• joriy narxlarda 108,2% ga;
Mis katodini ishlab chiqarish 107,1 % shuningdek o`z xom ashyosi hisobidan 101,5%, rux metalli 109,0% shuningdek o`z xom ashyosi hisobidan 100,8%,  sul'fat kislotasi 101,5 %, molibden uch okisi 73,6%, affinajlangan oltin 104,2 % va affinajlangan kumush 137,1 %, portlandsement 102,4 % ga bajarildi.
Bu yil 8 maydan boshlab molibden uch okisi ishlab chiqarish sexi to’xtatildi (Asos - Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi xulosasi).
2019 yil 9 oyiida eksport qilingan mahsulotlar 101,9% ni tashkil etdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 19.12.2018 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining 2019-yilga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4067-sonli qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan xom ashyolarni qazib olish va qayta ishlash quvvatlarini oshirishga yo’naltirilgan istiqbol bo’yicha 1 532,2 mlrd. so’mlik kapital qo’yilmalarni o’zlashtirish rejalangan 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Shundan “Uch-Quloch konini o’zlashtirish” loyixasi (8,4 mlrd. so’m) O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 25.12.2018 yildagi PQ-4077-sonli qaroriga muofiq to’xtatib qo’yildi va 2019 yil kapital qo’yilmasining umumiy qiymati 1 523,9 mlrd. so’mni tashkil etdi.
• O’z mablag’lari hisobiga – 747,0 mlrd. so’m;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 736,2 mlrd. so’m;
2019 yil 9 oyi davomida amalda 1323,3 mlrd. so’m (162,7 %) investitsiya o’zlashtirildi, jumladan:
• O’z mablag’lari hisobiga – 604,2 mlrd. so’m;
• O’zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’i – 667,9 mlrd. so’m;
• Tijorat banklarining kreditlari – 51,0 mlrd. so’m.
2019 yil 9 oyi davomida qiymati 83,5 mlrd. so`mlik mahalliyilashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish bajarildi yoki istiqbolga nisbatan 127,6% ga erishildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 11 fevraldagi "2015-2019 yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish Dasturi to'g'risida"gi PQ-2298-sonli qaroriga muvofiq ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga importni qisqartirishning maqsadli parametrlarini bajarish ko'zda tutilgan va 2019 yil uchun tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish 29,6 mln. dollarga amalga oshirish mo’ljallangan.
2019 yil 9 oyi uchun 22,0 mln. dollar yoki istiqbolga nisbatan 100,6%ga bajarilgan.
2019 yilda mahsulot ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha ishlab chiqarish tannarxini 154,2 mlrd. so'mga yoki 3,1% ga kamaytirishni nazarda tutuvchi tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqildi.
2019 yil 9 oyida ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish bo'yicha kompleks chora – tadbirlar bajarilishi natijasi kutilgan natijaga nisbatan 394,4 mlrd. so'm yoki 10,9% ni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxini - 169,7 mlrd. so'mga yoki 13,0% ni tashkil etdi. Vazifa 3,5 baravarga bajarildi.
2019 yil 9 oyi davomida qiymati 3081,3 ming dollarlik 78 ta texnologik jihozlar almashtirildi.
2019 yil uchun "Olmaliq KMK" AJda yoqilg’i-energiya resurslarini iqtisod qilishning tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilgan va tasdiqlangan, 2019 yil 9 oyi davomida ularni bajarish hisobiga kutilayotgan ko`rsatkichlar quyidagilarni tashkil etdi:
• elektrenergiyasi – 40,7 mln. kVt/s;
• yoqilg’i – 15,5 m³;
• issiqlik energiyasi manbaalarini 24,2 mlrd. so`mga iqtisod qilindi.
Ishchi-xizmatchilarni texnik o`qitish dasturiga muvofiq 4515 nafar va ikkinchi sohani o`zlashtirish maqsadida 1736 nafar mutaxassis malaka oshirish kurslarini o`qishdi, rahbarlardan va mutaxassislardan 1375 kishi, shu jumladan 353 kishi ishlab chiqarishdan uzilgan holda malakalarini oshirishdi va qayta tayyorlash kurslarida o`qitildi.
2019 yilda kombinatning tarkibiy bo'linmalarida kasb-hunar kollejlarining 2497 nafar o'quvchisi amaliyot o'tashdi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining taqsimlanishi tasdiqlandi va mutaxassislar ishtirokida tashkil etilgan davlat attestatsiyasidan muvaffaqiyatli o'tgan 580 bitiruvchiga ishga joylashish uchun yo'llanma berildi.
2019-2020 o'quv yilida kasb-hunar kollejlari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha tadbirlar ishlab chiqildi. Kasb-hunar kollejlarini bitiruvchilarga 2030 yilgacha bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
“Olmaliq KMK” AJ 4 ta O`zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Oliy o’quv yurtlari bilan to’lov-shartnoma asosida mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlik qiladi, shu jumladan:
2. “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti Olmaliq filiali;
3. Navoiy davlat konchilik instituti;
4. “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universiteti.
