb-hunar kolleji;
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 iyuldagi “Toshkent viloyatida sanoat-ishlab chiqarish sohasi uchun muhandis-texnik kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish chora tadbirlari to’g’risida”gi qaroriga asosan Olmaliq shahrida  Rossiya Federal davlat avtonom oliy ta’lim muassasasi “Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti “MISiS” filiali ochildi.
Shuningdek, kombinat uchta Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi. Bular:
2. Navoiy davlat konchilik institut;
3. “MISiS” Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti.
2018 yilda kombinat tarkibiy bo’limlarida 3095 nafar kasb-hunar kollejlari o’quvchilari va 1178 nafar oliy ta’lim muassasalari talabalari ishlab chiqarish va diplom oldi amaliyotlarini o’tashdilar.
Hisobot davrida 2804 nafar kasb-hunar kollejlari va 754 nafar Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
Investitsiya loyihalarini, amaldagi texnologik jarayonlarni kengaytirish va modernizatsiyalashni hisobga olgan holda, kombinatning zarur kasb va mutaxassisliklar bo'yicha ta'lim muassasalarida o'qitishga bo'lgan ehtiyoji ishlab chiqilmoqda.
2018 yilda ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi axborot texnologiyalari xizmatining reja va tadbirlariga muvofiq axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va rivojlantirish bo'yicha quyidagi ishlar amalga oshirildi:
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 1 avgustdagi “Iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni tatbiq etishni rivojlantirishning ustuvor vazifalari to`g’risida”gi PQ-2569 Qaroriga muvofiq iqtisodiyotning real sektorlariga zamonaviy axborot-kommunikatsion tizimlar va dasturiy mahsulotlarni 2016-2018 yillarda tatbiq etishni rivojlantirish bo`yicha “Olmaliq KMK” AJda 6 ta loyiha amalga oshirilishi ko`zda tutilgan.
5 ta loyihani amalga oshirish yakunlandi, shulardan biri 2018 – yilda "Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida sement ishlab chiqaradigan zavod texnologik jarayonlarini avtomatlashtirishning axborot tizimini joriy etish"loyihasi amalga oshirildi. Joriy qilingan loyihaning haqiqiy qiymati 40 998,9 mln. so'm. Zavodni avtomatlashtirish tizimini boshqarish yagona operatorlik markazidan amalga oshiriladi. Tizim quyidagi funksiyalarni amalga oshirish imkonini beradi:
• inson omilining texnologik jarayonga ta'sirini kamaytirish;
• texnologik uskunalar va uning tarkibiy qismlarining ishlash parametrlarini batafsil nazorat qilish orqali favqulodda uzilishlar va ta'mirlash xarajatlarini kamaytirishni ta'minlash;
• texnologik jarayonlarning oqimini optimallashtirish va muvofiqlashtirish, bu gaz va elektrning iste'molini, tezkor almashinuvni qisqartirishga olib keladi;
• qaytalangan funksiyalarni qisqartirish hisobiga mehnat samaradorligini oshirish.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 1 avgustdagi "2016-2018 yillarda iqtisodiyotning Real sektorida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish chora-tadbirlari to'g'risida" gi PQ-2569-sonli qaroriga muvofiq bajarilishi 2019 yil IV chorakka o'tkazilgan "Samarchuk "yer osti konida avtomatlashtirish tizimi" loyihasi O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari tomonidan tasdiqlangan tarmoq jadvaliga muvofiq amalga oshirilmadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 22 yanvardagi "2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi to'g'risida" gi PF-5308-sonli Farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida "Olmaliq KMK" AJ bo'yicha "Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili" da 39 ta tadbir ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
2018 yilda 10,1 mlrd. so’mlik tadbirlar amalga oshirildi.
2018 yilda kombinat ishchi-xizmatchilarining ehtiyojini qondirish va shahar bozorini go`sht-sut va qishloq xo`jaligi mahsulotlari bilan to`ldirish maqsadida:
• Go`sht mahsulotlari – 71 t.;
• Sut mahsulotlari – 1526 t.;
• Mevalar – 272 t.;
• Qishloq xo’jaligi maxsulotlari (kartoshka, piyoz, poliz maxsulotlari) – 4774 t.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-oktyabrdagi "Davlat organlari va tashkilotlarida ijro intizomini yanada mustahkamlash chora-tadbirlari to'g'risida" gi PQ-3962-sonli qaroriga muvofiq topshiriqlarning ijrosini tanqidiy tahlil qilish bo'yicha tizimli ishlar olib borilmoqda va ularning ijrosi olib borilishi to'g'risida ma’lumotlar “Ijro.gov.uz” tizimiga kiritilib borilmoqda.
