Normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalari korrupsiogen omillarga tekshiriladi
Prezident tomonidan 09.08.2023 yildagi “Normativ-huquqiy hujjatlarning va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi toʻgʻrisida”gi OʻRQ-860-son Qonun imzolandi.
Qonun normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasi sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat.
Quyidagilar normativ-huquqiy hujjatlar va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizasini oʻtkazuvchi sub’yektlar hisoblanadi:
• Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi;
• adliya organlari;
• normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiquvchi davlat organlari;
• tegishli normativ-huquqiy hujjatlar ijrosini ta’minlash vazifasi yuklatilgan davlat organlari va tashkilotlari.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi jamoatchilik e’tiborini tortgan va OAV hamda ijtimoiy tarmoqlarda turli muhokama va munozaralarga sabab boʻlgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan oʻtkazishga haqli.
Korrupsiyaga qarshi ekspertizada jamoatchilik ishtiroki tartibi alohida belgilangan. Jumladan, NNT, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari va OAV normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini korrupsiyaga qarshi jamoatchilik ekspertizasini oʻtkazib, korrupsiogen omillarni bartaraf etish haqida takliflar kiritish huquqiga ega.

НПА и их проекты проверят на наличие коррупциогенных факторов
Президент подписал Закон от 09.08.2023 г. № ЗРУ-860 «Об антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов».
Документ направлен на регулирование отношений в области антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов.
К субъектам, проводящим антикоррупционную экспертизу НПА и их проектов, отнесены:
• Агентство по противодействию коррупции;
• органы юстиции;
• юрслужбы госорганов и организаций, являющихся разработчиками проектов НПА;
• госорганы и организации, на которые возложено обеспечение исполнения соответствующих НПА.
Агентство по противодействию коррупции вправе назначать антикоррупционную экспертизу проектов НПА, привлекших внимание общественности и ставших причиной различных обсуждений и дискуссий в СМИ и соцсетях, в ходе обсуждения которых было высказано много мнений о наличии коррупциогенных факторов.
Отдельно предусмотрен порядок участия общественности в проведении антикоррупционной экспертизы. Так, ННО, органы самоуправления граждан и СМИ вправе проводить общественную экспертизу проектов НПА и дать предложения по устранению коррупциогенных факторов. Представленные предложения подлежат обязательному рассмотрению госорганами и организациями.