“Dolzarb bir oylik” da OKMK faol
Ma'lumki, Prezidentimizning “Mahallalarda tomorqalardan samarali foydalanishni tashkil etish orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan ishlarni yanada jadallashtirish to‘g‘risida”gi farmoyishiga ko‘ra, 2025-yil 11-martdan boshlab “Dolzarb bir oylik” safarbarligi e'lon qilindi.
Farmoyishga ko‘ra, “Olmaliq KMK” AJ rahbariyatiga biriktirilgan Farg‘ona viloyati Oltiariq tumanida ham aholi tomorqalariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekishga ko‘maklashish, mavjud masalalarni aniqlab ularni bartaraf etish, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning daromad manbaini oshirishga qaratilgan bir qator ishlar olib borilmoqda.
Xususan, tumanning “Qo‘rg‘oncha”, “Zilol”, “Istiqlol”, “Qiziltepa” MFYlarda aholining tomorqadan samarali foydalanishiga ko‘maklashish maqsadida tomorqalarni sug‘orish uchun artezian quduq qazish ishlari tashkil etilmoqda. Bugungi kun holatiga 4 ta quduq foydalanishga topshirildi.
Daromadi past oilalar uchun homiylik asosida yengil tipdagi issiqxonalar qurilishi rejalashtirilmoqda.
Ramazon oyi munosabati bilan OKMK mehnat jamoasi nomidan 100 ta ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar uchun oziq-ovqat to‘plamlari hadya qilindi.
OKMK Boshqaruv kengashining tegishli qaroriga asosan, Oltiariq tumani “Zilol” MFYdagi 420 ta xonadonni uzoq yillardan buyon qiynab kelayotgan ichimlik suvi masalasini hal qilish maqsadida 200 metr chuqurlikdan ichimlik suvi chiqarilib, 3,5 km masofaga tarmoq tortib beriladi.
Shuningdek, Oltiariq tumanidagi 120 ta o‘ringa mo‘ljallangan ta'mirtalab holatdagi 15-maktabgacha ta'lim tashkiloti OKMK homiyligi asosida to‘liq ta'mirlanadigan bo‘ldi.

AMMC actively participates in the “Stepped-up Month” initiative
Based on the Order of the President of the Republic of Uzbekistan "On further acceleration of work aimed at increasing employment and income of the population by organizing the effective use of household plots in mahallas", the "Shock Month" campaign was launched on 11 March 2025.
Within the framework of this order, Almalyk MMC is working in the Altyarik district of the Fergana region assigned to it to assist the population in sowing agricultural crops on household plots, solving urgent problems and increasing sources of income for low-income families.
In particular, in the mahallas of "Kurgoncha", "Zilol", "Istiklol" and "Kiziltepa", the drilling of artesian wells has been organized to ensure irrigation of household plots. To date, 4 wells have already been put into operation.
As part of sponsorship assistance, it is planned to build greenhouses for low-income families.
In honor of the holy month of Ramadan, food packages were handed over to 100 low-income families on behalf of the AMMC workforce.
The long-standing problem with drinking water for 420 households in the Zilol mahalla will also be solved. As part of the project, a 200-meter well will be drilled and a 3.5 km water supply network will be laid.
In addition, Preschool Educational Institution No. 15 for 120 children, which is in emergency condition, will be completely repaired through sponsorship from AMMC.