+998 71 619 23 33“Loyihaoldi va xarid hujjatlarini kompleks ekspertiza qilish tizimining samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi Prezident qarori (PQ–104-son, 13.03.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko'ra, Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DM “Loyihalar va xaridlar samaradorligini oshirish markazi” DM (Markaz) etib qayta tashkil etiladi.
Quyidagi hujjatlarni Markazda kompleks ekspertizadan o'tkazish amaliyoti bekor qilinadi, jumladan:
2026-yil 1-apreldan – loyihaoldi hujjatlarni ishlab chiqish uchun texnik topshiriqlar. Bunda ular Markazning elektron axborot platformasi (Platforma)da joylashtiriladigan namunaviy shakldan foydalangan holda ishlab chiqiladi;
2026-yil 15-apreldan – qiymati 15 mln AQSH dollari ekvivalentidan kam bo'lgan quyidagi loyihalarning loyihaoldi hujjatlari:
byudjet tizimi byudjetlari, davlat maqsadli jamg'armalari, belgilangan tartibda tashkil etilgan boshqa jamg'armalar, Tiklanish va taraqqiyot jamg'armasi mablag'lari hisobidan moliyalashtiriladigan;
korporativ buyurtmachilar tomonidan amalga oshirilayotgan;
2026-yil 1-sentabrdan bojxona to'lovlari bo'yicha imtiyozlar qo'llagan holda import qilinadigan tovarlar ro'yxati. Bunda mazkur funksiya “O'zbekekspertiza” AJga o'tkaziladi.
Loyihaoldi hujjatlarni ishlab chiquvchi loyiha institutlari va tashkilotlari reytingi yuritiladi
Qarorga ko'ra, 2026-yil 1-sentabrdan boshlab Markazda loyihaoldi hujjatlarni kompleks ekspertiza qilishning quyidagi yangi tartib-taomillari joriy etiladi:
yirik va mega loyihalarning hamda ekspertizadan ijobiy xulosa olgan loyihalarga o'xshash loyihalarning loyihaoldi hujjatlarini ishlab chiqish jarayonida ularning tayyor bo'limlarini parallel ekspertizadan o'tkazish amaliyoti;
taqdim etilgan loyiha ilgari Markazda ekspertizadan o'tgan loyiha bilan o'xshash bo'lsa, Markazning taklifi asosida uning loyihaoldi hujjatini tezlashtirilgan ekspertizadan o'tkazish tartibi.
2026-yil 1-sentabrdan:
Markaz tomonidan Loyihaoldi hujjatlarni ishlab chiquvchi loyiha institutlari va tashkilotlarining reytingi (Reyting)ni yuritish amaliyoti yo'lga qo'yiladi. Bunda:
faoliyati davomida tarmoqlar kesimida ishlab chiqilgan loyihaoldi hujjatlarning kompleks ekspertizasi natijalaridan kelib chiqib, loyiha institutlari va tashkilotlari “yuqori”, “o'rta” va “past” ishonchlilik darajalariga ajratiladi;
Reyting Platformada joylashtirilib, doimiy ravishda yangilab boriladi;
o'rta, yirik va mega loyihalarning loyihaoldi hujjatlarini ishlab chiqish uchun loyiha institutlari va tashkilotlarini tanlashda faqat “eng arzon narx” mezonidan voz kechib, “sifat, tajriba va narx” mezoni majburiy hisoblanadi;
loyiha tashkilotlari va tashabbuskor (buyurtmachilar)ga nisbatan rag'batlantirish choralari joriy etiladi.

+998 71 619 23 33Принято Постановление Президента «О мерах по повышению эффективности системы комплексной экспертизы предпроектной и закупочной документации» (№ПП–104 от 13.03.2026 г.).
Согласно Постановлению, ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» реорганизуется в ГУП «Центр повышения эффективности проектов и закупок» (Центр).
Отменяется практика проведения в Центре комплексной экспертизы следующих документов:
с 1 апреля 2026 года — технических заданий на разработку предпроектной документации. При этом они будут разрабатываться на основе типовых форм, размещенных на электронной информационной платформе Центра (Платформа);
с 15 апреля 2026 года — предпроектной документации по проектам стоимостью менее эквивалента 15 млн долларов США:
финансируемых за счет средств бюджетов бюджетной системы, государственных целевых фондов, иных фондов, созданных в установленном порядке, а также средств Фонда реконструкции и развития;
реализуемых корпоративными заказчиками;
с 1 сентября 2026 года — перечней товаров, импортируемых с применением льгот по таможенным платежам. Данная функция передается в АО «Узбэкэкспертиза».
Будет внедрен рейтинг проектных институтов и организаций, разрабатывающих предпроектную документацию
Согласно Постановлению, с 1 сентября 2026 года в Центре внедряются следующие новые процедуры комплексной экспертизы предпроектной документации:
практика проведения параллельной экспертизы готовых разделов предпроектной документации в процессе их разработки для крупных и мега-проектов, а также проектов, аналогичных тем, по которым ранее получено положительное заключение;
порядок проведения ускоренной экспертизы предпроектной документации на основании предложения Центра, если представленный проект аналогичен проекту, ранее прошедшему экспертизу в Центре.
С 1 сентября 2026 года:
Центром внедряется практика ведения Рейтинга проектных институтов и организаций, разрабатывающих предпроектную документацию (Рейтинг). При этом:
проектные институты и организации будут разделены на уровни «высокой», «средней» и «низкой» надежности исходя из результатов комплексной экспертизы предпроектной документации, разработанной ими в разрезе отраслей;
Рейтинг будет размещен на Платформе и будет постоянно обновляться;
при выборе проектных институтов и организаций для разработки документации по средним, крупным и мега-проектам отменяется критерий исключительно «самой низкой цены», а критерий «качество, опыт и цена» становится обязательным;