“Olmaliq KMK” AJning 2024 yil yakuni boʻyicha tahliliy ma’lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2024 yil yanvar-dekabr yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda – 116,1%.
Mis ishlab chiqarishni  100 foizga, shu jumladan  oʻz xom ashyosidan 107,4 foizga,   metalli rux 71,2 foizga, shu jumladan  oʻz xom ashyosidan 117,1 foizga,  sulfat kislotasi 100,0 %, affinajli oltin 100,5% va affinajli kumush 100,0 foizga bajarildi.
2024 yil yakunlari boʻyicha 610,9 mln.doll. (111,1 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
2024 yil yakunlari boʻyicha 1943,9 mln. dollar (103,1%) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablag’lari hisobidan – 147,8 mln. doll.;
tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi mablagʻlari – 44,9 mln. doll.;
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 1751,2 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Prezidentining qarori 2022 yil 24 yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 31 yanvardagi 94-sonli buyrugʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2024 yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 1502,3 mlrd. soʻmlik 268 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2024 yil yakunlari boʻyicha 268 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 1567,0 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan
103,0 foizni tashkil etdi.
2024 yil yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 1670,5 mlrd. soʻmni yoki 12,1 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2025 yil 1 yanvar oyi xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 3945,8 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 5170,3 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 7376 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 1293 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 2234 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 2489 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 745 nafar kishi oʻqitildi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 80 nafarni tashkil etmoqda, bundan 7 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 73 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
2024 yil yakunlari boʻyicha jami 735 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 149 ta – (7 ta farmon, 13 ta qaror, 11 ta bayon, 118 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 585 ta, (31 qaror, 19 ta farmoyish, 91 ta bayon) Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 284 ta, kotibiyat topshiriqlari – 160 ta).

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 2024 год
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за январь-декабрь 2024 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 116,1%.
Выпуск меди составил 100,0%, в том числе из собственного сырья 107,4%, цинка металлического 71,2%, в т. ч. из собственного сырья 117,1%, серной кислоты 100,0%, аффинированного золота и сесребра 100,5% и 100,0% соответственно.
За отчетный период прогноз по экспорту произведенной продукции выполнен на 111,1%.
По итогам 2024 года освоено инвестиций на сумму 1 943,9 млн долларов США (103,1%), в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 147,8 млн долл.;
средств фонда реконструкции и развития – 44,9 млн долл.;
прямых иностранных кредитов – 1 751,2 млн долл.
За 2024 год выпуск локализованной продукции по 268 проектам составил 1 567,0 млрд сумов или 103,0% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за 2024 год составляет 1 670,5 млрд сумов или 12,1%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 января 2025 года составит 3 945,8 млрд сумов, кредиторская задолженность – 5 170,3 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 7 376 человек, в том числе с отрывом от производства – 1 293 человека, переподготовку и освоение второй профессии – 2 234 человека, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 2 489 человек, в том числе с отрывом от производства – 745 человек.
В настоящее время общее количество студентов составляет 80, из них 7 студентов обучаются на дневном и 73 студентов – на заочном и вечернем отделениях вузов.
Всего за отчетный период трудоустроено 1 158 человек, в том числе 546 выпускников колледжей, 354 выпускников высших учебных заведений и 258 человек без образования.
За 2024 год зарегистрировано всего 735 актов, в том числе:
актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 149 (указов – 7, постановлений – 13, протоколов – 11, поручений – 118);
актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 585 (постановлений – 31, распоряжений – 19, протоколов – 91, поручений Премьер-министра, его заместителей и советников – 284, поручений секретариата Кабинета Министров – 160).