06 Fevral 2025, 9:55 1664
Ma'lumki, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil 14-15 oktyabr kunlari Toshkent viloyatiga tashrifi chog‘ida “Sanoat uchburchagi” dasturi doirasida tarmoq korxonalari hamda kichik tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berilgan edi.
Ushbu vazifaning ijrosini ta'minlash maqsadida Olmaliq kon-metalurgiya kombinati tomonidan bir qator ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, mahalliy sanoatni rivojlantirish yo‘nalishida amaliy ishlarni tashkil etish uchun Olmaliq shahri atrofidagi tadbirkorlar uchun joriy yilning 5-fevral kuni seminar tashkil etildi.
OKMK mahalliylashtirish bo‘limi tomonidan tashkil etilgan seminarda mas'ullar hududlarda faoliyat yuritib kelayotgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazishdi.
Piskent tumani hokimligida tashkil etilgan tadbirda Toshkent viloyati hokimining mahalliy sanoatni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yordamchisi Umid Ubaydullayev, “Olmaliq KMK” AJ Mahalliylashtirish bo‘limi boshlig‘i Abbos Abdullayev, Piskent tuman hokimi o‘rinbosari Alisher To‘xtayev, Piskent savdo-sanoat palatasi rahbari Nodir Qodirqulov hamda Piskent, Bo‘ka va Bekobod tumanlari tadbirkorlari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda tadbirkorlik sub'ektlari va sanoat korxonalari o‘rtasida kooperasiyani rivojlantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash hamda “Sanoat uchburchagi” doirasida yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tadbirkorlarning taklif va muammolari tinglanib, ularga tegishli tavsiyalar berildi.
Tadbir davomida tadbikorlarga Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining faoliyati hamda import qilinadigan mahsulotlar bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi. Ishbilarmonlar o‘z faoliyatini yanada kengaytirish va OKMK bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlariga ega ekanligi ta'kidlandi.
Ma'lumot uchun: dasturda belgilangan vazifalarni amalga oshirish maqsadida 2024-yilning noyabr oyida Ishlab chiqarishni kooperatsiya va klaster asosida tashkil etish – “Sanoat uchburchagi” dasturi asosida import mahsulotlari yarmarkasi o‘tkazildi. Yarmarkada mahalliy tadbirkorlarga kombinat tomonidan import qilinadigan mahsulotlar namoyish etilib, bir qator import mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgan.

AMMC Implements the “Industrial Triangle” Program
During the visit of President Shavkat Mirziyoyev to the Tashkent region on October 14-15, 2024, it was instructed to expand cooperation ties between large enterprises and small businesses within the framework of the Industrial Triangle program.
Almalyk Mining and Metallurgical Complex is actively working to fulfill this task.
Thus, on February 5 of this year, the localization department of AMMC held a workshop for entrepreneurs located in the vicinity of Almalyk, during which business representatives could directly communicate with responsible persons. The goal is to establish interaction and promote the development of local industry.
The event took place at the Pskent District Administration and brought together representatives of various structures: Assistant Head of Tashkent Region Administration on industrial development Umid Ubaydullaev, Head of the AMMC localization department Abbos Abdullaev, Deputy Head of Pskent District Administration Alisher Tukhtayev, Head of the Pskent Chamber of Commerce and Industry Nodir Kodirkulov, as well as entrepreneurs from Pskent, Bukinsky and Bekabad districts.
The meeting discussed issues of strengthening cooperation between industrial enterprises and entrepreneurs, supporting local producers and implementing new projects within the program. The participants also expressed their proposals and received recommendations for solving emerging problems.
The entrepreneurs were provided with information about the activities of AMMC and the list of imported goods. They also emphasized additional opportunities for expanding their production and cooperation with the plant. For reference: In November 2024, as part of the program, a fair of import-substituting products was held, during which local entrepreneurs were able to get acquainted with the goods that AMMC purchases abroad and conclude agreements on localizing the production of a number of items.