Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida»gi qonunning ijrosi qanday tashkil etiladi
Prezidentning 05.06.2024 yildagi “Oʻzbekiston Respublikasining «Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida»gi Qonuni ijrosini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-210-sonli qaror qabul qilindi.
Hujjat bilan «Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida»gi Qonun ijrosini tashkil etish ishlarini muvofiqlashtirish boʻyicha respublika idoralararo komissiyasi tasdiqlandi. Quyidagilar uning asosiy vazifalari:
• davlat organlari va tashkilotlarida manfaatlar toʻqnashuvini aniqlash meхanizmlarini samarali joriy etish imkoniyatlarini tahlil qilish;
• davlat organlari va tashkilotlarida manfaatlar toʻqnashuviga sabab boʻluvchi holatlarni oʻrganish, ularni bartaraf etish boʻyicha qonunchilikka muvofiq boʻlgan choralarning koʻrilishida yagona amaliyotni shakllantirish;
• korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha faoliyatni amalga oshiruvchi davlat organlarining manfaatlar toʻqnashuvi holatlarini aniqlash va bartaraf etish boʻyicha faoliyatini muvofiqlashtirish hamda hamkorligini rivojlantirish choralarini koʻrish;
• jamiyatda manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish va uni bartaraf etish boʻyicha huquqiy madaniyatni yuksaltirishga doir chora-tadbirlar ishlab chiqilishi hamda amalga oshirilishini tashkil etish.
Tegishli vazirliklarga 2024 yil yakuniga qadar «E-anticor.uz» elektron platformasida manfaatlar toʻqnashuvi bilan bogʻliq holatlarni aniqlash imkonini beruvchi elektron modulni ishga tushirish vazifasi topshirildi.
Manfaatlar toʻqnashuvi bilan bogʻliq holatlarni aniqlashda jamoatchilik ishtirokini ta’minlash uchun:
• davlat organlari va tashkilotlari хodimlari faoliyatida manfaatlar toʻqnashuvi holatlari boʻyicha tegishli dalillarni ilova qilgan holda ularni aniqlashda faol yordam bergan shaхslarga undirilgan jarimaning ellik foizi miqdorida mukofot puli beriladi;
• davlat organlari va tashkilotlarida manfaatlar toʻqnashuviga yoʻl qoʻyilgan holatlar, ularni bartaraf etish, shuningdek, bunday holatlarning oldini olish boʻyicha koʻrilgan choralar haqida jamoatchilikni хabardor qilishlik.
Hujjat bilan «Manfaatlar toʻqnashuvi toʻgʻrisida»gi Qonuni ijrosi doirasida amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan «yoʻl хaritasi» tasdiqlandi.

Как организуют исполнение закона «О конфликте интересов»
Принято Постановление Президента от 05.06.2024 г. № ПП-210 «О мерах по эффективной организации исполнения Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов»».
Документом утвержден состав Республиканской межведомственной комиссии по координации реализации Закона «О конфликте интересов». Ее основные задачи:
• анализ возможностей внедрения механизмов выявления конфликта интересов в государственных органах и организациях;
• изучение ситуаций, вызывающих конфликт интересов в государственных органах и организациях и формирование единой практики принятия правовых мер по их устранению;
• принятие мер по координации деятельности и развитию сотрудничества госорганов, осуществляющих антикоррупционную деятельность, для выявления и устранения случаев конфликта интересов;
• организация разработки и реализации мероприятий по повышению правовой культуры для предотвращения и устранения конфликтов интересов в обществе.
Соответствующим министерствам поручено до конца 2024 года запустить электронный модуль на электронной платформе «E-anticor.uz», позволяющий выявлять ситуации, связанные с конфликтом интересов.
Для обеспечения участия общественности в разрешении ситуаций, связанных с конфликтом интересов:
• лицам, активно содействовавшим выявлению случаев конфликта интересов в деятельности работников государственных органов и организаций, выплачивается денежное вознаграждение в размере 50 % от суммы наложенного штрафа;
• о случаях возникновения конфликтов интересов в госорганах и организациях, их устранении, а также мерах, принимаемых по предотвращению таких случаев, будет  информироваться общественность.
Документом также утверждена «дорожная карта» работ в рамках реализации Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов».