“Olmaliq KMK” AJning 2025-yil I chorak yakuni boʻyicha tahliliy ma’lumotnoma
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –113,9 foizga.
Mis katodini ishlab chiqarish  101,4 %, shu jumladan oʻz xom ashyosidan 118,9 %, metalli rux 52,5 %, shu jumladan oʻz xom ashyosidan 102,7%,  sulfat kislotasi 91,3%, affinajli oltin 102,6 % va affinajli kumush 100,0 % ni tashkil etdi.
2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha 101,7 mln.doll. (105,4 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha “Oʻz TXAB” AJdagi birja savdolariga  mis mahsulotlari – 20,4 ming tonna, metalli rux – 8,6 ming tonna chiqarildi, shundan 19,8 ming tonna mis mahsulotlari, 8,2 ming tonna metalli rux joʻnatildi.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasining 2025-yilga moʻljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgrisida” 2025-yil 31-yanvardagi 53-son qaroriga muvofiq Investitsiya dasturi tasdiqlangan boʻlib, “Olmaliq KMK” AJ boʻyicha 9 ta yirik loyiha doirasida 869,2 mln dollar mablagʻlarini oʻzlashtirilishi belgilangan, jumladan:
2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha 205,4 mln. dollar (102,1%) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 100,0 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 105,4 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Vazirlar Maxkamasining 2024-yil 13-noyabrdagi 753/15-sonli “Togʻ kon metallurgiya sanoati korxonalari ehtiyojlari uchun zarur boʻlgan mahsulot turlarini oʻzlashtirish  xamda ishlab chiqarish hajmini koʻpaytirish chora tadbirlari toʻgʻrisi”da qaroriga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2025-yilda maрalliylashtirish dasturi boʻyicha 1283,9 mlrd. soʻmlik 105 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha 93 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 312,4 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 103,5 foizni tashkil etdi.
2025-yilga moʻljallangan ishlab chiqarish harajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 1690,2 mlrd. soʻmga yoki 10,3 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 231,6 mlrd. soʻmni yoki 8,8 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  201,5 mlrd. soʻm yoki 7,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2025-yil 1 aprel oyi holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 9931,2 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 3723,1 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 2154 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 287 nafar,  qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 424 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 640 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 261 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 80 tani tashkil etmoqda, bundan 7 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 73 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 376 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari
207 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 131 nafar va ma’lumotsiz 38 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2025-yil I chorak yakunlari boʻyicha jami 1063 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 30 ta – (4 ta qaror, 3  ta farmoyish, 23 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 149 ta, (11 ta qaror, 3 ta farmoyish, 25 ta bayon) Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 67 ta, kotibiyat topshiriqlari – 43 ta,  vazirlik, idora va tashkilotlarning 885 ta xatlari.

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 1 квартал 2025 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за первый квартал 2025 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 113,9%.
Выпуск катодной меди составил 101,4%, в том числе из собственного сырья 118,9%, цинка металлического 52,5%, в т. ч. из собственного сырья 102,7%, серной кислоты 91,3%, аффинированного золота 102,6% и аффинированного серебра 100,0%.
За первый квартал 2025 года осуществлен экспорт продукции на сумму 101,7 млн долларов США, прогноз в этом направлении выполнен на 105,4%.
По итогам первого квартала 2025 года на биржевые торги АО «O‘zTXAB» выставлено 20,4 тыс. тонн медной продукции и 8,6 тыс. тонн металлического цинка, из которых поставлено 19,8 тыс. тонн медной продукции и 8,2 тыс. тонн металлического цинка.
По итогам первого квартала 2025 года освоено инвестици в размере 205,4 млн долларов США, что составляет 102,1% от прогнозного показателя. Из указанной суммы:
• 100,0 млн долларов США — за счет собственных средств предприятия;
• 105,4 млн долларов США — за счет прямых иностранных кредитов.
За первый квартал 2025 года выпуск локализованной продукции по 93 проектам составил 312,4 млрд сумов или 103,5% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за первый квартал 2025 года составляет 231,6 млрд сумов или 8,8%, в частности, себестоимость производства – 201,5 млрд сумов или 7,6%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 апреля 2025 года составит 9 931,2 млрд сумов, кредиторская задолженность – 3 723,1 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 2 154 человека, в том числе с отрывом от производства – 287 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 424 человека, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 640 человек, в том числе с отрывом от производства – 261 человек.
В настоящее время общее количество студентов составляет 80, из них 7 студентов обучаются на дневном и 73 студента – на заочном и вечернем отделениях вузов.
Всего за отчетный период трудоустроено 376 человек, в том числе 207 выпускников колледжей, 131 выпускник высших учебных заведений и 38 человек без высшего образования.
За первый квартал 2025 года зарегистрировано всего 1 063 акта, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 30 (распоряжений – 3, постановлений – 4, поручений Администрации Президента – 23);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 149 (постановлений – 11, распоряжений – 3, протоколов – 25, поручений Премьер-министра, его заместителей и советников – 67, поручений секретариата Кабинета Министров – 43, письм министерств, ведомств и организаций – 885).