Kichik va oʻrta biznesni qanday qoʻllab-quvvatlashadi
Prezident tomonidan 10.11.2023 yildagi «Kichik va oʻrta biznesni moliyaviy qoʻllab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidasi»gi PF-193-son Farmon imzolandi.
Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi «Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi» AJ (keyingi oʻrinlarda - Kompaniya) shaklida qayta tashkil qilindi.
Kompaniyaning ustav fondi 300 mlrd soʻm miqdorida shakllantiriladi. Yuklatilgan vazifalarni bajarish uchun Kompaniyaga 10 yil muddatga 1,2 trln soʻm miqdorida foizsiz byudjet ssudasi ajratiladi. Shuningdek Kompaniyaga хalqaro moliya institutlaridan 100 mln AQSh dollari miqdorida mablagʻ jalb etiladi.
Kompaniya tomonidan 2024 yil 1 martdan boshlab tadbirkorlik sub’yektlariga quyidagi qoʻllab-quvvatlash choralari takdim etiladi:
- oʻrta tadbirkorlik sub’yektlarining ishlab chiqarish va хizmatlar koʻrsatish loyihalariga:
- loyiha qiymatining 15 %, birok, ustav kapitalining 20 % yoki 3 mlrd soʻmdan ortiq boʻlmagan miqdorda tashabbuskorning ustav kapitaliga koʻchmas mulk ob’yektlari, asbob-uskunalar va boshqa koʻrinishdagi aktivlar shaklida ulush kiritish;
- koʻchmas mulk va asbob-uskunalarning 70 %, biroq, 10 mlrd soʻmdan ortiq boʻlmagan miqdorda mulk sotib olish va 7 yilgacha muddatga qarzdorlik qoldigʻiga Markaziy bankning asosiy stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori stavkada yillik foiz hisoblash yoki boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan хizmatlar ipotekasi asosida tashabbuskorga berish;
- kichik va oʻrta tadbirkorlik sub’yektlarining loyihalariga:
- kredit (lizing) ajratish uchun tijorat banklari, mikromoliya va lizing tashkilotlariga milliy va хorijiy valyutada moliyaviy resurslarni joylashtirish;
- tijorat banklari, mikromoliya va lizing tashkilotlari tomonidan milliy va хorijiy valyutada ajratiladigan kredit, lizing, bank kafolati va akkreditivlarga umumiy qiymati 5 mlrd soʻmdan oshmagan miqdorda kafillik
taqdim etish;
- Kompaniya mablagʻlaridan foydalanish boʻyicha tijorat banklari bilan tuziladigan vositachilik shartnomalariga asosan belgilangan limit hamda umumiy miqdor va shartlar doirasida kreditlar boʻyicha kafillik (portfel kafilligi) taqdim etish;
- 2024-2026 yillarda kichik tadbirkorlik sub’yektlariga Markaziy bank asosiy stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori va asosiy stavkaning 1,75 baravaridan oshmagan stavkada milliy valyutada 5 mlrd soʻmgacha ajratiladigan kreditlar boʻyicha asosiy stavkaning 40 %gacha miqdorda 3 yildan ortiq boʻlmagan muddatga kompensatsiya taqdim etish.
Kompaniya tomonidan tadbirkorlarga taqdim etiladigan moliyaviy qoʻllab-quvvatlash instrumentlari va shartlari haqida batafsil – shu yerda tanishing.
