"Davlat xaridlari toʻgʻrisida"gi Qonuniga muhim oʻzgartirishlar
2025 yil 1 martdan Oʻzbekiston Respublikasining "Davlat xaridlari toʻgʻrisida"gi Qonuniga muhim oʻzgartirishlar kuchga kirdi
Yangiliklar davlat xaridlari tizimining samaradorligi, shaffofligi va barqarorligini oshirishga qaratilgan.  Oʻzgartirish va qoʻshimchalar orasida xarid qilish tartib-taomillarining ikkita yangi turi, hadli kelishuvni tuzish qoidalarining yangilanishi, davlat xaridlari tamoyillarining toʻldirilishi, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish choralarining kuchaytirilishi bor.
Ayrim asosiy oʻzgarishlar haqida batafsil toʻxtalib oʻtamiz:
Davlat xaridlarining ikkita yangi turi joriy etildi: kichik qiymatdagi xaridlarning soddalashtirilgan tartibi va ikki bosqichli davlat xaridlari. Ularni tuzish tartibi Qonunga kiritilgan qoʻshimcha 5-1 va 8-1-boblar bilan tartibga solinadi.
1. Kam qiymatli xarid qilishning soddalashtirilgan tartib-taomili xarid qilish tartib-taomillari axborotining ochiq manbalaridagi narxlarni taqqoslash yoʻli bilan yoki tovarlarni, ishlarni, xizmatlarni kamida uchta potensial yetkazib beruvchidan narxlarni soʻrab olish yoʻli bilan oʻtkaziladi. Xaridning bu turi tovar (ish, xizmat)larni kam miqdorda sotib olish jarayonini tezlashtiradi.
Ushbu xaridlar Qonunning 61-moddasida nazarda tutilgan xarid oʻrniga amalga oshirildi.
Bunday xarid quyidagi cheklovlar bilan amalga oshirilishi mumkin:
- Korporativ buyurtmachilar uchun bitta shartnoma boʻyicha bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravarigacha;
- BHMning 25 baravarigacha - byudjet tashkilotlari uchun;
Soddalashtirilgan tartib-taomil boʻyicha xaridlarning umumiy yillik hajmi korporativ buyurtmachilar uchun BHMning 1000 baravaridan va byudjet buyurtmachilari uchun BHMning 500 baravaridan oshmasligi kerak.
Soddalashtirilgan xaridda ESGZda e’lon berish talab etilmaydi. Eng past narxni taklif qilgan ishtirokchi gʻolib deb topiladi. Tuzilgan shartnoma toʻgʻrisidagi ma’lumotlar 5 ish kuni ichida YaIDXPga joylashtiriladi.
1. Ikki bosqichli davlat xaridlari - xaridlarning raqobatli turi boʻlib, oʻzaro bogʻliq ikki bosqichda amalga oshiriladi. Xaridlarning ushbu turi murakkab tovarlar, ishlar va xizmatlar uchun moʻljallangan boʻlib, ular boʻyicha barcha texnik va ekspluatatsion xususiyatlarni oldindan aniqlash mumkin emas (masalan, innovatsion ishlanmalar yoki yirik qurilish loyihalari).
Birinchi bosqichda ishtirokchilar oʻzlarining texnik takliflarini beradilar. Takliflarni koʻrib chiqishda buyurtmachining ehtiyojlari, sotib olinadigan buyumning maqsadi va vazifalari hisobga olinadi, natijada malakali ishtirokchilar tanlab olinadi.
Ikkinchi bosqich kamida ikki nafar ishtirokchi birinchi bosqichdan oʻtgan taqdirda oʻtkaziladi. Ikkinchi bosqichga kelib buyurtmachi kelib tushgan dastlabki takliflarga muvofiq oʻzining dastlabki talablarini qayta koʻrib chiqadi va takomillashtiradi, bunda xarid predmetini oʻzgartirishga yoʻl qoʻyilmaydi. Shundan soʻng, 20 ish kuni ichida birinchi bosqichdan muvaffaqiyatli oʻtgan ishtirokchilarga oʻzgartirilgan xarid hujjatlari yuboriladi va yakuniy takliflarni taqdim etish orqali xaridda ishtirok etish taklif etiladi.
Ikki bosqichli xarid natijalariga koʻra buyurtmachi gʻolib bilan shartnoma tuzadi va u toʻgʻrisidagi axborotni 5 ish kuni ichida YaIDXPga joylashtiradi.
1. Toʻgʻridan toʻgʻri shartnomalar tuzish mumkin boʻlgan holatlar roʻyxati kengaytirilib, Qonunning 71-moddasi bilan toʻldirildi.
Tuzilgan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar toʻgʻrisidagi axborotni davlat buyurtmachilari ular tuzilgan paytdan e’tiboran besh ish kuni ichida maxsus axborot portaliga joylashtirishi shart.
Agar tuzilgan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar toʻgʻrisidagi axborot maxsus axborot portaliga joylashtirilmagan boʻlsa, ushbu shartnomalar boʻyicha toʻlov amalga oshirilmaydi.
1. Hadli kelishuv tuzishni nazarda tutuvchi 38-2-modda kiritildi. Bu, ayniqsa, yil davomida muntazam ravishda tovarlar yoki xizmatlarni xarid qilish kerak boʻlsa, juda qulay.
