13 Fevral 2025, 9:39 2032
Ayni paytda mazkur fabrikaning qurilish ishlari boshlab yuborilgan bo‘lib, fabrika qurilayotgan hududga yaqin mahallalar aholisi bilan investitsiya loyihalarining ahamiyati bo‘yicha targ‘ibot ishlari amalga oshirilmoqda.
Joriy yilning 11-fevral kuni shahrimizdagi Abdulla Qodiriy nomli mahalla ahli bilan mas'ullar o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirda Olmaliq shahar hokimligi va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mas'ullari, mutaxassislari, “Mahalla yettiligi” a'zolari, mahalliy kengashi deputati va mahalla ahli ishtirok etishdi.
Tadbir davomida “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha loyiha ofisi boshlig‘i o‘rinbosari Aziz Muratov tomonidan kombinatda qurilayotgan 4-sonli mis boyitish fabrikasi haqida to‘liq ma'lumot berildi.
- Bugungi kunda jahon bozorida misga bo‘lgan talab kundan-kun oshib bormoqda. Fabrikaning ishga tushirilishi natijasida mis ishlab chiqarish hajmi oshadi. Bu esa misdan yangidan yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini beradi. Fabrika va uning infratuzilmalari foydalanishga topshirilganidan so‘ng 3 mingdan ortiq ish o‘rinlari yaratiladi. Fabrikada yiliga 60 mln tonna ma'dan qayta ishlanib, 800 ming tonnadan ortiq mis konsentrati ishlab chiqariladi. Hozirda mutaxassislar tomonidan loyihaoldi ishlari amalga oshirilmoqda.
E'tiborga molik jihati ushbu fabrika ishlab chiqarish jarayonida yuqori texnologik, ekologik xavfsiz va tejamkor texnologiyalar qo‘llanishini belgilangan.
Ayni kunlarda 4-MBF quriladigan maydonda yer ishlari amalga oshirilmoqda. Xususan,  pudrat tashkiloti bilan tuzilgan shartnomaning 1-bosqichini tamomlash uchun 4 978 ming m kub yer ishlarini bajarish kerak.  Undan 3 279 ming metr kubini kovlash va 1 699 ming m kubini to‘kish ishlari tashkil etadi. Bu ishlarni amalga oshirish uchun jami hajmda 1 933 ming m kub burg‘ulash, portlatish ishlarini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Ushbu ishlarga esa 113 ta turli rusumdagi samosvallar, ekskavatolar, buldozerlar va burg‘ulash uskunalari jalb etilishi kutilmoqda.

Инвестиционные проекты – залог благополучия населения
15 октября 2024 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК), где дал старт строительству медной обогатительной фабрики-4.
На данный момент строительные работы уже начались, а в расположенных рядом махаллях проводятся разъяснительные мероприятия, посвящённые значению этого инвестиционного проекта.
11 февраля 2025 года в махалле имени Абдуллы Кадыри прошла встреча местных жителей с представителями Алмалыкского хокимията и АГМК. В ней также участвовали, члены «Махаллинской семёрки», депутат местного Кенгаша.
Заместитель начальника проектного офиса по реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» Азиз Муратов представил детальную информацию о строящейся фабрике.
Спрос на медь на мировом рынке постоянно растёт, и запуск новой фабрики позволит значительно увеличить объёмы её производства в нашей стране. Это создаст условия для выпуска новых видов медной продукции. После завершения строительства появится более 3 000 новых рабочих мест. Фабрика будет перерабатывать 60 млн тонн руды ежегодно и производить свыше 800 тыс. тонн медного концентрата. В настоящее время ведутся подготовительные работы по проекту, – рассказал А. Муратов.
Отличительной чертой будущего предприятия станет применение современных технологий, обеспечивающих экологическую безопасность и энергоэффективность производства.
Сейчас на строительной площадке активно ведутся земляные работы. На первом этапе подрядной организации предстоит выполнить 4 978 тыс. кубометров земляных работ, включая 3 279 тыс. кубометров по выемке грунта и 1 699 тыс. кубометров по насыпи. Запланированы буровзрывные работы объёмом 1 933 тыс. кубометров. В процессе строительства задействуют 113 единиц различной техники: самосвалы, экскаваторы, бульдозеры и буровые установки.
На встрече представители комбината рассказали о значении проекта для развития нашего города и его положительном влиянии на экологическую ситуацию в регионе.