2019-2020 o’quv yilida “MISiS” milliy texnologik tadqiqotlar universitetida 112   nafar “Olmaliq KMK” AJ yo’nalishida talaba o’qimoqda. Shulardan 82 kishi bakalavr, 27 kishi magistr, 3 kishi sirtqi bo’limda o’qishadi.
“MISIS” MTTU Olmaliq filialida 9 kishi kombinat hisobidan taxsil olishmoqda.
I.Karimov nomidagi Toshkent davlat universitetining Olmaliq filialida 200 kishi o’qiydi.
NavDKI sirtqi bo'limida 20 nafari kombinat ishchi-xodimlari. Kirish imtihonlari natijalariga ko'ra 2 kishi Davlat boshqaruvi akademiyasiga o'qishga kirdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq oliy ta'lim muassasalariga sirtqi va kechki bo'limlariga kamida 5 yillik ish stajiga ega xodimlar qabul qilinadi. Tavsiya xatlari kombinatning 114 nafar xodimlariga berildi.
2019-2020 o'quv yilida Oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda ishlash bo'yicha strategik dasturiy tadbirlar ishlab chiqildi. 2030 yilgacha universitet bitiruvchilariga bo'lgan ehtiyoj aniqlandi.
Hisobot davrida 1013 nafar kasb-hunar kollejlari va 279 nafar Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari ish bilan ta’minlandi.
O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo'yicha Davlat dasturi ijrosini ta'minlash maqsadida "Olmaliq KMK" AJ bo'yicha "Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili"da qiymati 69,3 mlrd so’mlik 37 ta tadbir ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
2019 yil 9 oyi davomida 11,2 mlrd. so’mlik tadbirlar amalga oshirildi.
Yuqori turuvchi tashkilotlarning topshirig’lari o’z vaqtida bajarilishini ta’minlash, shuningdek ijro intizomini nazorat qilishni takomillashtirish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ Ijro apparati tarkibida Yuqori turuvchi tashkilotlar topshiriqlari bajarilishini nazorat qilish xizmati (26 aprel 2017 yildagi 322-sonli buyruq) tashkil qilindi va ijro intizomi holatining tanqidiy tahlilini va tizim tartibi o’rnatildi.
Joriy davr davomida o’rnatilgan muddatda hujjatlarni bajarilishi nazoratini ta’minlah va hisobot tizimini tadbiq etishni tashkillashtirish, hamda O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Qonunlari va aktlari, Hukumat qarorlarini joylarda   bajarilish holatini o’rganish ishlari olib borildi. Kombinatning ish rejasiga muvofiq tahliliy ma'lumotnomalar bilan rasmiylashtirilgan bayonnomalar tuziladi.
2019 yilning boshidan “Olmaliq KMK” AJ da jami rasmiylashtirilgan aktlar 663 ta bo`lib, shulardan O`zbekiston Respublikasi Prezidentinig topshirig’i - 156 ta (13 ta Farmon, 24 ta Qaror, 1 ta Farmoyish, 17 ta bayonot topshirig`i), 101 ta Prezident Administratsiyasi topshirig`i, 507 ta O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshiriqlari va aktlari (48 ta Qaror, 18 ta Farmoyish, 53 ta bayonot, 216 ta Bosh vazir va uning o’rinbosar, maslaxatchilarining topshiriqlari, 172 ta Vazirlar Mahkamasining kotibiyati topshiriqlari) hisoblanadi.
2019 yilning 9 oyida 3383 ta murojaat qabul qilindi. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijalari bo'yicha 805 ta ariza bo'yicha choralar ko'rildi, 65 ta qonun hujjatlari talablariga muvofiq ko'rib chiqilmagan, 2337 ta murojaatlar bo'yicha tegishli tushuntirishlar berildi, 131 ta murojaat ko'rib chiqilmoqda, 16 ta ariza rad etildi, 29 ta murojaat tegishli tashkilotlarga jo’natildi.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 9 месяцев 2019 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 9 месяцев 2019 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах на 108,2 %,
- в сопоставимых ценах на 107,9 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2018 года составил 131,5 %.
Выпуск катодной меди составил  107,1 %, в том числе из собственного сырья  101,5 %, цинка металлического  109,0 %, в т.ч. из собственного сырья  100,8 %, серной кислоты   101,5 %, трехокиси вольфрама 73,6 %, аффинированного золота 104,2 % и аффинированного серебра 137,1 %, портландцемента  102,4 %.
8 мая т.г. Цех по производству трехокиси молибдена остановлен (основание заключение Госкомприроды).
За 9 месяцев 2019 года выполнение экспорта составил 102,9 %.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19.12.2018 г. №ПП-4067 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются 6 инвестиционных проектов, направленных на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 1 532,2 млрд. сум, из них реализация проекта «Освоение месторождения "Уч-Кулач" (8,4 млрд. сум) приостановлена в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25.12.2018г. №ПП-4077 и общая сумма капитальных вложений на 2019 год составило 1 523,9 млрд. сум,
• за счет собственных средств – 747,0 млрд. сум;
• средств ФРРУ – 736,2 млрд. сум;
• кредитов коммерческих банков – 40,7 млрд. сум.
