OKMKning 2021 yil 9 oy yakunlari bo’yicha tahliliy ma’lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo’nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2021 yil yanvar-sentyabr yakunlari bo’yicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko’rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –116,8 foizga
2020 yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o’sish sur’ati 101,4% ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,7 %, shu jumladan 100,5 % o’z xom ashyosidan, metalli rux 91,1 %, shu jumladan 102,1 % o’z xom ashyosidan, sulfat kislotasi 103,7 %, 100,9 % affinajli oltin va 100,3 % affinajli kumush, 90,0 % portlandsementni tashkil etdi.
2021 yil yanvar-sentyabr yakuni bo’yicha 834,0 mln.doll. (137,8 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9 yanvardagi PQ-4563 sonli “O’zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo’ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi farmoniga muvofiq 2021 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 5 039,6 mln. dollarlik investitsiya o’zlashtirilishni  mo’ljallagan, shu jumladan o’zlashtirish prognozi:
korxonaning o’z mablag’lari hisobidan – 1 724,0 mln.doll.;
tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi mablag’laridan– 336,4 mln.doll.;
tijorat banklarining kreditlaridan – 62,7 mln. doll;
to’g’ridan-to’g’ri xorijiy kreditlardan – 2 916,5 mln. doll.
2021 yil yanvar-sentyabr yakuni bo’yicha 273,5 mln. dollar (101,3 %) miqdorida investitsiyalar o’zlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning o’z mablag’lari hisobidan – 207,2 mln. doll.;
tijorat banklarining kreditlaridan – 0,2 mln. doll.;
to’g’ridan to’g’ri xorijiy kreditlar hisobidan – 66,1 mln. doll. o’zlashtirildi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 10 martdagi 136-sonli “2020-2021 yillarda ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi to’g’risida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2021 yilda 161,4 mlrd. so’mlik 87 ta loyihani amalga oshirishi ko’zda tutilgan.
2021 yil yanvar-sentyabr yakuni bo’yicha 76 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko’rsatkichi 148,7 mlrd. so’mni yoki prognozga nisbatan 132,9 foizni tashkil etdi.
2021 yilga mo’ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo’yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo’lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 240,9 mlrd. so’mga yoki 1,8 foizga qisqartirish ko’zda tutilgan.
2021 yil yanvar-sentyabr yakuni bo’yicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 520,6 mlrd. so’mni yoki 5,4 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 337,3 mlrd. so’m yoki 3,5 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to’lovlarini kamayishini ta’minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2021 yil 1 oktyabr xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 2163,5 mlrd. so’mni, shu jumladan muddati o’tgan qarzlari 166,4 mlrd. so’mni, kreditorlik qarzlari 2855,4 mlrd. so’mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 3885 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari xolda 448 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o’zlashtirish bo’yicha 1 778 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo’yicha 1322 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 144 nafar kishi o’qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O’zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o’quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash bo’yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 357 tani tashkil etmoqda, bundan 54 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 303 ta talaba sirtqi va kechki bo’limlarida ta’lim olmoqda.
Bugungi kunda mavjud bo’lgan "onlayn amaliyot" Telegramm kanalida kombinat faoliyati haqida 9 ta fotosurat, 38 ta video, 36 ta fayl, 5 ta audio fayl, 14 ta foydali ma’lumotlarga havola amaliyotchilarga taqdim etildi. Undan tashqari video konferensiya aloqa orqali “Qolmaqir” KB, “Markaziy tahlil laboratoriyasi”, “Elektr tarmoqlari boshqarmasi”, “Angren kon boshqarmasi” faoliyati to’g’risida suhbat o’tkazildi. Bu yo’nalishdagi ishlar davom etmoqda.
Hisobot davrida jami 1086  nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 646 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 239 nafar va ma’lumotsiz 201 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
Yuqori turuvchi tashkilotlarining topshiriqlarini o’z vaqtida bajarish, ijro intizomini nazorat qilish tizimini takomillashtirish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ Ijro apparatida  yuqori tashkilot topshiriqlarini bajarilishini nazorat qilish xizmati tashkil etilgan va ijro intizomi holatini tizimli va tanqidiy tahlil qilish tartibi belgilandi.
Yil davomida O’zbekiston Respublikasi Qonunlari, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o’rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo’yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo’yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2021 yil yanvar-sentyabr yakuni bo’yicha jami 653 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 105 ta – (7 ta Farmon, 22 ta qaror, 3 ta farmoyish, 16 ta bayon, 57 ta topshiriq);
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 548 ta (52 ta qaror, 13 ta farmoyish, 73 ta bayon, Bosh vazir, uning o’rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 245 ta, kotibiyat topshiriqlari – 165 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojatlarni sinchiklab ko’rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmalik KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo’limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.

Analytical note on the results of the work of AMMC for 9 months of 2021
During the implementation of the most important priorities of the program of socio-economic development, the team of JSC "Almalyk MMC" in January-September 2021 has achieved the following production indicators::
- in current prices – to 116,8 percent
In the corresponding period of 2020, the growth rate of commodity prices in comparable prices was 101.4%.