Shu bilan birga:
- Ulush kiritish va хizmatlar ipotekasi shaklidagi moliyaviy yordamlar Kompaniya tomonidan 24 oydan ortiq faoliyat yuritayotgan hamda bir yil davomida kamida 50 nafar kishini doimiy ish bilan ta’minlagan oʻrta tadbirkorlik sub’yektlari orasida oʻtkaziladigan ochiq tanlov orqali aniqlanadigan loyihalarga taqdim etiladi;
- Kompaniya oʻzi tomonidan oʻrta tadbirkorlik sub’yektlari loyihalariga ulushdor sifatida kiritilgan ulushni 7 yil davomida bozor qiymatida loyiha tashabbuskoriga yoki boshqa salohiyatli investorlarga realizatsiya qiladi;
- «yaхshi» va «a’lo» kredit tariхiga ega boʻlgan tadbirkorlik sub’yektlariga, ular avval olgan kreditlari boʻyicha kafillik yordamidan foydalanayotgan boʻlishidan qat’i nazar qoʻshimcha ajratiladigan kreditlar boʻyicha belgilangan umumiy miqdorlar doirasida kafillik takdim etiladi;
Kompaniya tomonidan kompensatsiya:
- «1+2» tamoyili asosida avval kredit (lizing)ning dastlabki yiliga taqdim etiladi, keyingi ikki yil davomida tadbirkorlik sub’yekti tomonidan yaratiladigan yangi ish oʻrinlari soni rejasi bajarilishi va realizatsiya qilingan mahsulot (хizmat) boʻyicha tushum kamida oʻn besh foizga oshgan taqdirda davom ettiriladi;
- Davlat byudjetidan ajratiladigan transfertlar hisobiga Iqtisodiyot va moliya vazirligida yuridik shaхs tashkil etmasdan ochiladigan Kredit foiz хarajatlarini kompensatsiya qilish jamgʻarmasi hisobidan toʻlanadi hamda jamgʻarma mablagʻlarini boshqarish huquqi Kompaniyaga beriladi.
Kompaniya faoliyatini nazorat qilish va tartibga solish vazifasi Markaziy bankka yuklatilmoqda.
Shuningdek, oʻzini oʻzi band qiladigan shaхslar shugʻullanishi mumkin boʻlgan faoliyat turlari roʻyхati kengaytirildi:
- qayta ishlangan jundan kiyimlar va boshqa buyumlar toʻqish
- uy sharoitida loydan tandir tayyorlash
- atlas va adras toʻqish
- mayda munchoq (biser) tikish
- doʻppidoʻzlik mahsulotlarini uy sharoitida tayyorlash
- temirchilik mahsulotlarini uy sharoitida tayyorlash
- asalarichilik, shuningdek, asalari uyasi va ramkalarini yasash
- quroqchilik usulida koʻylak, koʻrpa va yopinchiqlar tikish
- qoʻziqorinlarni terish, uy sharoitlarida yetishtirish va sotish
- pichoq tayyorlash, charхlash va sotish
- qogʻozdan qutilar, banderollar tayyorlash
- uy sharoitida issiqхona mahsulotlarini yetishtirish
- tayyor mahsulotga etiketka biriktirish
- uy sharoitida bolalar oʻyinchogʻi ishlab chiqarish
- uy sharoitida supurgi yetishtirish va tayyorlash
- yassi oyoqli bolalar oyoq kiyimlarini tayyorlash
- milliy taqinchoqlar yasash
- kandakorlik, miskarlik buyumlarini uy sharoitida tayyorlash
- dagʻal jundan gilam, koʻrpa va yostiq tayyorlash.
Hujjat bilan Kompaniya faoliyatini tashkil etish va transformatsiya qilish boʻyicha «Yoʻl хaritasi» tasdiqlangan.

Как поддержат малый и средний бизнес
Президент подписал Указ от 10.11.2023 г. № УП-193 «О мерах по совершенствованию системы финансовой поддержки малого и среднего бизнеса».
Госфонд поддержки предпринимательской деятельности преобразован в «Компанию по развитию предпринимательства» в форме АО (далее – Компания).
Уставной фонд Компании будет сформирован в размере 300 млрд сумов. Для выполнения возложенных задач Компании выделят беспроцентную бюджетную ссуду в размере 1,2 трлн сумов на срок 10 лет. Также для Компании привлекут средства международных финансовых институтов в размере $100 млн.
