10 Oktyabr 2023, 17:42 4388
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2023-yil yanvar-sentabr yakunlari bo‘yicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –103,1foizga.
Mis katodini ishlab chiqarish 95,3 %, shu jumladan 99,2 % o‘z xom ashyosidan, metalli rux 85,4 %, shu jumladan 101,6% o‘z xom ashyosidan, 91,6% sulfat kislotasi, 100,1 % affinajli oltin va 101,0 % affinajli kumushni tashkil etdi.
2023 yil yanvar-sentyabr oylari yakuni mahsulotlar eksporti 100,4 % bajarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30 dekabrdagi PQ-72-sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 dekabrdagi PQ-459-sonli qarori 3 ilovasiga muvofiq 2023 yilga “Olmaliq KMK” AJ ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 1106,7 mln. dollarlik investitsiya o‘zlashtirilishni mo‘ljallangan.
2023 yil yanvar-sentyabr oylari yakunlari bo‘yicha 730,5 mln. dollar (105,3%) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
• korxonaning o‘z mablag‘lari hisobidan – 183,3 mln. doll;
• to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy kreditlar – 547,3 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 24 anvardagi PQ-99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022 yil 31 yanvardagi 94-sonli buyrug‘iga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2023 yilda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 332,6 mlrd. so‘mlik 137 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2023-yil yanvar-sentabr oylari yakunlari bo‘yicha 145 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 308,2 mlrd. so‘mni yoki istiqbolga nisbatan 115,6 foizni tashkil etdi.
2023-yilga mo‘ljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish bo‘yicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 377,5 mlrd. so‘mga yoki 3,2 foizga qisqartirish ko‘zda tutilgan.
2023-yil yanvar-sentabr yakunlari bo‘yicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 274,0 mlrd. so‘mni yoki 3,0 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta’minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2023-yil 1-oktabr oyi рolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 3313,7 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 2118,8 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Budjetga yoki ish haqiga nisbatan qarzdorlik mavjud emas.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 5148 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari holda 1148 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 1736 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1798 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 587 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISIS” universiteti va filiallari bilan oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 189 nafarni tashkil etmoqda, bundan 11 nafar talaba OTMlarning kunduzgi va 178 nafar talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 960 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 400 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 302 nafar va ma’lumotsiz 258 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti xujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlari ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2023-yil yanvar-sentabr oylari yakuni bo‘yicha jami 476 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 113 ta – (2 ta farmon, 18 ta qaror, 1 ta farmoyish, 11 ta bayon, 81 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 361 ta (6 ta qaror, 15 farmoyish, 58 ta bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 177 ta, kotibiyat topshiriqlari – 105 ta).

Analytical note of "Almalyk mining and metallurgical Complex" JSC for the end January-September 2023
10 October 2023, 17:42 4387
Chairman of the Management Board of "Almalyk MMC" JSC – Khursanov Abdulla Khalmuradovich.
During the implementation of the most important priority areas of the socio-economic development program, the team of "Almalyk MMC" JSC, based on the results of January-September 2023, achieved the following production indicators:
- at current prices -103.1 percent.
Production of copper cathode 95.3%, including 99.2% from own raw materials, metallic zinc 85.4%, including 101.6% from own raw materials, sulfuric acid 91.6%, refined gold 100.1% and refined silver 101.0%.
During of January-September 2023, the export of products were completed by 100.4%.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-72 dated December 30, 2021 “On approval of the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2022 - 2026 and the introduction of new approaches and mechanisms for managing investment projects” and Appendix 3 to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 459 dated December 28, 2022, Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC intends for the allocation of 1,106.7 million dollar investments for 2023 to increase the production capacity and processing of raw materials.
As of the end of January-September 2023, investments in the amount of 730.5 million dollars (105.3%) were absorbed, including:
at the expense of the enterprise’s own funds - 183.3 million dollars
foreign direct loans – 547.3 million dollars
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 99 of January 24, 2022 "On measures to create an effective system for the development of production and expansion of industrial cooperation in the republic" and the order of the chairman of the board of Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC No. 94 of January 31, 2022, in 2023 Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC planned to implement 137 projects worth 332.6 billion UZS under the localization program.
Based on the results of January-September 2023, the indicator of localized products for 145 projects is 308.2 billion UZS or 115.6 percent compared to the forecast.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce the cost of production for 2023, within the framework of which the cost of production is planned to decrease to 377.5 billion soums or 3.2 percent.
Based on the results of January-September 2023, the expected result from the implementation of a set of measures to reduce production costs will be 274.0 billion UZS or 3.0 percent.
Measures are being taken at the plant to improve management, strengthen the financial and economic situation, and ensure the reduction of accounts receivable and creditworthiness payments.
As of October 1 , 2023 , the expected accounts receivable of the complex is 3313.7 billion UZS, accounts payable 2118.8 billion UZS.
There is no debt to the budget or salary.
According to the technical training program of workers, 5148 people were trained, including 1148 people outside production, 1736 people for retraining and mastering the second specialty, 1798 people for professional development and retraining of managers and specialists, including, 587 people were trained outside of production.
Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC cooperates with 10 higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan and "MISiS" University of Science and Technology and branches of the Russian Federation on the training of highly educated specialists.
At the present time, the total number of students is 189, of which 11 students are studying full-time and 178 students in correspondence and evening departments of Higher Educational Institutions.
During the period under review a total of 960 people were employed, including 400 college graduates, 302 graduates of higher educational institutions and 258 people without education.
In order to improve the execution discipline control system of high-ranking organizations on time, the executive department of Almalyk Mining and Metallurgical Complex JSC established a service to control the execution of tasks of higher organizations, and the order of systematic and critical analysis of the state of executive discipline was established.
Throughout the year, during the study of the implementation of the Laws of the Republic of Uzbekistan, documents of the President of the Republic of Uzbekistan and the implementation of government decisions on the ground, work is being carried out to introduce a reporting system and organize control over the execution of documents within the specified time limits. Based on the work plan of the complex, analytical reports are being prepared and reports are being drawn up.
Systematic work is being carried out to critically analyze the implementation of its decisions, identify shortcomings and develop specific measures to eliminate them.
In total, at the end of January-September 2023, 476 documents were received, including:
Documents and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan 113 - (2 decrees, 18 decisions, 1 Order, 11 statements, 81 instructions);
Documents and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan - 361 (6 decisions, 15 orders, 58 statements, instructions of the Prime Minister, his deputies and advisers - 177, instructions of the Secretariat - 105).