2018 yil davomida “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 1133 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig 9 ta Farmoni, 42 ta Qarori, 3 Farmoyishi, 20 ta topshirig`i hisoblanadi. 109 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i, 873 ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari, 77 ta loyihalash boshqarmasiMilliy agentligi xatlaridir.
O`bekiston Repsublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining yuqorida keltirilgan aktlari bo’yicha umumiy hisobda 103 ta hujjat, shu jumladan 83 ta buyruq, 5 ta boshqaruv qarorlari, 2 ta farmoyish va 13 ta kompleks chora-tadbirlar qabul qilindi
2018 yilda jami 3647 ta murojaatlar kelib tushdi, shundan 1026 ta yozma va 1707 ta og’zaki, 914 ta elektron manzil orqali kelib tushgan murojaatlar. 141 ta ariza bo`yicha chora ko`rildi, 3286 ta ariza bo`yicha tushuntirildi, 44 ta qaytadan murojaat qilganlar, 72 ta ariza ko`rib chiqilmoqda va 31 rad etildi.
Shuningdek, 2017 yil 22 dekabrdagi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga murojaatnomasida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan "Olmaliq KMK" AJ bo’yicha fuqarolarning kombinat faoliyatiga taalluqli muhim masalalar bo'yicha o'z fikrlarini ifoda etish va muhokama qilish uchun "Mening fikrim" axborot portali ishlab chiqildi (http://portal.agmk.uz).
"Olmaliq KMK" AJ yangiliklarini kuzatib borishni qulaylashtirish uchun Internetda Telegram messenjeridagi rasmiy axborot kanali ishlab chiqildi va ishga tushirildi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 28 iyulda qabul qilingan “Olmaliq KMK AJ boshqaruvi samaradorligini oshirish bo’yicha chora-tadbirlar to’g’risida’gi 593-sonli qaroriga asosan kombinat ustav kapitalining davlat ulushi “SFI Management Group” xorijiy korxonasining ishonchli boshqaruviga berildi.
Ushbu hujjatga muvofiq "Olmaliq KMK" AJ da "SFI Management Group" MCHJ tomonidan metallurg va konchilardan iborat chet ellik olimlar va ekspertlar ishtirokida audit o'tkazildi.
O'tkazilgan ishlar yakuni bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 30 sentyabrdagi "Olmaliq KMK"AJ ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va barqarorlashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi 3954-sonli qarori qabul qilindi. Qarorga muvofiq, mis boyitish fabrikasi, mis eritish va rux zavodlari, Angren kon boshqarmasi va boshqa asosiy sexlarda ishlab chiqarish samaradorligini oshirish bo'yicha ishlar amalga oshirilmoqda.

Analytical report of “Almalik KMK” JSC on the results of 2018
The corporate team of Almalyk MMC JSC has provided the output of marketable products in 2018 by carrying out the most important priorities of the socio-economic development program:
- in current prices by 106.3%,
- in comparable prices by 106.1%.
The growth rate of commercial output in comparable prices against the corresponding period of 2017 was 107.9%.
The output of copper products amounted to 107.5%, zinc metal from own raw materials - 101.6%, sulfuric acid - 95.0%, molybdenum trioxide - 107.4%, tungsten trioxide - 94.6%, refined gold - 101.3% and refined silver - 126 , 4%, Portland cement - 98.7%.
Default of sulfuric acid was due to the lack of acid extraction by the enterprises of JSC “Uzkimyosanoat”, as well as the ongoing maintenance work in sulfuric acid workshops at the copper and zinc plants became factors that failed to fulfill the forecast of sulfuric acid production for 2018.
In 2018, the shipped product for export was 112.4%.
In accordance with No.PP-3507 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated 03.02.2018 “Regarding Approval of the Lists of Investment and Infrastructure Projects for 2018”, 7 investment projects are being implemented by the Almalyk MMC JSC during the reporting period to increase production and processing of raw materials with the development of capital investments with a forecast of 2081.1 billion UZS, actually 2395.8 billion UZS have been utilized or 115.1%, including:
- at the expense of own funds - 522.1 billion UZS;
- UFRD funds - 1409.1 billion UZS;
- loans from commercial banks - 464.6 billion UZS.
