OKMKning 2022-yil 9 oy yakunlari bo’yicha tahliliy ma’lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –112,2 %.
2021-yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o‘sish sur’ati 96,6 %ni tashkil etdi. O‘sish suratining pasayishiga Qizilqum fosforit kompleksining “Olmaliq KMK” AJ tasarrufidan chiqarilishi, shuningdek yanvar oyidagi “Blekaut” sabab bo‘ldi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %, shu jumladan 98,6 % o‘z xom ashyosidan, metalli rux 102,0 %, shu jumladan 106,2 % o‘z xom ashyosidan, 105,8 % sulfat kislotasi, 100,4 % affinajli oltin va 98,4 % affinajli kumush, 50,7 % portlandsementni tashkil etdi.
2022-yil yanvar-sentabr yakuni boʻyicha 125,4 % mahsulotlar eksportga sotildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi PQ-72 sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq 2022-yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 766,0 mln. dollarlik investitsiya o‘zlashtirilishi mo‘ljallangan.
2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha 257,4 mln. dollar (101,9 %) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning o‘z mablag‘lari hisobidan – 201,9 mln. doll.
to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy kreditlar – 55,4 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi  Prezidentining 2022-yil 24-yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 31-yanvardagi 94-sonli buyrug‘iga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2022-yilda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 236,9 mlrd. so‘mlik 108 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha 104 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 222,7 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 130,0 foizni tashkil etdi.
2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 480,7 mlrd. so‘mni yoki 5,9 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  334,5 mlrd. so‘m yoki 4,1 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta’minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2022-yil 1-oktabr holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 6588,7 mlrd. so‘mni, shu jumladan muddati o‘tgan qarzlari 95,2 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 2065,9 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 4787 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari holda 1069 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 1659 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1509 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 584 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 272 tani tashkil etmoqda, bundan 39 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 233 ta talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 963 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 492 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 290 nafar va ma'lumotsiz 181 nafar kishi ish bilan ta'minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2022-yil yanvar-sentabr yakuni bo‘yicha jami 749 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 97 ta – (7 ta Farmon, 18 ta qaror, 1 ta farmoyish, 17 ta bayon, 54 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 649 ta (31 ta qaror, 12 farmoyish, 70 ta bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 260 ta, kotibiyat topshiriqlari – 233 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmalik KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo‘limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.

Analytical note on the progress of work for 9 months 2022 at Almalyk MMC
Fulfilling the most important priorities of the socio-economic development program, the staff of Almalyk MMC JSC has ensured the production of marketable products for 9 months 2022:
• in current prices - by 112.2%,
The growth rate of commercial output in comparable prices compared to the corresponding period 2021 amounted to 96.6%. The decrease in growth rates was caused by the exit of Kyzylkum Phosphorite Complex from JSC "Almalyk MMC", as well as due to January blackout.
The production of cathode copper amounted to 100.0%, including 98.6% from own raw materials, metallic zinc 102.0%, including 106.2% from own raw materials, sulfuric acid 105.8%, refined gold 100 .4% and refined silver 98.4%; Portland cement 50.7%.
The export forecast for January-September 2022 was fulfilled by 125.4%.
In accordance with No.PP-72 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 30, 2021 “Regarding approval of the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2022-2026 and introduction of new approaches and mechanisms for managing investment projects” investment projects for 2022 are being implemented at Almalyk MMC JSC aimed at increasing the capacity for mining and processing of raw materials with the development of capital investments in the amount 766.0 million US dollars.
In January-September 2022, investments in the amount USD 257.4 million (101.9%) were disbursed, including through:
• own funds of the enterprise - 201.9 million US dollars;
• direct foreign loans - USD 55.4 million.
In accordance with No.PP-99 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 24, 2022 "Regarding measures to create an effective system for development of production and expansion of industrial cooperation in the republic", as well as based on the order No.94 of the Chairman of the Management Board, Almalyk MMC JSC dated January 31 2022, AMMC plans to implement 108 projects in 2022 for a total 236.9 billion UZS.
During the reporting period, the release of localized products for 104 projects amounted to 222.7 billion UZS, or 130.0% of the forecast.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs for 2022, which provides for a reduction in production costs by 328.0 billion UZS or 3.0%.
The expected result from the implementation of a set of measures to reduce production costs for the reporting period of 2022 will be 480.7 billion UZS or 5.9%, including production costs - 334.5 billion UZS or 4.1%.
The plant is taking measures to improve management, strengthen the financial and economic situation and monitor the reduction of receivables and payables.
Expected receivables as of 01.10.2022 will amount to 6,588.7 billion UZS, including overdue debt 95.2 billion UZS, accounts payable - 2,065.9 billion UZS.
In accordance with the program for technical training of workers, 4,787 people were trained to improve the skills of workers, including 1,069  passed the off-site training , retraining and mastering a second profession - 1,659 people, advanced training and retraining of managers and specialists - 1,509 people, including of—site training 584 people.
JSC "Almalyk MMC" cooperates with 10 universities in the Republic of Uzbekistan and the Almalyk branch, NRTU "Moscow Institute of Steel and Alloys", Russian Federation to train specialists with higher education.
At present, the total number of students is 272, including 39 students study full-time and 233 students study part-time and evening departments of universities.
In total 963 people were employed during the reporting period, including 492 college graduates, 290 university graduates and 181 people without higher education.
For the purpose of timely execution of instructions from higher authorities, improvement of the performance discipline, control system, a service for monitoring the execution of instructions from higher organizations was established as part of the Executive Office of Almalyk MMC JSC and a procedure for systematic and critical analysis of the state of performance discipline was established.
During the entire period, work is being carried out to introduce a reporting system and organize control over the execution of documents on time, to study the progress in the implementation of Laws, acts of the President of the Republic of Uzbekistan and Government decisions at local level. According to the Action plan of the plant, summary records are being developed with the execution of analytical reports.
Systematic work is being carried out to critically analyze the implementation of our own decisions, identify shortcomings and develop specific measures to eliminate them.
In total 749 acts have been registered including In January-September 2022:
• acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan - 97 (decrees - 7, resolutions- 18, orders - 1, protocols - 17, instructions of the Presidential Administration - 54);
• acts and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan - 649 (resolutions - 31, orders - 12, protocols - 70, instructions of the Prime Minister, its deputies and advisers - 260, instructions of the Secretariats of the Cabinet of Ministers - 233).
To ensure an open dialogue with citizens, thorough consideration and resolution of appeals a Service for Control and Coordination of Work with Appeals from Individuals and Legal Entities has been established. Daily appointments are being organized.
In January-September 2022, 2.086 applications from individuals and legal entities were received by Almalyk MMC; including 1,778 were considered in a timely manner, 308 are in the process of consideration.
The nature of the appeals received is the provision of material assistance, employment and reinstatement, wages, transport problems, and others.