OKMKda sayyor qabullar tizimli ravishda oʻtkaziladi
Sayyor qabul jarayonida “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari S.Shermatov, kombinat xodimlari Kasaba uyushmasi kengashi raisi A.Xaydarov hamda kombinat Markaziy apparati bosh mutaxassislari ishtirok etdilar.
Qabul davomida bir necha ishch-xodimlarning murojaatlari tinglandi.
Prokurorga bildirilgan murojaatlardan tibbiy sanitariya qismi faoliyati boʻyicha,  shuningdek, kredit toʻlovlarini qoplashda yordam berish, uy-joy olish uchun kombinat tomonidan moliyaviy koʻmaklashish, shahar jamoat transporti bilan bogʻliq masalani hal etish kabi masalalar oʻrin oldi.
Shuningdek, sayyor qabulda oʻz ixtiyori bilan tanishiga olib bergan kredit mablagʻlari qaytarilmayotganligi, kombinat tarkibiy boʻlinmalariga boshqa ishga oʻtish, kombinat tasarrufidagi  oilaviy yotoqxonadan joy ajratish, ishida amaliy yordam berish kabi masalalar boʻyicha ishchi-xodimlar tomonidan murojaatlar bildirildi.
Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokurori O.Matxalikov, “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari S.Shermatov hamda kombinat mutaxassislari tomonidan murojaatchilarga joyida tegishli tushuntirish hamda tavsiyalar berilib, ijro uchun mas’ullarga tegishli topshiriq va koʻrsatmalar berildi.
Bundan tashqari, kredit mablagʻlarini tanishiga ixtiyoriy ravishda olib berib, qaytarilmayotganligi toʻgʻrisidagi murojaat Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokurori tomonidan alohida nazoratga olindi.
Bu kabi sayyor qabul jarayonlarini Olmaliq ixtisoslashtirilgan prokuraturasi hamda “Olmaliq KMK” AJ hamkorlikda tizimli ravishda oʻtkazilishi belgilab olindi.

Выездные приёмы на АГМК: диалог с работниками на местах
11 июня текущего года в управлении технологического транспорта Алмалыкского горно-металлургического комбината прошёл выездной приём, который провёл специализированный прокурор города Алмалыка Расул Матхаликов.
В приёме приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам С. Шерматов, председатель Совета профсоюза работников АГМК А. Хайдаров, а также ведущие специалисты центрального аппарата предприятия.
В ходе приёма было выслушано девять работников. Обращения касались различных вопросов: работы санитарно-медицинской службы, помощи в погашении кредитов, финансовой поддержки при приобретении жилья, а также улучшения ситуации с городским общественным транспортом.
Некоторые работники жаловались на то, что выданные по доброй воле знакомым кредитные средства не возвращаются. Также поднимались вопросы о переводе на другую должность внутри комбината, предоставлении мест в семейном общежитии и оказании практической помощи по рабочим вопросам.
По всем обращениям были даны подробные разъяснения и рекомендации. Специализированный прокурор Р. Матхаликов, заместитель председателя правления С. Шерматов и специалисты комбината поручили ответственным лицам принять меры по каждому вопросу.
Особое внимание прокурор уделил жалобам на невозврат денежных средств, переданных знакомым, взяв эти случаи под личный контроль.
Руководство специализированной прокуратуры Алмалыка и АГМК пришли к решению проводить подобные выездные приёмы на регулярной основе.