According to No.PP-2698 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated 12.26.2016 “Regarding measures for the further implementation of promising projects for localizing the production of finished products, components and materials in 2017-2019”, JSC Almalyk MMC is implementing 36 projects in 2018 for a total of 29.0 billion UZS.
In 2018, the output of localized products amounted to 77.8 billion UZS or 267.0% of the forecast.
According to No.PP-2298 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 11, 2015 “Regarding the program for localizing the production of finished products, components and materials in 2015-2019”, the target parameters for reducing imports through the localization of production and the expansion of cross-sectoral industrial cooperation in 2018 the year is projected at 24.5 million USD.
In 2018, the implementation amounted to $ 27.7 million USD or 113.1%
According to No.PP-2692 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 22, 2016 “Regarding additional measures for accelerated updating of worn out and obsolete equipment, as well as reducing production costs of industrial enterprises” in 2018, 284 units of technological equipment are to be replaced and upgraded in the amount of 7741.6 thousand USD
In 2018, 108 units of equipment have been replaced in the amount of 2057.7 thousand USD.
A complex of organizational and technical measures was developed to reduce production costs in 2018, providing for a reduction in production costs by 273.7 billion UZS or 7.5%.
The expected result from the implementation of a set of measures to reduce production costs in 2018 totaled to 274.2 billion UZS or 7.6% against 273.7 billion UZS or 7.5% of the target, including the production cost - 295.6 billion UZS or 8.1% against 221.3 billion UZS or 6.1% of the target.
According to the Program for the creation of new jobs in 2018, it is planned to create 820 new jobs, including 590 under the investment program and 230 under the development of industry.
In 2018, 830 new jobs were created, including 596 jobs under the investment program and 234 jobs under the development of industry.
The Company carried out measures to improve management, strengthen the financial and economic situation and monitor the reduction of receivables and payables.
Account receivable as of 01.01.2019 is anticipated at 875.2 billion UZS, without incurring overdue debts, and account payable is anticipated at 2573.8 billion UZS.
There is no debt to the budget and payroll.
JSC Almalyk MMC has developed and approved measures to reduce fuel and energy resources in 2018 and due to its implementation in 2018, the saving of fuel and energy resources totaled in:
- electricity - 124.3 million kW / h;
- fuel - 31.7 million m3;
In accordance with the program for personnel technical training, 4.526 employees were trained to improve performance skills, 2.262 employees passed retraining and mastering the second profession, 1.745 persons passed advanced training and retraining for managers and specialists, including 559 persons - off job training.
7 professional colleges are assigned to JSC Almalyk MMC according to No. 20a Resolution of the Meeting of the Presidium of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated 13.04.2015.:
1. Almalyk Mining and Metallurgical Professional College;
2. Almalyk Mining Professional College;
3. Angren Professional College of Chemical Industry;
4. Pap Professional College of Mining Metallurgy and Service;
5. Gallaaral Industrial Vocational College "Lalmikor";
6. Denau Mining Industrial Professional College;
7. Chirchik Industrial Vocational College.
A branch of the Russian Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education - the "National Research Technological University "MISiS" was opened in Almalyk according to No. PP-3153 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 27, 2017 "Regarding measures to improve the training of engineering and technical personnel for the production and industrial sector of the Tashkent region".
As well as, the plant cooperates with three universities on the training of specialists under paid-contract basis, including:
- Almalyk Branch of the Tashkent State Technical University;
- Navoi State Mining Institute;
- National Research Technological University "MISiS".
In 2018, 3095 students of vocational colleges and 1.178 students of higher educational institutions completed on-the-job training and pre-diploma practice in the workshops of the Plant.
2804 college graduates and 754 university graduates have been employed during the reporting period.
The plant’s need for training at the educational institutions for necessary jobs and specialties is being developed taking into account investment projects, expansion and modernization of existing technological processes.
The following types of work for the implementation and development of information and communication technologies have been carried out in accordance with the plans and activities of the information technology service of the Management of Production Automation in 2018:
As a part of the implementation of measures under No.PP-2569 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated 01.08.2016 “Regarding measures on the further implementation of information and communication technologies in the real sector of economy” the list of priority projects for the implementation of information and communication systems and software products in the real economy in 2016-2018 that includes 6 projects of JSC Almalyk MMC has been approved.
The implementation of 5 projects was completed, including 1 project in 2018 “Implementation of the information system for automation of technological processes of the Cement Production Plant in Sherabad district of the Surkhandarya region”. The actual cost of the implemented project is 40,998.9 million UZS. The plant automation system is controlled from a single call center. The system allows to carry out the following functions:
- minimize the human factor influence on the technological process;
- ensure the reduction of emergency downtime and repair costs due to detailed monitoring of the operating parameters of the process equipment and its components;
- optimization and coordination of the process flow which shall result in reduction of specific consumption of gas and electricity, operational exchange;
- increase of labor efficiency due to reduction of duplicated functions.