Buyurtmachi tanlov yoki tender natijalari boʻyicha aniqlanadigan bir necha gʻolib bilan bir yildan uch yilgacha muddatga hadli kelishuv tuzishi mumkin.
Xarid qilish hujjatlarida buyurtmachi hadli kelishuv tuzishni shartlarini, shuningdek hadli bitimning amal qilish muddati davomida moʻljallanayotgan xaridlar hajmidan kelib chiqqan holda tovarlarning (ishlarning, xizmatlarning) umumiy hajmini koʻrsatadi. Bunda davlat buyurtmachisi hadli bitimda koʻrsatilgan toʻliq summaga shartnoma tuzishi shart emas.
. Hadli bitimlarni tuzish va amalga oshirish xarid shartlarini ma’lum muddatga oldindan belgilash imkonini beradi.
Yangilangan "Davlat xaridlari toʻgʻrisida"gi Qonun davlat xaridlarining samarali, shaffof va barqaror tizimini yanada rivojlantirish, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish, nazoratni kuchaytirish, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kamaytirish va xaridlar tizimiga boʻlgan ishonchni mustahkamlashga qaratilgan.

Изменения в Законе Республики Узбекистан "О государственных закупках"
С 1 марта 2025 года  вступили в силу важные изменения в Законе Республики Узбекистан "О государственных закупках".
Нововведения направлены на повышение эффективности, прозрачности и устойчивости системы госзакупок.  В числе изменений и дополнений - два новых вида закупочных процедур, обновление правил заключения рамочных соглашений, дополнение принципов государственных закупок, усиление мер по предотвращению конфликта интересов.
Остановимся более подробно на некоторых ключевых изменениях:
Введены два новых вида государственных закупок: упрощенная процедура закупки малой стоимости и двухэтапные государственные закупки. Порядок их заключения регулируется дополненными в Закон главами 5-1 и 8-1
1. Упрощенная процедура закупки малой стоимости проводится путем сравнения цен из открытых источников информации закупочных процедур, либо запросом цен не менее, чем у трех потенциальных поставщиков товаров, работ, услуг. Данный вид закупки ускоряет процесс приобретения товаров (работ, услуг) в небольшом количестве.
Эта закупка пришла на смену закупки, ранее предусмотренной статьей 61Закона.
Такая закупка возможна при следующих ограничениях:
- До 50 базовых расчётных величин по одному договору для корпоративных заказчиков;
- До 25 БРВ — для бюджетных организаций;
Общий годовой объём закупок по упрощённой процедуре не должен превышать 1000 БРВ для корпоративных и 500 БРВ — для бюджетных заказчиков.
При упрощенной закупке не требуется размещать объявление в ЭСГЗ. Победителем признается участник, предложивший наименьшую цену. Информация о заключенном договоре размещается на СИП в течение 5 рабочих дней.
2. Двухэтапные государственные закупки - конкурентный вид закупок, проводится в два взаимосвязанных этапа. Данный вид закупок предназначен для сложных товаров, работ и услуг, по которым невозможно заранее определить все технические и эксплуатационные характеристики (например, инновационные разработки или крупные строительные проекты).
На первом этапе участники предоставляют свои технические предложения. При рассмотрении предложений учитываются потребности заказчика, назначение и функции закупаемого предмета, в итоге отбираются квалифицированные участники.
Второй этап проводится, если не менее двух участников прошли первый этап. Ко второму этапу заказчик пересматривает и совершенствует свои первоначальные требования в соответствии с поступившими первоначальными предложениями, при этом изменение предмета закупки не допускается. Далее в течение 20 рабочих дней участникам, успешно прошедшим первый этап, направляется измененная закупочная документация и предлагается принять участие в закупке путем предоставления своих окончательных предложений.
По результатам двухэтапной закупки заказчик заключает с победителем договор и размещает информацию о нем на СИП в течение 5 рабочих дней.
3. Расширен перечень случаев, когда возможно заключение прямых договоров, он дополнен в статье 71 Закона.
Информацию о заключенных прямых договорах государственные заказчики обязаны размещать на специальном информационном портале в течение пяти рабочих дней с момента их заключения.
Если информация о заключенных прямых договорах не была размещена на специальном информационном портале, то оплата по этим договорам не производится.
4. Введена статья 38-2, предусматривающая заключение рамочных соглашений. Это особенно удобно, если нужно закупать товары или услуги регулярно в течение года.
Заказчик может заключить рамочное соглашение с несколькими победителями, определяемыми по результатам отбора или тендера на срок от одного года до трех лет.
В закупочной документации заказчик указывает условия заключения рамочного соглашения, а также общий объем товаров (работ, услуг) исходя из предполагаемого объема закупок в течение срока действия рамочного соглашения. При этом государственный заказчик не обязан заключать договор на полную сумму, указанную в рамочном соглашении.
Заключение и реализации рамочных соглашений позволит заранее фиксировать условия закупки на определённый период.
Обновленный Закон «О Государственных закупках» направлен на дальнейшее развитие эффективной, прозрачной и устойчивой системы государственных закупок, предотвращение конфликта интересов, усиление контроля, снижение коррупционных рисков и укрепление доверия к системе закупок.