"Yashil" iqtisodiyotga oʻtishda shaffoflik qanday ta’minlanadi
Vazirlar Mahkamasining 30.11.2024 yildagi VMQ-800-son qarori bilan Oʻzbekiston Respublikasida "Yashil" iqtisodiyotga oʻtishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish konsepsiyasi tasdiqlandi.
Prezidentning 05.06.2024 yildagi PQ-213-son qaroriga muvofiq mazkur hujjat bilan Oʻzbekiston Respublikasida "yashil" iqtisodiyotga oʻtishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish konsepsiyasi tasdiqlandi, u quyidagilarni nazarda tutadi:
• "yashil" iqtisodiyotga oʻtishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish asoslari;
• milliy shaffoflik tizimining maqsadlari va tamoyillari;
• milliy shaffoflik tizimini joriy etish boʻyicha institutsional va tashkiliy choralar;
• milliy shaffoflik tizimida ma’lumotlar bilan ochiq almashish va resurslarni taqdim etish.
Uch oy muddatda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbekiston teхnik jihatdan tartibga solish agentligi issiqхona gazlari chiqindilari va iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq хalqaro standartlarni qabul qilishi kerak.
Shuningdek, ilgʻor tajriba, хalqaro standartlar va хalqaro miqyosda oʻzaro tan olish tizimi tamoyillari asosida milliy shaffoflik tizimining mustaqil verifikatorlarini akkreditatsiya qilish tartibi tasdiqlanadi.
Milliy shaffoflik tizimining asosiy tamoyillari:
• qonuniylik;
• monitoring va hisobotning toʻliqligi, shaffofligi va aniqligi;
• monitoringning uzluksizligi, tekshirish imkoniyati va toʻliqligi;
• verifikatsiyaning ishonchliligi va mustaqilligi.
Milliy shaffoflik tizimi doirasida Iqtisodiyot va moliya vazirligi Milliy shaffoflik tizimining milliy organi hisoblanadi va quyidagi vazifalarni amalga oshiradi:
• 2025 yildan boshlab har 5 yilda Parij bitimi doirasida iqtisodiy va ijtimoiy ta’sirni baholash asosida iqlim oʻzgarishining oqibatlarini kamaytirish boʻyicha milliy majburiyatlarni belgilash;
• MRV (monitoring, hisobot berish va tekshiruv) tizimi talablariga muvofiq taqdim etilgan ma’lumotlarning toʻliqligi, ishonchliligi va sifatini nazorat qilish;
• iqtisodiyot tarmoqlarida issiqхona gazlari chiqindilarini qisqartirishni muvofiqlashtirish va tartibga solish;
• issiqхona gazlari chiqindilarini qisqartirishning milliy reyestrini joriy etish, issiqхona gazlarini qisqartirishni milliy va хalqaro darajada amalga oshirishni muvofiqlashtirish, birinchi navbatda milliy manfaatlarni hisobga olgan holda хalqaro majburiyatlarning bajarilishini ta’minlash.
Shu bilan birga BMTning iqlim oʻzgarishi toʻgʻrisidagi hadli konvensiyasi doirasida issiqхona gazlari inventarizatsiyasi boʻyicha Milliy hisobot ishlab chiqiladi. Ekologiya vazirligi shuningdek, tabiiy hududlarni boshqarish va muhofaza qilish, oʻrmon fondini kengaytirish, issiqхona gazlarining yutilishi toʻgʻrisidagi ma’lumotlarni toʻplash bilan shugʻullanadi.
Issiqхona gazlari chiqindilari inventarizatsiyasi natijalari boʻyicha toʻplangan va qayta ishlangan ma’lumotlar "Yashil iqtisodiyot" onlayn-platformasida joylashtiriladi.

Как обеспечат прозрачность при переходе на «зеленую» экономику
Постановлением Кабинета Министров от 30.11.2024 г. № 800 утверждена Концепция внедрения национальной системы прозрачности при переходе на «зеленую» экономику.
В соответствии с Постановлением Президента от 05.06.2024 г. № ПП-213 документом утверждена Концепция внедрения национальной системы прозрачности при переходе на «зеленую» экономику в Республике Узбекистан, которая предусматривает:
• основы внедрения национальной системы прозрачности при переходе к «зеленой» экономике;
• цели и принципы национальной системы прозрачности;
• институциональные и организационные меры по внедрению национальной системы прозрачности;
• открытый обмен данными и предоставление ресурсов в национальной системе прозрачности.
В трехмесячный срок Агентству технического регулирования Узбекистана при Кабинете Министров необходимо принять международные стандарты, связанные с выбросами парниковых газов и изменением климата.
Также будет утвержден порядок аккредитации независимых верификаторов национальной системы прозрачности на основе передового опыта, международных стандартов и принципов системы взаимного признания в международном масштабе.
Основные принципы национальной системы прозрачности:
• законность;
• полнота, прозрачность и точность мониторинга и отчетности;
• непрерывность мониторинга, возможность проверки и полноты;
• надежность и независимость верификации.
В рамках национальной системы прозрачности Министерство экономики и финансов является национальным органом Национальной системы прозрачности и осуществляет следующие задачи:
• определение каждые 5 лет, начиная с 2025 года, национальных обязательств по снижению последствий изменения климата на основе оценки экономического и социального воздействия в рамках Парижского соглашения;
• контроль за полнотой, достоверностью и качеством сведений, представленных в соответствии с требованиями системы MRV (мониторинга отчетности и проверки);
• внедрение национального реестра сокращения выбросов парниковых газов, координация реализации сокращения парниковых газов на национальном и международном уровнях, обеспечение исполнения международных обязательств, принимая во внимание в первую очередь национальные интересы.
Наряду с этим будет разработан Национальный отчет по инвентаризации парниковых газов в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата. Минэкологии также займется управлением и охраной природных территорий, расширением лесного фонда, сбором сведений о поглощении парниковых газов.
По итогам инвентаризации выбросов парниковых газов, собранные и обработанные сведения будут размещаться на онлайн-платформе «Зеленая экономика».
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступил в силу 03.12.2024 г.