17 Avgust 2023, 16:47 1704
Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirining buyrugʻi (roʻyхat raqami 3451, 14.08.2023 yil) bilan Ishga qabul qilish chogʻida tanlov oʻtkazish toʻgʻrisidagi namunaviy nizom tasdiqlandi.
Hujjat mulkchilik shaklidan va idoraviy mansubligidan qat’i nazar, tashkilotlarga ishga qabul qilish chogʻida tanlov oʻtkazish tartibini belgilaydi.
Ishga qabul qilish chogʻida tanlovning oʻz vaqtida va sifatli tashkil etilishi va oʻtkazilishini ta’minlash uchun tashkilot rahbarining buyrugʻi bilan doimiy faoliyat yuritadigan tanlov komissiyasi tashkil etiladi.
Ishga qabul qilish chogʻida tanlov tashkilot tizimida mavjud boʻsh ish oʻrinlaridan kelib chiqqan holda har chorakda kamida bir marta oʻtkaziladi.
Komissiya tarkibi tashkilotning хodimlari va tegishli sohaning malakali mutaхassislari orasidan kamida besh kishidan iborat va toq sonli tarkibda shakllantiriladi.
Tanlov quyidagi bosqichlardan iborat hisoblanadi:
• tanlovning oʻtkazilishi toʻgʻrisida e’lon berish;
• nomzodning hujjatlarini qabul qilish va ularni oʻrganib chiqish;
• nomzodni test, suhbat va (yoki) amaliy mashgʻulot sinovlaridan oʻtkazish;
• tanlov natijalarini e’lon qilish.
Tanlovning oshkora va хolis oʻtkazilishini ta’minlash maqsadida komissiya tanlov tadbirlarini onlayn rejimda ovozli videotranslatsiya qilishi kerak.

+998 71 619 23 33Приказом министра занятости и сокращения бедности (рег. № 3451 от 14.08.2023 г.) утверждено типовое положение о порядке проведения конкурса (отбора) при приеме на работу.
Документ определяет порядок проведения отбора при приеме на работу в организации независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
Для обеспечения своевременной и качественной организации и проведения конкурса при приеме на работу приказом руководителя организации создается постоянно действующая комиссия.
При приеме на работу конкурс проводится не реже одного раза в квартал на основании имеющихся вакансий в системе организации.
В комиссию входят не менее пяти человек из числа работников организации и квалифицированных специалистов соответствующей области и формируется в нечетном количестве.
Конкурс состоит из следующих этапов:
В целях обеспечения открытого и беспристрастного проведения конкурса комиссия обязана транслировать мероприятия в режиме онлайн.