06 Fevral 2025, 9:55 1664
Ma'lumki, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil 14-15 oktyabr kunlari Toshkent viloyatiga tashrifi chog‘ida “Sanoat uchburchagi” dasturi doirasida tarmoq korxonalari hamda kichik tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berilgan edi.
Ushbu vazifaning ijrosini ta'minlash maqsadida Olmaliq kon-metalurgiya kombinati tomonidan bir qator ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, mahalliy sanoatni rivojlantirish yo‘nalishida amaliy ishlarni tashkil etish uchun Olmaliq shahri atrofidagi tadbirkorlar uchun joriy yilning 5-fevral kuni seminar tashkil etildi.
OKMK mahalliylashtirish bo‘limi tomonidan tashkil etilgan seminarda mas'ullar hududlarda faoliyat yuritib kelayotgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazishdi.
Piskent tumani hokimligida tashkil etilgan tadbirda Toshkent viloyati hokimining mahalliy sanoatni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yordamchisi Umid Ubaydullayev, “Olmaliq KMK” AJ Mahalliylashtirish bo‘limi boshlig‘i Abbos Abdullayev, Piskent tuman hokimi o‘rinbosari Alisher To‘xtayev, Piskent savdo-sanoat palatasi rahbari Nodir Qodirqulov hamda Piskent, Bo‘ka va Bekobod tumanlari tadbirkorlari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda tadbirkorlik sub'ektlari va sanoat korxonalari o‘rtasida kooperasiyani rivojlantirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash hamda “Sanoat uchburchagi” doirasida yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tadbirkorlarning taklif va muammolari tinglanib, ularga tegishli tavsiyalar berildi.
Tadbir davomida tadbikorlarga Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining faoliyati hamda import qilinadigan mahsulotlar bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi. Ishbilarmonlar o‘z faoliyatini yanada kengaytirish va OKMK bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlariga ega ekanligi ta'kidlandi.
Ma'lumot uchun: dasturda belgilangan vazifalarni amalga oshirish maqsadida 2024-yilning noyabr oyida Ishlab chiqarishni kooperatsiya va klaster asosida tashkil etish – “Sanoat uchburchagi” dasturi asosida import mahsulotlari yarmarkasi o‘tkazildi. Yarmarkada mahalliy tadbirkorlarga kombinat tomonidan import qilinadigan mahsulotlar namoyish etilib, bir qator import mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgan.

АГМК реализует программу «Промышленный треугольник»
В ходе визита Президента Шавката Мирзиёева в Ташкентскую область 14–15 октября 2024 года было поручено расширить кооперационные связи между крупными предприятиями и малым бизнесом в рамках программы «Промышленный треугольник».
Алмалыкский горно-металлургический комбинат активно работает над выполнением этой задачи.
Так, 5 февраля текущего года отдел локализации АГМК провел семинар для предпринимателей, расположенных в окрестностях Алмалыка, в рамках которого представители бизнеса могли напрямую пообщаться с ответственными лицами. Цель – наладить взаимодействие и способствовать развитию местной промышленности.
Мероприятие состоялось в хокимияте Пскентского района и собрало представителей различных структур: помощника хокима Ташкентской области по вопросам развития промышленности Умида Убайдуллаева, начальника отдела локализации АГМК Аббоса Абдуллаева, заместителя хокима Пскентского района Алишера Тухтаева, руководителя Пскентской Торгово-промышленной палаты Нодира Кодиркулова, а также предпринимателей из Пскентского, Букинского и Бекабадского районов.
На встрече обсуждались вопросы укрепления сотрудничества между промышленными предприятиями и предпринимателями, поддержки местных производителей и реализации новых проектов в рамках программы. Также участники высказали свои предложения и получили рекомендации по решению возникающих проблем.
Предпринимателям представили информацию о деятельности АГМК и перечне импортируемых товаров. Они также подчеркнули дополнительные возможности для расширения их производства и сотрудничества с комбинатом.
Для справки: В ноябре 2024 года в рамках программы была проведена ярмарка импортозамещающей продукции, в ходе которой местные предприниматели смогли ознакомиться с товарами, которые закупает АГМК за рубежом, и заключить договоренности о локализации производства ряда позиций.