Har qanday shubhali havolalarga kirmang!
Kiberjinoyatlar - bu axborot texnologiyalari, kompyuter tizimlari, tarmoqlar yoki internetdan foydalangan holda sodir etiladigan huquqbuzarliklar va jinoyatlardir.
Ma'lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistondagi asosiy kiber firibgarliklar xorijdan turib sodir etilayotganligi ham huquq-tartibot idoralari tomonidan ushbu jinoyatlarni fosh etishda qiyinchiliklar tug‘dirmoqda. Mazkur turdagi jinoyatlarning ortishiga asosiy sabablardan biri aholida moliyaviy savodxonlik yetishmayotganligi ham hisoblanadi. Kiberjinoyatlarni oldini olishning eng samarali yo‘li profilaktik tadbirlardir.
Kombinat ishchi-xodimlari o‘rtasida kiberjinoyatlarni oldini olish hamda ularda moliyaviy savodxonlikni oshirish maqsadida muntazam ravishda o‘tkazib kelinayotgan profilaktik tadbirlar barchani yana bir bor ogohlikka chorlamoqda.
Joriy yilning 27-30 iyun kunlari Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi, Rux zavodi hamda Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi kabi tarkibiy bo‘linmalarda tashkil etilgan profilaktik tadbirlarda Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov, Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokurori Rasul Matxalikov, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimlari ishtirok etishdi.
- Kiberjinoyatlar asosan zararli havolalar va dasturlar yuborish orqali bank kartasi yoki mobil qurilma boshqaruvini qo‘lga kiritish yo‘li bilan, turli aldovlar bilan bank kartasi hamda mobil ilovalardagi akkauntlar boshqaruvini tasdiqlovchi SMS kodni qo‘lga kiritish orqali, shaxs nomiga onlayn kredit rasmiylashtirish tarzida amalga oshirilmoqda, deydi - Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokurori Rasul Matxalikov. – Shuningdek, kiberjinoyatchilar jinoyatlarni onlayn savdo platformalari yordamida, turli usuldagi firibgarlik sxemalari orqali fuqarolarning pul mablag‘larini jalb qilish tarzida sodir etishmoqda.
Bundan tashqari, so‘nggi yillarda yoshlar orasida tobora ommalashib borayotgan turli xil virtual qimor o‘yinlari ham yoshlarimizning boshi berk ko‘chalarga kiritib qo‘ymoqda. Birdaniga boyib ketish xayolida bir zumda katta pulidan ayrilgan yoshlar, onlayn kreditlar olib, yana qimor o‘ynayapti. Bor-budidan ayrilgach, jinoyat ko‘chasiga kirayapti. Sizlarga hayotiy misol keltiradigan bo‘lsam, o‘tgan yili Yangiyo‘l tumanida sodir etilgan mudhish jinoyatning sabablari tahlil etilganda, virtual qimordan yutqazgan yigit, bir xonadonga o‘g‘rilikka tushadi. Uning hatti-harakatlarini bilib qolgan oila a'zolarining joniga qasd qilib, butun bir oilaning umriga zomin bo‘ladi. Texnika rivojlanib borayotgan hozirgi kunda barchangizni yana bir bor ogohlikka chaqiraman.
Ma'lumotlarga ko‘ra, yurtimizda so‘nggi besh yillikda kiberjinoyatlar 68 barobarga, o‘tgan yilning o‘zida esa 2023-yildagiga nisbatan 9,1 barobarga oshgan. Mazkur jinoyatlar natijasida fuqarolarning 1,9 trillion so‘mdan ortiq mablag‘lari talon-taroj qilingan. Kiberjinoyatchilikning umumiy jinoyatlardagi ulushi 44,4 foizga yetgan.

Не переходите по подозрительным ссылкам!
Киберпреступления — это правонарушения и преступные деяния, совершаемые с использованием информационных технологий, компьютерных систем, сетей или интернета.
Согласно имеющимся данным, основная часть кибермошенничеств в Узбекистане совершается из-за рубежа, что создаёт дополнительные сложности для правоохранительных органов при их расследовании. Одной из главных причин роста числа таких преступлений считается недостаточная финансовая грамотность населения. Наиболее эффективный способ предотвращения киберпреступлений — это профилактические меры.
Профилактические мероприятия, регулярно проводимые среди работников комбината в целях предотвращения киберпреступлений и повышения их финансовой грамотности, в очередной раз напомнили всем о необходимости быть бдительными.
В период с 27 по 30 июня текущего года такие мероприятия были организованы в структурных подразделениях комбината — управлении промышленного железнодорожного транспорта, на цинковом и центральном ремонтно-механическом заводах. В них приняли участие специализированный прокурор г. Алмалыка Расул Матхаликов и сотрудники ГУВД ОВД при АГМК.
«Киберпреступления, как правило, совершаются путём отправки вредоносных ссылок и программ, с целью получения доступа к банковским картам или управлению мобильными устройствами. Кроме того, мошенники обманом завладевают СМС-кодами, подтверждающими доступ к банковским картам и аккаунтам в мобильных приложениях, а также оформляют онлайн-кредиты на имя жертвы», — отметил Расул Матхаликов.
«Преступники также активно используют схемы мошенничества через интернет-платформы торговли, вовлекая граждан в различные финансовые ловушки».
Кроме того, в последние годы среди молодёжи стремительно распространяются различные виды виртуальных азартных игр, что заводит молодых людей в тупик. В погоне за лёгким обогащением молодёжь теряет крупные суммы, берёт онлайн-кредиты и продолжает играть. Оказавшись без средств к существованию, некоторые из них идут на преступления.
«Приведу жизненный пример: в прошлом году в Янгиюльском районе был совершен страшный преступный акт. Молодой человек, проигравший деньги в виртуальном казино, проник в частный дом с целью кражи. Когда члены семьи застали его на месте преступления, он совершил убийство, лишив жизни целую семью», — сообщил прокурор.
Технический прогресс требует от всех нас повышенной осторожности и осознанности.
По статистике, за последние пять лет число киберпреступлений в стране увеличилось в 68 раз, а только за прошедший год — в 9,1 раза по сравнению с 2023 годом. Общий ущерб граждан составил более 1,9 трлн сумов. Доля киберпреступлений в структуре всех преступлений достигла 44,4%.
В ходе мероприятия ответственные лица особо подчеркнули, что своевременное предотвращение подобных преступлений, а также повышение осведомлённости населения о современных киберугрозах и развитие цифровой грамотности — важнее, чем когда-либо.