2022–2026 yillarga moʻljallangan yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasida nimalar boʻladi
Prezidentning “2022–2026 yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʻgʻrisida”gi farmoni loyihasi muhokamaga qoʻyildi.
Hujjatga asosan:
• 2023/2024 oʻquv yilidan boshlab respublikaning barcha viloyatlari va poytaхtda boshlangʻich sinf oʻquvchilari bepul ovqat bilan ta’minlanadi;
• 2023 yil 1 apreldan boshlab 27 ta professional ta’lim muassasalari oʻqituvchilarining oylik  maoshlari 20 foizga oshirilib, oʻrtacha 3 mln soʻmga teng boʻladi;
• 2023 yil 1 iyundan boshlab respublikaning barcha aholi punktlarida transport vositalari harakatlanishining eng yuqori tezligi soatiga 70 kilometrdan 60 kilometrgacha tushiriladi;
• tadbirkorlik sub’yektlarining huquqiy himoyasini yanada kuchaytirish va javobgarligini liberallashtirish maqsadida 2023 yil 1 martdan boshlab tadbirkorlik sub’yektlariga nisbatan yangi turdagi javobgarlik va jazo choralarini joriy etishga bir yillik moratoriy oʻrnatiladi;
• 2023 yilda 53 ta “Yangi Oʻzbekiston” massivlari va 161 ta boshqa massivlarda, jumladan, хususiy pudrat tashkilotlari tomonidan yangi uy-joylar qurishning yillik hajmlari 2 barobarga oshirilib, 90 000 ga yetkaziladi;
• 26 ming nafar fuqaroga bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari, shuningdek, 11 ming nafar fuqarolarga boshlangʻich badal va foiz toʻlovlarining bir qismini qoplashga subsidiyalar ajratish uchun Davlat byudjetidan yetarli mablagʻlar yoʻnaltiriladi;
• 2023 yilda jamoatchilik fikri asosida shakllantiriladigan loyihalarni moliyalashtirish uchun Davlat byudjetidan 8 trln soʻm, shundan “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari uchun 4 trln soʻm yoʻnaltiriladi;
• 2023 yil 1 iyuldan boshlab, “Mahalla byudjeti” tizimini barcha tumanlar va shaharlarda joriy etish orqali mahallalarga oʻz muammosini mustaqil hal etish hamda ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish uchun 800 mlrd soʻmgacha mablagʻ yoʻnaltiriladi;
• 2023 yil 1 sentyabrdan boshlab byudjet tashkilotlariga quyosh paneli va issiq suv kollektorini oʻrnatish majburiyati yuklatiladi hamda 2026 yilga qadar ularning binolari energiya iste’molining 60 foizi “yashil energiya”ga bosqichma-bosqich oʻtkaziladi.

Что будет в стратегии развития нового Узбекистана на 2022–2026 годы
На обсуждение вынесен проект Указа Президента о реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы в «Год внимания к человеку и качественного образования».
Согласно документу:
• начиная с 2023/2024 учебного года учащиеся начальных классов будут обеспечены бесплатным питанием во всех областях республики и в столице;
• с 1 апреля 2023 года ежемесячная заработная плата преподавателей 27 профессиональных образовательных учреждений будет увеличена на 20% и составит в среднем 3 млн сумов;
• с 1 июня 2023 года максимальная скорость движения транспортных средств во всех населенных пунктах республики будет снижена с 70 до 60 километров в час;
• в целях дальнейшего усиления правовой защиты субъектов предпринимательства и либерализации их ответственности с 1 марта 2023 года будет установлен мораторий сроком на один год на введение новых видов ответственности и мер наказания в отношении субъектов предпринимательства;
• в 2023 году годовой объем нового жилищного строительства в 53 районах «Янги Узбекистон» и 161 другом районе, в том числе частными подрядными организациями, будет увеличен в 2 раза до 90 000;
• из Госбюджета будут выделены достаточные средства для предоставления ипотечных кредитов на рыночных принципах 26 тысячам граждан, а также субсидий для покрытия части первоначального взноса и выплаты процентов 11 тысячам граждан;
• в 2023 году из Госбюджета будет выделено 8 трлн сумов на финансирование проектов, сформированных на основе общественного мнения, из них 4 трлн сумов будет направлено на программы «Обод кишлок» и «Обод махалла»;
• с 1 июля 2023 года за счет внедрения системы «Бюджет махалли» во всех районах и городах микрорайонам будут направлены средства в размере до 800 млрд сумов для самостоятельного решения их проблем и реализации социальных проектов;
• с 1 сентября 2023 года бюджетные организации будут обязаны устанавливать солнечные батареи и коллекторы горячей воды, а до 2026 года 60% энергопотребления их зданий будут постепенно переведены на «зеленую энергию».