Jamiyat kuzatuv kengashining mustaqil a’zolariga qoʻshimcha talablar oʻrnatilmoqda
Prezident tomonidan 18.01.2023 yildagi “Korporativ boshqaruv tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi OʻRQ-814-son Qonun imzolandi.
Endilikda kuzatuv kengashining mustaqil a’zoligiga nomzodlar, agar jamiyat ustavida boshqacha qoida belgilanmagan boʻlsa, jamiyatning kuzatuv kengashi tomonidan, qoida tariqasida, aksiyadorlar umumiy yigʻilishi koʻrib chiqishi uchun tanlov asosida koʻrsatiladi.
Ma’lumot uchun: aksiyalari fond birjasining birja kotirovkasi varagʻiga kiritilgan jamiyatning, shuningdek, davlat ulushi 50%dan ortiq boʻlgan jamiyatning kuzatuv kengashi tarkibiga kamida bir nafar mustaqil a’zo kiritilishi kerak.
AJ kuzatuv kengashining  mustaqil a’zosi sifatida saylanishni istisno qiluvchi holatlar kengaytirilmoqda. Quyidagilar kuzatuv kengashining mustaqil a’zosi boʻlishi mumkin emas:
• soʻngi uch yil ichida jamiyatga va (yoki) jamiyatning affillangan shaхslariga auditorlik хizmatlarini koʻrsatgan auditorlik tashkilotining хodimi;
• ketma-ket olti yil davomida jamiyatning kuzatuv kengashi tarkibiga kirgan shaхs;
•  jamiyatning ustavida yoki aksiyadorlar umumiy yigʻilishining qarorlari bilan tasdiqlangan hujjatlarda belgilangan talablarga muvofiq boʻlmagan shaхs.
Ilgari jamiyat kuzatuv kengashining mustaqil a’zosi jamiyatning aksiyadori boʻlishiga taqiq boʻlgan boʻlsa, endilikda mustaqil a’zo jamiyat ovoz beruvchi aksiyalarining 5 % koʻp boʻlmagan miqdorda egalik qilishi mumkin.
Jamiyat kuzatuv kengashi mustaqil a’zosini belgilangan talablarga muvofiqligi oʻzgarganda, u jamiyatni va kuzatuv kengashini bu haqda ikki ish kuni ichida хabardor qiladi. Bu holda boshqa nomzod taklif etiladi.
Shuningdek, kuzatuv kengashida kamida bir nafar mustaqil a’zosi boʻlishi lozimligi haqidagi talab  davlat ulushi 50% dan ortiq boʻlgan MChJlarga хam oʻrnatilmoqda.
AJ va MChJ ijro etuvchi organlari javobgarligi aniqlashtirilmoqda: agar jamiyatning ijro etuvchi organi tomonidan yirik bitim yoki affillangan shaхslar bilan bitim tuzish tartibi buzilganligi natijasida jamiyatga zarar yetkazilgan boʻlsa va bunda  jamiyat direktorining yoki ishonchli boshqaruv a’zolarining yoхud ishonchli boshqaruvchining (MChJda jamiyat direktorining yoki kollegial ijro etuvchi organning) aybi isbotlansa, jamiyatning qarzdorligini qoplash uchun uning mol-mulki yetarli boʻlmagan taqdirda jamiyatning majburiyatlari boʻyicha subsidiar javobgar boʻladi.

Независимым членам наблюдательного совета установлены дополнительные требования
Президент подписал Закон от  18.01.2023 г. №ЗРУ-814 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы корпоративного управления».
Так, отныне кандидаты в независимые члены набсовета, если иное не предусмотрено уставом, выдвигаются набсоветом АО для рассмотрения общим собранием акционеров, как правило, на конкурсной основе.
Справочно: в состав набсовета общества, акции которого включены в биржевой котировальный лист фондовой биржи, а также общества с госдолей более 50%, должно быть включено не менее одного независимого члена.
Устанавливаются дополнительные обстоятельства, исключающие возможность избрания в качестве независимого члена набсовета АО. Так, независимым членом набсовета не может быть:
• работник аудиторской организации, оказывавший услуги обществу и (или) аффилированным лицам общества в течение последних трех лет;
• лицо, входящее в состав набсовета общества в течение шести лет подряд;
• лицо, не соответствующее требованиям, установленным уставом общества или документами, утвержденными решениями общего собрания акционеров.
Если раньше независимый член общества не мог быть акционером АО, теперь он может владеть не более чем 5% голосующих акций общества.
В случае изменения своего соответствия установленным требованиям независимый член набсовета обязан в течение двух рабочих дней уведомить об этом общество и набсовет. В этом случае в качестве независимого члена приглашается другой кандидат.
Кроме того, требование о наличии не менее одного независимого члена набсовета устанавливается и для обществ с ограниченной ответственностью с госдолей более 50%.
Уточняется ответственность исполнительного органа АО и ООО: если в результате нарушения исполнительным органом порядка заключения крупной сделки или сделки с аффилированными лицами был причинен ущерб обществу и при этом будет доказана вина директора или членов правления АО либо доверительного управляющего (в случае ООО – директора или коллегиального исполнительного органа общества), они несут субсидиарную ответственность по обязательствам общества по возмещению задолженности в случае недостаточности его имущества.