Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari xodimlarining attestatsiyadan o‘tkaziladi
Davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari xodimlarining malakasini oshirish, ularni stajirovka va attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Mazkur hujjat davlat organlari hamda ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlaridagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari xodimlarining kasbiy salohiyatini oshirish, ularning faoliyatini tizimli tashkil etish va malaka talablariga muvofiqligini ta’minlashga qaratilgan.
Nizomga muvofiq, ichki nazorat bo‘linmalari xodimlari har uch yilda bir marotaba Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan attestatsiyadan o‘tkaziladi.
Attestatsiya ikki bosqichda —  test sinovi va suhbat shaklida tashkil etiladi.
Test sinovi 25 ta savoldan iborat, suhbat jarayonida esa xodimlarning:
– korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi bilimlari;
– korrupsiyaviy xavf-xatarlarni boshqarish;
– manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish;
– murojaatlar bilan ishlash;
– xalqaro standartlar bo‘yicha tayyorgarligi baholanadi.
Talabgor maksimal 100 ball to‘plashi mumkin bo‘lib, attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tish uchun kamida 56 ball olish talab etiladi.
Attestatsiya jarayonlarining shaffofligini ta’minlash maqsadida test va suhbatlar real vaqt rejimida kuzatiladi, jarayon videoyozuvga olinadi, natijalar darhol e’lon qilinadi.
Attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan xodimlarga uch yil muddatga amal qiluvchi guvohnoma beriladi.
Nizomga ko‘ra, ichki nazorat bo‘linmalari xodimlari har yili korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens nazorat yo‘nalishlarida malaka oshirish kurslarida o‘qitiladi.
Malaka oshirish jarayonlari Korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasi elektron platformasi orqali amalga oshiriladi.
Davlat organlari va tashkilotlari o‘z xodimlarining ushbu kurslarda muntazam qatnashishini ta’minlash uchun mas’ul hisoblanadi. Shuningdek, Agentlik tomonidan tasdiqlanadigan reja-jadval asosida maxsus o‘quv kurslari tashkil etilishi belgilangan.
Ichki nazorat bo‘linmalariga birinchi marta tayinlangan xodimlar majburiy tartibda stajirovkadan o‘tadi.
- markaziy apparat xodimlari – Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida;
- hududiy va tarkibiy bo‘linmalar xodimlari — tegishli davlat organlari markaziy apparatlaridagi ichki nazorat bo‘linmalarida stajirovka o‘taydi.
Stajirovka muddati ikki hafta etib belgilangan bo‘lib, undan ozod etishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Stajirovka davomida xodimlarga:
– korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va baholash;
– manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish;
– ISO 37001:2025 xalqaro standarti talablari;
– korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini takomillashtirish;
– huquqbuzarliklarning oldini olish va bartaraf etish mexanizmlari bo‘yicha amaliy ko‘nikmalar beriladi.
Yakunda stajyor hisobot topshiradi hamda suhbat asosida uning kasbiy bilim va amaliy ko‘nikmalari baholanadi.

Сотрудники подразделений внутреннего антикоррупционного контроля будут проходить аттестацию
Утверждено Положение о порядке повышения квалификации, стажировки и аттестации сотрудников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов и организаций.
Документ направлен на повышение профессионального уровня специалистов, работающих в подразделениях внутреннего антикоррупционного контроля государственных органов, а также хозяйственных обществ с долей государства в уставном капитале 50% и более. Кроме того, он призван обеспечить системную организацию их деятельности и соответствие установленным квалификационным требованиям.
Согласно Положению, сотрудники подразделений внутреннего контроля будут проходить аттестацию один раз в три года. Аттестация проводится Агентством по противодействию коррупции.
Процедура включает два этапа: тестирование и собеседование.
Тест состоит из 25 вопросов. В ходе собеседования оцениваются:
• знания в сфере противодействия коррупции;
• навыки управления коррупционными рисками;
• умение предотвращать и урегулировать конфликты интересов;
• работа с обращениями граждан и организаций;
• подготовка в области международных стандартов.
Максимальный результат аттестации составляет 100 баллов. Для успешного прохождения необходимо набрать не менее 56 баллов.
В целях обеспечения прозрачности процедуры тестирование и собеседование будут проводиться под наблюдением в режиме реального времени, весь процесс подлежит видеофиксации, а результаты объявляются сразу после завершения оценки.
Сотрудникам, успешно прошедшим аттестацию, выдается свидетельство сроком действия три года.
Также Положением предусмотрено ежегодное повышение квалификации сотрудников подразделений внутреннего контроля по направлениям противодействия коррупции и комплаенс-контроля.
Обучение будет проводиться через электронную платформу Виртуальной академии по противодействию коррупции.
Государственные органы и организации несут ответственность за обеспечение регулярного участия своих сотрудников в данных курсах. Кроме того, на основании графика, утверждаемого Агентством по противодействию коррупции, будут организовываться специализированные учебные программы.
Сотрудники, впервые назначенные на должности в подразделениях внутреннего контроля, в обязательном порядке будут проходить стажировку.
• сотрудники центрального аппарата проходят стажировку в Агентстве по противодействию коррупции;
• сотрудники территориальных и структурных подразделений – в подразделениях внутреннего контроля центральных аппаратов соответствующих государственных органов.
Срок стажировки установлен в размере двух недель. Освобождение от ее прохождения не допускается.
В период стажировки сотрудники получают практические навыки по следующим направлениям:
• выявление и оценка коррупционных рисков;
• управление конфликтами интересов;
• применение требований международного стандарта ISO 37001:2025;
• совершенствование системы внутреннего антикоррупционного контроля;
• механизмы предупреждения и пресечения коррупционных правонарушений.
По итогам стажировки слушатель представляет отчет, после чего его профессиональные знания и практические навыки оцениваются в ходе собеседования.
С полным текстом Положения можно ознакомиться по соответствующей ссылке.
Если вы столкнулись с проявлениями коррупции, просим сообщить об этом через каналы обратной связи АО «Алмалыкский ГМК»: