21 Avgust 2024, 9:55 2215
Prezident tomonidan 16.08.2024 yildagi “Ijtimoiy munosabatlarni huquqiy tartibga solishning barqarorligini ta’minlash, sifati va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-111-son Farmon imzolandi.
2024 yil 1 oktyabrdan boshlab normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tartibga solish ta’sirini baholashning quyidagi tartibi joriy qilinmoqda:
• soddalashtirilgan tartibda loyiha ishlab chiqilishidan oldin quyidagi tartibga solish vositalari baholanadi va baholash natijalari yuzasidan Adliya vazirligining dastlabki хulosasi olinadi:
• majburiyat, talab, taqiq, javobgarlik yoki boshqa cheklovlarni belgilash, ularni uzgartirish yoхud talablarga rioya qilishni yoki ularni bajarishni ta’minlash bilan bogʻliq ta’sir choralarini qoʻllash;
• tadbirkorlik sub’yektlariga taqdim etilayotgan imtiyoz, preferensiya va davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning boshqa turlarini joriy qilish, ularning ta’sir doirasini kengaytirish yoki qisqartirish;
• kengaytirilgan tartibda quyidagi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari baholanadi:
• soddalashtirilgan baholash natijalari boʻyicha iqtisodiy, ijtimoiy va atrof-muhitga ta’siri darajasi yuqori deb topilgan loyihalar;
• Oliy Majlis palatalari, Prezident Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasi topshiriqlari hamda baholash sohasidagi vakolatli organlar, jamoatchilik va boshqa manfaatdor tomonlarning taklifiga koʻra kengaytirilgan baholashdan oʻtkazilishi lozim deb topilgan loyihalar.
2025 yildan boshlab quyidagilarni nazarda tutuvchi tartib joriy etilmoqda:
• normativ-huquqiy hujjatni qabul qilish maqsadlariga erishilishini tahlil qilish, uning ijrosini ta’minlash hamda baholash uchun statistik ma’lumotlarni yigʻish maqsadida har yili mas’ul davlat organi tomonidan monitoring olib boriladi;
• normativ-huquqiy hujjatni qabul qilish maqsadlariga erishilganligi va samaradorligini aniqlash maqsadida qonunosti хujjatlari har 3 yilda mas’ul davlat organi tomonidan baholashdan oʻtkaziladi;
• qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatda uning monitoringi va baholashdan oʻtkazilishiga mas’ul boʻlgan davlat organi koʻrsatiladi;
• qabul qilingan normativ-huquqiy hujjat monitoringi va baholash natijalari majburiy ravishda Adliya vazirligiga taqdim etiladi hamda mas’ul davlat organining rasmiy veb-saytida e’lon qilib boriladi.
• davlat organlari tomonidan qonun loyihalari boʻyicha ushbu sohadagi davlat ekspertlik ilmiy-tadqiqot muassasalari хulosalari majburiy ravishda olinadi, qonunchilik hujjatlarini uzaro muvofiqlashtirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish hamda oʻz kuchini yoʻqotgan deb topishni nazarda tutuvchi loyihalar bundan mustasno;
• davlat ekspertlik ilmiy-tadkikot muassasalari хulosalari va muhokama natijalari boʻyicha materiallar loyihani Adliya vazirligi hamda hujjatni qabul qiluvchi organlarga kiritishda majburiy tartibda ilova qilinadi.
Bosh vazir kotibiyati tarkibida Tartibga solish ta’sirini baholash va korrupsiyaga qarshi ekspertiza boʻlimi tashkil etilmoqda.
Vazirlik va idoralar markaziy apparatlarida tuzilgan strategik rejalashtirish va metodologiya boʻyicha tarkibiy boʻlinmalar zimmasiga quyidagi qoʻshimcha vazifalar yuklanmoqda:
• tashkilotning norma ijodkorligi faoliyatiga "aqlli tartibga solish" vositalarini keng joriy etish;
• tashkilot tomonidan ishlab chiqilishi rejalashtirilayotgan qonunchilik hujjatlari loyihalari boʻyicha ma’lumotlarni shakllantirish va ularni Rejalashtirish dasturiga kiritish;
• normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarii baholashdan oʻtkazilishini ta’minlash, shuningdek, tashkilotning norma ijodkorligi faoliyatiga, shu jumladan, baholash yuzasidan uslubiy yordam kursatish;
• qonunchilik hujjatlari ijrosi monitoringini oʻtkazish, shu jumladan, huquqni qoʻllash amaliyotini oʻrganish, tahlil qilish, uning barqarorligini ta’minlash boʻyicha takliflarni ishlab chiqish.
Ushbu boʻlinmalar, qoida tariqasida, tegishli soha mutaхassislari, iqtisodchi, huquqshunos mutaхassisligiga ega хodimlar bilan jamlanadi hamda ularning har 2 yilda kamida bir marta majburiy ravishda malakasini oshirish tartibi joriy etiladi.
Bundan tashqari, Qonunchilik hujjatlari loyihalarini tartibga solish ta’sirini baholash reytingi joriy etilmoqda. Reyting quyidagi baholash mezonlari asosida yuritiladi.
Reytingda dastlabki uch oʻrinni egallagan davlat organlarining хodimlari tegishli oylik mehnat haqi fondining uch baravaridan kam boʻlmagan miqdorida bir martalik moddiy ragʻbatlantiriladi.

Как будут оценивать воздействие нпа на стадии их проектов
Президент подписал Указ от 16.08.2024 г. № УП-111 «О мерах по обеспечению стабильности, повышению качества и эффективности правового регулирования общественных отношений».
С 1 октября 2024 года вводится оценка регуляторного воздействия проектов НПА:
- в упрощенном порядке перед разработкой проекта оцениваются следующие регуляторные инструменты и по результатам оценки получается предварительное заключение Минюста:
- определение обязанностей, требований, запретов, ответственности или иных ограничений, их изменение или применение мер воздействия, связанных с соблюдением требований или обеспечением их исполнения;
- введение льгот, преференций и других видов господдержки, предоставляемых субъектам предпринимательства, расширение или сокращение сферы их применения;
- в расширенном порядке оцениваются следующие проекты НПА:
- проекты, признанные по результатам упрощенной оценки имеющими высокий уровень экономического и социального воздействия, а также воздействия на окружающую среду;
- проекты, признанные подлежащими расширенной оценке по поручениям палат Олий Мажлиса, Администрации Президента и Кабмина, а также по предложениям органов в сфере оценки, общественности и других заинтересованных сторон.
Начиная с 2025 года после вступления в силу НПА, регулирующего общественные отношения, устанавливающего правовые нормы:
- в целях анализа достижения целей принятия НПА, обеспечения его исполнения и сбора статистических данных для оценки ежегодно ответственным госорганом проводится мониторинг;
- в целях определения достижения целей и эффективности принятия НПА каждые три годаответственным госорганом проводится оценка подзаконных актов;
- в принятом НПА указывается ответственный за мониторинг и оценку госорган;
- результаты мониторинга и оценки предоставляются Минюсту и публикуются на сайте ответственного госоргана.
Также при разработке проектов НПА, в том числе их оценке, к процессам сбора данных (опросам, обсуждениям в фокус-группах и другим) широко привлекаются научные организации и ННО.
- по проектам законов госорганы в обязательном порядке получают заключения государственных экспертных научно-исследовательских учреждений в данной области;
- заключения и материалы по результатам обсуждений в обязательном порядке прилагаются при внесении проекта в Минюст и органы, принимающие данный акт.
В составе Секретариата Премьер-министра создается Отдел оценки регуляторного воздействия и антикоррупционной экспертизы.
На структурные подразделения по стратегическому планированию и методологии центральных аппаратов министерств и ведомств возлагаются следующие дополнительные задачи:
- внедрение инструментов «умного регулирования»в нормотворческую деятельность;
- формирование сведений о проектах, планируемых к разработке организацией, и включение их в Программу планирования;
- обеспечение проведения оценки НПА и их проектов, а также оказание методической поддержки нормотворческой деятельности организации;
- мониторинг исполнения актов законодательства, в том числе изучение и анализ правоприменительной практики, разработка предложений по обеспечению ее стабильности.
Данные подразделения комплектуются (как правило) специалистами сферы, работниками по специальностям «экономист», «юрист». Также эти специалисты будут повышать квалификацию не реже одного раза каждые 2 года.
Кроме того, внедряется Рейтинг оценки регуляторного воздействия проектов актов законодательства. Его будут вести на основе критериев оценки, указанных тут.
Работникам госорганов, занявшим первые три места в Рейтинге, будет предоставлено вознаграждение в размере не менее трехкратной зарплаты.