OKMKning 2022-yil 9 oy yakunlari bo’yicha tahliliy ma’lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –112,2 %.
2021-yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o‘sish sur’ati 96,6 %ni tashkil etdi. O‘sish suratining pasayishiga Qizilqum fosforit kompleksining “Olmaliq KMK” AJ tasarrufidan chiqarilishi, shuningdek yanvar oyidagi “Blekaut” sabab bo‘ldi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %, shu jumladan 98,6 % o‘z xom ashyosidan, metalli rux 102,0 %, shu jumladan 106,2 % o‘z xom ashyosidan, 105,8 % sulfat kislotasi, 100,4 % affinajli oltin va 98,4 % affinajli kumush, 50,7 % portlandsementni tashkil etdi.
2022-yil yanvar-sentabr yakuni boʻyicha 125,4 % mahsulotlar eksportga sotildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi PQ-72 sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq 2022-yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 766,0 mln. dollarlik investitsiya o‘zlashtirilishi mo‘ljallangan.
2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha 257,4 mln. dollar (101,9 %) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning o‘z mablag‘lari hisobidan – 201,9 mln. doll.
to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy kreditlar – 55,4 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi  Prezidentining 2022-yil 24-yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 31-yanvardagi 94-sonli buyrug‘iga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2022-yilda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 236,9 mlrd. so‘mlik 108 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha 104 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 222,7 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 130,0 foizni tashkil etdi.
2022-yil yanvar-sentabr yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 480,7 mlrd. so‘mni yoki 5,9 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  334,5 mlrd. so‘m yoki 4,1 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta’minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2022-yil 1-oktabr holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 6588,7 mlrd. so‘mni, shu jumladan muddati o‘tgan qarzlari 95,2 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 2065,9 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 4787 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari holda 1069 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 1659 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1509 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 584 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 272 tani tashkil etmoqda, bundan 39 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 233 ta talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 963 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 492 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 290 nafar va ma'lumotsiz 181 nafar kishi ish bilan ta'minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2022-yil yanvar-sentabr yakuni bo‘yicha jami 749 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 97 ta – (7 ta Farmon, 18 ta qaror, 1 ta farmoyish, 17 ta bayon, 54 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 649 ta (31 ta qaror, 12 farmoyish, 70 ta bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 260 ta, kotibiyat topshiriqlari – 233 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmalik KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo‘limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 9 месяцев 2022 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 9 месяцев 2022 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 112,2%,
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2021 года составил 96,6%. Снижение темпов роста вызвано выходом из состава АО «Алмалыкский ГМК» Кызылкумского фосфоритного комплекса, а также январским блэкаутом.
Выпуск катодной меди составил 100,0%, в том числе из собственного сырья 98,6%, цинка металлического 102,0%, в т. ч. из собственного сырья 106,2%, серной кислоты 105,8%, аффинированного золота 100,4% и аффинированного серебра 98,4%, портландцемента 50,7%.
За январь-сентябрь 2022 года прогноз по экспорту выполнен на 125,4%.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются инвестиционные проекты на 2022 год, направленные на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 766,0 млн долларов США.
За январь-сентябрь 2022 года освоено инвестиций на сумму 257,4 млн долларов США (101,9%), в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 201,9 млн долл.;
прямых иностранных кредитов – 55,4 млн долл.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 января 2022 года № ПП-99 «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике», а также на основании приказа председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» №94 от 31 января 2022 года на АГМК в 2022 году предусмотрена реализация 108 проектов на общую сумму 236,9 млрд сумов.
За отчетный период выпуск локализованной продукции по 104 проектам составил 222,7 млрд сумов или 130,0% к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2022 год, предусматривающий сокращение затрат на производство на 328,0 млрд сумов или 3,0%.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за отчетный период 2022 года составит 480,7 млрд сумов или 5,9%, в том числе производственная себестоимость – 334,5 млрд сумов или 4,1%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.10.2022 г. составит 6 588,7 млрд сумов, в том числе просроченная задолженность 95,2 млрд сумов, кредиторская задолженность – 2 065,9 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 4 787 человек, в том числе с отрывом от производства – 1069 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 1 659 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 1 509 человек, в том числе с отрывом от производства – 584 человека.
В настоящее время общее количество студентов составляет 272, из них 39 студентов обучаются на дневном и 233 студента – на заочном и вечернем отделениях вузов.
Всего за отчетный период трудоустроено 963 человека, в том числе 492 выпускника колледжей, 290 выпускников высших учебных заведений и 181 человек без высшего образования.
За январь-сентябрь 2022 года зарегистрировано всего 749 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 97 (указов – 7, постановлений – 18, распоряжений – 1, протоколов – 17, поручений Администрации Президента – 54);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 649 (постановлений – 31, распоряжений – 12, протоколов – 70, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 260, поручений секретариатов Кабинета Министров – 233).
За январь-сентябрь 2022 года от физических и юридических лиц на АГМК поступило принято 2 086 обращений. 1 778 из них рассмотрены своевременно, 308 –  находятся в процессе рассмотрения.
Характер поступивших обращений – оказание материальной помощи, трудоустройство и восстановление на работу, заработная плата, транспортные проблемы и другие.