За 9 месяцев 2019 года фактически освоено инвестиций на сумму 1323,3 млрд. сум (162,7 %), в том числе:
• за счет собственных средств – 604,2 млрд. сум;
• средств ФРРУ – 667,9 млрд. сум;
• кредитов коммерческих банков – 51,0 млрд. сум.
За 9 месяцев 2019 года произведено локализуемой продукции на 83,5 млрд. сум или 127,6 % к прогнозу.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 11.02.2015 г. № ПП-2298 «О программе локализации производства готовой продукции комплектующих изделий и материалов на 2015-2019 гг.» предусмотрено выполнения целевых параметров сокращения импорта за счет локализации производства и расширения межотраслевой промышленной кооперации на 2019 год на сумму 29,6 млн. долл.
За 9 месяцев 2019 года выполнение составило 22,0 млн. долл. или 100,6 % к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2019 год, предусматривающий сокращение себестоимости продукции на 154,2 млрд. сум или 3,1 %.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за 9 месяцев 2019 года составит 394,4 млрд. сум или 10,9 %, в том числе производственная себестоимость – 469,7 млрд. сум или 13,0 %. Задание перевыполнено в 3,5 раза.
Согласно постановления Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2016 года № ПП-2692 «О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности» в 2019 году подлежит замене и модернизации 222 единиц технологического оборудования на сумму 14 911,6 тыс. долл.
За 9 месяцев 2019 года заменено и модернизировано 78 единиц оборудования на 3081,3 тыс. долл.
На АО «Алмалыкский ГМК» разработаны и утверждены мероприятия по снижению топливно-энергетических ресурсов на 2019 год, за счет выполнения которых ожидаемая экономия топливно-энергетических ресурсов за 9 месяцев 2019 года составит:
- электроэнергии – 40,7 млн. кВт/ч;
- топлива – 15,5 млн. м3;
Экономия ТЭР составит на общую сумму – 24,2 млрд. сум.
В соответствии с программой по техническому обучению рабочих кадров прошли обучение по повышению квалификации рабочих 4515 человек, переподготовку и освоение второй профессии 1736 человек, повышение квалификации и переподготовка руководителей и специалистов 1375, в том числе с отрывом от производства – 353человека.
В 2019 году прошли практику в структурных подразделениях комбината 2497 учащиеся профессиональных колледжей.
Утверждено распределение выпускников профессиональных колледжей и выданы направления для трудоустройства 580 выпускникам, успешно прошедшим государственную аттестацию, организованную с участием специалистов.
Разработаны мероприятия по совместной работе с профессиональными колледжами на 2019-2020 учебный год. Определена потребность в выпускниках профессиональных колледжей до 2030 года.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с 4-мя ВУЗами в Республики Узбекистан и Российской Федерации по подготовке специалистов на платно-контрактной основе, в том числе, в Республике Узбекистан:
- Алмалыкский филиал НИТУ МИСиС;
- Национальный иследовательский технологический университет  «МИСиС»
В 2019-2020 учебном году в НИТУ МИСиС обучаются 112 чел., направленных от АО «Алмалыкский ГМК». Из них 82 чел. в бакалавриате и
27 человек в магистратуре очно и 3 чел. заочно.
В Алмалыкском филиале НИТУ МИСиС обучается 9 чел. за счет средств комбината.
В Алмалыкском филиале Ташкентского государственного университета им. И.Каримова обучаются 200 чел.
На заочном отделении НавГГИ обучаются 20 чел. – работники комбината. По результатам вступительных экзаменов в Академию государственного управлении поступили 2 человека.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан в высшие учебные заведения на заочное и вечернее отделение принимаются работники со стажем работы не менее 5 лет. Рекомендательные письма выданы 114 работникам комбината.
Разработаны стратегические программные мероприятия по совместной работе с ВУЗами на 2019-2020 учебный год. Определена потребность в выпускниках ВУЗов до 2030г.
За отчетный период трудоустроено 1013 выпускников колледжей и 279 выпускников ВУЗов.
За 9 месяцев 2019 года выполнено мероприятий на сумму 11,2 млрд. сум.
С начала 2019 года в АО «Алмалыкский ГМК» зарегистрировано всего 663 актов, в т.ч. актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 156 (Указов – 13, постановлений – 24, распоряжение –1, протокольных поручений – 17), поручений Администрации Президента – 101, актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 507 (постановлений – 48, распоряжений – 18, протоколов – 53, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 216 и поручений секретариатов Кабинета Министров – 172).
За 9 месяцев 2019 года принято 3383 обращений. По результатам рассмотрения обращений по 805  заявлениям приняты меры, 65 оставлены без рассмотрения, согласно требованиям законодательства, по 2337 обращениям даны соответствующие разъяснения, 131 обращение на сегодняшний день рассматривается, 16 заявлений отклонено, 29 обращений переслано в соответствующие организации.