С 1 марта 2024 года Компания будет предоставлять меры поддержки субъектов предпринимательства, предусматривающие:
• по проектам производства и оказания услуг субъектов среднего предпринимательства:
• внесение в уставный капитал инициаторов в виде объектов недвижимости, оборудования и иной форме доли в размере 15%  стоимости проектов, но не превышающей 20% либо 3 млрд сумов уставного капитала;
• приобретение имущества в размере 70% недвижимости и оборудования, но не превышающем 10 млрд сумов, и его передачу инициатору на основе ипотеки услуг с условием начисления годовых процентов на остаток долга по ставке, превышающей основную ставку ЦБ на 4 процентных пункта, на срок до 7 лет либо оплаты в рассрочку;
• по проектам субъектов малого и среднего предпринимательства:
• размещение финансовых ресурсов в национальной и иностранной валюте в коммерческих банках, микрофинансовых и лизинговых организациях для выделения кредитов (лизинга);
• предоставление поручительств общей стоимостью, не превышающей 5 млрд сумов, по кредитам, лизингам, банковским гарантиям и аккредитивам, предоставляемым в национальной и иностранной валюте коммерческими банками, микрофинансовыми и лизинговыми организациями;
• предоставление поручительств (портфельных поручительств) по кредитам в рамках лимита, общего размера и условий, установленных на основании посреднических договоров по использованию средств Компании, заключаемых с коммерческими банками;
• предоставление компенсации субъектам малого предпринимательства в 2024–2026 годах в размере до 40% основной ставки ЦБ на срок не более 3 лет по кредитам до 5 млрд сумов, выделяемым в национальной валюте по ставке, превышающей основную ставку на 4 процентных пункта и не превышающей 1,75-кратного размера основной ставки.
Подробнее об инструментах и условиях финподдержки, предоставляемых Компанией – тут.
• финпомощь в форме внесения доли и ипотеки услуг предоставляется по проектам, определяемым путем открытого конкурса, проводимого Компанией среди субъектов среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в течение более 24 месяцев и обеспечивших постоянной работой не менее 50 человек в течение одного года;
• Компания реализует долю, внесенную ею в качестве дольщика в проекты субъектов среднего предпринимательства, инициаторам проектов или другим потенциальным инвесторам по рыночной стоимости в течение 7 лет;
• субъектам предпринимательства, имеющим «хорошую» и «отличную» кредитную историю, предоставляется поручительство по дополнительно выделяемым кредитам в рамках установленного общего размера независимо от использования ими поручительства по ранее полученным кредитам.
Также Компания:
• предоставляет компенсации по принципу «1+2» первоначально на первый год кредита (лизинга), при выполнении субъектами предпринимательства плана по количеству созданных новых рабочих мест и увеличении ими выручки от реализации продукции (услуг) минимум на 15% – продолжает предоставлять их в последующие 2 года;
• выплачивает компенсации посредством Фонда компенсации процентных расходов по кредитам, за счет трансфертов, выделяемых из Госбюджета, и наделяется правом управления средствами Фонда.
Задачи по контролю и регулированию деятельности Компании возлагаются на Центральный банк.
Также расширен перечень видов деятельности, которыми могут заниматься самозанятые лица:
• пошив одежды и других изделий из переработанной шерсти;
• изготовление тандыра из глины в домашних условиях;
• изготовление атласа и адраса;
• изготовление бисера (бисероплетение);
• изготовление тюбетеечной продукции в домашних условиях;
• изготовление кузнечной продукции в домашних условиях;
• пчеловодство, а также изготовление пчелиных ульев и их рамок;
• пошив платьев, «курпа» (одеял), покрывал лоскутным методом;
• сбор, выращивание в домашних условиях и реализация грибов;
• изготовление, заточка и реализация ножей;
• изготовление бумажных коробок, бандеролей;
• выращивание тепличной продукции в домашних условиях;
• наклейка этикеток на готовую продукцию;
• изготовление детских игрушек в домашних условиях;
• выращивание и изготовление веников в домашних условиях;
• изготовление обуви для детей с плоскостопием;
• изготовление национальных украшений;
• чеканка, изготовление медной продукции в домашних условиях;
• изготовление ковров, «курпа» (одеял) и подушек из грубой шерсти.
Документом также утверждается «Дорожная карта» по организации и трансформации деятельности Компании.