Inson qadri va ochiq muloqot - bosh mezon
Bugungi kunda davlatimiz rahbari boshchiligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning bosh g‘oyasi — «Inson qadri uchun» tamoyiliga asoslangan. Xalq bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri, ochiq va samarali muloqotni yo‘lga qo‘yish davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining eng muhim mezoni hisoblanadi.
Bu borada “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJda ham samarali tizim yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, mazkur tizim asosida OKMK rahbariyati tomonidan muntazam ravishda sayyor qabullar o‘tkazib kelinmoqda.
Ana shunday navbatdagi sayyor qabul joriy yilning 10-iyul kuni “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining moliya, transformatsiya va xususiylashtirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Bexzod Mamatov tomonidan Sanoat temir yo‘l transporti boshqarmasida o‘tkazildi.
Qabul davomida korxona ishchi-xodimlari tomonidan ko‘tarilgan ijtimoiy-maishiy sharoitlar, mehnat munosabatlari, ishlab chiqarish faoliyati hamda boshqa dolzarb masalalar yuzasidan murojaatlari atroflicha ko‘rib chiqildi. Har bir murojaat bo‘yicha mas’ullar ishtirokida muhokamalar o‘tkazilib, ularni qonunchilik talablari asosida qisqa muddatlarda hal etish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.
Bu kabi sayyor qabullar xodimlar bilan ochiq muloqotni mustahkamlash, ularning muammolarini tezkor va samarali hal etish hamda jamoada sog‘lom ijtimoiy muhitni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

Человек и открытый диалог – главные приоритеты
Сегодня в основе масштабных реформ, проводимых в нашей стране под руководством Президента, лежит принцип «Во имя достоинства человека». Открытый и конструктивный диалог с гражданами, оперативное рассмотрение их обращений и решение актуальных вопросов являются одним из ключевых критериев эффективности работы государственных органов и организаций.
В АО «Алмалыкский ГМК» этой работе также уделяется особое внимание. На предприятии действует система регулярных выездных приёмов, в рамках которой руководство комбината напрямую встречается с работниками и рассматривает волнующие их вопросы.
Очередной такой приём состоялся 10 июля в управлении промышленного железнодорожного транспорта. Его провёл первый заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по вопросам финансов, трансформации и приватизации Бехзод Маматов.
В ходе встречи работники предприятия обратились с вопросами, касающимися социально-бытовых условий, трудовых отношений, производственной деятельности и других актуальных тем. Каждое обращение было детально рассмотрено с участием ответственных специалистов. По итогам обсуждения даны соответствующие поручения по оперативному решению поднятых вопросов в соответствии с требованиями действующего законодательства.
Проведение подобных выездных приёмов способствует укреплению открытого диалога между руководством и трудовым коллективом, позволяет своевременно реагировать на обращения работников и создаёт условия для формирования благоприятного социально-психологического климата в коллективе.