“Dolzarb bir oylik” da OKMK faol
Ma'lumki, Prezidentimizning “Mahallalarda tomorqalardan samarali foydalanishni tashkil etish orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan ishlarni yanada jadallashtirish to‘g‘risida”gi farmoyishiga ko‘ra, 2025-yil 11-martdan boshlab “Dolzarb bir oylik” safarbarligi e'lon qilindi.
Farmoyishga ko‘ra, “Olmaliq KMK” AJ rahbariyatiga biriktirilgan Farg‘ona viloyati Oltiariq tumanida ham aholi tomorqalariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekishga ko‘maklashish, mavjud masalalarni aniqlab ularni bartaraf etish, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning daromad manbaini oshirishga qaratilgan bir qator ishlar olib borilmoqda.
Xususan, tumanning “Qo‘rg‘oncha”, “Zilol”, “Istiqlol”, “Qiziltepa” MFYlarda aholining tomorqadan samarali foydalanishiga ko‘maklashish maqsadida tomorqalarni sug‘orish uchun artezian quduq qazish ishlari tashkil etilmoqda. Bugungi kun holatiga 4 ta quduq foydalanishga topshirildi.
Daromadi past oilalar uchun homiylik asosida yengil tipdagi issiqxonalar qurilishi rejalashtirilmoqda.
Ramazon oyi munosabati bilan OKMK mehnat jamoasi nomidan 100 ta ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar uchun oziq-ovqat to‘plamlari hadya qilindi.
OKMK Boshqaruv kengashining tegishli qaroriga asosan, Oltiariq tumani “Zilol” MFYdagi 420 ta xonadonni uzoq yillardan buyon qiynab kelayotgan ichimlik suvi masalasini hal qilish maqsadida 200 metr chuqurlikdan ichimlik suvi chiqarilib, 3,5 km masofaga tarmoq tortib beriladi.
Shuningdek, Oltiariq tumanidagi 120 ta o‘ringa mo‘ljallangan ta'mirtalab holatdagi 15-maktabgacha ta'lim tashkiloti OKMK homiyligi asosida to‘liq ta'mirlanadigan bo‘ldi.

АГМК активно участвует в инициативе «Ударный месячник»
На основании Распоряжения Президента Республики Узбекистан «О дальнейшем ускорении работы, направленной на повышение занятости и доходов населения путем организации эффективного использования приусадебных участков в махаллях» с 11 марта 2025 года стартовала акция «Ударный месячник».
В рамках данного распоряжения АО «Алмалыкский ГМК» ведет на закрепленном за ним  Алтыарыкском районе Ферганской области работу по оказанию помощи населению в посеве сельскохозяйственных культур на приусадебных участках, решению актуальных проблем и увеличению источников дохода малообеспеченных семей.
В частности махаллях «Кургонча», «Зилол», «Истиклол» и «Кизилтепа» организовано бурение артезианских скважин для обеспечения полива приусадебных участков. На сегодняшний день 4 скважины уже введены в эксплуатацию.
В рамках спонсорской помощи планируется строительство теплиц для семей с низким доходом.
В честь священного месяца Рамазан от имени трудового коллектива АГМК 100 малообеспеченным семьям были переданы продуктовые наборы.
Также будет решена многолетняя проблема с питьевой водой для 420 домохозяйств махалли «Зилол». В рамках проекта будет пробурена 200-метровая скважина и проложена 3,5 км водопроводная сеть.
Кроме этого, дошкольная образовательная организация №15 на 120 мест, находящяяся в аварийном состоянии, будет полностью отремонтирована за счет спонсорской помощи АГМК.