Production of copper cathode is 100.7%, including 100.5% from its own raw material, metallic zinc is 91.1%, including 102.1% from its own raw material, sulfuric acid is 103.7%, refined gold is100.9%,  refined silver is 100.3%,  portland cement is 90.0%.
In January-September 2021, products worth $ 834.0 million (137.8%) were sold for export.
In accordance with the resolution “regarding the activities for the implementation of the investment program designed for 2020-2022 years of the Republic of Uzbekistan” No PQ-4563 dated January 9, 2020 of the President of the Republic of Uzbekistan involvement of the investment in the amount of 5 039,6 mln US dollar shall be planned for carrying out the production capacity of “Almalyk MMC” JSC for 2021 and recycling the products, including involvement forecast:
from the money resources of the enterprise – 1 724,0 mln US dollars;
from the restoration and development fund – 336,4 mln US dollars;
tijorat banklarining kreditlaridan – 62,7 mln US dollars;
toʻridan-toʻgʻri xorijiy kreditlardan – 2 916,5 mln US dollars.
investment in the amount of 273,5 mln US dollars (101,3 percent) was involved for the ends of January – September 2021:
from the money resources of the enterprise – 207,2 mln US dollars;
from the credits of commercial banks – 0,2 mln US dollars;
from direct foreign investments – 66,1 mln US dollars were involved.
According to the resolution “regarding the program for the localization of the production of consumer products in the internal and external markets in 2020-2021 years” No 136 dated March 10, 2020 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “Almalyk MMC” JSC is designed to carry out 87 projects in the amount of 161,4 bln US dollars in 2021.
At the end of January-September 2021, the value of localized products on the basis of 76 projects amounted to 148.7 billion soums or 132.9% with respect to the forecast.
A set of organizational and technical measures to reduce production costs for 2021 has been developed, which provides for a reduction in production costs by 240.9 billion soums or 1.8%.
By the end of January-September 2021, the expected result of the implementation of a set of measures to reduce production costs is expected to reach 520.6 billion soums or 5.4%, including production costs 337.3 billion soums or 3.5%.
The plant is taking measures to improve management, strengthen the financial and economic situation, reduce receivables and payables.
As of October 1, 2021, the plant's expected receivables are expected to amount to 2163.5 billion soums, including overdue debts - 166.4 billion soums, accounts payable - 2855.4 billion soums.
There is no debt to the budget or salary.
According to the technical training program, 3885 people were trained, including 448 people outside of production, 1,778 people on retraining and studying the second major, 1322 people on advanced training and retraining of managers and specialists, In addition to production, 144 people were educated.
“Almalyk MMC” JSC is taking cooperation with 10 higher educational institutions in the Republic of Uzbekistan and MTTU “MISiS” university of Russian Federation and its branches for preparing specialists with higher education.
At present, the total number of students is 357, of which 54 students study in full-time and 303 part-time and evening departments.
The existing "online practice" Telegram channel provided 9 photos, 38 videos, 36 files, 5 audio files, 14 useful information about the plant's activities to practitioners. In addition, a video conference was held on the activities of Kolmaqir Public Association, Central Analytical Laboratory, Electric Networks Department, and Angren Mining Department. Work in this direction is underway.
During the reporting period, a total of 1,086 people were employed, including 646 college graduates, 239 higher education graduates and 201 uneducated people.
In order to improve the system of control over the timely performance of tasks of higher organizations, the Executive Office of JSC "Almalyk MMC" established a service to monitor the implementation of tasks of higher organizations and established a procedure for systematic and critical analysis of the state of executive discipline.
During the year, the implementation of the Law of the Republic of Uzbekistan, the documents of the President of the Republic of Uzbekistan and government decisions on the ground is carried out to introduce a reporting system and monitor the implementation of documents in a timely manner. Analytical reports and protocols are being prepared in accordance with the plant's work plan.
Systematic work is underway to critically analyze the implementation of decisions, identify shortcomings and develop specific measures to address them.
In January-September 2021, a total of 653 documents were received, including:
Documents and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan 105 - (7 decrees, 22 resolutions, 3 orders, 16 statements, 57 instructions);
Documents and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan 548 (52 resolutions, 13 orders, 73 statements, instructions of the Prime Minister, his deputies and advisers - 245, instructions of the Secretariat - 165).
In order to communicate openly with citizens, carefully review the received appeals and make a clear decision, the executive office of JSC "Almalyk MMC" introduced a service for monitoring and processing of appeals of legal entities and individuals. The department has a daily reception.
During the reporting period, 3103 applications were received. of these, 1681 were written, 1066 were received through the virtual reception, 301 were oral, and 55 were sent by e-mail. 280 appeals were satisfied, 2360 explanations were given, 16 were rejected, 224 were under investigation, and 33 were forwarded to other relevant organizations.
The content of the received applications includes financial assistance, employment and rehabilitation, treatment, labor disputes, salaries, housing, maintenance, land cadastre, transport issues, etc.