As a part of the implementation of measures under No.PP-2569 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated 01.08.2016 "Regarding measures for the further implementation of information and communication technologies in the real sector of the economy in 2016-2018" the Project “Automation system at the "Samarchuk" underground mine was not implemented, postponed to the IV quarter of 2019 according to the revised network schedule approved by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan.
In compliance with No.UP-5308 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 22, 2018 “Regarding the State Program for the Implementation of the Action Strategy for the Five Priority Development Areas of the Republic of Uzbekistan in 2017–2021”, 39 events have been developed and approved by JSC Almalyk MMC in the “Year of Support for Active Entrepreneurship, Innovative Ideas and Technologies”.
In 2018 events and measure have been implemented in the amount of 10.1 billion UZS.
In order to meet the needs of employees of the plant and to saturate the city’s market with meat and dairy agricultural products in 2018, the company has produced as follows:
- meat products - 71 tons;
- dairy products - 1526 tons;
- fruits - 272 tons;
- agricultural products (potatoes, onions, melons) - 4774 tons.
Regulations on the procedure for application of disciplinary measures to the officials was developed and implemented by JSC Almalyk MMC in compliance with No.PP-2881 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 11, 2017 “Regarding personal responsibility of State Advisers to the President of the Republic of Uzbekistan, heads of the Cabinet of Ministers and its complexes, state and economic management bodies, as well as local Administration of all levels for effective and efficient execution of acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, as well as for strengthening executive discipline" and the Regulations on the procedure for application of disciplinary measures to the officials of the Cabinet of Ministers, heads of state and economic management bodies, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, local Administration of the regions, cities and districts approved by No. 264 Resolution of the Cabinet of Ministers dated 10 May 2017.
In accordance with No.PP-3962 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 5, 2018 “Regarding measures to further strengthen performance discipline in the state bodies and organizations,” the systematic work is being conducted to critically analyze the execution of instructions and to ensure that information on the progress of its execution is entered into the “Ijro system..gov.uz”
In 2018, JSC Almalyk MMC registered a total of 1,133 acts, including 9 decrees, 42 resolutions, 3 orders, 20 protocol instructions of the President of the Republic of Uzbekistan, 109 instructions of the President Administration, 873 acts and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, 77 letters from the National Agency for Project Management.
According to the above acts of the President and the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, a total of 103 own decisions were taken, including 83 orders, 5 decisions of the Board, 2 orders and 13 events.
A Service for the Control and Coordination of Work with Individuals and Legal Entities has been established and daily reception has been arranged to ensure an open dialogue with citizens, careful consideration and resolution of appeals at the plant.
In 2018, 3,647 appeals were received, including 1,026 written applications, 1,707 oral, and 914 were electronic. Measures were taken under 141 applications, 44 applications were resubmitted, explanations were given for 3286, 72 applications are under consideration and 31 are rejected.
The nature of the applications is financial assistance, employment, medical treatment, utilities, reinstatement and transfer to other departments of the plant, as well as transportation problems and others.
JSC Almalyk MMC has developed the information portal “My Opinion” (http://portal.agmk.uz) to express and discuss with citizens its position on important issues related to the plant’s activities in the light of the implementation of the agreed targets specified in the Message of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan dated December 22, 2017.
The official news channel in the Telegram Messenger was developed and launched in the Internet for the convenience of tracking the news of JSC Almalyk MMC.
In compliance with No. 593 Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 28, 2018 “Regarding measures to improve the efficiency of management of JSC Almalyk MMC, a Trust Manager of the state share in the Authorized Fund of the plant has been engaged by FE SFI Management Group LLC.
According to this document, an audit was conducted at JSC Almalyk MMC by SFI Management Group LLC with the involvement of foreign scientists and experts from metallurgists and miners.
According to the results of activities, No. 3954 Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 30, 2018 “Regarding Measures for the Reconstruction and Stabilization of Production Capacity of JSC Almalyk MMC” was adopted. According to the resolution, the work is underway to increase the efficiency of production of the copper concentration plant, the copper smelting and zinc plants, the Angren Mining Department and other main plants.
By implementation of this Program JSC "Almalyk MMC" will be able to significantly increase the production of non-ferrous and precious metals, as well as other types of products.